FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Metoda Knillów
Autor Wiadomość
MamaKuby 
nawijacz
Asik


Wiek: 46
Dołączyła: 27 Lut 2008
Posty: 565
Skąd: Warszawa Mokotów
Wysłany: 2008-09-04, 20:05   Metoda Knillów

Lusi napisał/a:
Pochwalcie się co to za ciekawe zajęcia logopedyczne, może coś podpatrzymy i zastosujemy u naszego szkraba, co by równał do Ciebie Kubusiu :-)

:arrow: stąd

m.in. korzystamy z metody Knill'a. Nie znalazłam na zakątku więc podam link. My mamy w małym paluszku program wprowadzjący i powoli zamierzamy się do specjalnego. tylko że on za długo trwa a kuba nie ma tyle czasu na siedzenie w miejscu ;)

"Program Wprowadzajacy – trwajacy w przyblieniu 8 minut.
kołysanie,
wymachiwanie rekoma,
pocieranie dłoni,
klaskanie,
głaskanie głowy,
głaskanie brzucha,
relaksacja. "

Dla Kuby to własciwie zabawa. Poza tym pokazujemy mu części ciała z okreslonym sposobem wymawiania ich nazw i to też Kuba łapie powoli ;)

Ostatnio pociagał za swoje paluszki mówiąc "DA" ... sporo mi zajeło zanim skojarzyłam to z tym , że my tez pociagamy za jego paluszki mówiąc "pa-lec"

Ot i taka nauka, trudno to opisać, ale miło patrzeć jak takie umiejętnośc jak powyżej z niego same wychodzą. A przede wszystkim ja mam pomoc bo nie musze tego wszystkiego sama wymyślać.

Jak coś z tego da się zrozumieć, to jak chcesz resztę napisze Ci na priv. ;)
_________________
Mama Kuby ur. 17.05.2007
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-09-04, 20:28   

MamoKuby, jak słusznie zauważyłaś, nie ma w Zakątku o metodzie Knillów, dlatego wydzieliłam Twój post do wątku właśnie o tym. Na pewno wielu z rodziców pracuje tą medotą (bety, magdalenka :-x ), ale nie wiem dlaczego nie dzieli się tym... :roll: ;-) Może to oczywiste, że pracujecie wg Knillów?

No i żadne priv ;-) Piszcie tutaj, to chociaż nie tylko Lusi skorzysta :spoko:
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
mamagugu 
złotousty


Pomogła: 11 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 07 Paź 2007
Posty: 9200
Skąd: Gillingham, Anglia
Wysłany: 2008-09-04, 20:45   

O rany, jakie to ciekawe! napiszcie jak to robicie, kto was nauczył. Czy jest do tego jakaś płyta? Bo ja na przykład nie umiem sobie wyobrazic tego kołysania, mam skłonić siedzacą Violę do kołysania do przodu i tyłu czy sama mam ją w ramionach kołysać? My mamy tylko 3 ćwiczenia zalecone przez rehabilitanta (trudno wydusić wg jakiej metody- mówi że Viola jest bardzo sprawna i nie trzeba jej zniechecać za wieloma cwiczeniami) i już wymiotujemy z nudów ;/
_________________
Mama bliźniaczek: Violi z zD i Nigelli (20. 08. 2007)
"It's ok not to be ok".
 
 
Nadziejka 
złotousty

Dołączyła: 19 Sty 2007
Posty: 2590
Wysłany: 2008-09-04, 21:25   

Agata, wystarczy zdobyć kasetę (ew. płytę) i postępować według "instrukcji". Metoda bardzo miła, zarówno dla matki jak i dziecka. :-) A efekty? - na pewno jakieś są!
Stosowaliśmy tę metodę kiedyś na rehabilitacji, a nawet u logopedy.
 
 
angelika kuspa 
złotousty


Pomogła: 4 razy
Wiek: 48
Dołączyła: 23 Paź 2007
Posty: 3743
Skąd: Kołaczkowo
Wysłany: 2008-09-04, 21:28   

Ja też jestem ciekawa jak te ćwiczenia wykonywać, proszę o więcej informacji :prosze:
_________________
Angelika, mama Weroniki 23l.,Kornelii 17 l. i Adrianny (17.09.07 r. z zD)
 
 
Nadziejka 
złotousty

Dołączyła: 19 Sty 2007
Posty: 2590
Wysłany: 2008-09-04, 21:37   

METODA KNILLÓW
Program Aktywności został opracowany dla rodziców, nauczycieli, dzieci, które posiadają różne zaburzenia rozwojowe.
Podstawowym celem jest rozbudzenie aktywności osoby niepełnosprawnej, zachęcenie jej do działania i przejawiania własnej inicjatywy wykorzystując wrażliwość jej zmysłu dotyku.
Każde zajęcia rozpoczynane są i kończone specjalnie skomponowaną ścieżką dźwiękową. Jej zadaniem jest uaktywnienie, uspokojenie i jednocześnie zrelaksowanie dziecka. Muzyka jest niezbędnym elementem Programu Aktywności: świadomości ciała, kontaktu i komunikacji. Nagrana na taśmie muzyka jest podzielona na 5 części i trwa około 23 minut.
W l części następuje muzyka wprowadzająca, która trwa 3 minuty. Sygnalizująca melodia pobudza oczekiwania, pomaga przygotować dziecko do dalszej części sesji. Na początku nauczyciel kołysze się z dzieckiem, tworząc atmosferę zaufania. W drugiej i trzeciej części muzyka jest bardziej rytmiczna, intensywniejsza. Pozwala to na aktywniejszy kontakt między dzieckiem a opiekunem (m.in. wymachy rękami do góry, pocieranie dłońmi, klaskanie). W czwartej i piątej części muzyka przypomina część wprowadzającą. Melodia jest uspokajająca, medytacyjna. Służy relaksacji, daje czas na refleksje. Można wtedy głaskać głowę, brzuszek dziecka. Bardzo istotnym elementem jest powtarzanie tych samych sytuacji sprzyjających pozytywnemu kontaktowi.

źródło


Szukam właśnie w sieci, gdzie mogłabym dostać taką płytkę.
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-09-04, 21:38   

EDIT: właśnie mi się Nadziejko udało znaleźć takie ;-)



:arrow: Dotyk i komunikacja. Płyta DVD


:arrow: Programy aktywności - płyta DVD. Instruktaż do programów M. i Ch. Knillów

Są też materiały na płytach CD - bety skąd Ty miałaś?
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
Nadziejka 
złotousty

Dołączyła: 19 Sty 2007
Posty: 2590
Wysłany: 2008-09-04, 21:42   

Ale na DVD ta metoda jest bez sensu (w moim odczuciu). Przecież chodzi właśnie o to, by nigdzie nie patrzeć, skupić się na sobie. Tylko słuchać i czuć.
 
 
bety 
nawijacz


Dołączyła: 29 Mar 2007
Posty: 570
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2008-09-04, 21:46   

Ja mam płytę oraz instrukcję na dvd zakupione w http://www.cmppp.edu.pl/. Metodę przedstawiła mi terapeutka. Adrianek bardzo ją lubi. Czasami ćwiczymy cała rodziną. Mamy w pokoju synka zamontowane specjalne lustro, przed którym wykonujemy wszystkie tego typu zabawy. Na razie bawimy sie podobnie jak MamaKuby z programem wprowadzajacym. Myślę, że efekty są. Adrianek jak słyszy polecenia to wiekszość już potrafi pokazać, chociaż wcześniej naśladownictwo zawsze wypadało u niego słabo. Jestem bardzo zadowolona. Metoda pozwala na orientację w schemacie ciała. Jest tez fajnym sposobem na ciekawą zabawę z dziećmi. W Jadownikach i w Mrzeżynie na turnusach rehabilitacyjnych, terapeutki też czasami pracowały tą metodą z dziećmi. W takt muzyki terapeuta razem z dzieckiem wykonuje zadane przez czytającego ćwiczenia. Młodsze dziecko można złapać za rączki i wykonywać polecenie prowadząc je odpowiednio. Nam terapeutka zaleciła podczas tej zabawy również dźwiękonaśladownictwo. I tak:
kołysanie - w takt muzyki powtarzamy bim bam
wymachiwanie rękami - powtarzamy odpowiednio do góry (kiedy ręce wędrują do góry) i na dół (kiedy ręce opuszczamy na dół)
klepanie się po głowie- puk puk
pocieranie dłońmi- zgrzyt zgrzyt
klepanie po brzuchu- buch brzuch
klasakanie- pam pam
_________________
Beata - mama Adriana z zD (30.01.2007) i Michała 2002
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-09-04, 21:54   

Nadziejka napisał/a:
Ale na DVD ta metoda jest bez sensu (w moim odczuciu). Przecież chodzi właśnie o to, by nigdzie nie patrzeć, skupić się na sobie. Tylko słuchać i czuć.


Ale DVD wyobrażam sobie traktować jako instruktaż. Zawsze to łatwiej zobaczyć coś na obrazku, a potem wg tego pracować - niż tylko posłuchać, jak coś ma się zrobić.
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
MamaKuby 
nawijacz
Asik


Wiek: 46
Dołączyła: 27 Lut 2008
Posty: 565
Skąd: Warszawa Mokotów
Wysłany: 2008-09-06, 11:54   

Nie mogę się teraz dłużej rozpisywać, ale jak chodzi o instruktaż to chętnych z Warszawy zapraszamy na pokaz na żywo :)
Kuba siedzi u mnie na kolanach, ja po turecku i tak sobie ćwiczymy przed lustrem. Nie ma to nic wspólnego z przemęczaniem dziecka. Jak któregoś dnia nie mam na to czasu, to Kuba sam się dopomina pokazując różne fragmenty ćwiczeń.
_________________
Mama Kuby ur. 17.05.2007
 
 
Irenka 
trajkotek
Irena-mama Agatki z ZD


Wiek: 47
Dołączyła: 15 Maj 2007
Posty: 1815
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2008-09-07, 11:03   

Fajnie, że znalazłam ten wątek.
Na turnusie w Mrzeżynie były zajęcia wykorzystujące tę metodę i chętnie zastosuję ją z Agatką w domu. Zastanawiałam się tylko jak zdobyc materiały do pracy z dzieckiem (płyta, instruktaż) a tu są wszystkie wskazówki.
Metoda przyjemna, pani terapeutka z turnusu bardzo ją polecała dla mojej Agaty.
_________________
Mama Agatki z ZD ur. 21.01.2005r. oraz Dominiki - 17 lat
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 14 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16857
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-09-07, 12:28   

MamaKuby napisał/a:
Nie mogę się teraz dłużej rozpisywać, ale jak chodzi o instruktaż to chętnych z Warszawy zapraszamy na pokaz na żywo :)
.

Może jakieś szczegóły data i miejsce...
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
MamaKuby 
nawijacz
Asik


Wiek: 46
Dołączyła: 27 Lut 2008
Posty: 565
Skąd: Warszawa Mokotów
Wysłany: 2008-09-07, 13:20   

Groszku, w celu umówienia "randki" pisz na priv, w tym tygodniu od poniedziałku do środy po 16. Zapraszamy :)
Poza pokazem oferujemy wspólne ćwiczenia, dla młodzieży chrupki kukurydziane a dla starszych kawę.
Lokalizacja: Górny Mokotów
_________________
Mama Kuby ur. 17.05.2007
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-09-07, 18:52   

MamoKuby to ja proponuję pokaz grupowy na naszym spotkaniu 27 września :arrow: zobacz tutaj>> :-D Nie mamy zaplanowanego miejsca, więc może macie dziewczyny jakąś propozycję :tak:
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu