FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
1% na organizacje pożytku publicznego (OPP)
Autor Wiadomość
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-11-14, 09:04   1% na organizacje pożytku publicznego (OPP)

Zgodnie z Ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, od 1 stycznia 2004 roku podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych mogą pomniejszyć podatek dochodowy - wynikający z zeznania rocznego (PIT-36 i PIT-37) - o kwotę stanowiącą 1% podatku należnego, przekazując tę kwotę na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego.

Czy dane stowarzyszenie jest organizacją pożytku publicznego, można sprawidzć tutaj:
:arrow: Krajowy Rejestr Sądowy -
Wyszukiwarka podmiotów Organizacji Pożytku Publicznego

:arrow: Serwis informacyjny Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

Krok po kroku, jak przekazać darowiznę - :arrow: czytaj tu>>>.

Jeśli chodzi o sam sposób przekazania wpłaty, do tej pory musiał to zrobić sam podatnik.
Teraz zrobi to za nas skarbówka.

Skarbówka wyręczy podatnika w przesłaniu darowizny
źródło: Rzeczpospolita
2006.11.14

Urzędy skarbowe będą same przekazywać darowizny podatników na rzecz organizacji pożytku publicznego. Chcą jednak potrącać od nich koszty przekazów, choć same ich nie płacą


Dziś Sejmowa Komisja Finansów Publicznych zajmie się poprawkami Senatu do ustaw podatkowych, w tym do nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tzw. PIT). Przewiduje ona m.in. uproszczenie zasad przekazywania darowizn 1 proc. podatku organizacjom pożytku publicznego.

Więcej :arrow: czytaj tu>>>

Jest jednak i druga strona medalu.

Będzie mniej niż 1 proc.
źródło: Rzeczpospolita
2006.11.09

[...]
Przesądzone wydają się natomiast zmiany w zasadach przekazywania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.

- Całością przekazywanych wpłat będą się zajmowały urzędy skarbowe. To będzie duże utrudnienie dla administracji, ale ułatwienie dla podatników - przekonywał wiceminister finansów Jarosław Neneman.
[...]
Jarosław Neneman ani słowem nie wspomniał jednak, że ministerialna propozycja zakłada, że koszty przelewu 1 proc. nadal będzie ponosił podatnik, a dokładnie organizacja pożytku publicznego, która - jak wyjaśnił "Rz" - otrzyma pieniądze pomniejszone o koszty przelewu.

- To był warunek wprowadzenia tej zmiany - przyznaje Tomasz Schimanek z Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce. Niepokój organizacji budzi jednak brak kontroli nad wysokością pobieranych opłat.

Więcej :arrow: czytaj tu>>>
 
 
Janusz 
trajkotek


Wiek: 72
Dołączył: 06 Lis 2006
Posty: 2331
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 2006-11-14, 12:34   

To propozycja naprawdę ważnej zmiany.
Nasze Stowarzyszenie od początku zarejestrowane jest jako OPP i korzysta z mechanizmu 1% od 2004 roku.
Wiele osób nie wpłacało swojego 1%, ponieważ wiązało się to ze sporą uciążliwością: wyliczyć, wypełnić przekaz lub przelew, dopiero po dokonaniu wpłaty wypełnić PIT.

Teraz można będzie liczyć na większą ilość wpłat.
A przychód z tego tytułu jest naprawdę poważną pozycją w budżecie Stowarzyszenia.

Z pieniędzy pochodzących z mechanizmu 1% sfinansowaliśmy m.in. wydanie informatora dla Rodziców "Diagnoza - zespół Downa", wyjazd grupy dzieci na turnus psychoterapeutyczny w Mrzeżynie i kilka przedsięwzięć mniejszych, jak np uruchomienie zajęć z muzykoterapii.

Faktem jest niesamowita kontrola wydawania tych pieniędzy, ale to dobrze. Środki pochodzące z mechanizmu 1%, to pieniądze budżetu Państwa. Podatnik powinien mieć pewność, że nawet 10 groszy nie prześlizgnie się przez gęste sito kontroli, zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej.
Zresztą finanse stowarzyszeń podawane są do wiadomości publicznej.
_________________
Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą (Augustyn z Hippony).
Janusz, dziadek Michała ur. 22.05.2002 r. z zD.
  
 
 
Aśka 
złotousty


Wiek: 45
Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 5409
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2006-11-15, 11:05   

Nie będzie można darować mniej niż pięć złotych

Za utrzymaniem dolnego limitu 5 zł przy darowiznach 1 proc. podatku na pożytek publiczny z możliwością pomniejszania wpłat o koszty przelewu bankowego, którego urzędy skarbowe i tak nie będą opłacać, opowiedziała się wczoraj Sejmowa Komisja Finansów Publicznych.

:arrow: więcej czytaj>>>
_________________
Aśka, mama Martynki (2002) z zD, Mikołaja (2005) i Maciusia (2011)
  
 
 
Ewelina 
nawijacz


Wiek: 46
Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 797
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: 2006-11-22, 12:04   

Organizacje pozarządowe poczekają na darowizny

W przyszłym roku organizacje pozarządowe mogą liczyć tylko na te pieniądze, które osoby fizyczne przekażą im przelewem, rozliczając podatek za2006 r.

Natomiast na pieniądze z 1 proc. podatku za rok 2007, przekazywane według nowych zasad, przyjdzie im poczekać... nawet do lipca 2008 r.

Czekająca na podpis prezydenta, nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zmienia zasady przekazywania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Procedura będzie prostsza, bo to urząd skarbowy będzie przekazywał wynikający z zeznania rocznego1 proc. podatku. Ale, niestety, to dobre dla podatników rozwiązanie odbije się na finansach organizacji, które pieniądze otrzymają z opóźnieniem.

Czytaj dalej...
_________________
" Wszyscy jesteśmy aniołami z jednym skrzydłem, możemy latać wtedy gdy obejmiemy drugiego człowieka"
___________________
mama Hani 23.03.2007 i Madzi -Aniołka z ZD ( 23.11.2004-26.02.2006)
 
 
Aśka 
złotousty


Wiek: 45
Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 5409
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2006-12-02, 18:14   

Jak przekazać 1% dla opp?
autor(ka): dobr (redakcja ngo.pl)
2006-11-27

W najbliższym podatkowym okresie rozliczeniowym (od stycznia do końca kwietnia 2007) 1% przekazujemy na starych zasadach. Prasowe doniesienia o zmianach w sposobie przekazywania 1% podatku dla organizacji pożytku publicznego [opp] wprowadziły zamieszanie. Wyjaśniamy wątpliwości.

Znowelizowana ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadza m.in. uproszczenia w sposobie przekazywania 1% podatku dla opp. Dotyczy to jednak rozliczeń za 2007 rok.

W najbliższym okresie rozliczeniowym (od stycznia do końca kwietnia 2007) 1% przekazujemy na starych zasadach, czyli musimy zrobić to sami – samodzielnie obliczając i wpłacając 1% naszego podatku na konto wybranej opp. Więcej informacji o tym, jak postępować, aby prawidłowo przekazać 1% znajduje się w serwisie pozytek.ngo.pl pod adresem: http://pozytek.ngo.pl/x/89738

Co się zmieni w 1% w 2008 roku?
Uproszczenie, z którego de facto będzie można korzystać dopiero w 2008 roku, polega na tym, że przekazywaniem pieniędzy zajmie się za nas urząd skarbowy. Nam – podatnikom – pozostanie wybranie organizacji, której chcemy pomóc. Wybierać będzie można z listy opp, która zostanie opublikowana przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej do 30 listopada 2007. Wiemy już także, że organizacji będzie można przekazać 1% swojego podatku, tylko jeśli będzie to więcej niż 5 zł.

Więcej szczegółów na ten temat nowego sposobu przekazywania 1% podatku dla opp będziemy publikować na bieżąco w 2007 roku.

:arrow: źródełko
_________________
Aśka, mama Martynki (2002) z zD, Mikołaja (2005) i Maciusia (2011)
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2006-12-03, 09:43   

....a miało być tak pięknie... :evil:
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-01-26, 07:55   

Jak się podzielić swoim podatkiem
Przemysław Wojtasik
źródło: Rzeczpospolita nr 022

Wspierając organizację pożytku publicznego, zapłacimy mniejszy podatek. Jeśli w zeznaniu wykazaliśmy nadpłatę, urząd zwróci nam odliczony jeden procent


Tak naprawdę nie musimy więc nic dopłacać do tej operacji (poza opłatą za przelew). Decydujemy tylko, jak zadysponować częścią podatku.

Oprócz liniowców i giełdowych graczy


1 proc. może przekazać podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych rozliczający się na zasadach ogólnych. Dotyczy to m.in. zatrudnionych na etacie, przedsiębiorców, uzyskujących przychody z umowy o dzieło i zlecenia, właścicieli wynajmowanych nieruchomości.

Może też to zrobić osoba opodatkowana w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Ma jednak już niewiele czasu (ryczałtowcy rozliczają się do końca stycznia).

Takiej możliwości nie mają przedsiębiorcy opłacający podatek liniowy. Szkoda, bo płacą oni z reguły spory podatek (chociaż tylko 19-procentowy) i znacznie mogliby wspomóc dobroczynne organizacje. To ograniczenie budzi spore wątpliwości, ale Trybunał Konstytucyjny uznał, że nie narusza ustawy zasadniczej (wyrok z 13 czerwca 2006 r., sygn. K 11/05). Tak samo jestz osobami osiągającymi dochody kapitałowe (np. ze sprzedaży akcji). Liniowcy i gracze giełdowi skorzystają z preferencji dopiero podczas rozliczenia za 2007 rok.

Nie mogą też zadysponować swoim podatkiem przedsiębiorcy opłacający kartę podatkową.

Zachowaj dowód wpłaty


Pieniądze przelewamy na konto organizacji, a dowód wpłaty musimy trzymać przez 6 lat (urząd może sprawdzać nasze zeznanie do końca 2012 r.). Powinno na nim być imię i nazwisko oraz adres darczyńcy, a także nazwa organizacji (i oczywiście kwota). Tytuł przelewu to np. "1 proc. dla organizacji pożytku publicznego".

Forma wpłaty jest dowolna - można to zrobić na poczcie (zgodnie z informacją na stronach internetowych Poczty Polskiej opłata wynosi 1 zł) bądź w banku (także przelewem internetowym).

Czas do końca kwietnia


Możemy odliczyć wpłaty przekazane od 1 maja do 31 grudnia 2006 r. oraz od 1 stycznia 2007 r. do dnia złożenia zeznania, nie później niż do 30 kwietnia. Ryczałtowcy mają czas tylko do końca stycznia (to ostatni dzień na złożenie zeznania PIT-28), mogą natomiast uwzględnić kwoty przekazane od 1 lutego 2006 r.

Pieniądze warto przekazać przed złożeniem rozliczenia rocznego lub w tym samym dniu. Wpłacając je później, narażamy się na spór z urzędem. Może nam w nim pomóc pismo ministra finansów z 29 października 2004 r. uznające, że podatnik, który wpłacił pieniądze już po rozliczeniu (ale przed końcem kwietnia), może złożyć korektę, w której jest już wykazana faktyczna wpłata na szczytny cel.

:arrow: źródełko


Jeden procent przekaże fiskus - obiecuje ministerstwo
łup
źródło: Gazeta.pl
2007.01.12

Jeden procent podatku dochodowego, który możemy przekazać organizacji pożytku publicznego sami musimy przelać na jej konto. Ale od przyszłego roku będzie to za nas robił urząd skarbowy - donosi portal Money.pl
Jeszcze w tym roku wszystko pozostanie po staremu, więc rozliczając rok 2006 musimy sami dokonać przelewu dla wybranej organizacji. Jednak już w przyszłym roku - przy rozliczeniach podatku za ten rok - nie poniesiemy już kosztów przekazania tych środków.

- W przekazywaniu jednego procenta podatku wyręczy nas urząd skarbowy - mówi portalowi Money.pl Jakub Lutyk, rzecznik ministerstwa Finansów. Nowy sposób przekazywania dotacji będzie wzorowany na rozwiązaniu węgierskim. Trzeba będzie wskazać jedną organizację ze spisu prowadzonego przez ministerstwo pracy, a fiskus przeleje środki w ciągu trzech miesięcy. Ponadto, w przyszłym roku do przekazania jednego procenta prawo będzie miało więcej podatników.

W zeszłym roku organizacje otrzymały ponad 42 miliony złotych z podatków za rok 2005. Największe z 4 tysięcy zarejestrowanych wówczas OPP dostały ponad milion. Stopniowo na ministerialnej liście przybywa organizacji, a Polacy coraz chętniej dzielą się z nimi swoim podatkiem. Ministerstwo Finansów szacuje, że podatek za rok 2007 uszczupli się w ten sposób o 250 milionów złotych - podaje Money.pl.

:arrow: źródełko
 
 
Janusz 
trajkotek


Wiek: 72
Dołączył: 06 Lis 2006
Posty: 2331
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 2007-02-05, 09:35   

Nasze Stowarzyszenie, jak czynimy to od początku, zamieściło na swojej stronie internetowej
Apel o przekazywanie 1% podatku za 2006 r.

Ciekawe, jaki efekt da to w tym roku.
Środki uzyskane z tego tytułu pomogły nam zrealizować wiele przedsięwzięć w 2006 roku.
_________________
Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą (Augustyn z Hippony).
Janusz, dziadek Michała ur. 22.05.2002 r. z zD.
 
 
Basia 
gaduła

Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 396
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2007-02-06, 13:34   

Januszu, ja w tym roku też się piszę :-)

Ale rozliczenie zrobię jak zwykle w ostatniej chwili (kwiecień), przelew dla US bardzo boli ;-)
_________________
mama Radka (11 l), Pawełka-Aniołka z zD (24.05.05-02.03.06) i Poli 02.07.07
 
 
Janusz 
trajkotek


Wiek: 72
Dołączył: 06 Lis 2006
Posty: 2331
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 2007-02-06, 18:40   

:* :-)
_________________
Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą (Augustyn z Hippony).
Janusz, dziadek Michała ur. 22.05.2002 r. z zD.
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-02-20, 15:09   

Nieliczni darują 1 proc. podatku
Piotr Skwirowski
źródło: Gazeta.pl

Choć możliwość przekazania niewielkiej części podatku organizacjom pożytku publicznego istnieje od kilku lat, ciągle jakoś nie możemy się do tego przekonać. Dlaczego?

Niemal co piąty (19 proc.) ankietowany w sondażu przygotowanym przez organizacje pozarządowe wyjaśnił, że z darowiznami 1 proc. podatku jest "zbyt dużo zachodu". Podatnik decydujący się na taką darowiznę sam wybiera organizację pożytku publicznego, którą chce obdarować. Wylicza kwotę odpowiadającą 1 proc. jego podatku, wyciąga ją z własnej kieszeni i wpłaca na konto organizacji. Operację tę uwzględnia w PIT. Potem czeka, nawet trzy miesiące, aż fiskus zwróci mu podarowane pieniądze.

16 proc. Polaków badanych na okoliczność darowizn 1 proc. podatku stwierdziło, że nie mogło ich przekazać, bo nie miało żadnych dochodów. Nieco mniej, bo 14 proc. stwierdziło, że nie wiedzieli, jak to zrobić. Niemal tyle samo (13 proc.) uznało, że ich dochody, a więc także podatek, były zbyt niskie, żeby z ich darowizn ktoś miał rzeczywisty pożytek. 12 proc. respondentów szczerze przyznało natomiast, że nie czuje potrzeby przekazywania takich darowizn.

W sumie przed rokiem z możliwości przekazania darowizny 1 proc. podatku skorzystało ponad 1,1 mln podatników z przeszło 23 mln uprawnionych do takich darowizn. I choć liczba ta co roku rośnie, to w porównaniu z innymi krajami, w których istnieją podobne rozwiązania, wypadamy słabo. Wedle organizacji pożytku publicznego np. na Węgrzech na przekazanie części podatku organizacjom pozarządowym zdecydowała się w 2005 r. jedna trzecia podatników.

Niestety, może się okazać, że w tym roku liczba osób przekazujących darowizny 1 proc. podatku po raz pierwszy od czasu wprowadzenia tego mechanizmu będzie niższa niż rok wcześniej.

Pod koniec zeszłego roku, kiedy przeprowadzano badanie, chęć podzielenia się podatkiem z organizacjami pożytku publicznego w czasie akcji rozliczeń z podatku za 2006 r. zadeklarowało 18 proc. ankietowanych. To o 5 proc. mniej niż rok wcześniej. Więcej niż jedna czwarta przepytywanych stwierdziła, że nie zamierza dzielić się podatkiem. Inni tłumaczyli np., że nie mieli w zeszłym roku dochodów, więc nie mają czym się dzielić. 39 proc. ankietowanych stwierdziło, że zastanawia się nad taką darowizną.

Mimo wszystko widać jednak światełko w tunelu. Za rok mechanizm przekazywania 1 proc. podatku zostanie uproszczony. Podatnik będzie tylko wskazywał w zeznaniu rocznym organizację, którą chce obdarować. Resztę zrobi za niego urząd skarbowy. Wyliczy 1 proc. podatku i przekaże go wskazanej OPP.

:arrow: źródełko
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-03-09, 10:12   

Banki chcą opłaty za darowany 1 proc.
Eliza Kwiatkowska
2007.03.07

Bank zażądał od pana Jana prowizji od wpłaty 1 proc. podatku na konto częstochowskiej organizacji pożytku publicznego. Dlaczego? Bo organizacja nie poprosiła banku o zwolnienie z opłaty. Ani ta, ani inne.

Termin rozliczenia z fiskusem tuż-tuż. Częstochowianin postanowił skorzystać z prawa do przekazania 1 proc. podatku jednej z organizacji pożytku publicznego. W ubiegłym roku wpłacał na konto warszawskiej organizacji. Tym razem jednak zdecydował, że wspomoże stowarzyszenie od lat działające w Częstochowie.

- Niestety, zupełnie niespodziewanie bank zażądał ode mnie 5 zł prowizji za wpłatę - opowiada pan Jan. - Byłem bardzo zaskoczony, bo w ubiegłym roku nie płaciłem ani grosza. Zdenerwowałem się, bo tych kilka złotych wolałbym przekazać ubogim. To skandal, że banki zarabiają na działalności charytatywnej i odstraszają od przekazywania procentu podatku. Ludzie rezygnują, gdy muszą jeszcze do tego dopłacać.

Banki zaprzeczają tym zarzutom. Twierdzą, że są pełne dobrej woli, ale czekają na gest ze strony organizacji pożytku publicznego, które powinny być najbardziej zainteresowane zachętami dla darczyńców.

- Nasz bank nie pobiera prowizji od wpłat gotówkowych dokonywanych na rachunki organizacji pożytku publicznego, ale tylko tych, które wcześniej nawiązały współpracę z bankiem lub zwróciły się do banku z taką prośbą - mówi Marek Kłuciński, rzecznik prasowy PKO BP. - W pozostałych przypadkach pobierana jest opłata zgodna z obowiązującą w banku taryfą opłat i prowizji.

Podobną politykę obrał także ING Bank Śląski.

- Wystarczy przesłać do nas pisemną prośbę - mówi Joanna Majer-Skrupa, zastępczyni rzecznika ING Banku Śląskiego. - Każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie, bo nie wszystkie organizacje proszą o takie same odstępstwa.

Niestety, częstochowskie organizacje - poza apelami o przekazanie 1 proc. podatku - nie zrobiły wiele, by zachęcić darczyńców.

- Muszę przyznać, że faktycznie nie pomyślałam o tym, by porozmawiać z bankami w tej sprawie - mówi Elżbieta Ferenc, szefowa Fundacji Chrześcijańskiej "Adullam". - Może dlatego, że sami pomagamy wypełniać zeznania ludziom, którzy sobie z tym nie radzą, a oni w zamian pozwalają nam odpisać 1 proc. No i sami zawozimy pieniądze do banku, a od wpłat na własne konto we własnym banku nic nie płacimy.

W piersi bije się też Kazimierz Słobodzian, prezes Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy "Agape": - Nie zrobiłem tego, bo tak naprawdę mamy bardzo mało wpłat z podatku. Poza tym wiele ludzi korzysta z przelewów, a te w wielu bankach są bezpłatne. Ale na pewno zachęcę do negocjowania z bankami inne organizacje.

Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej uzyskało status organizacji pożytku publicznego niedawno. - W tym roku pierwszy raz czekamy na wpłaty podatku - mówi prezes Anna Kaptacz. - Ale natychmiast wyślemy pisma do banków, by ułatwić naszym darczyńcom przekazywanie pieniędzy.

Bank Ochrony Środowiska jako jeden z nielicznych całkowicie zrezygnował z opłat. - Od początku stycznia do końca kwietnia nie naliczamy prowizji za wpłaty na konta organizacji pożytku publicznego - mówi Krystyna Forowicz, rzeczniczka BOŚ. - Tak było również w ubiegłym roku.
Poczta pobiera złotówkę.

:arrow: źródełko
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
trigo 
nawijacz


Wiek: 66
Dołączyła: 05 Lis 2006
Posty: 894
Skąd: Jeden Świat ;)
Wysłany: 2007-03-10, 01:13   

No, nie rozumiem banków, moze się mylę, ale jak oni to sobie wyobrażają? Nie wystarczy wpis na listę ministerialną OPP???? Jeszcze kazdy bank trzeba indywidualnie prosić o zniżki????
To bez sensu!!!
Ja natomiast mam jeszcze inny sygnał. Poczta ma pobierać 1 zł niezależnie w jakiej miejscowosci się wpłaca.
I pani z Wrocławia powiadomiła mjie, ze i od niej i od jej znajomych "poczta" zażądała 2,50 opłaty manipulacyjnej, bop podobno nie ma nas na lisciwe uprawnionej do zniżki.

Nie rozumiem pazernosci poczty i banków - w końcu jest lista OPP i na niej się powinny opierać przy pobieraniu lub zwalnianiu z opłat (lub stosowaniu zniżek).
Trudno teraz organizacjom opp wydawać pieniądze na znaczki do wszystkich polskich banków, a jeszcze gorzej - na wszystkie poczty ....

Czy ktoś (mam na mysli instytucje, głównie finansowo-bankowe) mysli o czymkolwiek poza nabijaniem sobie kasy a przy okazji ludzi w butelkę????

ps.
w ubiegłym roku otrzymalismy ok. 24 tys zł z 1%, jednak z dotacji zdobyłam nieco więcej no i trochę tysi,ęcy wpadło z innych darowizn,
W tym roku na razie cieniutko z wpływami, ale jesli banki i poczta będą szalały (jak ta we Wrocławiu) to nei ma co się dziwić.
Jeśliu z kolei za rok skarbówka będzie potrącać opłatę i na dodatek wypłaci pieniądze w lipcu, będzie całkiem źle. Trudno od stycznia do lipca zawiesić działalność lub zaciągać kredyty.
Całe szczęście pozostają jeszcze dotacje, choć to też patykiem na wodzie pisane i często decyduje ... no własnie, nie wiem, co decyduje o ich przyznaniu lub nie ...
Cytat:
Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej uzyskało status organizacji pożytku publicznego niedawno. - W tym roku pierwszy raz czekamy na wpłaty podatku - mówi prezes Anna Kaptacz. - Ale natychmiast wyślemy pisma do banków, by ułatwić naszym darczyńcom przekazywanie pieniędzy.

Nonono, niedawno powstało i ma środki na wysyłkę listów do wszystkich banków???
_________________
Grażyna i: Adam 21.11.85, Aga 07.11.94, Zosia-Ola 01.10.96, Magosia z zD 16.05.98!!!
 
 
Janusz 
trajkotek


Wiek: 72
Dołączył: 06 Lis 2006
Posty: 2331
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 2007-03-10, 11:30   

Co do przyszłego roku, to bym tak strasznie się nie martwił, że do lipca nie będzie wpływów.
Urzędy skarbowe będą wysyłać 1% podatku w momencie rozliczenia podatnika, do 3 miesięcy od złożenia PIT, a nie 3 miesiące po zakończeniu składania oświadczeń.
Z tego wynika, że od PIT-ów złożonych w styczniu wpłaty wpłyną do kwietnia, za luty do maja itd, aż do lipca.
Myślę, że wiedząc o tym można tak zaplanować finanse organizacji, żeby zapewnić sobie środki na pierwszy kwartał 2008 roku.
OPP nie płaci podatku za środki przechodzące na rok kolejny i można zostawiać na koncie rezerwę finansową.
My np z 2005 na 2006 r. zostawiliśmy ponad 6 tys. PLN, w tym roku nieco ponad 2 tys. Dało nam to komfort finansowy w podejmowanych działaniach.
Wpływają też darowizny nie będące 1% i te wpłaty są bez pośrednictwa urzędów skarbowych.

A oczywiście, pobieranie przez banki wysokich opłat za te wpłaty jest skandaliczne.
_________________
Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą (Augustyn z Hippony).
Janusz, dziadek Michała ur. 22.05.2002 r. z zD.
 
 
trigo 
nawijacz


Wiek: 66
Dołączyła: 05 Lis 2006
Posty: 894
Skąd: Jeden Świat ;)
Wysłany: 2007-03-14, 00:51   

Tak, u nas też zostawiamy (dzięki dotacjom nie musimy wydawać tak dużo środków z 1% no i mamy trochę innych wpłat, poza 1%) trochę środkó. Z 2005 roku przeszło ok. 18 tys, w tym roku tak samo.
Dzieki temu, ze pisząc projekty zdobylam ponad 30 tys zł, możemy zachować ciągłośc prowadzonych przedsięwzięć no i planowac powazniejsze inicjatywy.

Co do przyszłego roku (choć powinnam martwić sie wpływami za bieżący ;-) ) - niepokoi fakt potrącania z kont organizacji obdarowywanych - kosztów manipulacyjnych.
Czyżby skarbówki ponosiły takowe koszty czy tak dla zasady chcą wzbogacić "biedne" banki???
Czy ktoś coś o tym fakcie słyszał?
Przecież to jest nie do przyjęcia.
_________________
Grażyna i: Adam 21.11.85, Aga 07.11.94, Zosia-Ola 01.10.96, Magosia z zD 16.05.98!!!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu