FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
1% na organizacje pożytku publicznego (OPP)
Autor Wiadomość
grażyna 
złotousty


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 15 Cze 2007
Posty: 6849
Skąd: z Lipówki
Wysłany: 2011-01-05, 10:27   

Na stronie ministerstwa jest list OPP z dnia 30.11.2010. Ciekawe czy to lista aktualna, czy może sprzed tych skreśleń?
_________________
mama Anety z zD(34l)
Zakątek Anety
 
 
Janusz 
trajkotek


Wiek: 72
Dołączył: 06 Lis 2006
Posty: 2331
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 2011-01-05, 13:33   

Wygląda na to, że aktualna.
Taka sama lista jest w portalu ngo.

My jesteśmy na 80 stronie, sprawdzałem, lista jest wg numerów KRS.

Wydaje mi się, że jeżeli ktoś wskaże w zeznaniu PIT organizację, której nie ma na liście, to po prostu wskazana kwota pozostanie w tzw "Skarbie Państwa" i nie zostanie nikomu przekazana.

A tak poza tym, to ruszyliśmy z tegoroczną kampanią, ale efekty po doświadczeniach roku ubiegłego są nieprzewidywalne.
_________________
Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą (Augustyn z Hippony).
Janusz, dziadek Michała ur. 22.05.2002 r. z zD.
 
 
LilaK 
milczek

Dołączyła: 29 Gru 2011
Posty: 1
Wysłany: 2011-12-29, 15:10   

Jeżeli macie problem z wyborem organizacji, której przekazać 1% podatku,
to polecam Expatrię http://www.1procentdzieciom.pl która pieniądze z 1% podatku przeznacza na ratowanie zdrowia i życia cięzko chorych dzieci z Kresów.
Nie zapominajmy o polskich dzieciach z Kresów!
 
 
martas 
złotousty
martas

Pomogła: 3 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 24 Sie 2008
Posty: 3953
Skąd: Stargard
Wysłany: 2011-12-29, 18:04   

Ja tam problemu nie mam żadnego :lol:
_________________
moja ekipa:
Hania 6.05.2008
Ant 15.01.2013
Szympans 17.01.2017
 
 
Grażyna O. 
moderator
Członek Stowarzyszenia


Dołączyła: 04 Sie 2007
Posty: 6425
Skąd: tutaj
Wysłany: 2011-12-29, 19:16   

LilaK a ktoś ty? Przedstaw się w odpowiednim wątku :arrow: tutaj
Źle trafiłaś ze swoim apelem, tutaj większość dzieci ma założone subkonto i nikt nie ma problemu z wyborem i przekazaniem 1 % podatku.
_________________
Zakątek Tomka (30.12.2003)
 
 
romaya 
złotousty


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 04 Lip 2009
Posty: 3402
Skąd: Łomża
Wysłany: 2011-12-29, 20:16   

Nie byłabym taka pewna, Grażynko. 2 lata temu, kiedy Fifo subkonta nie posiadał, miałam problem z wyborem OPP i szukałam czegoś na Zakątku :tak:
_________________
Magda, mama Majki (02.02.2004) i Filipka z zD (29.05.2009)
Fifi podbija świat
 
 
Grażyna O. 
moderator
Członek Stowarzyszenia


Dołączyła: 04 Sie 2007
Posty: 6425
Skąd: tutaj
Wysłany: 2011-12-29, 20:39   

Romayka to całkiem dobry miałaś kierunek poszukiwań :spoko:
_________________
Zakątek Tomka (30.12.2003)
 
 
romaya 
złotousty


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 04 Lip 2009
Posty: 3402
Skąd: Łomża
Wysłany: 2011-12-29, 20:44   

Innego mieć nie mogłam, Fifo już był na świecie :-)
_________________
Magda, mama Majki (02.02.2004) i Filipka z zD (29.05.2009)
Fifi podbija świat
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2012-04-18, 20:05   

---> 1% zawiódł
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
Iga 
złotousty
iga


Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 29 Lis 2007
Posty: 9685
Skąd: Dębica
Wysłany: 2012-04-18, 22:17   

Powolutku, powolutku temat drążą. Razem z Batorym, który powiedział dokładnie to samo. Tylko nie wiem kto pierwszy.
_________________
iga - mama Majowej z zD ur. 09.03.2007
www.gugaa.blog.onet.pl
www.najmajowniejsza.net
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2012-05-30, 23:38   

----> 1% i co dalej?

Maja Jaworska, dyrektor Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, uczestniczyła w seminarium „Co dalej z 1%?”, które w Warszawie zorganizowały Forum Darczyńców w Polsce oraz Instytut Spraw Publicznych.

Od 2004 roku Polacy mogą przekazywać 1% podatku wybranym organizacjom pożytku publicznego. Jest to forma uspołecznienia dystrybucji środków publicznych. Korzysta z niej co trzeci płacący podatki Polak. Przedmiotem obrad seminarium „Co dalej z 1%?” były możliwe zmiany w funkcjonowaniu tego mechanizmu w systemie podatku dochodowego od osób fizycznych. W dyskusji wzięli udział m.in.: Henryk Wujec, doradca Prezydenta RP, Krzysztof Więckiewicz (Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej), dr Tomasz Perkowski (Fundacja na rzecz Nauki Polskiej), Magdalena Pękacka (Forum Darczyńców w Polsce) i Rafał Załęski (Instytut Spraw Publicznych). Prócz naszej dyrektor, w dyskusji o funkcjonowaniu mechanizmu jednego procenta, którą poprowadziła Ewa Kulik-Bielińska (Fundacja Batorego, Forum Darczyńców), uczestniczyli: Irena Gadaj (Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej), Grzegorz Gruca (Polska Akcja Humanitarna) i Małgorzata Lelonkiewicz (Federacja Polskich Banków Żywności).

– Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko” pozyskuje z odpisów jednopodatkowych około 60% wszystkich środków przeznaczanych na realizowanie celów statutowych – powiedziała po zakończeniu seminarium Maja Jaworska. – Zatem są to znaczące i ważne środki. Dzięki nim możemy realizować nasze wieloletnie projekty skierowane do osób niepełnosprawnych. Dzięki odpisom 1% wybudowaliśmy między innymi Ośrodek Rehabilitacyjno-Terapeutyczny „Dolina Słońca” w podkrakowskich Radwanowicach dla dwustu dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Maja Jaworska dodała jednak, że po wystąpieniach poszczególnych prelegentów odniosła wrażenie, iż ustawodawca nie jest zadowolony z tego, że środki pochodzące z 1%, a wiec przekazywane z puli Ministra Finansów, są gromadzone na prywatnych subkontach w różnego rodzaju organizacjach pozarządowych. Prawdopodobnie w najbliższym czasie możliwość zbierania środków pochodzących z 1% zostanie zniesiona. Pozyskiwanie środków na subkonta możliwe będzie jedynie z darowizn osób fizycznych i prawnych Reprezentanci Ministra Finansów, a także Departamentu Pożytku Publicznego jednogłośnie twierdzą, że ustawa mówi wprost o alokowaniu środków w pożytek publiczny, nie zaś na indywidualnych kontach osób chorych. Ustawodawca uważa więc, że środki pochodzące z 1% należą do organizacji pozarządowych. Jest to głęboko niesprawiedliwe dla mniej zorganizowanych osób fizycznych. Uważa się także, że to organizacje pozarządowe mają decydować o tym, ile środków i kiedy chciałyby przeznaczyć na danego podopiecznego. W przyszłości planuje się także uniemożliwienie wykorzystywania środków pochodzących z 1% na realizowanie kampanii informacyjno-promocyjnych.
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2012-10-12, 11:50   

w ramach 1% przekazaliśmy OPP 457,3 mln zł

1% dzieli beneficjentów
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2012-10-12, 12:51   

W tygodniku Polityka nr 41 (2878) z dnia 10.10.2012 r. opublikowany został artykuł pt.: „Podwójna natura procentu”, który w znacznym stopniu odnosi się do działalności Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”. Dziękujemy Pani Redaktor Martynie Bundzie i Panu Redaktorowi Juliuszowi Ćwieluchowi za podjęcie ważnego tematu działalności charytatywnej w Polsce oraz wyróżnienie naszej Fundacji obszerną informacją na jej temat, jednak czujemy się zobowiązani uzupełnić przedstawione w artykule fakty, które rozszerzą perspektywę przedstawionego problemu.

W odpowiedzi na artykuł „Podwójna natura procentu”
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
grażyna 
złotousty


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 15 Cze 2007
Posty: 6849
Skąd: z Lipówki
Wysłany: 2013-02-13, 07:56   

W ciągu ostatnich dni dwa razy miałam podobne odczucia na tema zbierania 1% przez różne organizacje. Jak można do tego przymuszać!? Wręcz szantażować ludzi?
Byłam na zebraniu na warsztatach Anety. Ogólnie to bardzo szanuję kierownictwo warsztatów i TPD. Pani prezes ma naprawdę wspaniałe plany i dąży jak taran do ich realizacji. Ale w momencie kiedy prosiła o 1% dla TPD coś się we mnie zbuntowało. Wiadomo, organizacje mają dostęp do danych darczyńcy. I pani wprost wyraziła pretensje, że na listach z US nie ma nawet 1/3 rodziców uczestników warsztatów. Nie strzymałam, pomijam fakt, że Aneta ma subkonto, ale nawet gdyby nie to, nie wpłaciłam bym 1% na TPD z bardzo prostej przyczyny: nie mam 1% podatku, bo nie mam podatku do zapłaty. Nie dostałam nigdy pełnej ulgi rodzinnej choćby na 1 dziecko. A pani prezes ma pretensje, że nie przekazuję 1%. W takiej sytuacji jest wiele osób. Wiem, bo pomagam rozliczyć się wielu osobom, których rubryka należny podatek wynosi zero.
Druga sytuacja wczoraj. Wrzuciłam "grosik" do puszki PCK i dostałam ulotkę 1%. Tam taki sam szantaż, że znają nazwiska osób wpłacających, że to ułamek tych którym pomagają wypożyczając sprzęt rehabilitacyjny i że jak tak dalej pójdzie i wpłaty z 1% będą coraz niższe to zawieszą tą działalność.

Dojdzie do tego, że gdziekolwiek się ruszę, np. w szpitalu(też zbierają1%) to najpierw sprawdzą, czy jestem na liście z US i dopiero mnie załatwią. Jak nie to fora ze dwora.

Po raz pierwszy pomyślałam, że 1% powinien być całkowicie anonimowy.
_________________
mama Anety z zD(34l)
Zakątek Anety
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2013-03-15, 12:41   

Grażynko, ja nawet nie próbuję dowiedzieć się kto z naszych przyjaciół i znajomych wspiera rehabilitację Jagody.Tym którym wysłałam maila z prośbą, wysyłam również z podziękowaniem ;-)


Ale zaglądnęłam tutaj, aby wrzucić artykuł:
Duda: rozważamy zmiany w mechanizmie 1 proc. na rzecz opp
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu