FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Aborcja
Autor Wiadomość
anuszkaa 
złotousty


Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 20 Paź 2006
Posty: 2500
Wysłany: 2013-03-19, 10:19   

Iga napisał/a:
Zastanawiam się, czy nie zastrzec wizerunku dziecka z zD. Użycie wizerunku wymagałoby zgody.

A co masz na myśli? Wizerunek swojego dziecka, czy w ogóle dziecka zD? W drugim przypadku, kto miałby wydawać zgodę?

Nota bene mój mąż dziesięć lat temu nie wyraził zgody na publikację zdjęć Ali w mediach.
_________________
"Wieczność przed nami i wieczność za nami, a dla nas chwila między wiecznościami." Jan Izydor Sztaudynger
 
 
Iga 
złotousty
iga


Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 29 Lis 2007
Posty: 9667
Skąd: Dębica
Wysłany: 2013-03-19, 10:57   

Nic nie mam na myśli konkretnego, wiem że to jest niewykonalne. Wiele rodziców dzieci z zD popiera tego typu działania. Ja nie. Uważam że zamiast tracić czas i pieniądze na walkę z aborcją powinni zapewnić lepszy byt dzieciom niepełnosprawnym, a decyzja o usunięciu ciąży powinna należeć do matki. Przy zespole Downa głównym problemem jest wizerunek tych ludzi w naszych głowach i wstyd rodziców.
_________________
iga - mama Majowej z zD ur. 09.03.2007
www.gugaa.blog.onet.pl
www.najmajowniejsza.net
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2013-03-19, 11:12   

[quote="anuszkaa"]
Iga napisał/a:


Nota bene mój mąż dziesięć lat temu nie wyraził zgody na publikację zdjęć Ali w mediach.


A szkoda, bo Ala jest rzeczywiście wielkim wyjątkiem wśród zespołowców.
I pod względem urody i rozwoju.
Takich dzieci z zespołem Downa nie spotyka się często.
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
anuszkaa 
złotousty


Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 20 Paź 2006
Posty: 2500
Wysłany: 2013-03-19, 11:27   

Iga napisał/a:
Przy zespole Downa głównym problemem jest wizerunek tych ludzi w naszych głowach i wstyd rodziców.



Lubimy w mediach oglądać pięknych ludzi, gwiazdy, celebrytow. Lepiej się czyjemy, jako przedstawiciele tego samego gatunku. :-D
Dlatego może właśnie warto pokazywać nasze dzieci światu?
Zwłaszcza te szczęśliwe, roześmiane, piękne, aktywne, uzdolnione....
Kiedy widzę np. zdjęcia Gosi Jabłońskiej, wiem, że ludzie muszą zastanowić się, czy propozycja terminacji ciąży z uwagi na podejrzenia zD jest uzasadniona.
Nie twierdzę, ze takie zdjęcia powinny być wykorzystywane w akcjach przeciwko aborcji, ale chodzi mi o to, zeby po prostu były w mediach. Niekoniecznie w połączeniu z artykułami o niepełnosprawności. Po prostu, żeby osoby z zD były widoczne, wczędzie. Żeby nie kłuć społeczeństwo artykułami o tym, jakie są biedne i wymagają współczucia, litości, albo podziwu. Ale, ze po prostu są i tak właśnie ma być.

Ala uczestniczy w przygotowaniach do spektaklu. Nie pod sztandarem zD. Po prostu. Widzowie, ktorzy przyjdą na spektakl zobaczą wsród aktorów osobę z zD. I już. Bez zadęcia, bez uprzedzenia, bez ochów i achów. Właśnie tak chciałabym by wyglądało życie w społeczeństwie naszych dzieci. Żeby po prostu były.

EDIT:
Alu, mój mąż z uwagi na rozwoj Ali postanowił dać jej wybór. Kiedy dorośnie sama zdecyduje, czy chce mówic publicznie o swoim przypadku.
_________________
"Wieczność przed nami i wieczność za nami, a dla nas chwila między wiecznościami." Jan Izydor Sztaudynger
  
 
 
Iga 
złotousty
iga


Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 29 Lis 2007
Posty: 9667
Skąd: Dębica
Wysłany: 2013-03-19, 11:30   

No to nawet zgadzamy się w naszych poglądach.
Pokazywać? Tak, ale na nie demonstracjach przeciwko aborcji!
_________________
iga - mama Majowej z zD ur. 09.03.2007
www.gugaa.blog.onet.pl
www.najmajowniejsza.net
 
 
Joanna 
trajkotek
joanna


Wiek: 47
Dołączyła: 05 Gru 2006
Posty: 2185
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 2013-03-19, 12:07   

Większość państw sąsiadujących ma dozwoloną aborcję bez wskazań medycznych więc niby co zabronienie aborcji ze wskazaniem zmieni w kraju to że kogo stać to pojedzie do Niemiec a kogo nie stać a dziecka nie chce zostawi w je w szpitalu, hipokryzja walczą o prawo do narodzin zamiast o prawo do godnego życia tych co już są i tak jak pisze Iga o dzieciach niepełnosprawnych przypominają sobie jak jest im wygodnie.
_________________
Asia mama Mai 23.09.2006 i chłopaków
 
 
gr0szek 
nawijacz
małż


Wiek: 60
Dołączył: 25 Kwi 2007
Posty: 838
Skąd: wiadoma rzecz...
Wysłany: 2013-03-19, 16:40   

Joanna napisał/a:
... hipokryzja walczą o prawo do narodzin zamiast o prawo do godnego życia tych co już są...


Tutaj się nie zgadzam - osoby działające pro-life mają naprawdę szeroki horyzont i angażują się w działania na rzecz (jak to napisałaś) "prawa do godnego życia". Pamiętaj tylko, że na pierwszym miejscu należy stawiać największa wartość - tutaj jest nią życie człowieka! Jedna z opinii, którą niestety wiele osób (prawdopodobnie bez zastanowienia) powtarza - że trzeba zająć się tymi co się urodzili, a tymi co się nie urodzili w drugiej kolejności (tak brutalnie pisząc) jest logicznie nonsensowna. Spójrzmy na to tak - jeśli polska służba zdrowia nie potrafi się zając (skutecznie lub przynajmniej pół-skutecznie) tymi co już się urodzili, to czy CHCEMY klasyfikować żyjących, urodzonych ludzi na tych, którymi się ma zająć w PIERWSZEJ kolejności i na tych, którymi się ma zająć w DRUGIEJ??? Wiesz czym to się skończy??? (tak egoistycznie to bym dopisał - "dla naszych dzieci"). Ile osób poprze taką opinię, że jeśli można Downa "utrupić" przed narodzeniem, to po co się nim potem zajmować (po urodzeniu) to tylko koszty dla społeczeństwa, a można się było Go pozbyć wcześniej...
_________________
Tomek - ojciec M z zD (już 18 lat), M (25 lat), M (29 lat), M (31 lat), M+K (34 lata), M (36 lat)
 
 
Iga 
złotousty
iga


Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 29 Lis 2007
Posty: 9667
Skąd: Dębica
Wysłany: 2013-03-19, 17:56   

Ja się z Tobą Tomaszu nie zgodzę. Służba zdrowia (w moim przypadku) ma 10% udziału w całokształcie. Rzadko się zdarza, aby dyskryminowali jakoś Majkę (pewnie wszystko przede mną) całokształtu dopełnia opieka państwa, dostęp do edukacji, pracy i przede wszystkim DROGA rehabilitacja i koszmarnie DROGI sprzęt medyczny. Jak ceny jestem w stanie jeszcze przeboleć, tak czynnika ludzkiego w pozostałych sprawach nie. Majka urodziła się jaka się urodziła. Pani w PCPR w PFRON, NFZ, Poradni PP, na komisji nie ma prawa mnie sądzić i posądzać. Ma wykonywać swoją pracę i być mojemu dziecku PRZYCHYLNA. Ma interpretować prawo na korzyść mojego dziecka a nie udowadniać mi, że mi się nic nie należy.

Nasze społeczeństwo ma zacząć traktować osoby niepełnosprawne z szacunkiem. A tego nie robi. Rodzic musi wiedzieć, że po urodzeniu dziecka zespołowego będzie miał pomoc w każdym aspekcie życia. A jakie są argumenty matek które dokonują aborcji: że nie poradzą sobie finansowo, że będą musieli (jako rodzina) zrezygnować z normalnego życia, że oni nie chcą być umęczone, urobione po pachy, że dałny to stan wegetatywny. Zakaz usuwania ciąży niczego nie zmieni.

Zatroszczmy się o tych co żyją. Niech rodzice nie szarpią się z przedszkolem, szkołą, urzędami. Niech będzie ich stać na życie z dzieckiem niepełnosprawnym, to może więcej matek będzie TAKIE dzieci rodzić.

Niech znowu tak nie mówią, że niepełnosprawni są drodzy. Drożsi są politycy w utrzymaniu i patologia. Każda osoba niepełnosprawna daje prace wielu osobom zdrowych. Tym wszystkim darmozjadom, pseudo rehabilitantom, paniusiom w PFRON-ie, lekarzom. Osobom, które poszły kształcić się na "nauczyciela" bo najłatwiej się dostać (nie obrażać się te, które uczą, wiedzą co uczą i po co uczą) a potem siedzą w szkole i krzywda im się dzieje bo dziecko jest "trudne".

pro-lajf w przypadku zD zaczyna niestety od dupy strony.
_________________
iga - mama Majowej z zD ur. 09.03.2007
www.gugaa.blog.onet.pl
www.najmajowniejsza.net
 
 
abejbe 
gaduła

Wiek: 39
Dołączyła: 26 Sty 2009
Posty: 177
Skąd: Kolbuszowa
Wysłany: 2013-03-19, 18:25   

Iga masz mojego lajka, dobrze prawisz.
_________________
Agnieszka, mama Pawełka z zD ur. 15.01.2009
 
 
Joanna 
trajkotek
joanna


Wiek: 47
Dołączyła: 05 Gru 2006
Posty: 2185
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 2013-03-19, 20:07   

Groszku to widać tych co ja poznałam ktoś tego "szerokiego horyzontu" pozbawił i nie zauważyłam żeby angażowali się w sprawy osób potrzebujących, ty masz prawo do swoich poglądów ja do swoich a to doczego dążą pewne grupy społeczne tak naprawdę nic nie daje za wyjątkiem dyskryminacji biedniejszych ci bogatsi jak bedą chcieli to pojadą na wycieczkę zagraniczną i zrobią couznają za słuszne. Zresztą każdy ma swoje sumienie i każdy postępuje wg niego, jedni dokonują aborcji inni nie założą spirali bo jest to środek wczesnoporonny, irytuje mnie tylko że niejdnokrotnie te same osoby, które wcześniej wytykają (jak to pięknie nazwałeś w swym poście)Downa w piaskownicy potem załatwiają swoje sprawy używając jego wizerunku.
_________________
Asia mama Mai 23.09.2006 i chłopaków
 
 
vagabunda8 
złotousty


Pomogła: 35 razy
Dołączyła: 09 Mar 2011
Posty: 8813
Wysłany: 2013-03-19, 20:26   

Iga :spoko: zalajkowałam, i o to chodzi.
_________________
BaHa mama Antka
__________________________________________
"Najgorszą wadą człowieka bez wad jest to, że nie ma wad, więc się nie przejmuj, gdy ktoś powie, że jesteś okropny"
 
 
kamilka 
nawijacz


Wiek: 69
Dołączyła: 30 Lis 2008
Posty: 773
Skąd: bydgoszcz
Wysłany: 2013-03-20, 07:34   

Iga :brawo: :spoko:
_________________
ewa mama Kamilki z ZD ur 28.04,1996r
 
 
gr0szek 
nawijacz
małż


Wiek: 60
Dołączył: 25 Kwi 2007
Posty: 838
Skąd: wiadoma rzecz...
Wysłany: 2013-03-20, 17:00   

Iga napisał/a:
Ja się z Tobą Tomaszu nie zgodzę. Służba zdrowia (w moim przypadku) ma 10% udziału w całokształcie...


Igo - mój przykład z klasyfikacją ludzi wykorzystać miał służbę zdrowia jako przykład, nie jako konkret. Nie chcę się skupiać na konkretach, a na zasadach. To tak tytułem wyjaśnienia użytego "zabiegu stylistycznego".

Pytanie "kto i co powinien robić?" jest dobrym pytaniem, ale (z uwagi na hm... wiek?) przypomina mi się zasada (gdzieś to wiele razy wyczytywałem w podręcznikach) jak prowadzić zebrania (dawniejsze, a może i dzisiejsze). Jeśli ktoś stwierdzał, że ma jakieś zastrzeżenia do stanu obecnego należało go pochwalić i natychmiast zapytać się co proponuje jako rozwiązanie problemu... A za chwilę opieprzyć, że jeszcze tego nie zrobił...

Jestem gorącym przeciwnikiem takiego postawienia sprawy, gdyż sprowadza wszelkie problemy bytowe do następującego scenariusza:

1. Mieszkańcy stwierdzają, że śmierdzi z potoku/rzeczki
2. Idą/piszą/protestują przed wprowadzaniem ścieków do rzeczki
3. Stwierdzają, że potrzebna jest oczyszczalnia...
4. To niech ją sobie wybudują - decyduje miejscowy zarząd - są gotowe plany w sąsiednim województwie - niech sobie zorganizują, są łopaty, każdy może zrzucić się na cement.
5. I będzie LEPIEJ!

Pytanie - czy zadaniem każdego obywatela jest rozwiązywanie (do imentu) w taki sposób każdego problemu. Czy może czasem/często/zawsze wystarczy zauważenie i głośne zasygnalizowanie (też wymaga energii i odwagi).

Zgadzam się w 101%, że tzw. państwowość polska jest postawiona na głowie. W mojej opinii (wbrew ogólnomedialnej papce) pieniędzy nie brakuje, tylko są transferowane (diabli wiedzą gdzie... Mam tylko kilka śladów po kilku miliardach...).

Igo - napisałaś:

Cytat:
Zatroszczmy się o tych co żyją. Niech rodzice nie szarpią się z przedszkolem, szkołą, urzędami. Niech będzie ich stać na życie z dzieckiem niepełnosprawnym, to może więcej matek będzie TAKIE dzieci rodzić.


W 100% racja - użyłaś tylko słowa-wytrychu "NIECH". Przecież wszyscy się o to troszczymy (przynajmniej MY tutaj). Dlaczego jest tak jak jest? Hm...
_________________
Tomek - ojciec M z zD (już 18 lat), M (25 lat), M (29 lat), M (31 lat), M+K (34 lata), M (36 lat)
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2013-06-04, 12:25   

W zabijaniu dzieci nie ma żadnego dobra.
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
anna_maria 
nawijacz

Wiek: 45
Dołączyła: 26 Wrz 2010
Posty: 588
Skąd: Tychy
Wysłany: 2013-06-26, 23:08   

Nie wiem czy o tym było już na forum czy portalu, za mało ten temat nagłośnili, sama dopiero teraz odkryłam: tylko do 2 lipca (a w zasadzie wtedy trzeba to złożyć już w sejmie) zbierane są podpisy pod obywatelskim projektem ustawy o ochronie życia (a chodzi o dzieci z wadami genetycznymi!). Tutaj info:
http://www.stopaborcji.pl/index.php/ustawa
_________________
Mama Dominisi z zD (15.09.2010) (*) i Weronisi (05.08.2008)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu