FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Potrzeba rehabilitacji - czy zawsze
Autor Wiadomość
Gabi170506 
mruczek

Wiek: 45
Dołączyła: 04 Lis 2006
Posty: 72
Skąd: K-lin
Wysłany: 2006-11-15, 22:22   Potrzeba rehabilitacji - czy zawsze

Słuchajcie, a może raczej czytajcie. Wczoraj byłam z Gabi po raz wtóry w poradni rehabilitacyjnej.....i pani doktor stwierdziła, że nie ma potrzeby, aby Gabi był ćwiczona metodą Vojty, ani żadną inną. Po moich pytaniach dlaczego odpowiedziała, że dziecko ma bardzo dobre napięcie mięśniowe.
Ja "niedowiarek" poszłam z moją córeczką do naszego pediatry ... i powiedział mi to samo.
..."Pani Beato, czy jest sens męczyć dziecko?"
Czy u Was ... może też tak było, bo nie wiem co robić. Według mnie (i nie tylko) moje dziecko rozwija się "normalnie".
Tak poza tym ćwiczy na piłce, bawi się na macie, słucha dźwięków, ma mnóstwo zabawek...


Co Wy otym myślicie? :shock:
_________________
Beata-mama GABRYSI z zD ur.17.05.06
 
 
panpepe 
mruczek


Dołączył: 26 Paź 2006
Posty: 52
Skąd: zachodniopomorskie
Wysłany: 2006-11-16, 00:20   Re: Potrzeba rehabilitacji - czy zawsze

Zanim Ci odpowiem, jeśli mogłabyś, to napisz cos więcej o córeczce :-D ??

Gabi170506 napisał/a:
.....i pani doktor stwierdziła, że nie ma potrzeby, aby Gabi był ćwiczona metodą Vojty, ani żadną inną. Po moich pytaniach dlaczego odpowiedziała, że dziecko ma bardzo dobre napięcie mięśniowe.:shock:


A czy ta Pani doktor skończyła niewielkie szkolenie pt.: Wczesna diagnostyka neurorozwojowa uszkodzeń układu nerwowego niemowląt według Vojty??
Jeśli tak, to "bardzo dobre napięcie mięsniowe" nie jest wiarygodnym i kompetentnym, przedstawionym przez nią, powodem niestosowania metody Vojty ;/

Napisz więcej :-)
_________________
Płyń zawsze pod prąd rzeki, bo z prądem płyna same śmieci.
 
 
boszka59 
złotousty


Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 11 Lis 2006
Posty: 2838
Wysłany: 2006-11-16, 06:15   

Mój Adaś też miał dobre napięcie. Mimo to ćwiczyliśmy przez trzy lata cztery razy w tygodniu metodą NDT Bobath. Czasami jest to zasada spychoteki. Widziałam raz dziecko z ZD gdzie logopeda stwierdził brak konieczności stymulacji i teraz w wieku dwóch lat buzia jest otwarta a język wisi. Nie musi tak być u Was ale należy być ostrożnym
 
 
dawid legnica 
nawijacz


Wiek: 41
Dołączyła: 07 Paź 2006
Posty: 870
Skąd: legnica
Wysłany: 2006-11-16, 10:19   

Gabi mój Dawid 11 m-cy tez ma określone napięcie jako bardzo dobre i to przez kilka sław m.in prof Sadowską, dr Chojnicką, neurologa dr Kruzela i mojego pediatrę. Jednak mimo wszystko ćwiczę z nim, ponieważ bez ćwiczeń mogą utrwalić się potologiczne wzorce siedzienia, raczkowania, chodzenia itd. Dlatego w przypadku naszych dzieci mimo napięcia są wskazania do długotrwałej rehabilitacji, aby utrwalać prawidłowe wzorce dotyczące motoryki dużej, które nie ma co ukrywać wpłwają również na rozwój społeczny i intelektualny naszych dzieciaków - podczas ćwiczeń oprócz ćwiczenia ciała przekazywane są bodźce do mózgu tym samym stymulując jego rozwój w "dobrym" kierunku.

Nie jestem lekarzem powyższe napisałam z doświadczenia :)
_________________
Basia mama Dawidka z ZD ur 02.12.2005 i Natalki ur 16.04.2008
"Nawet w najciemniejszym miejscu zawsze jest nadzieja na światło"
 
 
Aśka 
złotousty


Wiek: 45
Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 5409
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2006-11-16, 14:37   

Ja niestety trafiłam na rehabilitanta takiego, na jakiego trafiła Gabi, który stwierdził, że nie widzi powodów ćwiczeń z Martynką, ponieważ jest ok. Nie wiem, jak mógł to powiedzieć, w naszym przypadku nie było "tragicznie" ale "na oko" było widać, że dziecko tego potrzebuje. W rezultacie zmieniliśmy rehabilitanta.
_________________
Aśka, mama Martynki (2002) z zD, Mikołaja (2005) i Maciusia (2011)
  
 
 
Gabi170506 
mruczek

Wiek: 45
Dołączyła: 04 Lis 2006
Posty: 72
Skąd: K-lin
Wysłany: 2006-11-16, 19:41   Potrzeba rehabilitacji

:-x
Oczywiście, że ja tak wszystkiego nie zostawię.
W przyszłym tygodniu wybieramy się z Gabi do innego rehabilitanta- chcemy poznać jego zdanie, a tak w ogóle to jak wcześniej wspominałam w domu z Gabisią ćwiczymy, masujemy...
_________________
Beata-mama GABRYSI z zD ur.17.05.06
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-08-13, 21:26   

Irenka napisał/a:
My na rehabilitacje już nie chodzimy bo nam nie kazano, bo niby wszytko jest ok ale mi się to nie podoba, nawet bucik jest skoślawiony.


To mnie właśnie zastanawia... Z dzieckiem z zD chyba jest tak, że pewnie prędziej czy później zacznie siadać, stać, niektóre zaczną raczkować, a niektóre od razu zaczną chodzić. Ale chyba właśnie chodzi o to, w jaki sposób będą to robić... Jeśli utrwali się zły wzorzec, potem mogą spaść na rodziców problemy koślawości, nieprawidłowego stawiania stóp, "szerokiego chodu", bez rotacji, a w efekcie i skrzywienia kręgosłupa. Czyżby były różne szkoły w tej materii wśród specjalistów? Jeśli jedni mówią, że nie potrzeba rehabilitacji, bo dziecko np. właśnie zaczęło chodzić, a niektórzy wręcz przeciwnie: jesli włąsnie zaczęło chodzić, teraz należy zrobić wszytsko, żeby robiło to prawidłowo....

Irenko, a w jakim wieku była Agatka, kiedy powiedziano Wam, że nie musicie się już rehabilitować?

Podrzucę jeszcze linki innych tematów:
:arrow: Wady kręgosłupa
:arrow: Rehabilitacja, zalecenia, zasady - mam dość!
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
Irenka 
trajkotek
Irena-mama Agatki z ZD


Wiek: 47
Dołączyła: 15 Maj 2007
Posty: 1815
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2008-08-13, 23:02   

Od około roku nie jeździmy na rehabilitację , czyli miała 2,5 roku może ciut więcej.
Też mnie to zastanawia czy Agatka nie powinna byc poddawana dalszej rehabilitacji. Pytałam pani neurolog i ona też uważa że typowe cwiczenia usprawniające narząd ruchu nie są jej potrzebne, mówiła że wskazane byłoby usprawnianie typu hipoterapia, basen. Problem w tym że naszej miejscowości nie ma ani jednego ani drugiego, w najbliższej okolicy też. Cholerka, w jakiej dziurze ja mieszkam ;/
Czasem jak jestem w Poradni Diagnostyki w Pile u logopedy czy psychologa i widze rehabilitanta który wcześniej opiekował się Agatką to proszę żeby spojrzał na nią i czy wszystko jest w porządku (jak kończyliśmy zajęcia u niego to umawialismy się że od czasu do czasu obejrzy Agatkę) ale wydaje mi się że panu nie bardzo już zależy, dziecko już nie jest jego pacjentem to co będzie się wysilał. Chyba że na prywatną wizytę się umówię....
Kogo by jeszcze zapytac...?
Ale zacznę chyba od wizyty u ortopedy a na kolejnej wizycie u neurologa znów zapytam, bo pewnie nowe skierowanie musiałoby byc.
Mi sie też nie podoba że ona tak szeroko nóżki stawia jak chodzi czy biega.
_________________
Mama Agatki z ZD ur. 21.01.2005r. oraz Dominiki - 17 lat
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2008-08-14, 08:58   

Irenko
Jagoda ma 12 lat i nadal jeździmy na rehabilitację(mimo,że w szkole ma lekcje wf).
To,że nie trzeba-to zwykłe olewactwo.
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
Grażyna O. 
moderator
Członek Stowarzyszenia


Dołączyła: 04 Sie 2007
Posty: 6425
Skąd: tutaj
Wysłany: 2008-08-14, 09:07   

Tomek również :nie: nie chodzi na rehabilitację.

Neurolog i ortopeda stwierdzili zgodnie, że się kwalifikuje, ale w OWI w Cieszynie na rehabilitację przychodzi tak dużo dzieci, że dla Tomka nie mają już miejsca.
Ale co 2 miesiące wpadam do nich, obejrzą go i dają wytyczne co robić i jak ćwiczyć w domu.
_________________
Zakątek Tomka (30.12.2003)
 
 
Marta Witecka 
złotousty
Marta Witecka


Pomogła: 12 razy
Wiek: 49
Dołączyła: 12 Mar 2007
Posty: 4837
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-08-14, 12:54   

Szymon też został wycofany z rehabilitacji mając podobnie jak Agatka jakieś 2,5 roku, kiedy już stabilnie chodził, bez wywracania. Przypuszczam, że chodzi o brak miejsc.

Jednak kolejny rok miał integrację sensoryczną i cały rok chodziliśmy na basen. Może tu chodzi o nazwę. Ale są to nadal ćwiczenia jakby tego nie nazywać.
Kuba od stycznia nie może się załapać na żadną rehabilitację w OWI, sam sobie chłopak musi radzić... :-?
_________________
Szczęśliwa mama Janka (24) Szymka z zD (22) Jonatana (19) Jakuba z zD (17) i Noemi (15) www.msr.org.pl www.szymonwitecki.pl
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 14 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16857
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-08-14, 13:52   

Nam też nic nie dali, chociaż po trzech tygodniach kiedy Maks nie chodził , powinni nam dać rehabilitację ruchową. Prawda jest taka, że dla naszych dzieci uważa się, że OWI powinno wystarczyć, a jak w OWI nie ma miejsc, to na Kopernika też niechętnie...
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
Ilona Dahnke 
złotousty
dlaczego tak szybko nam rosniesz coreczko?


Wiek: 45
Dołączyła: 02 Lip 2008
Posty: 2564
Skąd: Henstedt-Ulzburg
Wysłany: 2008-08-14, 14:05   

Patricia caly czas ma gimnastyke ruchowa i ergotherapie, za kazdym razem musze chodzic do kasy chorych po stepel, bo jestesmy juz ponad limiten, ale jakos nie ma problemu, tylko jazde terapeutyczna na koniku placa 50%, ale zawsze cos!
_________________
Ilona Dahnke, mama Patricii-Olivii (3.7.97) i Fasolinki Antonii-Aniolka (6 tc)
Konstantin Paul-Josef (12.10.10)
 
 
aqua 
nawijacz

Dołączyła: 05 Lis 2006
Posty: 1323
Wysłany: 2008-08-15, 21:40   

Ro mial do czerwca, natomiast w wrzesniu juz mielismy wywrocone zycie, ale miejsce czekalo.
mial 4 razy w tygodniu masaz plecow, solux wymienni z laserem, tonolize plecow, magnetronic.
2 razy w miesiacu spotkanie z psycholog -super kobitka.
Specjalnie fundacja podpisala kontrakt z NFZ i miastem na rehabilitacje dzieci tylko szkolnych.

W okresach kiedy nie miewal rehabilitacji byl raz w tygodniu basen.
W zaleznosci od pory roku rolki, hulajnoga.
Konie 4 miesiace w roku, i jak sie dalo na telefon.
Ja tez robilam masaze, i kazalam wieszac sie bujac itp, ile wlezie -wedlug sensorycznej.

Teraz mamy 2 ogromne pilki i cwiczy, mala trampolinke, steper, ciezarki i rozporke do drzwi.
Musze dowiesc moja pilke sredniej wielkosci z tych dmuchanych z kolcami-dodatkowa stymulacja.
No i wrocimy na basen :jupi: .
Choc pewnie ja po operacji nie bede mogla, ale to juz ojciec niech zadba.
 
 
Ania Bydgoszcz 
trajkotek
żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi ...


Pomogła: 19 razy
Wiek: 48
Dołączyła: 02 Lis 2007
Posty: 2331
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2008-11-17, 21:33   

Kabatko ,ja chodziłam równocześnie do dwóch róznych rehabilitantek i obie stwierdziły,że nie mam juz ćwiczyc Sebcia.Dopiero jak zacznie chodzic mam przyjść.Wtedy zobaczą ,czy dobrze to robi i ewentualnie będę go ćwiczyć.Ja myslę,że i tak poprzez zabawę w domu Sebuś ćwiczy wszystkie mięsnie.Na basenie niestety u nas nie ma miejsc.Bawię sie z nim min. piłką i róznymi przeszkodami.Więć to też jest dla niego rehabilitacja.U nas to ja wykonywałam "brudną robotę".Wiadomo ,że to rodzice poświęcaja dziecko mnóstwo czasu.A rehabilit. w poradni wyglądała tak:lekarka wymęczyła Sebcia za każdym razem doprowadzając go do spazmów i powiedziała,żeby robić to co ona.Totalne olewanie dziecka..Dodam ,że odbywało się to tylko raz w miesiącu.Więc tak jakby wogóle jej nie było.Więc ćwiczyłam wg.zasad (innych) , innej lekarki(masaż i Vojta ,Schantal po operacji).
Albo to co wyczytałam w ksiązkach.
_________________
Ania, mama Sebastiana z ZD (14.10.2007), Adriana 26 l, Patrycji 24 l i żona Adama
Historia Sebastianka


http://forum.zakatek21.pl/viewtopic.php?t=4592
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu