FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
SUO - specjalistyczne usługi opiekuńcze
Autor Wiadomość
justa_25 
gaduła
Mama Szymka z ZD 21.08.2012 i Mateusza 01.06.2014


Wiek: 38
Dołączyła: 07 Kwi 2012
Posty: 246
Skąd: okolice Białegostoku
Wysłany: 2013-09-12, 19:25   

Ja dowiedziałam się z Zakątka :))) i dzięki Wam za to :prosze: :prosze: :prosze: :prosze: :prosze:
 
 
Kala 
gaduła


Wiek: 38
Dołączyła: 03 Sty 2013
Posty: 174
Skąd: Środa Śląska
Wysłany: 2013-09-12, 20:32   

Ja też przypadkiem na Zakątku trafiłam na info o SUO. Justa, Ty już korzystasz?? Ja dopiero wybieram się do GOPSU sprawdzić stan wiedzy naszych pań urzędniczek. Już się boję.
_________________
Asia - mama Tomka 15.11.12 z ZD

Tomaszek
 
 
justa_25 
gaduła
Mama Szymka z ZD 21.08.2012 i Mateusza 01.06.2014


Wiek: 38
Dołączyła: 07 Kwi 2012
Posty: 246
Skąd: okolice Białegostoku
Wysłany: 2013-09-13, 08:25   

Kala my korzystamy od początku kwietnia. Teraz znowu jadę do psychiatry po zaświadczenie, bo chcę przedłużyć, a wolę zrobić to wcześniej, żeby pieniążki zdobyli, bo póki co SUO mamy do końca roku :)))
W moim GOPSie Panie są naprawdę super - otwarte i bardzo pomocne. Chyba mam szczęście ;)

P.S. Ciocia Rehabilitantka też jest super.Szymek dzięki Niej robi wielkie postępy. W sumie tak się wpisała w naszą rodzinę, że traktujemy Ją jak "swoją" ;)))
 
 
Kala 
gaduła


Wiek: 38
Dołączyła: 03 Sty 2013
Posty: 174
Skąd: Środa Śląska
Wysłany: 2013-09-13, 09:33   

O proszę! Chociaż raz nie trzeba było walczyć o swoje ;D Idę w poniedziałek załatwiać!
_________________
Asia - mama Tomka 15.11.12 z ZD

Tomaszek
 
 
kasia551210 
nawijacz


Pomogła: 2 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 25 Lis 2010
Posty: 1088
Skąd: okolice Warszawy
Wysłany: 2013-09-15, 18:52   

A ja chciałbym się zapytać jak to obecnie jest jak dziecko (Bartosz lat prawie 15 ) uczęszcza do szkoły czy należą mu sie jakieś usługi- byłam jakoś latem i się pytałam to pani powiedziała że nie ma pieniążków że to dla dzieci bardziej które nie chodzą do szkoły czy przedszkola. Czy jest jakaś ustawa na to?? Czy to dotyczy bardziej dzieci autystycznych??
;/
_________________
Mama Bartosza z ZD lat 22 (01.010.1999) i córki Mai lat 24

,,Nie ważne, jak wyglądasz, liczy się, bowiem tylko to, co masz w sercu, a talent zawsze będzie wyżej ceniony od bogactwa i urody''
 
 
grażyna 
złotousty


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 15 Cze 2007
Posty: 6849
Skąd: z Lipówki
Wysłany: 2013-09-15, 20:36   

SUO dotyczy osób, które z powodu choroby psychicznej lub upośledzenia umysłowego mają poważne trudności w życiu codziennym, zwłaszcza w relacjach z otoczeniem, w zakresie edukacji, zatrudnienia oraz w sprawach bytowych.

Tu znalazłam trochę informacji: link

Jak ci zależy to składaj odpowiednie dokumenty i nie słuchaj wymówek o braku kasy. Czekaj na odpowiedź pisemną.


Fundacja Synapsis przygotowała fajną ściągę z gotowymi wzorami pism i odwołań, które można zmodyfikować do swoich potrzeb. Nie trzeba się też sugerować że to fundacja na rzecz dzieci z autyzmem, bo to dotyczy także naszych dzieciaków:
link
_________________
mama Anety z zD(34l)
Zakątek Anety
 
 
kasia551210 
nawijacz


Pomogła: 2 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 25 Lis 2010
Posty: 1088
Skąd: okolice Warszawy
Wysłany: 2013-09-15, 21:31   

grażyna napisał/a:
SUO dotyczy osób, które z powodu choroby psychicznej lub upośledzenia umysłowego mają poważne trudności w życiu codziennym, zwłaszcza w relacjach z otoczeniem, w zakresie edukacji, zatrudnienia oraz w sprawach bytowych.

Tu znalazłam trochę informacji: link

Jak ci zależy to składaj odpowiednie dokumenty i nie słuchaj wymówek o braku kasy. Czekaj na odpowiedź pisemną.


Fundacja Synapsis przygotowała fajną ściągę z gotowymi wzorami pism i odwołań, które można zmodyfikować do swoich potrzeb. Nie trzeba się też sugerować że to fundacja na rzecz dzieci z autyzmem, bo to dotyczy także naszych dzieciaków:
link


Dzieki.. popytam się podana strona sie nie otwiera ale znalazłam takie coś może to to :-)
http://www.synapsis.waw.p...SUO_08_2010.pdf
_________________
Mama Bartosza z ZD lat 22 (01.010.1999) i córki Mai lat 24

,,Nie ważne, jak wyglądasz, liczy się, bowiem tylko to, co masz w sercu, a talent zawsze będzie wyżej ceniony od bogactwa i urody''
 
 
grażyna 
złotousty


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 15 Cze 2007
Posty: 6849
Skąd: z Lipówki
Wysłany: 2013-09-15, 21:45   

To samo :tak: .
Mi się otwierają obie
_________________
mama Anety z zD(34l)
Zakątek Anety
 
 
Kala 
gaduła


Wiek: 38
Dołączyła: 03 Sty 2013
Posty: 174
Skąd: Środa Śląska
Wysłany: 2013-09-16, 21:49   

Poleciałam dziś do naszego GOPSU. Nie wiem dlaczego ale tak strasznie mi się śmiać chce z tego co mi panie powiedziały. To jest tragiczne przecież. :lol: Standardowo: nic nie ma, nic się nie należy, o czym ja w ogóle mówię?



A ja poinformowana przez Zakątkowiczów :prosze: zbyć się nie dałam, wytoczyłam armaty, powiedziałam co wiedziałam, do słowa jej dojść nie dałam, więc kobitka kazała przynieść podanie, zaświadczenie od psychologa i zaświadczenie o dochodach (o formalnościach jednak coś wiedziała).

Chciała mnie zabić wzrokiem. Kocham to :okular:
_________________
Asia - mama Tomka 15.11.12 z ZD

Tomaszek
 
 
justa_25 
gaduła
Mama Szymka z ZD 21.08.2012 i Mateusza 01.06.2014


Wiek: 38
Dołączyła: 07 Kwi 2012
Posty: 246
Skąd: okolice Białegostoku
Wysłany: 2013-09-17, 11:54   

Kala :brawo: :brawo: :brawo: :brawo: :brawo: nie daj się zbyć!
 
 
marutka 
gaduła

Wiek: 40
Dołączyła: 13 Wrz 2009
Posty: 438
Skąd: okolice Rzeszowa
Wysłany: 2013-09-23, 16:08   

Ja też mam problemy z kierowniczką MOPSu ;/
_________________
Marta- mama Adasia 26.07.2009 z zD
 
 
Stokrotka199 
cichosza

Wiek: 39
Dołączyła: 26 Paź 2012
Posty: 36
Skąd: podkarpacie
Wysłany: 2013-09-26, 22:01   

Nam SUO poleciła pewna mama dziecka autystycznego, która sama z korzystała z usług i była bardzo zadowolona. Jej z kolei poleciła inna mama ;) Ale mówiła, że usługi te są mało znane, a jeszcze kilka lat temu podobno mogły z nich korzystać tylko dzieci autystyczne.
 
 
kasia551210 
nawijacz


Pomogła: 2 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 25 Lis 2010
Posty: 1088
Skąd: okolice Warszawy
Wysłany: 2014-01-15, 08:24   

Czy może ktoś ma albo wie gdzie można pobrać zaświadczenie do lekarza s[ecjalisty (idę do neurologa) odnośnie usług, bo mam z MOPSU ale tam nie ma rubryki do wpisywania ilość godzin
_________________
Mama Bartosza z ZD lat 22 (01.010.1999) i córki Mai lat 24

,,Nie ważne, jak wyglądasz, liczy się, bowiem tylko to, co masz w sercu, a talent zawsze będzie wyżej ceniony od bogactwa i urody''
 
 
rayhino 
milczek

Pomogła: 3 razy
Wiek: 40
Dołączyła: 22 Lis 2008
Posty: 12
Wysłany: 2014-02-24, 15:14   jak wyjaśniać czym jest SUO pracownikom OPS

To może ja coś dodam, przyda się tym którzy muszą oświecać panie w OPS-ach. ;-)
1. Jeśli pani w OPS nie wiedzą czym są SUO to zaproponować im przeczytanie art. 50 ustawy z dnia 12 marca 2004 o pomocy społecznej

Art. 50.
1. Osobie samotnej, która z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymaga pomocy innych osób, a jest jej pozbawiona, przysługuje pomoc w formie usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych.
2. Usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze mogą być przyznane również osobie, która wymaga pomocy innych osób, a rodzina, a także wspólnie niezamieszkujący małżonek, wstępni, zstępni nie mogą takiej pomocy zapewnić.
3. Usługi opiekuńcze obejmują pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację oraz, w miarę możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem.
4. Specjalistyczne usługi opiekuńcze są to usługi dostosowane do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności, świadczone przez osoby ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym.
5. Ośrodek pomocy społecznej, przyznając usługi opiekuńcze, ustala ich zakres, okres i miejsce świadczenia.
6. Rada gminy określa, w drodze uchwały, szczegółowe warunki przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi, oraz szczegółowe warunki częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat, jak również tryb ich pobierania.
7. Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw zdrowia określi, w drodze rozporządzenia, rodzaje specjalistycznych usług opiekuńczych i kwalifikacje osób świadczących te usługi oraz warunki i tryb ustalania i pobierania opłat za specjalistyczne usługi opiekuńcze świadczone osobom z zaburzeniami psychicznymi, jak również warunki częściowego lub całkowitego zwolnienia z tych opłat, ze względu na szczególne potrzeby osób korzystających z usług, uwzględniając sytuację materialną tych osób.


2. Teraz kolejne problem panie w OPS-ach twierdzą że SUO są tylko dla autystów. No to proszę argumentować, że powyżej wskazany punkt 7 w artykule 50 (patrz powyżej) wyraźnie wskazuje SUO są świadczone „osobom z zaburzeniami psychicznymi”
Wg ustawy o ochronie zdrowia psychicznego (art. 3), osoba z zaburzeniami psychicznymi to:
a)osoba chora psychicznie (wykazująca zaburzenia psychotyczne),
b) upośledzona umysłowo,
c) wykazująca inne zakłócenia czynności psychicznych, które zgodnie ze stanem wiedzy medycznej zaliczane są do zaburzeń psychicznych, a osoba ta wymaga świadczeń zdrowotnych lub innych form pomocy i opieki niezbędnych do życia w środowisku rodzinnym lub społecznym.

Nasze dzieci bardzo często mają upośledzenie umysłowe. Więc SUO im się prawnie należą.
Podstawą do ubiegania się o SUO jest zaświadczenie lekarskie. Jeśli powołujemy się na upośledzenie umysłowe, to najlepiej aby zaświadczenie było od neurologa a jeszcze lepiej psychiatry. W zaświadczeniu lekarz powinien wskazać jakich usług dziecko potrzebuje i w jakim wymiarze godzin.
Odpłatność
Dochody rodziny nie mają żadnego wpływu na możliwość skorzystania z SUO, ale wpłyną na wysokość odpłatności za te usługi. Cena specjalistycznych usług (z wyjątkiem usług dla osób z zaburzeniami psychicznymi) reguluje uchwała rady gminy. Stawkę za godzinę usług dla osób z zaburzeniami psychicznymi (czyli z upośledzeniem umysłowym) ustala ośrodek pomocy społecznej, kieruje się tabelą zamieszczoną w Rozporządzeniu Ministra Polityki Społecznej z dnia 22 września 2005 r. w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych (Dz. U. nr 189, poz. 1598 z późn. zm.)


Wg ustawa o pomocy społecznej specjalistyczne usługi opiekuńcze mogą być świadczone w miejscu zamieszkania oraz ośrodkach wsparcia. Przy czym” miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość , w której ta osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu”- art. 25 Kodeksu postępowania cywilnego.

Jeżeli chcemy walczyć intensywnie o SUO: to jeśli OPS odmówi nam przyznania usług lub przydzieli w zakresie, który nam nie odpowiada możemy składać odwołanie w terminie 14 dni od otrzymania decyzji, do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, za pośrednictwem ośrodka pomocy społecznej, który decyzję wydał.

Aha i jeszcze jak OPS nie ma odpowiednich pracowników, np. logopedy, to też nie jest wymówka: OPS może ogłosić przetarg na wykonawcę usług w drodze przetargu lub znaleźć po prostu wykonawcę i z nim podpisać umowę. Trochę chęci ze strony pracowników OPS by nie zaszkodziło

Warto przecierać drogi nawet w OPS-ach nie oświeconych. Pozdrawiam i życzę powodzenia :-)
_________________
mama Grzesia
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2014-04-30, 09:17   

Stowarzyszenie FAON informuje rodziców i opiekunów prawnych dzieci niepełnosprawnych zamieszkałych na terenie miasta Katowice o możliwości nieodpłatnego skorzystania z usług opiekuńczych i asystenckich dla dzieci niepełnosprawnych.>>> czytaj dalej
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu