FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
SUO - specjalistyczne usługi opiekuńcze
Autor Wiadomość
nefre 
złotousty


Pomogła: 6 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 19 Cze 2008
Posty: 6417
Wysłany: 2009-03-12, 11:58   

eluusiu, a jednak...
wiesz, jak ubiegałam się o stypendium socjalne na studiach, to musiałam przynieść zaśw. o dochodach moich rodziców, mimo, że z nimi nie mieszkam. Liczyli dochody rodziców przez członków (mama, tata, ja i Nati).
Nie jestem mężatką, więc dochody Irka się nie liczyły, bo on jest "nikim" dla mnie (jak powiedziała pani ze szkoły ;-) ), a że jestem na url. wychowawczym, to z czegoś muszę żyć, więc jestem na garnuszku u rodziców :lol:

to tak "off topic" ale by pokazać jakie śmieszne przepisy istnieją.
_________________
mama Natiego z zD (06.06.2008) i Nikosia (29.06.2011)
sukcesy Natusiowe
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2009-03-12, 12:00   

eelusiaa napisał/a:

W końcu skoro jestem pełnoletnia to moi rodzice, czy ktokolwiek inny nie maja obowiązku wspierać mnie finansowo.


Chyba jednak mają..
Polskie prawo jest zawiłe dlatego MOPS wykorzystuje lukę.

Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka stanowi uszczegółowienie ogólnego obowiązku „troszczenia się o fizyczny i duchowy rozwój dziecka” i należytego przygotowania go, odpowiednio do jego uzdolnień, do pracy zawodowej (art. 96 k.r.o.). Obowiązek ten nie jest ograniczony przez żaden sztywny termin, a w szczególności – przez termin dojścia przez alimentowanego do pełnoletności.

Jeżeli obowiązek rodziców wygasł w związku z tym że dziecko mogło się samodzielnie utrzymać obowiązek może powstać ponownie już na zasadach ogólnych to znaczy gdy dziecko popadło w niedostatek.

Obowiązek alimentacyjny dziadków, pradziadków będzie oceniany już na tej podstawie czy wnuk, prawnuk jest w niedostatku. Art. 133 § 1 kro nakłada obowiązek alimentacyjny na rodziców dziecka. Dopiero gdyby żadne z rodziców nie było w stanie wypełnić swego obowiązku alimentacyjnego, wejdzie w grę obowiązek dalszego krewnego a w końcu rodzeństwa (art. 132 i 129 § 1 kro). Oznacza to, że kolejność powstania obowiązku ustala się na zasadach ogólnych i nie powstaje np. wtedy gdy istnieją wcześniej zobowiązani np. zstępni.


źródło
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
Malwina929 
mruczek


Wiek: 45
Dołączyła: 08 Mar 2009
Posty: 58
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2009-03-15, 20:30   

Wiecie co, to wszystko jest prawda o tych dochodach że pytają teściów i rodziców.Takie mają wymogi i nic na to nie mogą poradzić. Bardzo dużo zależy od osoby która ma rejon w którym mieszkamy.Mój rejon teraz ma bardzo fajna kobieta z ludzkim podejściem. Jeśli jednak chodzi o ten wywiad jedna strona (teście) i druga (rodzice) może powiedzieć że nie wpiera nas finansowo ponieważ niema na no ochoty.Albo że nie utrzymują z nami kontaktu.Mogę też na pocieszenie napisać że taki wywiad jest przeprowadzany raz na 4-5lat. Nie jest to za każdym razem gdy sie udajemy do mops-u. :-)
_________________
Szczęśliwa mama Olafa ZD 28,09,01 i Patryka
 
 
kruffka 
trajkotek
Agnieszka

Wiek: 50
Dołączyła: 07 Sty 2007
Posty: 1578
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-03-21, 22:46   

Szkoda że z drugiej strony nie biorą pod uwagę kredytu, który człowiek spłaca...

Dobra, ja rezygnuję z SUO w obecnej postaci. Przyjeżdażją i nie wiedzą co robić z dzieckiem. Oczekują instruktażu od nas
 
 
nefre 
złotousty


Pomogła: 6 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 19 Cze 2008
Posty: 6417
Wysłany: 2009-03-22, 12:31   

kruffko, masz rację... kredyt powinien być odliczany od dochodów :-) bo mieszkać gdzieś trzeba np.. (w moim przypadku ;-) )

a ja się właśnie zastnawiałam, że jeżeli zależy mi na rehabilitacji Bobathem, a osób po przeszkoleniu jest mało i pracują w OWI lub na szpitalu, to kto do mnie przyjdzie? zwykły rehabilitant?
hmm
_________________
mama Natiego z zD (06.06.2008) i Nikosia (29.06.2011)
sukcesy Natusiowe
 
 
gosia78 
mruczek

Wiek: 46
Dołączyła: 01 Sty 2009
Posty: 114
Skąd: woj.śląskie
Wysłany: 2009-10-07, 12:39   SPECJALISTYCZNE USŁUGI OPIEKUŃCZE

O SUO dowiedziałam się miesiąc temu,a od 1 pażdziernika Wika rozpoczęła zajęcia.
Fantasyczna sprawa.Polecam.
Jestem ciekawa,czy Wasze dzieciaki też z tego korzystają?
_________________
Mama niepełnosprawnej Wiktorii(ur.24.06.1999) i Adasia(ur.8.01.2006)
 
 
Elka
milczek

Dołączył: 05 Sie 2009
Posty: 14
Wysłany: 2009-10-08, 16:30   specjalistyczne usługi opiekuńcze

Ręce opadają. Dziś byłam w OPS w sprawie suo i pani powiedziała, że niestety nie przysługują dlatego, że Paweł chodzi do przedszkola integracyjnego. Złożyłam oficjalne pismo i pewnie dostanę odmowną decyzję,będe się więc odwoływać.
Napiszcie jak poradziliście sobie z zacnymi urzędnikami i przepisami, bo wiem,że niektóre z naszych dzieci korzystają w suo.
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-10-08, 16:42   

Elka scaliłam Twój post z istniejącym wątkiem na ten temat :-)
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
Elka
milczek

Dołączył: 05 Sie 2009
Posty: 14
Wysłany: 2009-11-10, 11:47   

dziś zlożylam odwołanie, bo jak się spodziewałam , gmina odmówiła mi suo, jako uzasadnienie podali: przedszkole integracyjne - Paweł chodzi na 5 godzin, wczesne wspomaganie - 4 godziny w miesiącu (lekarz napisał nam 12 godz. tygodniowo) oraz to, że pobieram świadczenie pielęgnacyjne.
odpisałm im, że nie jestem specjalistą do prowadznia terapii, Pani w gminie powiedziala,że jej osobiśnie nie zależy na składanym przeze mnie odwołaniu
napiszcie jak sobie rodzicie z tymi zacnymi urzędnikami, mnie osobiście już opadają ręce
 
 
izab 
nawijacz

Dołączyła: 17 Sie 2008
Posty: 651
Wysłany: 2009-11-10, 13:02   

:-? zadam głupie pytanie
Czy wszystkie ośrodki pomocy społecznej świadczą taką pomoc?
W naszym usłyszałam .że "pierwsze słyszy"
A może źle zadałam inm pytanie :okular: za mało fachowo :-?
Może ktoś z okolic Poznania ma w tej kwesti doświadczenie ?
 
 
Elka
milczek

Dołączył: 05 Sie 2009
Posty: 14
Wysłany: 2009-11-10, 20:07   

w zakresie specjalistycznych usług opiekuńczych jest to wręcz obowiązkiem Ośrodka Pomocy Społecznej
 
 
Iga 
złotousty
iga


Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 29 Lis 2007
Posty: 9749
Skąd: Dębica
Wysłany: 2009-11-11, 17:45   

U nas było tak, że dla dzieci autystycznych słyszeli, ale dla dzieci z zD już nie.
_________________
iga - mama Majowej z zD ur. 09.03.2007
www.gugaa.blog.onet.pl
www.najmajowniejsza.net
 
 
dorotka8s 
nawijacz
mama Aneczki


Wiek: 58
Dołączyła: 24 Lut 2007
Posty: 718
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2009-11-12, 00:15   

Iga napisał/a:
U nas było tak, że dla dzieci autystycznych słyszeli, ale dla dzieci z zD już nie.


U nas też. Pani stwierdziła, że SUO jest tylko dla dzieci z zaburzeniami psychicznymi.
_________________
mama Dorota z Anią z zD (ur.2.12.2006)
 
 
Elka
milczek

Dołączył: 05 Sie 2009
Posty: 14
Wysłany: 2009-11-12, 09:47   

nasza Pani Kierownik potwierdziła, że SUO należy się naszm dzieciom i życzyła sobie zaświadczenie od lekarza psychiatry
w centrum zdrowia dziecka odpowiedzieli mi,że psychiatra wystawia papier dla dzieci autystycznych natomiast dzieciom z ZD lekarz neurolog, natomiast w Lublinie na Chodźki wystawiła lekarz psychiatra i nie było żdanych problemów
jedno jest pewne jak nas wypychają jednymi drzwiami to trzeba się pakować przez następne
 
 
stokrota 
trajkotek


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 26 Lut 2007
Posty: 1901
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 2009-11-12, 11:36   

W odwołaniach trzeba powoływać się na Ustawę o ochronie zdrowia psychicznego z 19.08.94 r. (która oprócz Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 6 lipca 2006r. jest podstawą prawną świadczenia specjalistycznych usług opiekuńczych).
W tej ustawie jest wyraźnie określone, kogo ona dotyczy:
"Art.3.
Ilekroć przepisy niniejszej ustawy stanowią o:
1/ osobie z zaburzeniami psychicznymi, odnosi się to do osoby:

a/ chorej psychicznie (wykazującej zaburzenia psychotyczne),

b/ upośledzonej umysłowo,

c/ wykazującej inne zakłócenia czynności psychicznych, które zgodnie ze stanem wiedzy medycznej zaliczane są do zaburzeń psychicznych, a osoba ta wymaga świadczeń zdrowotnych lub innych form pomocy i opieki niezbędnych do życia w środowisku rodzinnym lub społecznym..."

A na stronie MOPS- u w Warszawie znalazłam informację, komu tam świadczone są takie usługi:
"... jest świadczenie specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi, w tym osób z autyzmem, porażeniem mózgowym, zespołem Downa, osób z wczesnodziecięcym całościowym zaburzeniem rozwojowym, osób z wiotkością mięśni (zespół Genetyczny) w miejscu ich zamieszkania, mieszkańców Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy."
_________________
Iwona, mama Ani z zD (30.01.1990 - 10.09.2023)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu