FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Hipoterapia
Autor Wiadomość
ania_as 
trajkotek


Wiek: 53
Dołączyła: 31 Paź 2006
Posty: 2078
Skąd: Poznań
Wysłany: 2010-05-06, 22:11   Re: Hipoterapia

beticz napisał/a:

Hipoterpia trochę kosztuje i zastanawiam się czy faktycznie warto zainwestowac w tą formę :-)


Napiszę jakie rezultaty dała hipoterapia w przypadku mojego Łukasza. Otóż rewelacyjne!!! Nie spodziewalam się wprost tego a nawet myślałam, że się na tą formę terapii nie zdecyduję. Po raz pierwszy Łuki wsiadł na konia jak miał skończone 3 lata - na turnusie na Tratwie. Było to dziecko nie chodzące, ani samodzielnie ani z pomocą - może jedynie troszeczkę trzymany za dwie rączki. Hipoterapia - to był strzał w dziesiątkę. Co osiągnęliśmy?
- dziecko wzmocniło się w miednicy, postawa Łukasza stała się bardziej stabilna, silniejszy w biodrach łatwiej i lepiej zaczął stawiać pierwsze kroki,
- rżenie konia i wszelkie odgłosy jakie koń wydawał przyczyniły się do tego, że Łukasz zaczął konia naśladować, przez co uaktywnił się aparat mowy,
- często Łuki usypiał jeżdżąc na koniu - na pewno relaksacyjne zalety tej formy zajęć też są nieporównywalne.

To takie moje, laickie spostrzeżenia. Moim skromnym zdaniem koń uczynił tyle dobrego czego żaden specjalista w postaci istoty ludzkiej Łukaszowi nie zapewnił. Kontynuowaliśmy zajęcia po powrocie do domu, polecam.
_________________
Ania, mama Łukaszka z ZD (ur. 14. 08. 2006r.), Sylwii(22l) i Szymona (19 l)
 
 
vincent 
cichosza

Dołączył: 17 Kwi 2010
Posty: 35
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2010-05-06, 23:15   

Trudno mi ocenić rehabilitacyjne skutki hipo, zwłaszcza, że na turnusach (a zwykle tam korzystamy z hipo) połączona jest z wieloma innymi zajęciami, więc na dobra sprawę nie wiem, czemu dobroczynne skutki przypisać. Poprzestanę więc na tym, co wiem na pewno. A wiem na pewno, że:

- moja juniorka zwariowała na punkcie jazdy konnej i koni w ogóle. Dla niej cały turnus mógłby się skończyć tylko na hipo. Jazda wpływa na nią relaksacyjnie, jest zadowolona, uśmiechnięta, pobudzona - cały czas po swojemu opowiada nam o koniach. Mam wrażenie, że jest na maxa zafascynowana tym, że ona taka mała, on taki wielki, a musi jej słuchać:-)

- nawiązuje fajne relacje z koniem - głaszcze go, klepie, czesze grzywę, krzyczy wio;-), nie boi się zakryć mu nozdrzy

- widzę, że siedzi na nich w wyprostowanej pozycji, trzyma plecki prosto, więc na pewno jazda ją wzmacnia

Ogólnie - naprawdę polecam. Zaczęliśmy hipo bodaj w wieku 2 lat i tylko raz mieliśmy niefajną przygodę na małych konikach, bo jechała na łące, a na konia rzuciły się gzy, więc zaczął szaleć i mała się wystraszyła.
 
 
Malina87 
trajkotek


Pomogła: 3 razy
Wiek: 36
Dołączyła: 10 Lis 2008
Posty: 2136
Skąd: Tarnowskie Góry
Wysłany: 2010-05-06, 23:23   

Dziewczyny a czy przed rozpoczęciem tego typu terapi powinno się dziecku zrobić usg lub prześwietlenie bioderek + konsultacja z specjalistą??
_________________
Dagmara, mama Błażejka z zD (04.11.2008 r.)
 
 
romaya 
złotousty


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 04 Lip 2009
Posty: 3402
Skąd: Łomża
Wysłany: 2010-05-06, 23:32   

Miałam dziś hot-line z Jadownikami. Do hipoterapii kwalifikują się dzieci powyżej 3 roku, bez problemów szczytowo-obrotowych, o biodrach nie było mowy.
_________________
Magda, mama Majki (02.02.2004) i Filipka z zD (29.05.2009)
Fifi podbija świat
 
 
beticz 
złotousty


Pomogła: 1 raz
Wiek: 46
Dołączyła: 30 Sie 2008
Posty: 3629
Skąd: Tychy
Wysłany: 2010-05-07, 06:35   

dzięki za odpowiedzi, chyba się skuszę :-)
_________________
Beata mama Zuzi z ZD (27.08.2008), Bartusia (27.04.2004),Mateuszka (23.02.2011)
foteczki Zuzi
Zakątek Zuzanki
 
 
Iga 
złotousty
iga


Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 29 Lis 2007
Posty: 9685
Skąd: Dębica
Wysłany: 2010-05-07, 07:28   

romaya napisał/a:
Miałam dziś hot-line z Jadownikami. Do hipoterapii kwalifikują się dzieci powyżej 3 roku, bez problemów szczytowo-obrotowych, o biodrach nie było mowy.


Co Ty, Majka miała 2 lata. Teraz pewnie zmienili, bo za dużo chętnych. Wymuś na lekarzu przy pierwszej wizycie hipoterapię i tyle.
_________________
iga - mama Majowej z zD ur. 09.03.2007
www.gugaa.blog.onet.pl
www.najmajowniejsza.net
 
 
Irenka 
trajkotek
Irena-mama Agatki z ZD


Wiek: 47
Dołączyła: 15 Maj 2007
Posty: 1815
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2010-05-07, 08:51   Re: Hipoterapia

ania_as napisał/a:
To takie moje, laickie spostrzeżenia. Moim skromnym zdaniem koń uczynił tyle dobrego czego żaden specjalista w postaci istoty ludzkiej Łukaszowi nie zapewnił. Kontynuowaliśmy zajęcia po powrocie do domu, polecam.


Dzięki Aniu za podzielenie się Waszymi doświadczeniami i spotrzeżeniami, to pomoże podjąć mi decyzję.
Od pewnego czasu zastanawiam się czy Agata powinna chodzić na hipoterapię, miałam wątpliwości. Znalazłam wreszcie w naszej okolicy miejsce gdzie są prowadzone takie zajęcia dzięki Dominice bo zaczęła chodzić na naukę jazdy konnej i okazało się że jest tam też hipoterapia. Obserwuję Dominikę i widzę że na nią kontakt z koniem też świetnie wpływa. Teraz się śmieję do męża że będziemy musieli kupić konia ;-)
_________________
Mama Agatki z ZD ur. 21.01.2005r. oraz Dominiki - 17 lat
 
 
romaya 
złotousty


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 04 Lip 2009
Posty: 3402
Skąd: Łomża
Wysłany: 2010-05-07, 12:56   

Iga napisał/a:
Co Ty, Majka miała 2 lata. Teraz pewnie zmienili, bo za dużo chętnych. Wymuś na lekarzu przy pierwszej wizycie hipoterapię i tyle.

Filip na pierwszym turnusie będzie miał ledwo skończone 16 miesięcy. Nie za wcześnie? Jeśli nie, to ruszam po skierowanie na prześwietlenie :tak:
_________________
Magda, mama Majki (02.02.2004) i Filipka z zD (29.05.2009)
Fifi podbija świat
 
 
Iga 
złotousty
iga


Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 29 Lis 2007
Posty: 9685
Skąd: Dębica
Wysłany: 2010-05-07, 13:18   

Nie popatrzyłam, że Filip jest z 2009 :oops: roku. Musisz w takim razie popytać lekarza. Prześwietlenie i tak Ci się przyda.

Ten Pan z Jadownik od hipoterapii mówił, że koń przekazuje dziecku wzorce do chodzenia i nigdy nie jest za wcześnie. Nie znam się na tym prawde powiedziawszy. Więc może mnie nie słuchaj.
_________________
iga - mama Majowej z zD ur. 09.03.2007
www.gugaa.blog.onet.pl
www.najmajowniejsza.net
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2010-05-07, 13:31   

Romaya,jeśli tylko uda Ci się zrobić prześwietlenie to nie rezygnuj z hipoterapii.
Dla dziecka to dobra rehabilitacja.Pytanie tylko,czy młody nie będzie bał się konia :roll:
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
romaya 
złotousty


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 04 Lip 2009
Posty: 3402
Skąd: Łomża
Wysłany: 2010-05-07, 13:38   

Dzięki dziewczyny, w poniedziałek wydębię skierowanie od naszej lekarki.

My mamy w okolicy 2 ośrodki hipoterapii - jeden przy centrum rehabilitacji, do którego chodzimy, drugi kilka km dalej. Porozmawiam z p. doktor na ten temat, może da nam skierowanie na hipo - młody już jakiś czas dobrze siedzi :nzastanawianie:

A konia pewnie nie będzie się bał, on niestety niczego się nie boi ;-)
_________________
Magda, mama Majki (02.02.2004) i Filipka z zD (29.05.2009)
Fifi podbija świat
  
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2010-05-07, 13:49   

Na koniu nie musi siedzieć,może leżeć :tak:
Z resztą na koniu i tak będzie z nim siedział rehabilitant.
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
djulia 
nawijacz


Wiek: 42
Dołączyła: 25 Sty 2007
Posty: 927
Skąd: mazowieckie
Wysłany: 2010-05-07, 14:42   

W Jadownikach rehabilitant ani razu nie usiadł z Kinga na koniu, mimo że się bała, po prostu codziennie chodziłyśmy karmić konia, a teraz jeździ bez problemu, może dorosła a może nie pasował jej Pan.
_________________
Julia- mama Kingi z zD 07.03.2007 i Kuby 28.03.2013
 
 
ania_as 
trajkotek


Wiek: 53
Dołączyła: 31 Paź 2006
Posty: 2078
Skąd: Poznań
Wysłany: 2010-05-08, 22:09   

Ja słyszałam jeszcze jedną opinię o hipoterapii i to od rehabilitantów. Oto ona:" gdyby można było zastąpić wszystkie zajęcia ze specjalistami zajęciami z hipoterapii, to zapewniamy - dziecko na niczym by nie straciło". I coś w tym musi być, oczywiście pewnie chodzilo o zastąpienie zajęć związanych z rehabilitacją ruchową.


Irenko, spróbuj zajęć z hipoterapii u Agatki, może akurat Agatka się rozgada. W przypadku Łukasza nie jest to niewiadomo jak dobrze rozwinięta mowa, ale fakt - pojawiła się w sposób gwałtowny i bardzo wyraźny. Mamy podstawowe słowa: mama, mamam (czyt. z mamą), tata, daj (nie tak czysto), bam, nie - istnieją i są dla wszystkim zrozumiałe.
_________________
Ania, mama Łukaszka z ZD (ur. 14. 08. 2006r.), Sylwii(22l) i Szymona (19 l)
 
 
beticz 
złotousty


Pomogła: 1 raz
Wiek: 46
Dołączyła: 30 Sie 2008
Posty: 3629
Skąd: Tychy
Wysłany: 2010-05-09, 15:16   

no i spróbowaliśy :-)
duże zwierzę - był dystans i lekki strach, na dużego psa też tak reaguje.
Ale jak koń zarżał to koniec świata, wystraszyła się i koniec, ani mowy było żeby go pogłaskała czy dosiadła. Brata posadziliśy, ale to ją nie przekonało tak więc będziemy jeździć na razie, żeby się oswoić z miejscem,końmi i z ich odgłosami :-) MOże z czasem coś z tego będzie.
_________________
Beata mama Zuzi z ZD (27.08.2008), Bartusia (27.04.2004),Mateuszka (23.02.2011)
foteczki Zuzi
Zakątek Zuzanki
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu