FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Trening uwagi słuchowej - metoda Tomatisa
Autor Wiadomość
anuszkaa 
złotousty


Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 20 Paź 2006
Posty: 2500
Wysłany: 2011-02-17, 21:44   

Mnie do terapii rozwjającej prawą półkulę przekonuje ten fragment opisu metody:

Cytat:
Okazuje się, że ważną rolę w procesie słuchania odgrywa tzw. lateralizacja słuchowa. Każdy z nas preferuje posługiwanie się jedną z rąk (najczęściej prawą). Taka preferencja istnieje również dla nogi, oka a także ucha, choć w tym ostatnim przypadku jest to proces najczęściej nieuświadamiany przez nas. Okazuje się jednak, że prawe ucho słucha w nieco inny sposób niż ucho lewe. Wynika to z faktu, że prawa i lewa półkula naszego mózgu zawiadują innymi umiejętnościami. Lewa półkula nazywana jest „racjonalną”. W niej u zdecydowanej większości osób znajdują się ośrodki mowy, tak więc rozmawiając z kimś i odpowiadając na jego pytania uaktywniamy naszą lewą półkulę.
Prawa półkula jest zwana „emocjonalną” i „niewerbalną”. Odpowiada za ujmowanie pojęć całościowo, wyobraźnię przestrzenną, percepcję muzyki oraz, co bardzo ważne, za procesy emocjonalne.
Obie półkule są ze sobą połączone i współpracują ze sobą tworząc pewien obraz rzeczywistości i pozwalając nam reagować we właściwy sposób.
Według Tomatisa prawidłową, fizjologiczną lateralizacją jest lateralizacja prawouszna. O ile osoby prawouszne odbierają przede wszystkim treść wypowiedzi (co jest korzystne podczas komunikowania się), to osoba lewouszna w pierwszej chwili zupełnie nieświadomie zwraca uwagę na zabarwienie emocjonalne wypowiedzi. Tomatis uważał, że ten „emocjonalny filtr” może wpływać niekorzystnie na jakość komunikacji. Powszechnie znane jest zjawisko wpływu (najczęściej negatywnego) emocji na nasilenie zaburzeń głosu i mowy (np. nasilenie jąkania lub zaburzenia głosu w stresującej sytuacji). Tomatis uważał, że lewouszność może predysponować do wystąpienia rożnego rodzaju zaburzeń głosu i mowy.

http://www.ifps.org.pl/we...ls&dziedzina=11

Tutaj są wyniki badań skutecznosci metody Tomatisa.
Rozwój mowy w tych badaniach jest również uwzględniony.

http://otpingenium.pl/pl/badania.html


Sama poznałam rok temu w Rusinowicach czternastoletnią dziewczynkę z zD z Wieliczki, wspaniale mówiącą i swobodnie komunikującą się z otoczeniem.
Jej mama twierdziła, że jest to efekt właśnie tej metody.
Niestety, nie mam możliwości przeprowadzenia treningu dla mojego dziecka.
Dlatego z ogromną uwagą cztam o zastępczej metodzie Groszka. :-)
 
 
Megi 
nawijacz

Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 910
Skąd: śląskie
Wysłany: 2011-02-18, 23:06   

Starałam się opisać nasze doświadczenie jak najbardziej obiektywnie, żeby ani nie zniechęcić, ani nie wpadać w nadmierną euforię. Możliwe ,że u innych dzieci efekty są dużo lepsze niż u mojego smyka (u niego dominuje lewa strona i prawdopodobnie też lewe ucho ), ale w treningu tym chodzi głównie o poprawę uwagi słuchowej i koncentrację m.in. na własnym głosie ( dlatego tak ważny jest drugi etap - praca dziecka z mikrofonem)
Cytat:
W oparciu o swoje obserwacje Tomatis sformułował prawo, zwane pierwszym prawem Tomatisa, które brzmi: głos zawiera jedynie te częstotliwości, które jest w stanie odebrać nasz narząd słuchu. W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, iż oznacza to, że aby prawidłowo kontrolować głos i mowę, trzeba umieć słuchać samego siebie. Z pierwszego prawa Tomatisa wynika automatycznie drugie prawo: modyfikacja sposobu słuchania prowadzi do zmian w głosie.
_________________
Magda- mama Jarka 12lat z ZD i Oli 16 lat
 
 
agamama123 
gaduła


Pomogła: 1 raz
Wiek: 45
Dołączyła: 04 Sty 2007
Posty: 522
Skąd: Radom
Wysłany: 2011-02-19, 10:30   

Zarówno Kacper jaki Bartosz mieli treningi słuchowe metodą Tomatisa. W Radomiu na szczęście mieliśmy możliwość skorzystania z tego bezpłatnie. U Kacpra zaobserwowałam niewielkie zmiany ale u niego zaburzenia mowy mają głębsze korzenie - połączenie wylewu, autyzmu, wiotkości krtani i najprawdopodobniej porażenia nerwu krtaniowego). Natomiast Bartosz przeszedł trzy etapy podstawowe (za każdym razem 2 tygodnie po 2 godziny dziennie) oraz etap 4 - dodatkowy. Mowa ruszyła już po pierwszym etapie na dodatek zdecydowanie poprawiła się koncentracja słuchowa. Przy 4 etapie Bartosz mówił już krótkimi zdaniami, opowiadał bajki (przypominam, że on ma porażenie mózgowe)
_________________
Aga, potrójnie szczęśliwa mama:)
http://kacperek.starzomski.net/
Potworki trzy, czyli Kacper (12), Bartosz (9) i Kubutto (7)
 
 
Tuśka 
złotousty
Zbigniewkowa mama


Pomogła: 4 razy
Wiek: 46
Dołączyła: 08 Lut 2008
Posty: 3037
Skąd: z domu
Wysłany: 2011-02-22, 13:02   

Iga, nie wydawaj na Tomatisa 3 tys, błagam...
Ja dzięęki Bogu miałam możliwośc przeprowadzenia tej terapii za darmo, choć i tak bez wyrzeczeń się nie obeszło. Mieszkałam przez miesiąc u koleżanki w Warszawie, bo w Kielcach nie było jeszcze aparatury.
Drugi raz bym tego nie zrobiła. Jedyne co zauważyłam to chwilowe zmniejszenie się nadruchliwości, ale jestem przekonana, że każdą wycyszającą muzyką puszczoną wprost do ucha podobny efekt bym osiągneła nie wychodząc z domu.
_________________
"Szczęśliwi, którzy potrafią śmiać się z samychsiebie.
Będą mieli zabawę i radość przez całe życie." ks. T. Fedorowicz
www.zbysiozielinski.cba.pl
www.zapiskituski.blog.onet.pl
 
 
Mewa 
trajkotek
członek Stowarzyszenia


Pomogła: 3 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 25 Sie 2009
Posty: 2121
Skąd: Poznań
Wysłany: 2011-03-03, 22:19   

W najbliższy wtorek w Collegium Novum (al. Niepodległości 4) o godz. 18:30 w sali 601A odbędzie się wykład w połowie poświęcony zastosowaniu metody Tomatisa w uczeniu języka obcego i w uczeniu w ogóle. Może ktoś jest zainteresowany? A swoją drogą napiszę, jak się czegoś ciekawego we wtorek dowiem.
_________________
Ania, mama Marcelka z zD (2009) i Kasi (2010)
 
 
boszka59 
złotousty


Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 11 Lis 2006
Posty: 2838
Wysłany: 2011-03-07, 12:39   

Moje dziecko od dzisiaj zaczyna Tomatisa. W szkole zwolniło się miejsce więc zamiast siedzieć na świetlicy będzie miał trening. Z trzy tygodnie będzie zdaniami nadawał ;-)
_________________
Adaś ur27 03 2003 i cztery dorosłe córy, dwóch dorodnych wnuków
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 14 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16861
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-03-08, 11:08   

To się Wam poszczęściło :roll:
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
magdalenka 
złotousty


Pomogła: 5 razy
Wiek: 48
Dołączyła: 03 Paź 2006
Posty: 5141
Skąd: Londyn
Wysłany: 2011-03-08, 13:01   

Super boszko czekamy na relacje :spoko:
_________________
Just when you think you have learned what you need to know in life, someone truly special comes into it and shows just how much more there is
Kai 7 lat i Nel 9 lat
Filmik Kaia
 
 
kasia551210 
nawijacz


Pomogła: 2 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 25 Lis 2010
Posty: 1088
Skąd: okolice Warszawy
Wysłany: 2011-03-15, 07:21   

Ja dzwoniłam do Kajetan odnosnie treningu słuchowego. jest mozliwość zapisania najpierw do lekarza który zbada Bartosza i postawi diagnozę odnośnie treningu (czas lipiec- sierpień) - po przeczytaniu wiadomości - sama już nie wiem co robić. :-(
_________________
Mama Bartosza z ZD lat 22 (01.010.1999) i córki Mai lat 24

,,Nie ważne, jak wyglądasz, liczy się, bowiem tylko to, co masz w sercu, a talent zawsze będzie wyżej ceniony od bogactwa i urody''
 
 
Iga 
złotousty
iga


Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 29 Lis 2007
Posty: 9685
Skąd: Dębica
Wysłany: 2011-03-15, 07:40   

Ja byłam na diagnozie, wstępnie nie mam nic przeciwko treningowi, ale z drugiej strony będzie mnie to kosztować 3 000 plus dojazd. Więc to jak dla mnie jest rzeczą zniechęcająca. Bo wiadomo, nie jest to metoda, która działa cuda. Może pomóc ale niekoniecznie.

Wstępnie musimy załatwić migdały (przed którymi się bronię rękami i nogami), sprawdzić czy Majka po tych chorobach nie ma płynu w uszach i jak słyszy. Diagnoza nie wyszła, bo Majowa nie chciała nic pokazywać, i na wszystko było: nie. Dopiero potem można przystąpić do treningu.
Majka mówi nie wyraźnie, zamiast nos jest np. noc. Może słucha nie tak, nie wiem. Wcześniej "mówiła" dużo, dużo lepiej (znaczy te wyrazy co mówi, mówiła dokładniej)

Megi i co? Jest lepiej?
_________________
iga - mama Majowej z zD ur. 09.03.2007
www.gugaa.blog.onet.pl
www.najmajowniejsza.net
 
 
Bataga 
nawijacz
Agata


Wiek: 49
Dołączyła: 07 Maj 2007
Posty: 1189
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2011-03-15, 08:04   

Iga napisz jak przebiegała ta diagnoza. Co maja musiała robić?
_________________
Agata mama Juli z zD (ur. 20.04.2007) i Łukasza (ur. 25.10.2011)
Foteczki Juli
Sukcesy Juli
 
 
Iga 
złotousty
iga


Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 29 Lis 2007
Posty: 9685
Skąd: Dębica
Wysłany: 2011-03-15, 08:10   

Zakłada się słuchawki na uszy i dziecko musi powiedzieć/pokazać w którym uchu słyszy dźwięk, albo w jakiej części głowy. Do tego etapu doszłyśmy (a to był pierwszy :lol: ) co dalej nie wiem.
_________________
iga - mama Majowej z zD ur. 09.03.2007
www.gugaa.blog.onet.pl
www.najmajowniejsza.net
 
 
magdalenka 
złotousty


Pomogła: 5 razy
Wiek: 48
Dołączyła: 03 Paź 2006
Posty: 5141
Skąd: Londyn
Wysłany: 2011-06-03, 14:21   

Boszko jak tam Tomatis ?
_________________
Just when you think you have learned what you need to know in life, someone truly special comes into it and shows just how much more there is
Kai 7 lat i Nel 9 lat
Filmik Kaia
 
 
boszka59 
złotousty


Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 11 Lis 2006
Posty: 2838
Wysłany: 2011-06-03, 14:26   

Jesteśmy po dwóch etapach. Mowa jakby lepiej. Obcy zauważają że więcej mówi i bardziej zrozumiale. Niestety zachowanie chyba gorzej. Trudno mi powiezieć bo ma obecnie silny atak alergii. Więc to też go pobudza. Powinien mieć jeszcze jeden etap ale nie ma na to kasy w szkole a sama zapłacić nie mogę. Więc trudno mi powiedzieć cy ta mowa to trwałe czy tylko chwile i się cofnie.
_________________
Adaś ur27 03 2003 i cztery dorosłe córy, dwóch dorodnych wnuków
 
 
kasia551210 
nawijacz


Pomogła: 2 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 25 Lis 2010
Posty: 1088
Skąd: okolice Warszawy
Wysłany: 2011-06-03, 14:32   

My z Bartoszem jesteśmy, po wizycie w Kajetanach, nie czekalismy długo jakieś 2 miesiące. Diagnoza; słuch dobry, nie ma płynu w uszach, wąskie przewody nosowe, migdały okej. Co do treningu. Pani doktor uważ iż trening - m. Tomatisa jest dla dzieci z uposledzeniem raczej lekkim i dla tych dzieci co choć troche chcą współpracować, a jak byliśmy na badaniu słuchu gdzie trzeba było podnieść rękę lub nacisnąć przycisk nie chciał robić lub nie rozumiał polecenia , ale najszybciej - po prostu sie wstydził, to tyle wizyta za pół roku. :evil:
_________________
Mama Bartosza z ZD lat 22 (01.010.1999) i córki Mai lat 24

,,Nie ważne, jak wyglądasz, liczy się, bowiem tylko to, co masz w sercu, a talent zawsze będzie wyżej ceniony od bogactwa i urody''
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu