FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Biofeedback
Autor Wiadomość
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2009-02-11, 16:17   Biofeedback

Biofeedback to nowoczesna metoda treningu pracy mózgu. Została ona opracowana przez naukowców z ośrodka szkolenia astronautów w NASA w USA i stosowana jest z powodzeniem w USA i Europie.
Metoda ta pozwala zwiększyć szybkość myślenia, kreatywność i pamięć o 25-30%, poprawia nastrój i samoocenę, polepsza sen.
Metodę tę stosuje się dla doskonalenia zdrowia, pokonywania trudności w uczeniu się, wspierania przy intensywnej nauce i pracy oraz wspomagania leczenia zaburzeń i chorób psychosomatycznych.

Trening przebiega raczej w formie zabawy niż ciężkiej pracy, ale organizm trenującego może odczuwać zmęczenie.
Pacjent siedzi na fotelu w wygodnej, wybranej przez siebie pozycji. Zwrócony jest twarzą w stronę monitora, na którym emitowane są wideogry.
Przebieg gry jest zobrazowanym przebiegiem fal mózgowych trenowanego. Informacje uzyskane z obrazu dają pacjentowi możliwość poznania reakcji własnego mózgu. W oparciu o tą umiejętność, poprzez treningi można tak zmodyfikować jego pracę aby funkcjonował efektywniej.
Terapeuta zakłada trenowanemu na głowę, dwie lub więcej elektrod (wg wskazań indywidualnych) oraz dwie elektrody uszne. Elektrody przytwierdzone są żelem, który utrzymuje je na głowie, ale również ma funkcje przewodzenia.
Zadaniem pacjenta jest dążenie do osiągnięcia jak najlepszych wyników gry jedynie za pomocą siły swojej woli. Komputer dźwiękiem sygnalizuje, kiedy praca mózgu jest dobra i stosownie ją nagradza punktami (w tym momencie następuje sprzężenie zwrotne). Suma zdobytych przez pacjenta punktów pokazywana jest na monitorze po każdej rundzie.
Terapeuta korzystając z programu komputerowego śledzi pracę fal mózgowych pacjenta, promując fale pożądane przy jednoczesnej redukcji fal niekorzystnych, mogących być źródłem niezadowalającego w życiu funkcjonowania człowieka lub nawet jego problemów zdrowotnych. Wyniki całej sesji zapisywane są w bazie danych pacjenta . Po każdej sesji drukowane są one w celu śledzenia czynionych postępów.
Treningi prowadzone powinny być przynajmniej jeden raz w tygodniu (45-60 min ). Większe i zdecydowanie szybsze efekty terapii uzyskiwane są trenując 2 lub 3 razy w tygodniu.

źródło



~~~~~~~~~~~~

Jagoda od września uczęszcza na zajęcia metodą biofeedback.
Pani prowadząca jest zadowolona z efektów ale ja niczego szczególnego jeszcze nie zauważyłam .Oprócz może tego,że jak ma te zajęcia to do szkoły leci jak na skrzydłach :roll:
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
RENIA 
gaduła
renia129


Wiek: 50
Dołączyła: 16 Paź 2007
Posty: 500
Skąd: pomorskie/Łupawa
Wysłany: 2009-02-11, 17:01   

Gdzie można skorzystać z tej metody?
_________________
Mama Celinki ZD (7.12.2000) Martynki19
Paulinki76
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2009-02-11, 17:11   

Jest coraz bardziej popularna więc pewnie w każdym większym mieście znajduje się gabinet gdzie stosują tą metodę.
Proponuję wyszukiwarkę google :spoko:
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
karolina1 
trajkotek


Wiek: 42
Dołączyła: 13 Lut 2007
Posty: 1755
Skąd: wielkopolska
Wysłany: 2009-02-11, 22:29   

A jak koszty się kształtują tej metody?
_________________
Karolina, mama Nicolki (7l.)
 
 
boszka59 
złotousty


Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 11 Lis 2006
Posty: 2838
Wysłany: 2009-02-11, 22:38   

Jeśli chodzi o zakup urządzenia to 12400 z oprogramowaniem i zapisem EEG plus kurs 1600. Natomiast zajęcia różnie ok50-70pln. Ja dowiadywałam się u dystrybutora a on u producenta. Osób z ZD niema wśród schorzeń dla których jest ono polecane. Mozna stosować ale wyniki są różne.Często nie spełniają oczekiwań
 
 
Grażyna O. 
moderator
Członek Stowarzyszenia


Dołączyła: 04 Sie 2007
Posty: 6425
Skąd: tutaj
Wysłany: 2009-02-11, 22:40   

W Cieszynie wiem, że to jest, ale nigdy jakoś się tym nie interesowałam - myślałam, że to nie nadaje się dla naszych dzieciaczków.
_________________
Zakątek Tomka (30.12.2003)
 
 
boszka59 
złotousty


Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 11 Lis 2006
Posty: 2838
Wysłany: 2009-02-11, 22:44   

Bo faktycznie nie jest polecane
 
 
plaza 
trajkotek

Dołączyła: 14 Lis 2007
Posty: 2074
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2009-02-14, 22:10   

Karolino
Wiem że w Kościanie jest w szkole specjalnej i chyba ktoś ma również prywatnie,
w Poznaniu też napewno, wiem tylko o prywatnym gabinecie byłam ze starszym synkiem koszt jednej wizyty 70 zł
_________________
Mama Szymka z zD ur 30.09.2007
i Marcina który przerósł swojego tatę
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2009-02-24, 18:44   

boszka59 napisał/a:
Bo faktycznie nie jest polecane


Dlaczego?
I przez kogo?
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
boszka59 
złotousty


Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 11 Lis 2006
Posty: 2838
Wysłany: 2009-02-24, 21:15   

Przez dystrybutora i producenta. Nie to żeby było szkodliwe, ale nie są wykorzystywane możliwości tego urządzenia. Dlatego ZD nie znalazł się w spisie przypadków dla których powinien być wykorzystywany
 
 
anuszkaa 
złotousty


Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 20 Paź 2006
Posty: 2500
Wysłany: 2009-02-26, 22:43   

Nie bardzo rozumien.
Być może biofeedback nie polecany jest jako metoda leczenia zD.
Jednak nasze dzieci, jak wszystkie, miewają zaburzenia typu stany lękowe, apatia, nadpobudliwość, brak koncentracji itp. wymieniane przez producenta.
Czy z jakiegoś szczególnego powodu nasze dzieci nie poddają się terapii?
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2009-02-27, 07:33   

Jagoda się poddaje i bardzo lubi te zajęcia :tak:
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
Danka 
cichosza


Wiek: 31
Dołączyła: 03 Lut 2008
Posty: 16
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2009-02-27, 15:03   

Ja również o tym słyszałam,co więcej mogłam nawet przyglądać się temu. Nasza pani od biochemii przyniosła dziś owo urządzenie. Wydaje się być ciekawe.Polecała nam tą metodę,abyśmy poprawili szybkość pracy naszych mózgów...Z tym,że koszt jednej sesji jest mniejszy. Na kartce,którą nam dała jest napisane,że diagnoza,to koszt 30zł, a jedna sesja(45minut)-35zł(plus rabat dla uczniów i rodziców naszej szkoły-30% :cool2: ) Wydaje mi się,że prowadzi to właśnie nasza pani,ponieważ jest napisane u góry jej imię,nazwisko numer telefonu i że jest magistrem biologii i psychologii. Jak ktoś jest zainteresowany,to mogę podać numer telefonu.
_________________
"(...)A od zwykłych rzeczy naucz się spokoju
i zapomnij że jesteś
gdy mówisz że kochasz..."
Ks.Jan Twardowski.
 
 
tadeusz-0021 
cichosza

Dołączył: 26 Lut 2009
Posty: 15
Skąd: lubaczów
Wysłany: 2009-02-27, 20:23   metoda biofenbacha

Witam wszystkich - czy ktoś może ma za sobą rehabilitacje metodą biofenbacha - czy są widoczne skutki tej metody?
tadeusz: 0021@go2.pl :papa:
 
 
Grażyna O. 
moderator
Członek Stowarzyszenia


Dołączyła: 04 Sie 2007
Posty: 6425
Skąd: tutaj
Wysłany: 2009-02-27, 20:48   

tadeusz-0021 przypuszczam, że chodzi o metodę Biofeedback - a więc scaliłam z już istniejącym wątkiem.

Poczytaj temat od początku - znajdziesz odpowiedź.

I proszę o przedstawienie się tutaj , bo nie lubimy rozmawiać z nieznajomymi.
_________________
Zakątek Tomka (30.12.2003)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu