FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
asystent w przedszkolu?
Autor Wiadomość
dorotka8s 
nawijacz
mama Aneczki


Wiek: 58
Dołączyła: 24 Lut 2007
Posty: 718
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2009-02-22, 00:40   asystent w przedszkolu?

Mieszkamy na wsi. Nie ma u nas przedszkola integracyjnego ani specjalnego. Najbliższe przedszkole integracyjne jest w mieście odległym o 25 km. Chciałabym, aby Ania od września poszła do przedszkola. Pierwsze wyjście to wozić ją te 25 km (to jest 100 km do przejechania codziennie) do przedszkola integracyjnego. Drugie wyjście jest takie, że można ją wysłać do naszego wiejskiego przedszkola, ale... no właśnie, na dzień dzisiejszy przedszkole jest przepełnione, jedna nauczycielka zajmuje się ponad dwudziestką dzieci. Ania w takiej grupie nie da sobie rady.
Ja wolałabym, żeby była blisko w naszym przedszkolu, ale potrzebny jej asystent. Mam sprzymierzeńców w osobie pani dyrektor przedszkola, która chce Anię i pani kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej, która też chce nam pomóc.
Czy jest jakiś przepis, który zezwala na zatrudnienie asystenta dla dziecka z zD? Nikt nie będzie mi robił trudności, ale niestety musi być w zgodzie z prawem. Może ktoś z was ma w tym doświadczenie, jakiś pomysł?
_________________
mama Dorota z Anią z zD (ur.2.12.2006)
 
 
boszka59 
złotousty


Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 11 Lis 2006
Posty: 2838
Wysłany: 2009-02-22, 07:05   

Nie mam doświadczenia w zatrudnianiu asystenta. Moja sytuacja była podobna, integracyjne daleko normalne bardzo życzliwe na miejscu. Adaś poszedł na miejscu razem z nianią, terapeutą zajęciowym. To była porażka. Nauczycielki traktowały sytuację tak że wogóle nie wciągały go w zajęcia. Tyle że był wśród dzieci. Rok później poszedł do integracyjnego, dowożę go i jestem szczęśliwa. Ma cudowne panie, został od pierwszego dnia sam na osiem godzin , uczestniczy w zajęciach. Nawet po dwóch tygodniach wystąpił na scenie. Jestem bardzo zadowolona.
 
 
MadziaZA
mruczek

Dołączył: 21 Lut 2009
Posty: 125
Wysłany: 2009-02-22, 10:23   

Od jakiegoś również czasu staram się asystenta dla synka (w szkole).
Z tego co się dowiedziałam wynika, że jeśli macie orzeczenie o niepełnosprawności,
to możecie skorzystać z ustawy w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych.
Jeśli dostaniecie zlecenie od specjalisty na takie usługi to MOPS powinien zająć się zorganizowaniem odpowiednich środków - problem stanowi znalezienie osoby,
która spełniałaby odpowiednie kwalifikacje oraz to,
że do takiej pomocy trzeba dopłacić procentowo (w zależności od zarobków) kwotę,
która zależna jest od rodzaju świadczonej pomocy.
Więcej informacji można wyczytać w D.U. z 2005 r. Nr 189 poz.1598.
My mamy dodatkowo orzeczenie o kształceniu specjalnym z zaznaczeniem, że asystent jest potrzebny, ale to bardziej szkołę (ew. przedszkole) powinno interesować niż MOPS.
Tutejszy ośrodek pierwotnie negował takie rozwiązanie, ale poinformowałam ich, że MOPS w Bielsku-Białej już takie rozwiązania stosuje (i to w przedszkolu właśnie).
Trzymam kciuki za Was.
 
 
Magdalenkaaa78 
mruczek


Wiek: 45
Dołączyła: 04 Lip 2008
Posty: 64
Skąd: Siedlce
Wysłany: 2009-02-22, 17:19   

A propos ustawy o specjalistycznych usługach opiekuńczych. Trzeba zauważyć, że owszem, istnieje możliwość starania się w ramach takowych o asystenta osoby niepełnosprawnej. Same rozporządzenie nie mówi wprost o takiej możliwości, jest enigmatyczny zapis, że usługi te mogą być świadczone w "miejscu nauki" i w "kontakcie z rówieśnikami" oraz że mogą być świadczone przez asystenta osoby niepełnosprawnej. Ale: trzeba mieć wpisane w orzeczenie o niepełnosprawności chorobę ( zaburzenie ) psychiczne. BO suo są usługami dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Praktyka wskazuje, że ośrodki pomocy społecznej rękami i nogami bronią się przed świadczeniem takich usług dla dzieci, mimo iż są one finansowane z budżetu państwa a nie gminy. Ale wymaga to od OPSu dużo dobrej woli i chęci, a tego najczęściej nie ma.

Piszę to niestety z własnego doświadczenia: przegrałam o suo w sądzie , sędzia powiedziała, że obowiązkiem matki jest zajmować się dzieckiem a samo moje staranie się o usługi nazwała "pomyłką". Nie napiszę, co po tym sądzę o naszym sądownictwie, bo są to wyłącznie słowa uznawana za obraźliwe. :(
 
 
dorotka8s 
nawijacz
mama Aneczki


Wiek: 58
Dołączyła: 24 Lut 2007
Posty: 718
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2009-02-22, 23:36   

Niestey, nie możemy korzystać z suo, bo zespół Downa ani upośledzenie umysłowe nie jest chorobą psychiczną. W naszej gminie przydzielono asystenta chłopcu z autyzmem, bo to jest uważane za chorobę psychiczną.
Ale to co napisała boszka59 dało mi dużo do myślenia...
Dziękuję za podzielenie się swoimi doświadczeniami.
_________________
mama Dorota z Anią z zD (ur.2.12.2006)
 
 
Magdalenkaaa78 
mruczek


Wiek: 45
Dołączyła: 04 Lip 2008
Posty: 64
Skąd: Siedlce
Wysłany: 2009-02-23, 10:16   

dorotka8s napisał/a:
Niestey, nie możemy korzystać z suo, bo zespół Downa ani upośledzenie umysłowe nie jest chorobą psychiczną. W naszej gminie przydzielono asystenta chłopcu z autyzmem, bo to jest uważane za chorobę psychiczną.
Ale to co napisała boszka59 dało mi dużo do myślenia...
Dziękuję za podzielenie się swoimi doświadczeniami.



Mmm, obecnie uważa się, że autyzm nie jest chorobą psychiczną, poza tym to nie jest choroba tylko zaburzenie rozwoju. Jeżeli macie w orzeczeniu o niepełnosprawności wpisane U to ja bym powalczyła o SUO - jakby nie było, uposledzenie umysłowe jest klasyfikowane w "F" więc w chorobach psychicznych
 
 
dorotka8s 
nawijacz
mama Aneczki


Wiek: 58
Dołączyła: 24 Lut 2007
Posty: 718
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2009-02-24, 00:41   

Magdalenkaaa78 napisał/a:

Mmm, obecnie uważa się, że autyzm nie jest chorobą psychiczną, poza tym to nie jest choroba tylko zaburzenie rozwoju. Jeżeli macie w orzeczeniu o niepełnosprawności wpisane U to ja bym powalczyła o SUO - jakby nie było, uposledzenie umysłowe jest klasyfikowane w "F" więc w chorobach psychicznych


Czy są jakieś dokumenty, przepisy? Gdzie można to znaleźć, przeczytać?
_________________
mama Dorota z Anią z zD (ur.2.12.2006)
 
 
Magdalenkaaa78 
mruczek


Wiek: 45
Dołączyła: 04 Lip 2008
Posty: 64
Skąd: Siedlce
Wysłany: 2009-02-24, 10:57   

ICD 10 - międzynarodowa klasyfikacja chorób. F - zaburzenia zachowania i choroby psychiczne. ( Choroba psychiczna jest pojęciem węższym niż zaburzenie psychiczne i to jest ważne, bo upośledzenie nie jest chorobą, jest stanem ) Jako zaburzenia psychiczne w tej klasyfikacji rozumiane są także upośledzenia intelektualne.

Co do autyzmu to faktycznie, też jest w F - niemniej jednak obecnie uważa się, że jest to zaburzenie neurobiologiczne z wtórnymi zaburzeniami psychicznymi. Od jakiegoś czasu trwają starania o utworzenie nowej jednostki chorobowej dla autyzmu i zaburzeń pokrewnych.

Co do upośledzenia umysłowego to patrz m.in. na 5 rodzaj suo - zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze. Ten punkt 5 odnosi się do ustawy o zdrowiu psychicznym, gdzie dla odmiany jest mowa o upośledzeniu umysłowym.
Ja bym się powołała na deficyt intelektualny jako tożsamy z właściwościami psychicznymi.

Tylko tak: musisz mieć w orzeczeniu o niepełnosprawności nie tylko symbol zD ( pewnie genetyczne ) ale i jako drugą, podstawową chorobę ( można w orzeczniu wpisać trzy symbole ) upośledzenie umysłowe. I na to upośledzenie się powołujesz. Zlecenie na suo musi wystawić psychiatra - może być z prywatnego gabinetu.
 
 
Magdalenkaaa78 
mruczek


Wiek: 45
Dołączyła: 04 Lip 2008
Posty: 64
Skąd: Siedlce
Wysłany: 2009-02-24, 11:01   

dorotka8s napisał/a:
upośledzenie umysłowe nie jest chorobą psychiczną. W naszej gminie przydzielono asystenta chłopcu z autyzmem, bo to jest uważane za chorobę psychiczną.
.


Ani upośledzenie umysłowe ani autyzm nie są chorobami. Są stanem, zaburzeniem. SUO organizuje się nie dla osób z chorobami psychicznymi, ale dla osób z zaburzeniami psychicznymi ( patrz definicja suo )
 
 
MadziaZA
mruczek

Dołączył: 21 Lut 2009
Posty: 125
Wysłany: 2009-02-24, 13:46   

Dodam jeszcze, że w naszym MOPSie asystenta "podpięli" pod par. 2 pkt 1 b) interwencje i pomoc w życiu w rodzinie, w tym:
(ust. drugi) - ułatwienie dostępu do edukacji i kultury.
 
 
dorotka8s 
nawijacz
mama Aneczki


Wiek: 58
Dołączyła: 24 Lut 2007
Posty: 718
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2009-02-25, 01:14   

MadziaZA napisał/a:
Dodam jeszcze, że w naszym MOPSie asystenta "podpięli" pod par. 2 pkt 1 b) interwencje i pomoc w życiu w rodzinie, w tym:
(ust. drugi) - ułatwienie dostępu do edukacji i kultury.


MadziaZa skąd ten paragraf? Przepraszam, że marudzę, ale na kolejną rozmowę w OPS-ie muszę się dobrze przygotować.
_________________
mama Dorota z Anią z zD (ur.2.12.2006)
 
 
Magdalenkaaa78 
mruczek


Wiek: 45
Dołączyła: 04 Lip 2008
Posty: 64
Skąd: Siedlce
Wysłany: 2009-02-25, 09:06   

dorotka8s napisał/a:
MadziaZA napisał/a:
Dodam jeszcze, że w naszym MOPSie asystenta "podpięli" pod par. 2 pkt 1 b) interwencje i pomoc w życiu w rodzinie, w tym:
(ust. drugi) - ułatwienie dostępu do edukacji i kultury.


MadziaZa skąd ten paragraf? Przepraszam, że marudzę, ale na kolejną rozmowę w OPS-ie muszę się dobrze przygotować.


Pozwolisz, że odpowie Ci inna Madzia :lol:

http://www.abc.com.pl/serwis/du/2005/1598.htm Po prostu przeczytaj całość.
§ 2. Ustala się następujące rodzaje specjalistycznych usług : (...)
1) uczenie i rozwijanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia, w tym zwłaszcza:
a) kształtowanie umiejętności zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych i umiejętności społecznego funkcjonowania, motywowanie do aktywności, leczenia i rehabilitacji, prowadzenie treningów umiejętności samoobsługi i umiejętności społecznych
(...)
– utrzymywanie kontaktów z domownikami, rówieśnikami, w miejscu nauki i pracy oraz ze społecznością lokalną,
b) interwencje i pomoc w życiu w rodzinie, w tym:
– ułatwienie dostępu do edukacji i kultury,(...)
 
 
MadziaZA
mruczek

Dołączył: 21 Lut 2009
Posty: 125
Wysłany: 2009-02-25, 10:01   

Przepraszam Dorotko8s - nawala mi łącze i nie miałam długo dostępu i dziękuję Madziu za odpowiedź.
 
 
wera25 
gaduła

Wiek: 38
Dołączyła: 07 Paź 2010
Posty: 541
Skąd: mazowieckie
Wysłany: 2011-09-01, 14:50   

Witam serdecznie powiedzcie mi moi drodzy co trzeba złożyć do MOPSU o przyznanie opiekuna dla mojej Zuzu do przedszkola? Na pewno zaśw. od neurologa lub psychiatry o potrzebie kształcenia, zaśw. o zarobkach i coś jeszcze? Co powinno pisać w takim zaświadczeniu od lekarza? Ja znów pobierać będę świadczenia z tytułu rezygnacji z pracy.Pani dyrektor próbowała coś załatwić ale się nie udało , teraz ja złożę podanie i zobaczymy co zdecydują ale boję się, że dostanę odmowę bo już mi panie zaznaczyły, że będzie ciężko no i zarobki mogą być z wysokie :-(
_________________
mama Zuzi ur.15.07.2008
 
 
emka205 
złotousty
z kosmosu


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 15 Lip 2008
Posty: 3463
Skąd: z kosmosu
Wysłany: 2011-09-01, 17:01   

wera ja wczoraj na stronie bardziej kochanych nadziałam się na taki informator dla rodziców o szkole, o tym jak się starać o srodki, o asystentach też tam było, ale nie pamiętam co. poczytaj.:

informator
_________________
nic nie dzieje się przypadkiem..(Filip 2005)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu