FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Podwichnięcie szczytowo-obrotowe
Autor Wiadomość
magdalenka 
złotousty


Pomogła: 5 razy
Wiek: 48
Dołączyła: 03 Paź 2006
Posty: 5141
Skąd: Londyn
Wysłany: 2009-05-24, 14:44   

Ja i moj M musielismy Kaia trzymac i zdjecie dalo sie zrobic, to badanie jest bardzo wazne, wiem o dziewczynce z amerykanskiego forum ktora umarla dlatego ze miala wlasnie ubytek miedzy kregami w odcinku szyjnym, miala 2 latka, a w Stanach to badanie robi sie rutynowo wszystkim dzieciom z zD po ukonczeniu 3 roku zycia.
Nie zawsze sa objawy , wiec jesli dziecko ma ubytek i nie zostanie on wykrytu i zoperowany moze skrecic glowe i umrzec jak ta wlasnie dziewczynka, nie tylko przy zle prowadzonej terapii, ale przy gwaltowny zahamowaniu samochodu, czy podrzucaniu dziecka , czy niefortunnym upadku , nie wiem czy lekarze nie zdaja sobie z tego sprawy :shock:
_________________
Just when you think you have learned what you need to know in life, someone truly special comes into it and shows just how much more there is
Kai 7 lat i Nel 9 lat
Filmik Kaia
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2009-05-24, 19:33   

magdalenka napisał/a:
nie wiem czy lekarze nie zdaja sobie z tego sprawy :shock:


Nie.Oni tego nie wiedzą.
Poza tym jedna jaskółka wiosny nie czyni.
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
hanka 
gaduła

Dołączyła: 24 Mar 2007
Posty: 215
Skąd: małopolskie
Wysłany: 2009-05-24, 19:38   

Podczas robienia rtg ja też trzymałam Małgosię, udało się zdjęcia wykonać. Myśle o konsultacji u innego lekarz ale nawet nie z powodu turnusu w Jadownikach. Zastanawiam się co z tym dalej zrobić .Małą czeka już jedno znieczulenie w tym roku - zabieg na migdałki we wrześniu. Znieczulenia ogólne nie są obojętne dla organizmu , 2 znieczulenia w jednym roku nie podoba mi się to. Zastanawiam się na ile polscy ortopedzi mają świadomość problemu podwichnięcia u dzieci z zespołem. Myślę co zrobić i gdzie szukać innego ortopedy.
_________________
Hanka- mama Małgosi z ZD ur.23.01.2005r. i Madzi ur. 30.10.2008r.
 
 
magdalenka 
złotousty


Pomogła: 5 razy
Wiek: 48
Dołączyła: 03 Paź 2006
Posty: 5141
Skąd: Londyn
Wysłany: 2009-05-24, 19:43   

Alicjo to jest jedna o ktorej ja przeczytalam, to nie znaczy ze jedyna, poza tym tu jest link do blogu Kennedy http://www.myspecialks.com/ (trzeba poszukac zdjec pooperacyjnych klikajac na dole na "older posts") ktora miala ubytek i przeszla operacje, gdzie wycinano jej kawalek kosci z biodra zeby dosztukowac do kregoslupa szyjnego, potem przez dlugi czas nosila taka metalowa aureole (jak to sie tu na to mowi) , srubami wkrecona do czaszki i jakos tak usztywniajaca szyje, ale te miejsca gdzie wkrecone miala sruby do czaszki zaczely jej gnic i musieli jej ta aureole zdjac i zalozyc na szyje taki usztywniacz.
Wiec to sie jednak zdarza i przeswietlenie powinno sie zrobic dla wlasnego spokoju.
_________________
Just when you think you have learned what you need to know in life, someone truly special comes into it and shows just how much more there is
Kai 7 lat i Nel 9 lat
Filmik Kaia
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2009-05-24, 19:44   

To ja przyjęłam inna metodę: dla własnego spokoju nie wgłębiam się w zespół Downa.
Ale doceniam trud i zaangażowanie innych mam. :spoko:
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
Joanna 
trajkotek
joanna


Wiek: 47
Dołączyła: 05 Gru 2006
Posty: 2185
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 2009-05-24, 21:35   

Alu problem się zaczyna gdy tak jaskółka należy do Ciebie, więc lepiej niech Ci którzy chcą wykonywać pewne ćwiczenia zrobią badania jak należy żeby w przyszłości nie płakać. Zresztą ja ostatnio przeczytałam nasze zalecenia przy badaniu genetycznym i tamjak byk napisane że należy wykluczyć podwichnięcie obrotowo-szczytowe które występuje u ok 2% naszych dzieciaczków, wcześniej tego nie widziałam :oops: .
_________________
Asia mama Mai 23.09.2006 i chłopaków
 
 
hanka 
gaduła

Dołączyła: 24 Mar 2007
Posty: 215
Skąd: małopolskie
Wysłany: 2009-05-25, 15:23   

Łatwo powiedzieć wykluczyć, zrobić RTG to pestka bo zawsze można to dziecko przytrzymac na moment, ale rezonans to już to nie takie proste bo trzeba zrobić w znieczuleniu. Mówi się ,że to tylko Zespół Downa a tak właściwie to wiele schorzeń nazwanych zespołem krótko i zwięźle.
_________________
Hanka- mama Małgosi z ZD ur.23.01.2005r. i Madzi ur. 30.10.2008r.
 
 
magdalenka 
złotousty


Pomogła: 5 razy
Wiek: 48
Dołączyła: 03 Paź 2006
Posty: 5141
Skąd: Londyn
Wysłany: 2009-05-25, 18:21   

Nie wiem co to jest rezonans ale i tu i w Stanach robi sie tylko RTG.
_________________
Just when you think you have learned what you need to know in life, someone truly special comes into it and shows just how much more there is
Kai 7 lat i Nel 9 lat
Filmik Kaia
 
 
Iga 
złotousty
iga


Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 29 Lis 2007
Posty: 9685
Skąd: Dębica
Wysłany: 2009-05-25, 21:01   

hanka, a nie możesz wybrać szpitala, żeby zrobić te dwie rzeczy na raz?
_________________
iga - mama Majowej z zD ur. 09.03.2007
www.gugaa.blog.onet.pl
www.najmajowniejsza.net
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-05-25, 21:16   

magdalenka napisał/a:
Nie wiem co to jest rezonans ale i tu i w Stanach robi sie tylko RTG.



Magda przeczytaj :arrow: tutaj (po ang.) albo :arrow: tutaj (po polsku) ;-)
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
Maciejka 
nawijacz


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 1260
Skąd: Poznań okolice
Wysłany: 2009-06-03, 20:01   

Oświećcie mnie co najlepiej wykonać:
zdjęcie RTG odcinka szyjnego kręgosłupa na niestabilność szczytowo-obrotową czy rezonans, a może oba te badania?

Chodzimy na hipoterapię, a na razie takich badań Jasiek nie miał.
_________________
Beata, mama Natalki oraz Jasia z ZD
 
 
Iga 
złotousty
iga


Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 29 Lis 2007
Posty: 9685
Skąd: Dębica
Wysłany: 2009-06-03, 22:14   

Beata rezonans po uśpieniu podobno się robi. Nie wiem czy jest sens. Spróbuj najpierw z RTG, jak tam wyjdzie nieprawidłowość to wtedy rezonans.

Tylko na RTG to się przygotuj, jak Majce robiłam, to sobie nie poradziłam i dobrze, że z siostrą przyjechałam to trzymałyśmy je później obie. Tragedia. Jednak jakbym dłużej z nią tam posiedziała, poopowiadała to by chyba wyszło w spokojniejszej atmosferze. Bo później już się uspokoiła i nawet dało się coś zrobić.
_________________
iga - mama Majowej z zD ur. 09.03.2007
www.gugaa.blog.onet.pl
www.najmajowniejsza.net
 
 
Maciejka 
nawijacz


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 1260
Skąd: Poznań okolice
Wysłany: 2009-06-04, 11:57   

Jaśkowi by się chyba ten rezonans i tak przydał jeszcze z innych względów- by chociażby zbadać przyczynę oczopląsu. Poza tym Jasiek miał po urodzeniu najlżejszy, ale jednak wylew dokomorowy do mózgu, więc może dobrze by było i to sprawdzić. Kiedyś miał kilkakrotnie robione USG przezciemiążkowe. Ciemiążko ma jeszcze niezrośnięte i najprawdopodobniej będziemy mieć to badanie jeszcze wykonane. (Choć jedna lekarka kiedyś mi mówiła, że USG przezciemiążkowe dla takiego już dużego dziecka byłoby nieczytelne, a teraz inna powiedziała, że zrobić ;-) .)
Więc może w naszym przypadku warto by zrobić rezonans. Czy zawsze robi się to w uśpieniu?
Pod względem neurologicznym wydaje mi się, że rezonas robi się wyłącznie głowy? Choć ta szyja jest już blisko, może za jednym razem by dało radę to zrobić. Niestety nie znam się na tym. Może ktoś wie i coś podpowie?
Jak dowiem się z lekarskiego źródła to też napiszę co i jak.
_________________
Beata, mama Natalki oraz Jasia z ZD
 
 
Lusi 
moderator
Członek Stowarzyszenia


Dołączyła: 06 Paź 2007
Posty: 1619
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2009-06-05, 11:48   

No właśnie, czy w tym przypadku chodzi o rezonans głowy? Przecież robi się rezonans, np. kolana i myślę że w przypadku podwichnięcia szczytowo-obrotowego o taki chodzi, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie żeby zrobili za jednym razem głowę i szyję. Tak tylko sobie dywaguję. Maciejko, jak się dowiesz coś konkretnego od lekarzy to powiedz nam.
_________________
Liski_5 to Lusi, Lisu (vel magura) i nasze Liski-urwiski Paweł (09.07.2004), Marcinek z zD (08.05.07) oraz Zosia (22.09.2010)
 
 
Iwona K 
nawijacz

Pomogła: 1 raz
Wiek: 62
Dołączyła: 03 Lis 2006
Posty: 1021
Skąd: Konin
Wysłany: 2009-06-05, 13:03   

Maciejko,jak najbardziej mogą zrobić i jedno i drugie badanie razem, tylko musisz przypilnować lekarza kierującego, aby było wyraźnie zaznaczone jakie badania mają zrobić. Rezonans tylko w uśpieniu , choć podobno we Wrocławiu mieli mieć w jakiejś bliżej nieokreślonej przyszłości maszynę do szybkiej obróbki i wtedy można próbowac bez usypiania.

Wojtek taki szybki, ale tomograf miał robiony w CZD, pani anestezjolog sceptycznie podeszła do nasze prośby o badanie bez usypiania, ale udało się. Dzielniacha leżał spokojniutko, mama i tatuś asekurowali z obu stron i w 3-4 minuty było po badaniu.Lekarz obiecywał, że również ten szyjny odcinek będzie zrobiony, ale ponieważ nie zaznaczył tego wyraźnie na skierowaniu, niestety tego badania nie mamy.
_________________
Mama Wojtka z zD ur.13 luty 2004
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu