FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
AAC - komunikacja wspomagająca
Autor Wiadomość
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-12-07, 21:24   AAC - komunikacja wspomagająca

Wspominaliśmy już o sposobie pozawerbalnym komunikacji, jakim jest :arrow: Makaton - ale trzeba wiedzieć, że to nie jedyny sposób komunikacji pozawerbalnej.
Ogólnie wszystkie tego typu sposoby komunikacji nazywamy komunikacją wspomagającą i alternatywną (ang. Augmentative and Alternative Communication) - AAC.

Komunikacja wspomagająca zawiera wszelkie działania, których celem jest pomoc w porozumiewaniu się osób nieposługujących się mową lub posługujących się nią w ograniczonym stopniu. Istnieje wiele wspomagających i alternatywnych sposobów porozumiewania się, które dają dziecku możliwość komunikowania się. Należą do nich systemy gestów, różnorodne systemy obrazkowe, piktogramy lub symbole abstrakcyjne.

Kto jest użytkownikiem wspomagających sposobów porozumiewania się?
Użytkowników wspomagających sposobów porozumiewania się możemy spotkać m.in. wśród osób z porażeniem mózgowym, specyficznymi zaburzeniami mowy, upośledzeniem umysłowym, autyzmem. Im mniej zdolności mówienia posiada dana osoba, tym większe będzie jej zapotrzebowanie na komunikację wspomagającą.

Do systemów wspomagających należą np.:
- symbole PCS (Picture Communication Symbols)
- symbole Blissa
- Makaton

W linku zamieszczona została praca Beaty Szluz (w PDF) :arrow: "Problemy werbalne społeczności niepełnosprawnych". Na stronie 8 są wymienione sposoby tego typu komunikacji.

PCS
System PCS zawiera ponad 3500 symboli uporządkowanych w nastepujących kategoriach:
Społeczne, Ludzie, Czasowniki, Opisowe, Jedzenie, Wypoczynek, Rzeczowniki oraz Inne/Różne.
Podział taki ułatwia wyszukiwanie potrzebnych symboli i poruszanie sie w tym systemie.Polską bibliotekę symboli PCS zawiera program Boardmaker.

Poszukałam trochę w necie - niestety całe oprogramowanie sporo kosztuje. :arrow: Spójrzcie na przykład na tę stronę.

Przykładowe symbole PCS możecie zobaczyć :arrow: tutaj>>> (PDF).

Dla zainteresowanych adres :arrow: Stowarzyszenia "Mówić bez słów"

al. Dygasińskiego 25
30-820 Kraków
e-mail: biuro@aac.org.pl
tel.: +48 501 621 607
 
 
Bogusława
mruczek

Dołączył: 28 Lut 2007
Posty: 61
Wysłany: 2007-03-15, 10:52   

zapraszam do gestów Makaotnu, które zostały pomyślane (w POlsce) z myślą o naszych dzieciach - www.makaton.pl pod ikonką gesty.
Nasze dzieci nie potrzebują korzystania z symboli graficznych PCS, czy Piktogramów, BLissa etc. są one przeznaczone głównie dla dzieci (z Mpdz, autyzmem), które z racji np. porażenia kończyn nie są w stanie wykonać gestu i wóczas wskazują na symbol graficzne na talicach komuniakcyjnych lub pomocach komputerowych.
Nasze dzieci posiadają dobre umiejętności naśladownictwa i motoryczne, stąd na całym świecie zalecane są gesty, które dodatkowo (ponieważ są zawsze z mową!!) uruchamiają ją - są POMOSTEM DO MOWY. Zapraszam ! www.makaton.pl
 
 
Bogusława
mruczek

Dołączył: 28 Lut 2007
Posty: 61
Wysłany: 2007-07-04, 23:56   komunikat !!!

Pisze jak zwylke z prośba i pytaniem. Otóż październik jest mięsiącem AAC - miesiącem poświęconym dzieciom niemówiacym i mającym trudnosci w prozumiwaniu się z tego też powodu telewizja TVN chce nakręcic film o metodach alternatywnych, aby pokazac innym, którzy nie słyszeli o takich metodach a którym metoda - szczególnie dzieciom - byłaby pomoca, sczególnie dzieciom, które sa w trdniejszej sytuacji niż nasze. W związku z tym zwrócono sie do mnie z prośbą, czy ktoś chciłabym i mółgby wystąpić w takiej krótkiej migawce, będą tam również i inni więc nie jest to coś długiego, ale całośc na pewnoe będzie cudna. Szuakam osób, które chciałyby podzielić sie w sposób czytytleny dla innych -wypowiedź jak to wpłynęlo lub wpływa, co daje - warotść znaków, byłaby ogormnie wdzięczna. Na razie nic wiećej nie wiem, jak tylko to, że sa poszukiwane rodziny, które wyraziłby chęć wzięcia udziału. Nie nastąpi to już teraz, prosze sie nie martwić, jedyenie serdecznie proszę o kontakt bezpośrednio ze mną, jeśli ktoś się zdecyduje - mozemy w ten sposób poakzać, ze istniejemy i pomóc innym - b.kaczmarek@makaton. pl

serdecznie jak zwylke pozdrawiam wszystkich i życzę dzieciaczkom i Wam miłych wakacji !!!
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-10-29, 22:47   

magdalenka podesłała filmik - zapraszam:



czy dobrze odcztuję, że chłopczyk pokazuje znaki makaton?
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
BABCIA 
gaduła


Dołączyła: 10 Kwi 2007
Posty: 443
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2008-10-30, 08:16   

Przepraszam, czy ja dobrze zrozumiałam,to dziecko nie mówi, a już czyta :wow:
_________________
Czesia-babcia Juli 11.01.2007 i Zosi 23.02.2010
 
 
magda77 
gaduła
mama Agatki( 15lat zD) i Zuzi (12)

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 07 Kwi 2008
Posty: 202
Skąd: podlubelska wieś
Wysłany: 2008-10-30, 08:20   

No dobrze, chłopiec pokazuje znaki, ale czy on czyta? czy ja nieuważnie oglądałam? bo wygląda to tak, jakby ten malec wiedział co jest napisane na tych kartkach :wow: - czy to poprostu wyuczone?
 
 
Grażyna O. 
moderator
Członek Stowarzyszenia


Dołączyła: 04 Sie 2007
Posty: 6425
Skąd: tutaj
Wysłany: 2008-10-30, 08:36   

Nie wiem czy to makaton.
Wg mnie Makaton opiera się na obrazkach nie napisach (może się mylę), mnie bardziej by to pasowało do połączenia Domana (napisy) i Makatonu (pokazywanie).
_________________
Zakątek Tomka (30.12.2003)
 
 
Marta Witecka 
złotousty
Marta Witecka


Pomogła: 12 razy
Wiek: 49
Dołączyła: 12 Mar 2007
Posty: 4837
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-10-30, 09:15   

Jak dla mnie to też nie jest Makaton, bo tam rzeczywiście są obrazki i pokazywanie.
Ale pamiętam jak tłumaczono nam na studiach, że dzieci szybciej uczą się czytać nie odróżniając liter, tylko całe szyki wyrazowe. Ten mały jest zresztą super tego przykładem.
Wszystkie dzieci wiedzą, że Coca-cola to właśnie Coca-cola, choć nie umieją czytać.

Ciekawa jestem czy ten chłopczyk umiałby pokazać te wyrazy napisane inną czcionką lub wielkością.
Oczywiście jestem pod wrażeniem i szczęka mi opadła!
_________________
Szczęśliwa mama Janka (24) Szymka z zD (22) Jonatana (19) Jakuba z zD (17) i Noemi (15) www.msr.org.pl www.szymonwitecki.pl
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-10-30, 09:16   

no dobra - to poproszę o podpowiedź, w jakim temacie ten filmik powinien się znaleźć ;-)
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
Marta Witecka 
złotousty
Marta Witecka


Pomogła: 12 razy
Wiek: 49
Dołączyła: 12 Mar 2007
Posty: 4837
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-10-30, 09:18   

Np.: Alternatywne Sposoby Komunikacji (miałam taki przedmiot na studiach ;-) )
_________________
Szczęśliwa mama Janka (24) Szymka z zD (22) Jonatana (19) Jakuba z zD (17) i Noemi (15) www.msr.org.pl www.szymonwitecki.pl
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-10-30, 09:32   

no to przeniosłam.
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 13 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16802
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-10-31, 17:01   

Więc jednak opłaca się uczyć dzieci czytać metadą Domana, Chłopiec rozpoznaje słowa jak zdjęcia a ponieważ nie mówi, więc pokazuje gestami słowa- Makatonem.Wtedy możemy się przekonać czy trafnie rozpoznaje.
Ja też daję Maksowi 4 literowe wyrazy do opatrzenia się i też ostatnio myślałam o tym, żeby to były słowa, które umie pokazać gestem Makatonu, bo inaczej skąd bym wiedziała, że on to rozpoznaje.
Podziwiam chłopca i jego zaangażowanie.Maks jak coś jest dla niego za trudne to daje drapaka...
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
emka205 
złotousty
z kosmosu


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 15 Lip 2008
Posty: 3463
Skąd: z kosmosu
Wysłany: 2008-10-31, 18:01   

ja fefka domanem, w zakresie czytania, prowadziłam od 4 m-ca. Wpierw były to karty z jednym wyrazem, a zakończyliśmy na 3 wyrazowych zwrotach, na dzień dzisiejszy fefek potrafi rozróżnić kilka słów, gdy mu pokazuje np dwie karty i pytam gdzie jest napisane "mama" to potrafi rozróżnić, ale uważam też że to "czytanie" miało duży wpływ na to, jak dziś fefek potrafi skupiać uwagę na rozwiązywaniu różnych zadań, jest cierpliwy i wytrwały w tym co robi. Karty domanowskie uwielbia - dosłownie i w przenośni - gdy zostawię go z nimi samego to zaraz je pożera :). polecam, bo fajna zabawa z tym domanowski czytaniem.
_________________
nic nie dzieje się przypadkiem..(Filip 2005)
 
 
Grażyna O. 
moderator
Członek Stowarzyszenia


Dołączyła: 04 Sie 2007
Posty: 6425
Skąd: tutaj
Wysłany: 2008-11-26, 23:15   

Już kolejna logopedka załamała ręce nad Tomkiem. Niestety, :cry: nie współpracuje i nie chce mówić, powtarzać, jedynie usta otwiera.
Dzisiaj Logopedka zaproponowała mi wprowadzenie piktogramów. Czy ktoś również ma obklejony dom czarno - białymi karteczkami?
Podstawowe piktogramy można pobrać tutaj :arrow: piktogramy 1
_________________
Zakątek Tomka (30.12.2003)
 
 
emka205 
złotousty
z kosmosu


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 15 Lip 2008
Posty: 3463
Skąd: z kosmosu
Wysłany: 2008-11-27, 00:03   

Grażyna O. napisał/a:
Czy ktoś również ma obklejony dom czarno - białymi karteczkami?
Podstawowe piktogramy można pobrać tutaj :arrow: piktogramy 1


ja nie mam, ale dziękuję za namiary, na pewno skorzystam. Zawsze to jakieś urozmaicenie, a i dom nabierze nowego charakteru :).

tylko u mnie coś ten link piktogramowy nie działa :(( buuuuuuuuu :placze:
_________________
nic nie dzieje się przypadkiem..(Filip 2005)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu