FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Założenie stowarzyszenia - od czego zacząć?
Autor Wiadomość
eelusiaa 
trajkotek
Ela - mama anielskiej Izy, Adama, Nataniela, Maksa


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 25 Sty 2007
Posty: 2352
Wysłany: 2012-07-24, 12:00   

Dodzowniłam się.
Sam zapis w staucie o możności prowadzenia przez stowarzyszenie działalności gospodarczej nie powoduje konieczności wpisu do rejestru przedsiębiorców.

Od razu uaktualniłam nasz dane stowarzyszeniowe :-)
_________________
Ela, mama Adasia z zd ur. 31.08.2008 r., Izy 05.05.2006 - 10.05.2007 r., Nataniela, Maksymiliana, Amelii i Ani
 
 
Maciej 
milczek

Dołączył: 09 Mar 2013
Posty: 6
Wysłany: 2013-03-09, 11:57   Zapytania początkowego Stowarzyszenia

Witam,
Jesteśmy nowo powstałym Stowarzyszeniem, mamy zaledwie kilkanaście dni, mamy kilka pytań odnośnie startu, oto one:

1. Jak najkorzystniej zarejestrować Stowarzyszenie w Urzędzie Skarbowym (w celu uzyskania NIP), jeżeli nie mamy wpisu do ewidencji gospodarczej ?

2. Jakie są korzyści i obowiązki względem urzędów po uzyskaniu wpisu do Ewidencji Gospodarczej ?

3. Jesteśmy na etapie zatrudniania księgowej, na co warto zwrócić uwagę, co powinno składać się na obowiązki takiej Pani po za finansami oczywiście ?

4. Jeżeli Stowarzyszenie jest zarejestrowane w budynku mieszkalnym (na początku istnieje taka możliwość), to jaki stosowny dokument należy przedstawić w US, z tego co Sz. Pani urzędnik raczyła wyjaśnić ich jako urząd interesuje umowa najmu, ale skoro jest to lokum mieszkalne, to w takim razie jak temu wymogowi sprostać ?

5. Jeżeli na chwilę obecną nie mamy numeru NIP, to czy powinniśmy wysyłać rozliczenia z urzędami, wpisując w nich zera, gdyż Stowarzyszenie na chwilę obecną jeszcze nie funkcjonuje ?

Jeżeli możecie się Państwo podzielić istotnymi wskazówkami, na bazie własnych doświadczeń, chętnie przeczytam. Z góry dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Pozdrawiam serdecznie.
 
 
Grażyna O. 
moderator
Członek Stowarzyszenia


Dołączyła: 04 Sie 2007
Posty: 6425
Skąd: tutaj
Wysłany: 2013-03-09, 13:34   

Maciej przeniosłam Twoje pytanie do wątku już istniejącego, poczytaj od początku - na pewno znajdziesz odpowiedzi.

I przedstaw nam się w :arrow: tym wątku
_________________
Zakątek Tomka (30.12.2003)
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-03-09, 14:48   

Maciek, po kolei:

ad 1.
Każde Stowarzyszenie musi mieć NIP, nie rozpatrywałabym tego więc w kategoriach korzystności :-) W :arrow: tym miejscu więcej informacji na ten temat.
ad 2.
A chcecie prowadzić działalnośc gospodarczą? Bo to kluczowe pytanie. Jeśli tak, rzeczywiście musicie zgłosić Stowarzyszenie do ewidencji gospodarczej, a także mieć stosowne zapisy w statucie umożliwiające prowadzenie takiej działalności. Z mojego pkt widzenie: działalność gosp. rodzi bardzo dużo dodatkowych obowiązków sprawozdawczych, papierkowych. To jest po prostu prowadzenie firmy (choć prowadząc kilka lat zakątkowe stowarzyszenie stwierdzam, że w dużej mierze obowiązki, jakie narzuca ta forma prawna, to w zasadzie poniekąd prowadzenie działalności... :roll: ). Rozważcie może najpierw prowadzenie odpłatnej działalności pożytku publicznego?
Polecam materiały:
:arrow: Czy stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą? Czy w statucie są potrzebne zapisy dotyczące tej działalności?
:arrow: Co to jest odpłatna działalność pożytku publicznego?
ad 3.
Wg mnie najważniejsze, aby księgowa miała jakieś doświadczenie w rozliczaniu ngosów. To ułatwia życie. Warto także, aby miała pełnomocnictwa umożliwiające reprezentację Was przezd US - wtedy to ona jest wzywana do US w celu wyjaśnienia czegoś, a nie Wy. Dla mnie ważne też było, aby jednym z równorzędnych kanałów kontaktów (obok telefonu, poczty), był mail. Wydaje się to oczywiste, ale zapewniam, że istnieją księgowe, które aby odpisać na maila piszą na kartce odpowiedź, potem ją skanują i wklejają do maila zeskanowaną kartkę :cry:
ad 4.
Podpisujecie po prostu umowę użyczenia. I nie jest to rozwiązanie na początek. Po prostu to jedna z form. Wtedy adres stowarzyszenie, jest tylko korespondencyjny, a samo stowarzyszenie nie ma lokalu.
:arrow: Jakie zapisy powinna zawierać umowa użyczenia lokalu?
ad 5.
Na jakim etapie jesteście? Zrobiliście zebranie założycielskie, złożyliście papiery do KRS? Czekacie na decyzję KRS?
Poczytaj :arrow: Jak założyć stowarzyszenie – krok po kroku
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
Maciej 
milczek

Dołączył: 09 Mar 2013
Posty: 6
Wysłany: 2013-03-09, 22:23   

Cytat:
ad 1.
Każde Stowarzyszenie musi mieć NIP, nie rozpatrywałabym tego więc w kategoriach korzystności :-)


Tak racja, być może źle się wyraziłem, jednak interesują mnie ewentualne warianty, które później wpłynął na ogół sprawy. Być może jest coś o czym warto wiedzieć, a robimy to pierwszy raz i prawdopodobnie popełnimy błąd. Czy NIP, to NIP i nie ma tutaj żadnej rozbudowy ? do wyboru w US miałem albo ryczałt, albo zostać jako Stowarzyszenie VAT-owcem, rozumiem, że bardziej korzystne jest zostanie VAT-owcem ?


Cytat:
ad 2.
A chcecie prowadzić działalnośc gospodarczą? Bo to kluczowe pytanie. Jeśli tak, rzeczywiście musicie zgłosić Stowarzyszenie do ewidencji gospodarczej, a także mieć stosowne zapisy w statucie umożliwiające prowadzenie takiej działalności.


Istnieje taka możliwość, oraz mamy podstawę w statucie, aby to uruchomić. Podobno wtedy Stowarzyszenie może śmiało zarabiać i nikt nie będzie z tego powodu czynił nam żadnej dezaprobaty. Co więcej, US, tudzież Bank, klasyfikuje nas jako firmę, choć teoretycznie Stowarzyszenia to organy non-profit. Bardzo mnie interesują opłaty, jak i obowiązki w momencie wpisu Stowarzyszenia do ewidencji gospodarczej. Czy np jak to jest w przypadku prowadzenia normalnej działalności należy płacić miesięczną składkę ZUS, tj. ponad tysiąc złoty, nie zależnie czy stowarzyszenie notuje zyski czy straty.


Cytat:
Z mojego pkt widzenie: działalność gosp. rodzi bardzo dużo dodatkowych obowiązków sprawozdawczych, papierkowych. To jest po prostu prowadzenie firmy


Tak i właśnie to mnie interesuje, obowiązki i korzyści, na NGO o tym nie piszą, stąd niewiedza.

Cytat:
(choć prowadząc kilka lat zakątkowe stowarzyszenie stwierdzam, że w dużej mierze obowiązki, jakie narzuca ta forma prawna, to w zasadzie poniekąd prowadzenie działalności... :roll: ).


To fakt, tak z ciekawości za co odpowiadasz w Stowarzyszeniu ? czy może jesteś wszechstronna i jesteś zarazem księgową, prezesem, komisją rewizyjną i wszystkim innym (znam takie przypadki).

Cytat:
Rozważcie może najpierw prowadzenie odpłatnej działalności pożytku publicznego?


Oczywiście dziękuję za materiały. Jednak nie wiem czy dobrze, rozumiem, dlatego pozwolę sobie zacytować interesujący mnie aspekt owego artykułu:

Cytat:
" Działalność odpłatna pożytku publicznego staje się działalnością gospodarczą (wymagającą rejestracji), jeżeli pobierane przez organizację wynagrodzenie (opłata) jest wyższe od tego, jakie wynika z kosztów tej działalności lub jeżeli przeciętne wynagrodzenie osoby fizycznej zatrudnionej przy działalności odpłatnej, za okres ostatnich 3 miesięcy, przekroczy 3-krotność przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw ogłoszonego przez prezesa GUS za rok. "


Jeżeli zatrudniam pracownika, dajmy na to doradcę zawodowego i jego dochód w przeciągu 3 miesięcy przekroczy tą ustaloną przez US, to ja prowadzę działalność gospodarczą tak ?

O jakim wynagrodzeniu, tudzież opłacie jest mowa ?

ad 3.
Wg mnie najważniejsze, aby księgowa miała jakieś doświadczenie w rozliczaniu ngosów. To ułatwia życie. Warto także, aby miała pełnomocnictwa umożliwiające reprezentację Was przezd US - wtedy to ona jest wzywana do US w celu wyjaśnienia czegoś, a nie Wy. Dla mnie ważne też było, aby jednym z równorzędnych kanałów kontaktów (obok telefonu, poczty), był mail. Wydaje się to oczywiste, ale zapewniam, że istnieją księgowe, które aby odpisać na maila piszą na kartce odpowiedź, potem ją skanują i wklejają do maila zeskanowaną kartkę :cry:

Istotne wskazówki, dziękuję :)

ad 4.
Podpisujecie po prostu umowę użyczenia. I nie jest to rozwiązanie na początek. Po prostu to jedna z form. Wtedy adres stowarzyszenie, jest tylko korespondencyjny, a samo stowarzyszenie nie ma lokalu.

Znam przypadek dobrze prosperującego stowarzyszenia, które działa kilka lat i jego siedziba jest w mieszkaniu Prezesa, jak widać i tak można, ale to, że w takim układzie stowarzyszenie nie ma lokalu, to już nie wiedziałem.


Cytat:
Na jakim etapie jesteście?


Mamy REGON, mamy wpis do KRS, co za tym idzie osobowość prawną, mamy konto w banku. Stowarzyszenie ma niecały miesiąc, a rejestracja w KRS okazała się prosta, jedyny problem był ze Starostwem (bardzo szczegółowa Pani), ale to też ma swoje plusy. Całość rejestracji Stowarzyszenia zajęła nam nieco ponad miesiąc, tak więc uważa, to za mały sukces :).



Cytat:
Zrobiliście zebranie założycielskie, złożyliście papiery do KRS? Czekacie na decyzję KRS?
Poczytaj :arrow: Jak założyć stowarzyszenie – krok po kroku


Ten etap mamy już dawno za sobą. Mankamentem jest teraz ten NIP. Stowarzyszenie mające wpis do ewidencji gospodarczej dostaje inny NIP, niźli to bez wpisu do ewidencji ?

Ostatnie zapytanie. Czy nasze Stowarzyszenie w momencie kiedy nie mamy numeru NIP jest obowiązane zgłosić CIT 8 do US ?

Za wszelkie odpowiedzi Droga Pani dziękuję, nie skromnie liczę na dokładkę, mówiąc żartobliwie. Pozdrawiam
 
 
Margola 
moderator
Członek Stowarzyszenia - rzecznik prasowy


Wiek: 50
Dołączyła: 26 Lut 2008
Posty: 7779
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-03-17, 21:39   

Maciej napisał/a:
kabatka napisał/a:
ad 1.
Każde Stowarzyszenie musi mieć NIP, nie rozpatrywałabym tego więc w kategoriach korzystności :-)


Tak racja, być może źle się wyraziłem, jednak interesują mnie ewentualne warianty, które później wpłynął na ogół sprawy. Być może jest coś o czym warto wiedzieć, a robimy to pierwszy raz i prawdopodobnie popełnimy błąd. Czy NIP, to NIP i nie ma tutaj żadnej rozbudowy ? do wyboru w US miałem albo ryczałt, albo zostać jako Stowarzyszenie VAT-owcem, rozumiem, że bardziej korzystne jest zostanie VAT-owcem ?


To teraz ja się wypowiem z moich doświadczeń. najlepiej nie zgłaszać działalności i nie zostawać VATowcem, bo to zamyka drzwi do bardzo wielu dofinansowań, a z nich głównie utrzymują się organizacje pozarządowe. Na darowizny bym przesadnie nie liczyła.
Jeśli natomiast działalność gospodarcza będzie bardzo opłacalna, to jasne że się rejestrować jako VATowcy, ze świadomością, że urząd skarbowy będzie się wam dokładnie przyglądał, czy to nie kryptofirma i czy na pewno cały dochód idzie na działalność statutową. Wszystko musi być kryształowe i przejrzyste jak łza. Choć były organizacje, które robiły pozarządówce złą prasę...


ZUS i PIT odprowadza się od wszystkich zatrudnionych w pełnej wysokości, niezależnie od zysków i strat - jak w firmie. Niezależnie od prowadzonej lub nie działalności - jeśli ktoś jest zatrudniony, podlega oskładkowaniu i opodatkowaniu.


kabatka napisał/a:
(choć prowadząc kilka lat zakątkowe stowarzyszenie stwierdzam, że w dużej mierze obowiązki, jakie narzuca ta forma prawna, to w zasadzie poniekąd prowadzenie działalności... :roll: ).


Maciej napisał/a:
To fakt, tak z ciekawości za co odpowiadasz w Stowarzyszeniu ? czy może jesteś wszechstronna i jesteś zarazem księgową, prezesem, komisją rewizyjną i wszystkim innym (znam takie przypadki).



U nas wszystko jest po Bożemu :-) Zerknij na tę zakładkę



A NIP dostaniecie niezależnie od prowadzonej/nieprowadzonej działalności. Najlepiej porozmawiaj na ten temat z biurem księgowym, które będzie was obsługiwało, albo tak jak my - wszystko możesz skonsultować w Klon/Jawor - oni mają kolosalną bazę wiedzy i ekspertów.

Trzymam kciuki!
_________________
Margola Mama Karola 13.03.2002, Kasi 30.06.2010 i ciocia Marcinka z zD (08.05.07)

W ludzkim sercu toczą walkę dwa wilki. Jeden jest pełen złości i nienawiści. Drugiego przepełnia miłość, przebaczenie i pokój. Zwycięży ten, którego karmisz.
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-03-17, 22:07   

W większości Margola już odpisała. Maciek to co pozostało to między innymi sprawy księgowy. Polecam Ci kontakt z Klon/Jawor. Tam jeśli ktoś z Informatorium nie będzie umiał Ci udzielić informacji, skieruje Cię na dyżur ze specjalistą od księgowości, ew. prawnikiem. Polecam! W Stowarzyszeniu na początku niemal stale, teraz w sytuacjach dyskusyjnych, zawsze zwracam się do nich o poradę.
Osobiście żadna ze mnie księgowa, więc wolałabym nie wprowadzić Cię w błąd.
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
Maciej 
milczek

Dołączył: 09 Mar 2013
Posty: 6
Wysłany: 2013-03-18, 09:14   

Dziękuję oczywiście za odpowiedź i namiary do Mentora :). Jednak problem w skarbówce jest taki, że musimy wybrać albo zostać VAT-owcem, albo funkcjonować jako normalna firma. Jeżeli ani to ani to nas nie interesuje to Pani pyta "to po co wam NIP ?"

Margolku pisałaś o tym aby nie rejestrować działalności i o tym by nie stawać się VAT-owcem, czy to nie jest tak, że powinniśmy wybrać jedno z tych dwóch wariantów ?
 
 
Maciejka 
nawijacz


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 1260
Skąd: Poznań okolice
Wysłany: 2013-03-18, 09:48   

Jest coś takiego w VAT jak zwolnienie podmiotowe. Limit do zwolnienia wynosi obecnie 150 tys.
Art 113 ustawy o VAT mówi o tym, że zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150 tys. zł. Podatnik rozpoczynający działalność w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty 150 tys. Sprzedaż przy korzystaniu ze zwolnienia można dokumentować rachunkami, a nie fakturami VAT. Firma składa VAT-R, czyli zgłoszenie rejestracyjne przed utratą zwolnienia lub jeśli rezygnuje ze zwolnienia.

"Rejestracja jako podatnik VAT zwolniony nie jest obowiązkowa, podatnik może jednak dla własnego spokoju złożyć VAT-R." źródło
_________________
Beata, mama Natalki oraz Jasia z ZD
 
 
Margola 
moderator
Członek Stowarzyszenia - rzecznik prasowy


Wiek: 50
Dołączyła: 26 Lut 2008
Posty: 7779
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-03-18, 10:26   

Tyle, ze jeśli jest się VATowcem, wypada się z części dofinansowań.

Zapytaj Panią, jak bez NIPu będziecie rozliczać PITy od umów?
_________________
Margola Mama Karola 13.03.2002, Kasi 30.06.2010 i ciocia Marcinka z zD (08.05.07)

W ludzkim sercu toczą walkę dwa wilki. Jeden jest pełen złości i nienawiści. Drugiego przepełnia miłość, przebaczenie i pokój. Zwycięży ten, którego karmisz.
 
 
Maciej 
milczek

Dołączył: 09 Mar 2013
Posty: 6
Wysłany: 2013-03-18, 11:42   

Margola napisał/a:
Tyle, ze jeśli jest się VATowcem, wypada się z części dofinansowań.

Zapytaj Panią, jak bez NIPu będziecie rozliczać PITy od umów?


Z jakiej puli dofinansowań się wypada będąc vat-owcem ? Dodam, że głównie nastawiamy się na realizacje projektów ze środków unijnych.

Skoro nie działalność i nie vat-owiec to cóż mamy zrobić w tym momencie, bo jesteśmy w chwili obecnej między młotem a kowadłem...
 
 
Margola 
moderator
Członek Stowarzyszenia - rzecznik prasowy


Wiek: 50
Dołączyła: 26 Lut 2008
Posty: 7779
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-03-18, 13:10   

Maćku, nie jestem w stanie Ci określić, które dfinansowania wykluczają prowadzenie działalności gospodarczej, bo to jest bardzo różnie.

Niestety nie mogę Ci doradzić, czy lepiej prowadzić czy nie prowadzić działalności, bo to zależy wyłącznie od waszych planów i możliwości. My możliwości czasowo-kadrowych na obsługiwanie dodatkowo działalności gospodarczej po prostu nie mamy i to nam rozwiązuje ewentualne dylematy.

Natomiast moim zdaniem NIP jest potrzebny niezależnie od prowadzenia działalności. Stowarzyszenie będzie płaciło podatki od umów cywilno-prawnych. Ale skonsultuj to w Klon/Jawor, oni mają dużo wiekszą wiedzę i szersze tło.
_________________
Margola Mama Karola 13.03.2002, Kasi 30.06.2010 i ciocia Marcinka z zD (08.05.07)

W ludzkim sercu toczą walkę dwa wilki. Jeden jest pełen złości i nienawiści. Drugiego przepełnia miłość, przebaczenie i pokój. Zwycięży ten, którego karmisz.
 
 
Maciej 
milczek

Dołączył: 09 Mar 2013
Posty: 6
Wysłany: 2013-03-20, 20:59   

Witam ponownie,
Czuję się zobligowany napisać o postępach w sprawie, co następuje. Po rozmowie z Panią z Klonu dowiedziałem się, iż nie jestem ani VATowcem, ani tym bardziej firmą, a NIP jak najbardziej mi się należy. Tego typu przypadki są im znane i rozwiązaniem ma być zaprezentowanie odpowiednich podstaw prawnych, jak będzie zobaczymy. Dziękuję wszystkim za pomoc.
 
 
Nikolas
milczek

Dołączył: 07 Paź 2013
Posty: 1
Wysłany: 2013-10-07, 09:55   

Jeżeli coś mogę dodać od siebie to ważna sprawa jest jeżeli chodzi o gromadzenie i przetwarzanie danych osobowych. Kontrole przeprowadza PIP i GIODO i dot. zarówno pracodawców jak i stowarzyszenia i fundacje. Zorientuj się czy powinniście mieć w posiadaniu taką dokumentacje bo pewnie macie jakieś dane, chociażby dzieci.

Link został usunięty jako reklama.
kabatka
 
 
kasia551210 
nawijacz


Pomogła: 2 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 25 Lis 2010
Posty: 1088
Skąd: okolice Warszawy
Wysłany: 2013-10-30, 22:08   

Dzieki za takie forum być może w najbliższym czasie będzie mi/ nam pomocny

Mamy taką myśl by w naszym rejonie (woj mazowieckie- powiat wyszkowski- niedaleko Warszawy coś stworzyć dla naszych dzieci - chodzi tu o dzieci z różnymi niepełnosprawnościami - trzymam z rodzicami dzieci autystycznych , innych poprostu niema :nie: (ogółem są ale tylko czekaja na gotowe )
_________________
Mama Bartosza z ZD lat 22 (01.010.1999) i córki Mai lat 24

,,Nie ważne, jak wyglądasz, liczy się, bowiem tylko to, co masz w sercu, a talent zawsze będzie wyżej ceniony od bogactwa i urody''
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu