FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Dofinansowanie do turnusów rehabilitacyjnych
Autor Wiadomość
beticz 
złotousty


Pomogła: 1 raz
Wiek: 46
Dołączyła: 30 Sie 2008
Posty: 3629
Skąd: Tychy
Wysłany: 2011-06-25, 18:40   

Beato rozumiem,że z powodu braku środków nie mogą odmówić naszym dzieciom dofinansowania?
No, ale jak gmina nie ma pieniedzy to skąd ma je wziąć. U nas jest tak, że dają dofinansowanie co drugi rok ( chodzi o PEFRON-czy dobrze rozumiem?)

Jeśli możesz to napisz jak mamy składać tą skargę.

Najpierw do Rzecznika zapytanie czy gmina tak moze robić, a potem powołując się na pismo od Niego pisać skargę do PFRON-u?

A może napisz na podstawie jakich paragrafów należy nam się dofinansowanie?
_________________
Beata mama Zuzi z ZD (27.08.2008), Bartusia (27.04.2004),Mateuszka (23.02.2011)
foteczki Zuzi
Zakątek Zuzanki
 
 
Beata G.
milczek

Dołączył: 08 Lis 2009
Posty: 9
Wysłany: 2011-06-27, 23:32   

Beticz już odpowiadam:
paragrafy:
Cytat z pisma podpisanego przez Zastępcę Dyrektora Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych z dn. 4.05.2011:

"[…] wyjaśniam, ze zgodnie z § 6 ust. 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 listopada 2007 w sprawie turnusów rehabilitacyjnych (Dz. U. Nr 230, poz. 1694)
w przypadku znacznego niedoboru środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób niepełnosprawnych w danym roku w stosunku do istniejących potrzeb w zakresie dofinansowania uczestnictwa osób niepełnosprawnych w turnusach rehabilitacyjnych oraz pobytu ich opiekunów można przyjąć m.in. zasadę przyznawania dofinansowania tej samej dorosłej osobie niepełnosprawnej raz na dwa lata. Decyzja powiatu w tym zakresie może zostać podjęta wyłącznie w przypadku wskazanym w tym przepisie. Zasada ta dotyczy wyłącznie dorosłych osób niepełnosprawnych. W związku z powyższym nie ma możliwości zastosowania tej zasady wobec niepełnosprawnych dzieci.
(...)
Ponadto informuję, ze zgodnie z § 5 ust. 8 w/w rozporządzenia wnioski o dofinansowanie uczestnictwa w turnusach rehabilitacyjnych rozpatrywane są w terminie 30 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku. […] W opinii Biura nie jest możliwe tworzenie kolejek wniosków składanych do PCPR, oczekujących na dofinansowanie.
(...)
Zgodnie z art. 6 Kodeksu postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000r., Nr 98, poz.1071, z późn. zm.) organy administracji publicznej działają na podstawie przepisów prawa. Oznacza to, że żaden organ administracji publicznej nie może naruszać zasad określonych prawem, nie może tez nikogo zwolnić z przestrzegania prawa. "

beticz myślę, ze zbyt łatwo przyjmujemy wytłumaczenie typu: gmina nie ma pieniędzy.
MOPRy i PCPRy to często bardzo rozbudowane instytucje, które znajdują środki na własne utrzymanie i z pewnością na mnóstwo innych mniej lub bardziej sensownych działań. Moje rozumowanie jest takie: Jednym z podstawowych zadań MOPRow i PCPRow jest rozdzielanie środków z PFRON i przestrzeganie przy tym prawa (czyli dzieci dostają co rok, a dorośli co najmniej co drugi rok). Jeśli te instytucje nie są w stanie tego zrobić, bo dostają za mało z budżetu, to ich dyrektorzy powinni krzyczeć na cale gardło, ze państwo polskie zmusza ich do łamania prawa. Powinni wystąpić w głównym wydaniu wiadomości i podać się zbiorowo do dymisji (no ewentualnie mogliby wziąć kredyt, żeby ratować praworządność). Słyszałaś, żeby któryś tak zrobił, bo ja nie. Czyli biorą pensje ale również odpowiedzialność. Ja jestem odpowiedzialna za moje dziecko i tyle! I muszę mu załatwić dofinansowanie.
Skarga powinna dotyczyć sposobu rozpatrywania wniosku o dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego Twojego dziecka i powinna być skierowana do Rady Powiatu (bo ta razem z MOPR decyduje o sposobie podziału środków z PFRON). Ja zanim napisałam list do Rzecznika i potem skrage udałam się na rozmowę z dyrektorem, ale nic to nic dało. Moze tez spróbuj. A jak nie to pisz. Gdybyś miała jakieś pytania to pisz.
 
 
beticz 
złotousty


Pomogła: 1 raz
Wiek: 46
Dołączyła: 30 Sie 2008
Posty: 3629
Skąd: Tychy
Wysłany: 2011-06-28, 19:39   

Dziękuję serdecznie za odpowiedź, podejrzewam,że wiele osób nie wie o takim fakcie. Dostałam pismo odmowne i schowałam do szuflady.
Odszukam je i spróbuję coś zadziałać.

Pytanie tylko czy rozpatrzą moją skargę, bo pewnie jakiś termin był na odwołanie,muszę poczytać to Rozporządzenie.
_________________
Beata mama Zuzi z ZD (27.08.2008), Bartusia (27.04.2004),Mateuszka (23.02.2011)
foteczki Zuzi
Zakątek Zuzanki
 
 
grażyna 
złotousty


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 15 Cze 2007
Posty: 6849
Skąd: z Lipówki
Wysłany: 2011-06-28, 20:49   

Na odwołanie jest termin 14 dni, na skargę terminu nie ma.
_________________
mama Anety z zD(34l)
Zakątek Anety
 
 
beticz 
złotousty


Pomogła: 1 raz
Wiek: 46
Dołączyła: 30 Sie 2008
Posty: 3629
Skąd: Tychy
Wysłany: 2011-06-28, 20:56   

Hmm, czyli mam to pismo zatytułować "skarga"- :-?
Nie mam doświadczenia w tej materii.
Chcę napisać pismo,aby napisali podstawę prawną dotyczącą odmowy przyznania dofinansowania.
Owszem napisali,że z powodu ograniczonych środków i tyle.

Z drugiej strony jak nie mają kasy to i tak nic nie zdziałam :-?
_________________
Beata mama Zuzi z ZD (27.08.2008), Bartusia (27.04.2004),Mateuszka (23.02.2011)
foteczki Zuzi
Zakątek Zuzanki
 
 
Beata G.
milczek

Dołączył: 08 Lis 2009
Posty: 9
Wysłany: 2011-06-28, 21:45   

beticz możesz zacząć tak: Skarga. Niniejszym składam skargę dotyczącą sposobu rozpatrywania wniosku o dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego dla mojego dziecka ........
W procedurze rozpatrywania mojego wniosku zostało naruszone prawo i tu powołujesz się na opinie rzecznika....

Moi tez odpowiedzieli mi, ze nie maja pieniędzy, a jednak znaleźli. Urzędnicy boja się skarg, bo muszą na nie odpowiedzieć i zawsze możesz iść wyżej. Wiec wola unikać problemów.
 
 
natka 
gaduła

Wiek: 48
Dołączyła: 23 Lis 2008
Posty: 413
Skąd: Myszków
Wysłany: 2011-06-29, 20:57   

U nas to nawet raz na 5 lat nie dostaje się dofinansowania do turnusu :-x jedynie osoby które składają pierwszy raz wniosek to mają zagwarantowane ,pozostali byli raz ,to niech się cieszą ;/

Fakt, dostajemy odmowę że nie mają kasy i my rodzice odpuszczamy.

Dzięki za dobre rady :-) Skarga... może pomoże...
_________________
Mama Natalci ZD (05.07.2007) i Dominika (1997)
 
 
martas 
złotousty
martas

Pomogła: 3 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 24 Sie 2008
Posty: 3953
Skąd: Stargard
Wysłany: 2011-07-06, 20:05   

Dziewczyny napiszcie proszę czy do wyliczania średniego dochodu rodziny wliczamy też te zasiłki pielęgnacyjny, dodatek rehabilitacyjny? Czy samo rodzinne? Kurczę muszę z rana wysłać wniosek, bo wczoraj babka powiedziała M. że znalazły się jakieś pieniądze, więc nie próżnuje :-)
Z góry dzięki :prosze:
_________________
moja ekipa:
Hania 6.05.2008
Ant 15.01.2013
Szympans 17.01.2017
 
 
ewelkaa 
złotousty


Pomogła: 10 razy
Wiek: 38
Dołączyła: 21 Sty 2009
Posty: 3805
Skąd: Tarnów / Corby UK
Wysłany: 2011-07-06, 20:06   

Nam kazali doliczyć moje świadczenie pielęgnacyjne (520 zł).
_________________
Ewelina - mama Cyprianka z ZD ur. 03.10.2008
Cypiskowe fotki
Cypiskowe filmy
Cypiskowe sukcesy
 
 
efcia 
trajkotek


Pomogła: 1 raz
Wiek: 46
Dołączyła: 05 Lut 2011
Posty: 2418
Skąd: Wągrowiec
Wysłany: 2011-07-06, 22:56   

Jak się dziś zdziwiłam :wow:
Dostałam pismo, ze rozpatrzono ponownie nasz wniosek i dostaliśmy pieniążki na turnus Dawid 749,00
opiekun 499,00
ja już zapomniałam o tym bo nam w marcu nie dali z braku kasy ( nikt wtedy u nas nie dostał) a teraz piszą, że uzyskali dodatkowe środk z PFRON-u mam tylko przyjść i dokonać wyboru turnusu i pewnie konkretnej daty też. :-(
No i mam kłopot bo nie mam pojęcia co zrobić, nie jesteśmy nigdzie zapisani tylko u nas na miejscu a tu nie potrzebuję kasy na opiekuna, niestety nie można zsumować ;/
Myślałam o zapisaniu się gdzieś szybko ale pewnie miejsce znaleźć na ten rok będzie ciężko no i uzbierać resztę kasy nie wiadomo skąd bo nie liczyłam się w tym roku z wyjazdem gdzieś dalej niz u nas, mam tą dogodność, że mieszkam w miejscu gdzie jest taka placówka co organizuje turnus i koszt jest wtedy o połowę mniejszy (wiadomo nie płacę za siebie)

Cieszę się i martwię jednocześnie
_________________
Ewa, mama Mikołaja (19.02.2006) i słodkiego Dawidka z ZD (06.03.2010)
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2011-07-06, 23:02   

W Zaździeżu wolne miejsca od 10 lipca klik
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
efcia 
trajkotek


Pomogła: 1 raz
Wiek: 46
Dołączyła: 05 Lut 2011
Posty: 2418
Skąd: Wągrowiec
Wysłany: 2011-07-06, 23:13   

Dzięki Alu, myślałam już o tym 10 lipca bo przejrzałam zakątek ale nie jestem w stanie tak szybko zgromadzić kasy dziś już szósty no i mam iść do PCPR-u dopiero 13-15 bo w tych dniach będą się nami zajmować :-?
_________________
Ewa, mama Mikołaja (19.02.2006) i słodkiego Dawidka z ZD (06.03.2010)
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2011-07-06, 23:16   

Zadzwoń do Zaździeża, tam często są wolne miejsca.
Może coś poradzą :roll:
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
efcia 
trajkotek


Pomogła: 1 raz
Wiek: 46
Dołączyła: 05 Lut 2011
Posty: 2418
Skąd: Wągrowiec
Wysłany: 2011-07-06, 23:19   

Dzięki, spróbuję może w późniejszym terminie bo teraz nie mam skąd kasy uzbierać, tak mnie zaskoczyli, gdybym wiedziała nie jechałabym ponad 900 km do siostry, kasa by może była a tak :-(
_________________
Ewa, mama Mikołaja (19.02.2006) i słodkiego Dawidka z ZD (06.03.2010)
 
 
eelusiaa 
trajkotek
Ela - mama anielskiej Izy, Adama, Nataniela, Maksa


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 25 Sty 2007
Posty: 2352
Wysłany: 2011-07-07, 07:54   

efcia, podobno babki od Bętkowskiego (stara ekipa) w miejscowości obok Was (nie pamiętam nazwy) uruchomiły turnusy. Wczoraj mówiła mi o tym jedna z mam, która była na majowym turnusie. A może do Radzynia spróbuj?

edycja:
przypomniałam sobie - ta miejscowość to Rogoźno. A tu jest ich :arrow: strona internetowa . Tylko czy maja odpowiedni wpis :?:
_________________
Ela, mama Adasia z zd ur. 31.08.2008 r., Izy 05.05.2006 - 10.05.2007 r., Nataniela, Maksymiliana, Amelii i Ani
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu