Pomogła: 14 razy Wiek: 61 Dołączyła: 11 Gru 2006 Posty: 17779 Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-07-31, 21:31 Świadczenie wspierające ON
Rząd podjął decyzję, że świadczenie wspierające przysługiwać będzie w wysokości od 50% do 220% renty socjalnej - w zależności od poziomu potrzeby wsparcia ma być 6 progów:
220% renty socjalnej, jeżeli potrzebę wsparcia określono na poziomie od 95 do 100 punktów,
180% renty socjalnej określono na poziomie od 90 do 94 punktów,
120% renty socjalnej - na poziomie od 85 do 89 punktów,
80% renty socjalnej - na poziomie od 80 do 84 punktów,
60% renty socjalnej - na poziomie od 75 do 79 punktów,
40% renty socjalnej - na poziomie od 70 do 74 punktów
Decyzje ustalające poziom potrzeby wsparcia mają być wydawane przez wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności na wniosek osób niepełnosprawnych. Jakiego wsparcia finansowego mogą spodziewać się pełnoletnie osoby z niepełnosprawnością? Najniższa wysokość świadczenia zgodnie z nowymi progami (i aktualną wysokością renty socjalnej) wyniesie ok. 700 zł miesięcznie. Najwyższa to ok. 3500 zł.
_________________ Dzieci groOszkòw
Marysia 37
Maciek i Kasia po 35
Marcin 32
Małgosia 30
Mateusz 26
Pomogła: 14 razy Wiek: 61 Dołączyła: 11 Gru 2006 Posty: 17779 Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-08-01, 07:59
U nas zawsze jak coś wymyślą to jednak jest to zarys a nie całość, więc pewno do końca nie wiadomo jaka skala i w każdej gazecie można ten zarys znaleźć ale o szczegóły trudniej.
Prawa nabyte - można zostać w "starym systemie"
Ustawa zachowuje prawa nabyte, czyli wszystkie osoby pobierające dotychczas świadczenia opiekuńcze: świadczenie pielęgnacyjne (ŚP), specjalny zasiłek opiekuńczy (SZO) lub zasiłek dla opiekuna (ZDO) będą mogły pozostać w starym systemie, obowiązującym dziś. Takie osoby pozostaną w starym systemie, jeśli tak zdecydują, również z dniem nabycia każdego kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności. To oznacza również, że pozostaną w nim na obecnie obowiązujących zasadach, czyli np. pobierający świadczenia opiekuńcze nadal nie będą mogli do nich dorabiać.
Ojciec pobierający( Ś P) dzwonil do WCPR I pytał się o nową ustawę. Bo syn ma komisję w sierpniu.
Z tego co on mi mówił, to ŚP ma wygasnąć po dwóch latach( chyba że ktoś po 18 roku życia ma już wcześniej je orzeczone do końca życia)
Powiedział mi że naszym tj Maksowi I jego synowi , jak dostaną 75 puntów na nowej komisji to będzie dobrze.
Najbardziej martwi mnie że :
pomocny kwestionariusz samooceny trudności w zakresie wykonywania określonych czynności przez osobę ubiegającą się o ŚW oraz skala oceny poziomu potrzeby wsparcia. Poziom potrzeby wsparcia ustalany będzie na podstawie obserwacji, wywiadu bezpośredniego oraz oceny funkcjonowania osoby ubiegającej się o to wsparcie. Dotychczas nie wiadomo, jaka dokładnie skala będzie służyła do oceny potrzeby poziomu wsparcia. Rząd zapowiada zmianę dotychczas zapisanej w rozporządzeniu skali BVD, ale nie wiadomo na jakie narzędzie zostanie ona zamieniona.
Oraz komisje co 7 lat
Najpierw myślałam, że jak Maks nie dostanie do końca życia to będę się odwoływać w sądzie, ale teraz jak przeczytałam o komisjach co 7 lat to raczej dożywotnio nikomu nie przyznajà
Wiec zamierzam przejść na świadczenie mama4+
_________________ Dzieci groOszkòw
Marysia 37
Maciek i Kasia po 35
Marcin 32
Małgosia 30
Mateusz 26
Dostałam dziś z Urzędu Miasta informację o nowych zasadach świadczeń dla ON. Jak się nie podejmuje pracy to nie trzeba nic robić, jak się zamierza podjąć pracę to trzeba zrezygnować z dotychczasowego świadczenia pielęgnacyjnego, złożyć nowy wniosek i wydadzą nową decyzję - można będzie pobierać świadczenie i pracować. Można też do nich zadzwonić i dopytać.
_________________ Maria, mama Krzysia z zD ur. 19.11.2013 r.
Pomogła: 15 razy Wiek: 59 Dołączyła: 07 Maj 2008 Posty: 5868 Skąd: Chylice/Piaseczno
Wysłany: 2023-10-10, 21:28
Maria74 napisał/a:
Dostałam dziś z Urzędu Miasta informację o nowych zasadach świadczeń dla ON. Jak się nie podejmuje pracy to nie trzeba nic robić, jak się zamierza podjąć pracę to trzeba zrezygnować z dotychczasowego świadczenia pielęgnacyjnego, złożyć nowy wniosek i wydadzą nową decyzję - można będzie pobierać świadczenie i pracować. Można też do nich zadzwonić i dopytać.
UWAGA !
Jeśli zostajesz na starych zasadach - obecnym świadczeniu, to nie możesz pracować, ale świadczenie przysługuje ci tak długo, jak długo twoje dziecko będzie miało w orzeczeniu pkt. 7 i 8, a po 16 roku życia pkt.7 i upośledzenie znaczne. Czyli do końca twojego lub jego życia.
Natomiast !!! na nowych zasadach możesz zarabiać i dostawać świadczenie, ale TYLKO do 18 roku życia ON.
W nowym systemie NIE MA świadczeń pielęgnacyjnych dla opiekunów ON.
Kończą się z dniem osiągnięcia pełnoletności przez ON.
Pozostanie na starych zasadach jest oczywiste dla opiekunów dzieci/dorosłych, które wymagają opieki od zawsze na zawsze.
A prywatnie, mam ogromną wdzięczność do Pana Boga za nasze życie - że mamy z J pracę i szansę na emerytury i że Piotrek nie wymaga karmienia, zmiany pieluch, nie ma padaczki, ma zdrowe serce, jest sprawny fizycznie.... i nie muszę dziś mieć dylematów. Ani teraz ani za dwa lata. Oczywiście, że zawsze może się coś zmienić, ale dziś jest dobrze.
_________________ Anka - mama PIOTRKA (14.04.2008), Ani (34) żony Mateusza, Jacka Juniora (31) męża Oli, Łukasza (29) i babcia Franka, Staśka, Stefana, Róży, Kazika i Felka :) oraz Józka i Zuzi
Nie no, nie musicie składać wniosku o nowe orzeczenie, trzeba tylko złożyć wniosek w urzędzie gminy o wypłatę świadczenia pielęgnacyjnego do 18 roku życia na podstawie dotychczasowego orzeczenia. Wydadzą Wam decyzję i do 18 tego roku życia będzie można pobierać świadczenie i pracować bez limitu. Tak ja to rozumiem. Ja teraz mogę pobierać świadczenie bo zrezygnowałam z pracy i mam decyzję administracyjną z urzędu miasta na podstawie starych przepisów prawa, w której jest napisane, że świadczenia pielęgnacyjne mi przysługuje bo zrezygnowałam z pracy. Gdybym mogła podjąć pracę, to zrezygnowałabym z tego świadczenia, wniosła na podstawie dotychczasowego orzeczenia o wydanie nowej decyzji i pobierałabym świadczenie i normalnie pracowała. Z tego co pisze Aniak, konsekwencją tego byłoby to, że po 18 tym roku życia dziecka obowiązywałyby mnie już nowe zasady. Ja nie mogę pójść do roboty więc na razie się nie zastanawiam. Gdybym pracowała lub teraz mogła podjąć pracę to bym skorzystała z nowych przepisów. Na pewno są jakieś pułapki, ale licho wie co będzie za parę lat i ile razy i jak zmienią się przepisy.
_________________ Maria, mama Krzysia z zD ur. 19.11.2013 r.
Warto też zadzwonić do swojego urzędu gminy i porozmawiać. Ja mimo, ze dostałam informację pisemna zadzwoniłam żeby się upewnić, ze nic nie musze robić i uprzejmie ze mną porozmawiali.
_________________ Maria, mama Krzysia z zD ur. 19.11.2013 r.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum