FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Komputer w edukacji dziecka.
Autor Wiadomość
Kalinka 
nawijacz


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 1038
Wysłany: 2006-12-12, 12:16   Komputer w edukacji dziecka.

Programy komputerowe dla dzieci

Tekst Magda Rodak

W naszym świecie komputery odgrywają ważną rolę. Nic dziwnego, że dzieci się nimi interesują.


Kiedy maluch może zacząć bawić się komputerem? Relacje rodziców z naszego forum internetowego www.eDziecko.pl świadczą o tym, że ta granica wieku coraz bardziej się obniża - rodzice często piszą o dwulatkach zafascynowanych tym urządzeniem. Ale wprowadzając dziecko w świat zabaw wirtualnych, pamiętajcie, że są one ogromnie wciągające. Lepiej od początku narzucić sobie i maluchowi dyscyplinę, by nie doprowadzić do tego, że wkrótce dziecko nie będzie potrafiło bawić się niczym innym.

Najlepiej razem

Wizja dziecka, które przez pół godziny nie zawraca rodzicom głowy, jest kuszą-ca. Jednak maluch odniesie większe korzyści ze wspólnej zabawy. Nawet jeśli to będzie gra komputerowa. Jest to szczególnie ważne dla młodszych dzieci oraz wtedy, gdy poznajecie nowy program komputerowy - może się okazać, że gra teoretycznie przeznaczona dla trzylatków niezbyt nadaje się dla przedszkolaka.

Nie za długo

Wprowadźcie zasadę, że trzylatek siedzi przed komputerem nie dłużej niż pół godziny dziennie. Zerówkowiczowi można ten czas przedłużyć do trzech kwadransów. Konsekwentnie pilnujcie wyznaczonego czasu. Pod koniec uprzedźcie dziecko, że czas wkrótce się skończy.

Maluch łatwiej oderwie się od ekranu, jeśli zaproponujecie mu jakąś zabawę lub inne atrakcyjne zajęcie. Może to być na przykład rodzinna wielka budowla z klocków czy wspólne przygotowanie deseru. I bardzo ważne: komputer ustawcie we wspólnym pokoju - wtedy egzekwowanie ograniczeń czasowych będzie łatwiejsze.

Komputer inaczej

Na początku warto pokazać dziecku, jak może się bawić edytorem tekstu. Zabawa będzie ciekawsza, jeśli znacznie powiększycie wielkość czcionek lub wybierzecie oryginalny ich krój. Na wielu komputerach często zainstalowany jest też prosty program graficzny, który pozwala na robienie kolorowych rysunków.

W internecie

Jeśli będziecie towarzyszyć dziecku w odkrywaniu możliwości, jakie daje komputer, otworzy się przed wami niezwykły świat internetu. Zwiedzaliście w lecie helskie fokarium? Po powrocie do domu dalej możecie do niego zaglądać (fokarium.com). Stare dobranocki możecie wspólnie odkrywać na stronach muzeumdobranocek.pl. Odwiedźcie strony pankuleczka.pl, www.franklin.pl oraz noddy.com. Pomysły na zabawy z dziećmi i łatwe prace ręczne proponuje miastodzieci.pl i babyboom.pl.

Warto także pobuszować na stronach zagranicznych. Rodzice z naszego forum polecają stronę BBC z Teletubisiami i Bobem Budowniczym (bbc.co.uk/cbeebies). Na stronie disney.go.com znajdziecie gry z sympatycznymi Braćmi Koala i Andy Manny. Strawberryshortcake.com to witryna poświęcona uroczemu Truskawkowemu Ciastku. Ciekawe strony poleca internautka pi-razy-zaba w swoim blogu (pirazyzaba.blox.pl - Przewodnik po Internetowych Zabawkach dla Dzieci, kategoria ,,Brzdące").

Gry i programy

Ponieważ gry nie zawsze są tanie, lepiej kupować te sprawdzone, np. wypróbowane u znajomych. Dla trzy-, czterolatka powinny to być gry, które nie wymagają umiejętności czytania. Ale zwróćcie uwagę na podawany na opakowaniu wiek - nie zawsze jest właściwie określony. Często napis 3+ oznacza, że jest to gra bez przemocy. Dla przedszkolaka, który szybko się uczy, dobre będą gry, w których można zmieniać poziom trudności. Jeśli kupujecie przez internet, ciekawsze propozycje znajdziecie w katalogach "programów komputerowych" niż "gier".

Zdaniem matki...

Starszy, trzylatek, korzysta z komputera głównie w celu ,,pisania literek" (włączamy Worda, czcionka 72, bold). Kiedyś włączyłam mu grę Kubusiowe Przedszkole, nie umiał jeszcze wtedy obsługiwać myszy, więc siedziałam razem z nim i np. liczyliśmy warzywa. Oczywiście Młodsza Młodzież, wówczas półtoraroczna, oglądała razem z nami. Fascynacja grą minęła, miłość do literek pozostała (Szymon nauczył się czytać w wieku 2,5 roku...). Był etap wirtualnych puzzli i flashowych gierek, ale teraz woli zwykłe puzzle, loteryjki, gry planszowe. Młoda - 20 miesięcy - ostatnio prosi o włączanie Miffy (noggin.com). Nauczyła się liczyć po angielsku i doskonale operować myszą. Ale nigdy nie zostawiam jej samej przy komputerze - razem opowiadamy sobie, śpiewamy, liczymy. Oczywiście nie przesiadują przed komputerem godzinami (młodsza najwyżej 15 minut, starszy 30). Umiar we wszystkim, wszystko jest dla ludzi.

W kiosku

Kolekcję gier dla przedszkolaka można niedrogo skompletować, kupując pisemka ,,Komputerowa Gratka" i ,,Komputerowa Gratka - Zabawy". Do każdego numeru dołączona jest płytka z zabawami i grami edukacyjnymi.

- wyd. Egmont 12,95 zł

Puzzle, memo, cymbergaj...

Te programy polecamy.

Na początek

- Teletubbies - ulubione zabawy

Spokojne programy dla trzylatków. Są tu dwa rodzaje zabaw - pomysłowe, ale łatwe dla malucha gry z Teletubisiami, oraz ciekawe graficznie gry związane tematycznie z filmikami, których bohaterami są dzieci. Jedyna wada to słabe tłumaczenie napisów w filmikach.

- Licomp Empik Multimedia 50 zł

Inne propozycje:

- Król Maciuś Pierwszy. Przedszkole Aidem Media 40 zł

- Kubusiowe Przedszkole. Maluchy CD Projekt 60 zł

- Socrates. 101 prostych ćwicze Techland 30 zł

- Ucz się z Nemo CD Projekt 60 zł

Dla starszych przedszkolaków

- Królik Bystrzak dla przedszkolaka

Edukacja i zabawa na najwyższym poziomie. Pomysłowe zabawy, poprzez które dzieci uczą się rozpoznawać głoski, litery, kształty, rozmiary... Rekomendacja Polskiego Towarzystwa Dysleksji. W serii są jeszcze trzy programy dla starszych dzieci. CD Projekt 60 zł

Inne propozycje:

- Kubusiowe Przedszkole. Średniaki CD Projekt 60 zł

- Noddy. Szykujmy się do szkoły! Licomp Empik Multimedia 50 zł

:arrow: Źródło: edziecko
 
 
Aśka 
złotousty


Wiek: 45
Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 5409
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2006-12-13, 08:51   

:prosze: Kalinko za te namiary! Na pewno wykorzystam te pomysły do prezentów choinkowych :spoko: - pomogę troszkę Dziadkowi Mrozowi ;-)
_________________
Aśka, mama Martynki (2002) z zD, Mikołaja (2005) i Maciusia (2011)
 
 
Ewelina 
nawijacz


Wiek: 46
Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 797
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: 2006-12-13, 09:41   

A ja polecam grę edukacyjną MAPECIĄTKA - WESOŁA LOKOMOTYWA




Bohaterami tej gry są Mapeciątka znane dzieciom z jednej z dobranocek. W programie Mapeciątka uczą nas wielu różnych rzeczy i przekazują różne wiadomości, np. pokazują, jaki kolor nazywamy czerwonym. Uczymy się kolorów, kształtów, nazw ubiorów, części ciała, pojazdów i odgłosów zwierząt. Można też nauczyć się piosenek (ale w języku angielskim).



Na początku wybieramy, która z postaci będzie przechowywać nasze nagrody, dlatego nie trzeba umieć czytać i pisać, by save'ować grę. W głównym menu widać wielką kolejkę. Gdy kliknie się na którąś stację, rozpoczyna się jakieś zadanie (na szczęście kolejka wtedy szybko dojeżdża do wybranej stacji). Wybiera się też poziom tego zadania. Na niższych poziomach tylko się uczymy, a na wyższych wykonujemy polecenia Kermita.



Dźwięk i grafika są niezłe, a postaci bardzo fajnie animowane. Wszyscy mówią językiem zrozumiałym dla dzieci. Do płyty jest dołączona bardzo ładnie wydana książeczka - są w niej wszystkie potrzebne informacje. W grze jest również menu dla rodziców, w którym mogą sprawdzić, z jaką konkurencją ich dziecko radzi sobie najlepiej, a z jaką najgorzej.



Gra jest przeznaczona dla dzieci do lat 5, ale nawet mi się podobała (chociaż po pewnym czasie mi się znudziła). Myślę, że młodszym dzieciom będzie się bardzo podobać.



Recenzja
_________________
" Wszyscy jesteśmy aniołami z jednym skrzydłem, możemy latać wtedy gdy obejmiemy drugiego człowieka"
___________________
mama Hani 23.03.2007 i Madzi -Aniołka z ZD ( 23.11.2004-26.02.2006)
 
 
Aśka 
złotousty


Wiek: 45
Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 5409
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2006-12-13, 10:20   

Tak to może być niezła zabawa z Mapeciątkami. Bo właśnie o to chodzi Ewelka, jak nas bajka nudzi to znaczy, że będzie dla małych dzieci ok! Weźmy pod uwagę Telatubisie, jaka ta bajka jest nudna a dzieci za nia przepadają - te najmniejsze. Rodzicom nieraz wydaje się "o ta bajka jest super, tyle się w niej dzieje" - i z tej bajki właśnie dziecko nic nie zrozumie, dziecko jeszcze nie myśli szybko "przyczynowo-skutkowo" i te nam wydające się bajki za nudne dla tych najmłodszych są super ;-)
_________________
Aśka, mama Martynki (2002) z zD, Mikołaja (2005) i Maciusia (2011)
 
 
Ewelina 
nawijacz


Wiek: 46
Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 797
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: 2007-02-11, 10:09   

Program do ściągnięcia Tux Paint 0.9.16 >> pobierz program



Sympatyczny, bezpłatny program graficzny dla dzieci. Oferuje przyjazny i czytelny interfejs dzięki czemu maluchy bez żadnych kłopotów mogą tworzeć własne, małe arcydzieła. Dostępne są podstawowe "narzędzia malarskie" takie jak np. pędzel, "pieczątki", linie, kształty, tekst, gumka, a dla starszych dzieci "czarodziejska różdżka" z wieloma bardziej zaawansowanymi narzędziami. Wraz z Tux Paintem dostarczanych jest kilka przykładowych obrazków, które można pokolorować lub upiększyć. Podczas wykonywania wszystkich operacji z głośników dochodzą różne dźwięki, które zachęcają dziecko do zabawy. Dodatkową zaletą skierowania energii małych artystów na ten program są nieporysowane ściany i meble w mieszkaniu ;-)
_________________
" Wszyscy jesteśmy aniołami z jednym skrzydłem, możemy latać wtedy gdy obejmiemy drugiego człowieka"
___________________
mama Hani 23.03.2007 i Madzi -Aniołka z ZD ( 23.11.2004-26.02.2006)
 
 
stokrota 
trajkotek


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 26 Lut 2007
Posty: 1901
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 2007-03-03, 14:28   

Wczoraj kupiłam Ani pakiecik gazetka + płyta z grą "Komputer malucha", były różne zestawy, ja wzięłam z grą o instrumentach muzycznych, bo to "hobby" mojej córki. Polecam młodszym dzieciom - są tam różne opcje gier m.in. część muzyczna (rozpoznawanie dźwięków).
A z innych gier polecam serię z Oskarem (czasem jeszcze można kupić) - dużo wiadomości o zwierzętach w przystępnej formie, naśladowanie głosów, zmiany w zależności od pory roku itp.
Mapeciątka Ania ma już dawno i jest do dziś jedną z ulubionych jej gier.
_________________
Iwona, mama Ani z zD (30.01.1990 - 10.09.2023)
 
 
zula 
trajkotek

Wiek: 44
Dołączyła: 04 Lis 2008
Posty: 1859
Wysłany: 2010-01-27, 12:18   

Znalazłam wczoraj fajną stronkę z rożnymi fajnymi prostymi grami dla dzieci
Gry dla dzieci
_________________
Mama Kamilka (9 lat) z ZD i Agatki (6lat)
Blog Kamilka
 
 
Iga 
złotousty
iga


Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 29 Lis 2007
Posty: 9667
Skąd: Dębica
Wysłany: 2011-07-05, 18:40   Związane z komputrem

W "Biedronka, codziennie niskie ceny" można kupić za 30 zł klawiaturę z dużymi klawiszami, do tego jest myszka z wodą w środku :-D i pływającą piłką lub rybką.
Wcześniej ta klawiatura była po 50 zł. Nie jest to tej firmy co na zdjęciu. Ale pewnie ten sam zakład produkcyjny w Chinach.

_________________
iga - mama Majowej z zD ur. 09.03.2007
www.gugaa.blog.onet.pl
www.najmajowniejsza.net
 
 
mija 
złotousty
Członek Stowarzyszenia


Dołączyła: 03 Paź 2006
Posty: 6174
Wysłany: 2011-07-06, 17:47   

Byłam wczoraj w Biedronce i nie widziałam.
_________________
mija - mama Bianeczki ur. 11.04.2005 r
 
 
joa
trajkotek
joa


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Sie 2007
Posty: 2361
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2011-07-06, 20:21   

Dzisiaj dostaliśmy-Chiny, a jakże, nie wiem, czy ten sam zakład. :lol:
Chciałam właśnie zrobić zdjęcie i wkleić, to bateria w aparacie padła. A myszka cudna, właśnie z niej korzystam. :lol:
_________________
Piotruś-zD, ur. 27.08.2006r.
Oleńka-ur. 26.03.2009r.
Adusia-ur. 06.12.2010r.
 
 
Iga 
złotousty
iga


Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 29 Lis 2007
Posty: 9667
Skąd: Dębica
Wysłany: 2011-07-06, 20:25   

Mija mogę Ci kupić.
_________________
iga - mama Majowej z zD ur. 09.03.2007
www.gugaa.blog.onet.pl
www.najmajowniejsza.net
 
 
joa
trajkotek
joa


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Sie 2007
Posty: 2361
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2011-07-06, 20:29   

Piter przez pół godziny bawił się klwaiaturą, na sucho że tak powiem. Natomiast już podłączona myszka go olśniła-pływająca w wodzie rybka, podświetlana na czerwono-sama się zachwycam. :-D
_________________
Piotruś-zD, ur. 27.08.2006r.
Oleńka-ur. 26.03.2009r.
Adusia-ur. 06.12.2010r.
 
 
Wojtala 
złotousty


Pomogła: 12 razy
Dołączyła: 08 Lut 2010
Posty: 3129
Wysłany: 2011-07-07, 16:17   

U nas też nie ma :-(
_________________
Lucyna - mama Wojtka z zD 22.01.2010 i Amelki Aniołka (13tc)
 
 
vagabunda8 
złotousty


Pomogła: 35 razy
Dołączyła: 09 Mar 2011
Posty: 8813
Wysłany: 2011-07-07, 16:28   

Ja w swojej Biedronce pod domem też nie widziałam :nie:
_________________
BaHa mama Antka
__________________________________________
"Najgorszą wadą człowieka bez wad jest to, że nie ma wad, więc się nie przejmuj, gdy ktoś powie, że jesteś okropny"
 
 
boszka59 
złotousty


Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 11 Lis 2006
Posty: 2838
Wysłany: 2011-07-07, 17:06   

Bardzo słabiutka klawiatura. Nie przetrwała nawet upadku z pierwszego piętra na podjazd. Cały alfabet zbierałam do torebki. No cóż Chiny ;-)
_________________
Adaś ur27 03 2003 i cztery dorosłe córy, dwóch dorodnych wnuków
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu