FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Świadczenie pielęgnacyjne
Autor Wiadomość
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2008-11-11, 10:52   Re: odwolanie od decyzji

daagii napisał/a:
witam
nie przyznano mi swiadczenia na dziecko. nie pracuje tylko sie zajmuja Julka. dzisiaj jak poszlam do opieki dowiedziec sie dlaczego uslyszalam, ze w katowicach komisja tez musi cos robic. nie bardzo wiem jak napisac odwolanie zeby bylo dobrze i na moja kozysc. moze macie jakies gotowce, sciagi??


Daagii zapraszam Cię do wątku ----> Orzeczenie o niepełnosprawności .
Przeczytaj go z uwagą od początku a na pewno znajdziesz podpowiedź jak napisać odwołanie.


wiesiu9999 napisał/a:
no ale jesli sie opiekuje dzieckiem i rezygnuje z zatrudnienia to jakis fundusz oplaca skladki


Ale o jakie składki Ci chodzi?
zdrowotne ,emerytalne?
Żona niepracująca powinna być ubezpieczona 'przy mężu",ale organ wypłacający jej świadczenie ubezpieczenia też odmówić (chyba? nie znam przepisów)nie może.
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
wiesiu9999 
milczek

Wiek: 45
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 11
Skąd: rypin
Wysłany: 2008-11-12, 20:54   

JAK NARAZIE TO NIC NOWEGO SIE NIE DOWIEDZIALEM
 
 
Wronek 
nawijacz


Wiek: 39
Dołączyła: 25 Paź 2007
Posty: 848
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-11-12, 21:51   

wiesiu9999 napisał/a:
JAK NARAZIE TO NIC NOWEGO SIE NIE DOWIEDZIALEM


Jakoś dziwnie to zabrzmiało :oops:
_________________
Mama Oliwki ur 12.07.2005 z zD, Nikodema ur.15.04.2009 i Nataniela ur. 31.10.2011
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2008-11-12, 21:54   

wiesiu9999 napisał/a:
JAK NARAZIE TO NIC NOWEGO SIE NIE DOWIEDZIALEM


ale i też nie odpowiedziałeś na moje pytanie ;/


p.s
Pisząc na forum nie używamy wielkich liter :idea:
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
wiesiu9999 
milczek

Wiek: 45
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 11
Skąd: rypin
Wysłany: 2008-11-14, 00:11   

zanim sie ozenilem urzad gminy oplacal skladki zdrowotne i spoleczne za moja narzeczona a teraz uznali ze ja musze ubezpieczyc ją w krus bo mam gospodarstwo jest to dziwne dla mnie bo jesli ja mam oplacac ubezpieczenie to z tych swiadczen pielegnacyjnych duzo nie zostanie
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2008-11-14, 07:37   

Wg przepisów to jednak Ty powinieneś ubezpieczyć żonę

Art. 5. Przepisy ustawy dotyczące ubezpieczenia rolnika i świadczeń przysługujących rolnikowi stosuje się także do małżonka rolnika, chyba że ten małżonek nie pracuje w gospodarstwie rolnika ani w gospodarstwie domowym bezpośrednio związanym z tym gospodarstwem rolnym.

Art. 6. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
1) rolniku - rozumie się osobę fizyczną prowadzącą na własny rachunek działalność rolniczą jako posiadacz (samoistny albo zależny) gospodarstwa rolnego położonego w granicach Rzeczypospolitej Polskiej,
2) domowniku - rozumie się osobę bliską rolnikowi, która:
a) ukończyła 16 lat,
b) pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie,
c) stale pracuje w tym gospodarstwie rolnym i nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy


Ale możne warto próbować starać sie o ubezpieczenie z MOPSu,ponieważ Twoja małżonka bierze na syna tzw.świadczenie pielęgnacyjne (o ile bierze-420 zł? ),które aby dostać należy zrezygnować z pracy zarobkowej.
I logicznie-nie może pracować w gospodarstwie rolnym.

Nie jestem specjalistą,nie znam się ,ale w urzędach warto podeprzeć się ustawą i artykułami.
Powodzenia!



źródło
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
wiesiu9999 
milczek

Wiek: 45
Dołączył: 10 Lis 2008
Posty: 11
Skąd: rypin
Wysłany: 2008-11-16, 23:59   

dzieki wiemy jak to jest z tymi nie douczonymi urzednikami co urząd to inna interpretacja przepisow tak sie sklada ze nie mieszkamy z zona na terenie gospodarstwa tylko 2 km dalej zona dostaje 420 swiadczen i podpisala oswiadczenie ze nie podejmnie pracy w gospodarstwie wiec chyba jednak cos da sie zdzialac


pozdrawiam
 
 
stokrota 
trajkotek


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 26 Lut 2007
Posty: 1901
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 2009-01-14, 22:10   

Wiem, że większość z nas ma jeszcze małe dzieci, ale chciałam poinformować, że 2.01.09 weszły w życie zmiany dotyczące świadczeń rodzinnych - i między innymi rozszerzono zakres osób, które mogą ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne. Do tej pory przysługiwało tylko na dziecko do 16 r.ż. - teraz można je otrzymać także na osobę dorosłą, czyli dziecko powyżej 16 r.ż., na rodziców, dziadków (czyli na najbliższych krewnych) jeśli zachodzi konieczność sprawowania nad nimi opieki z tytułu niepełnosprawności i rezygnujemy z tego powodu z pracy. Nie może jednak korzystać z tego przywileju mąż opiekując się żoną, a żona mężem.
_________________
Iwona, mama Ani z zD (30.01.1990 - 10.09.2023)
 
 
grażyna 
złotousty


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 15 Cze 2007
Posty: 6849
Skąd: z Lipówki
Wysłany: 2009-01-15, 13:38   

stokrota napisał/a:
...świadczenie pielęgnacyjne. Do tej pory przysługiwało tylko na dziecko do 16 r.ż. - teraz można je otrzymać także na osobę dorosłą, czyli dziecko powyżej 16 r.ż.,...


Chyba nie całkiem tak, bo ja dostaje na Anetę caly czas świadczenie pielegnacyjne, a skończyla już 19 lat. Z tego co sie orientuje nie było górnej granicy wieku dla niepełnosprawnego dziecka. To dobra sprawa, że rozszerzono grupę osób, którymi można się opiekować pobierając świadczenie.
_________________
mama Anety z zD(34l)
Zakątek Anety
 
 
ewa2365 
milczek

Wiek: 59
Dołączyła: 21 Sty 2009
Posty: 3
Wysłany: 2009-01-21, 10:18   

grażyna napisał/a:
stokrota napisał/a:
...świadczenie pielęgnacyjne. Do tej pory przysługiwało tylko na dziecko do 16 r.ż. - teraz można je otrzymać także na osobę dorosłą, czyli dziecko powyżej 16 r.ż.,...


Chyba nie całkiem tak, bo ja dostaje na Anetę caly czas świadczenie pielegnacyjne, a skończyla już 19 lat. Z tego co sie orientuje nie było górnej granicy wieku dla niepełnosprawnego dziecka. To dobra sprawa, że rozszerzono grupę osób, którymi można się opiekować pobierając świadczenie.



Mam syna 18 letniego z Zespołem Downa,dostał rentę socjalną ale zabrano świadczenie pielęgnacyjne.Tłumacząc ,że nie łączy się obu świadczeń.Czy to prawda.??Niech mi ktoś pomoże ..! Zrozumiec przepisy.
 
 
grażyna 
złotousty


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 15 Cze 2007
Posty: 6849
Skąd: z Lipówki
Wysłany: 2009-01-21, 12:11   

Kto Ci to powiedział? Urzedniczka z MOPSu? To może sie odwołaj pisemnie? Przepisy są chyba jednakowe, a ja dostaje juz obydwa drugi rok.
_________________
mama Anety z zD(34l)
Zakątek Anety
 
 
grażyna 
złotousty


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 15 Cze 2007
Posty: 6849
Skąd: z Lipówki
Wysłany: 2009-01-21, 13:06   

Spradziłam. Jeżeli nie przekroczysz limitu dochodów do zasiłku rodzinnego świadczenie nadal przysługuje. Przecież ono jest dla Ciebie ponieważ rezygnujesz z pracy na rzecz opieki nad dzieckiem, bez względu na jego wiek.
_________________
mama Anety z zD(34l)
Zakątek Anety
 
 
ewa2365 
milczek

Wiek: 59
Dołączyła: 21 Sty 2009
Posty: 3
Wysłany: 2009-01-21, 13:06   

grażyna napisał/a:
Kto Ci to powiedział? Urzedniczka z MOPSu? To może sie odwołaj pisemnie? Przepisy są chyba jednakowe, a ja dostaje juz obydwa drugi rok.

No tak ale ,żeby dochodzić swojego muszę wiedzieć na 100%na czym ,,stoję,, .Niby w przepisach nie ma określonego wieku ,no ale sama wiesz ,że co kolwiek wydębić od opieki społecznej,co nie ma czarno na białym to droga przez mękę .A czy możesz mi przesłac nr art ./Zawsze to jest podane..w decyzjii./.na podstawie której otrzymujesz swiadczenie...
BO juz wszędzie dobijałam sie i w sumie nigdzie nie dostaję jednoznacznej odp.Każdy wysyła mnie do mojego ośrodka..A tam ...wiadomo ........koło sie zamyka .
 
 
ewa2365 
milczek

Wiek: 59
Dołączyła: 21 Sty 2009
Posty: 3
Wysłany: 2009-01-21, 13:47   

Wielkie dzieki ...Jutro pójdę sie ,,wojowac,, Mysle ,że moje dochody nie przekraczają 583.zł... bo sama wychowuje dziecko i nie pracuje.
Mam tez kolezanke jej córka konczy lata w maju ....ale ona pewnie nie dostanie ,bo córka ma rętę rodzinną po ojcu ,a potem jak dostanie rentę socjalną to przekroczy dochód.......
Jak to jest ??Ci co powyrabiali sie z latami pracy/20 lat a nie mieli wieku emerytalnego/ do 1998 roku to maja dobrze .Nie dość ,że dzieci maja renty socjalne ,to matki maja renty opiekuńcze i do tego dorabiaja na 1/2 etatu ...a my musimy prosic łaski jak 2 zł .za duzo... Tak jest bo mam 3 znajome ,które tak sie ,,załapały,,....
_________________
Ewa ...mama Sławka-20lat
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2009-06-02, 17:01   

Od nowego okresu zasiłkowego (1 listopad 2009) zniesione zostanie kryterium dochodowe przy przyznawaniu świadczenia pielęgnacyjnego. Wynosi ono teraz 583 zł na osobę w rodzinie. Nie zostanie za to zmieniona podstawa naliczania składek na emeryturę lub rentę za osoby, które pobierają świadczenie pielęgnacyjne i rezygnują z pracy. W dalszym ciągu będzie to 420 zł. Poprzednio resort proponował, żeby podstawą było minimalne wynagrodzenie. W związku ze zniesieniem kryterium dochodowego świadczenie pielęgnacyjne będzie przyznawane na okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności.

źródło
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu