FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
urlop na turnus rehabilitacyjny
Autor Wiadomość
aniak 
złotousty


Pomogła: 15 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 5804
Skąd: Chylice/Piaseczno
Wysłany: 2015-01-07, 11:59   

moni napisał/a:
czy moge isc na zwolnienie realizując turnus z majką?

Setki rozmów na ten temat odbywałyśmy z dziewczynami i okazuje się, że nie jest to takie proste.
Pediatra owszem może wypisać zwolnienie na opiekę na dziecko, ale musi wpisać, że powodem jest choroba dziecka i ze wymaga opieki. Na zwolnieniu podaje się też adres pobytu dziecka z opiekunem. I teraz....
Jeśli jedziesz na turnus bez dofinansowania, to ja nie widzę problemu. Ale...
Jeśli jedziesz z dofinansowaniem, to z jednej strony musisz mieć zaświadczenie od lekarza, że dziecko jest zdrowe i może uczestniczyć w turnusie, a drugiej masz zwolnienie na chorobę dziecka ..... i jeszcze miejsce popytu dziecka jest inne niż dom. W systemie są dwie sprzeczne informacje. Dla mnie strasznie dużo zawiłości. A jak NFZ przyjdzie do głowy sprawdzić ?
_________________
Anka - mama PIOTRKA (14.04.2008), Ani (34) żony Mateusza, Jacka Juniora (30) męża Oli, Łukasza (28) i babcia Franka, Staśka, Stefana, Róży i Kazika :) oraz Józka i Zuzi
 
 
moni 
gaduła


Wiek: 49
Dołączyła: 12 Mar 2008
Posty: 325
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-01-07, 12:38   

generalnie nigdzie nie jadę, będę w domu, turnus jest w warszawie, będę codziennie dojeżdżać na zajęcia.
moja pediatra miała wątpliwości co do zwolnienia.
_________________
Monika mama zestawu: Wyjątkowa Majeczka 29.02.2008 i dwóch Panów (2001 i 2005)
 
 
mija 
złotousty
Członek Stowarzyszenia


Dołączyła: 03 Paź 2006
Posty: 6174
Wysłany: 2015-01-07, 14:46   

Aniu, na zwolnieniu nie widziałam miejsca na taki adres pobytu.
Jest tylko miejsce zamieszkania dziecka.
_________________
mija - mama Bianeczki ur. 11.04.2005 r
 
 
aniak 
złotousty


Pomogła: 15 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 5804
Skąd: Chylice/Piaseczno
Wysłany: 2015-01-07, 19:02   

Nie trzeba zaznaczyć ? Ja zrozumiałam od naszej doktorki, że tak. Muszę dopytać w pracy, bo sama specjalnie nie przyglądam się druczkom, a byłam niedawno na zwolnieniu więc zajrzę do papierka.
Ale tak czy siak są sprzeczne informacje czy dziecko jest zdrowe i może być na turnusie czy jest chore ....


Może lepiej ukryć te moje posty..... ;-)
_________________
Anka - mama PIOTRKA (14.04.2008), Ani (34) żony Mateusza, Jacka Juniora (30) męża Oli, Łukasza (28) i babcia Franka, Staśka, Stefana, Róży i Kazika :) oraz Józka i Zuzi
 
 
aniak 
złotousty


Pomogła: 15 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 5804
Skąd: Chylice/Piaseczno
Wysłany: 2015-01-08, 17:25   

Poszłam pooglądać te druczki zwolnieniowe i rzeczywiście nie ma tam miejsca pobytu (kurcze, a jak idę na zwolnienie na siebie to chyba jest wskazanie miejsca.... :nzastanawianie: - mija sprawdź to proszę). Na oświadczeniu, które wypełniam potem w pracy też nic nie ma na ten temat.
_________________
Anka - mama PIOTRKA (14.04.2008), Ani (34) żony Mateusza, Jacka Juniora (30) męża Oli, Łukasza (28) i babcia Franka, Staśka, Stefana, Róży i Kazika :) oraz Józka i Zuzi
 
 
dawid legnica 
nawijacz


Wiek: 41
Dołączyła: 07 Paź 2006
Posty: 870
Skąd: legnica
Wysłany: 2015-01-12, 09:56   

znalazłam w sieci taką interpretację :
Przepisy nie przewidują wyraźnie prawa do zasiłku opiekuńczego dla opiekuna niepełnosprawnego dziecka w celu sprawowania opieki i współdziałania w procesie rehabilitacji w ramach turnusu rehabilitacyjnego. Zasiłek przysługuje co do zasady na dziecko chore, zaś na dziecko zdrowe do lat 8 w wypadkach wyraźnie w ustawie wskazanych. Niepełnosprawność nie jest równoważna chorobie. Jednak z drugiej strony, z uwagi na to, iż nie ma legalnej definicji choroby praktyka w tym zakresie jest różna. Niekiedy rodzic otrzymuje zaświadczenie lekarskie na czas turnusu rehabilitacyjnego dziecka, zwłaszcza, gdy w orzeczeniu powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności zawarto wskazanie o konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.Podstawa prawna: art. 32 ustawy z dn. 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tj. Z 2010 r. Dz.U. Nr 77, poz. 512 ze zm.)

Art. 32 ustawy stanowi, że zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad:

1) dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku:

a) nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza,

b) porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki,

c) pobytu małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej;

2) chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat;

3) innym chorym członkiem rodziny.

Za członków rodziny, o których mowa w ust. 1 pkt 3, uważa się małżonka, rodziców, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku ponad 14 lat – jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym w okresie sprawowania opieki. Za dzieci w rozumieniu ustawy uważa się dzieci własne ubezpieczonego lub jego małżonka oraz dzieci przysposobione, a także dzieci obce przyjęte na wychowanie i utrzymanie. Ustawa wskazuje dalej, kiedy nie ma możliwości skorzystania z zasiłku opiekuńczego, w jakiej wysokości i w jakim wymiarze on przysługuje.

KWESTIE SZCZEGÓŁOWE

Za wydaniem zaświadczenia lekarskiego o konieczności sprawowania opieki podczas turnusu mogą przemawiać pewne okoliczności, to jest takie że:

– niepełnosprawności często towarzyszy choroba przewlekła,

– podczas turnusu dziecko korzysta z usług leczniczych,

– niezdolność do samodzielnej egzystencji wymaga osobistej opieki na dzieckiem w stopniu nawet wyższym, niż w czasie jego choroby doraźnej,

– rodzic nie powinien korzystać z urlopu wypoczynkowego podczas turnusu rehabilitacyjnego, gdyż urlop przeznaczony jest na odpoczynek pracownika.

2. Podkreślić jednak jeszcze raz należy, że przepisy nie przewidują wprost prawa do zasiłku opiekuńczego na czas turnusu rehabilitacyjnego niepełnosprawnego dziecka.

http://wszystkojasne.waw....ehabilitacyjny/
_________________
Basia mama Dawidka z ZD ur 02.12.2005 i Natalki ur 16.04.2008
"Nawet w najciemniejszym miejscu zawsze jest nadzieja na światło"
 
 
aniak 
złotousty


Pomogła: 15 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 5804
Skąd: Chylice/Piaseczno
Wysłany: 2015-01-12, 10:56   

Basiu, wielkie dzięki.
Tylko nadal pozostaje pytanie, jaki symbol chorobowy na zwolnieniu ma wpisać lekarz ?
_________________
Anka - mama PIOTRKA (14.04.2008), Ani (34) żony Mateusza, Jacka Juniora (30) męża Oli, Łukasza (28) i babcia Franka, Staśka, Stefana, Róży i Kazika :) oraz Józka i Zuzi
 
 
moni 
gaduła


Wiek: 49
Dołączyła: 12 Mar 2008
Posty: 325
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-01-15, 06:45   

jutro ide po zwolnienie do pediatry to wam napusze z jakim efektem
_________________
Monika mama zestawu: Wyjątkowa Majeczka 29.02.2008 i dwóch Panów (2001 i 2005)
 
 
moni 
gaduła


Wiek: 49
Dołączyła: 12 Mar 2008
Posty: 325
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-01-21, 13:46   

dostalam zwolnienie bez problemu
_________________
Monika mama zestawu: Wyjątkowa Majeczka 29.02.2008 i dwóch Panów (2001 i 2005)
 
 
aniak 
złotousty


Pomogła: 15 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 5804
Skąd: Chylice/Piaseczno
Wysłany: 2015-01-21, 16:24   

A jaki symbol - powód zwolnienia lekarz wpisał na druczek ?
_________________
Anka - mama PIOTRKA (14.04.2008), Ani (34) żony Mateusza, Jacka Juniora (30) męża Oli, Łukasza (28) i babcia Franka, Staśka, Stefana, Róży i Kazika :) oraz Józka i Zuzi
 
 
mija 
złotousty
Członek Stowarzyszenia


Dołączyła: 03 Paź 2006
Posty: 6174
Wysłany: 2015-01-21, 19:20   

Anka, Ty zmień pediatrę bo się nerwicy z tymi zwolnieniami nabawisz.
Ja nigdy się nad tym nie głowiłam. Szłam i dostawałam na turnus.
Bo niby jak ona miała w nim uczestniczyć , sama ?
_________________
mija - mama Bianeczki ur. 11.04.2005 r
 
 
aniak 
złotousty


Pomogła: 15 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 5804
Skąd: Chylice/Piaseczno
Wysłany: 2015-01-21, 21:24   

Mija, ja nie mam problemu z pediatrą. Zawsze mi wypisuje. Ale ja ciągle będę pytała o symbol - bo do jasnej ... ma znaczenie dla niej (lekarki) czy kłamie i wpisuje chorobę dziecka czy jest inna opcja (już dosadniej nie potrafię). Nerwicy nie mam (przynajmniej nie na tym tle).
Jest symbol mówiący o zwolnieniu na opiekę nad dzieckiem na turnusie ??? Jak jest to mi go podaj.
_________________
Anka - mama PIOTRKA (14.04.2008), Ani (34) żony Mateusza, Jacka Juniora (30) męża Oli, Łukasza (28) i babcia Franka, Staśka, Stefana, Róży i Kazika :) oraz Józka i Zuzi
 
 
mija 
złotousty
Członek Stowarzyszenia


Dołączyła: 03 Paź 2006
Posty: 6174
Wysłany: 2015-01-22, 12:29   

Ja nie znam tego bo nie muszę.
Nie moja rola go znać.
_________________
mija - mama Bianeczki ur. 11.04.2005 r
 
 
moni 
gaduła


Wiek: 49
Dołączyła: 12 Mar 2008
Posty: 325
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-01-22, 17:21   

nie mam zadnego kodu na zwolnieniu- puste pole.
_________________
Monika mama zestawu: Wyjątkowa Majeczka 29.02.2008 i dwóch Panów (2001 i 2005)
 
 
BeataJ 
mruczek


Wiek: 43
Dołączyła: 16 Gru 2010
Posty: 138
Skąd: Gorzów Wlkp.
Wysłany: 2015-04-20, 18:27   

Chciłabym odnowić wątek i się upewnić czy te przepisy są nadal aktualne czy jednak coś się zmieniło w tym temacie. Będę wdzięczna za odpowiedź.
_________________
Klara(04.11.2008) i Renia z zD (03.12.2010)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu