FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Choroba Alzheimera
Autor Wiadomość
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2012-11-05, 15:19   

rozważymy? :shock:
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-11-05, 15:21   

:tak:
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
anuszkaa 
złotousty


Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 20 Paź 2006
Posty: 2500
Wysłany: 2013-09-22, 00:09   

Dieta, która może chronić przed chorobą Alzheimera
_________________
"Wieczność przed nami i wieczność za nami, a dla nas chwila między wiecznościami." Jan Izydor Sztaudynger
 
 
anuszkaa 
złotousty


Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 20 Paź 2006
Posty: 2500
Wysłany: 2013-10-10, 22:51   Domowy test pomoże rozpoznać chorobę Alzheimera

Domowy test pomoże rozpoznać chorobę Alzheimera

Naukowcy z Uniwersytetu Florydy opracowali prosty test, który może być pomocny w wykrywaniu choroby Alzheimera na jej wczesnym etapie. Wykorzystują do tego celu… masło orzechowe!

Diagnozowanie choroby Alzheimera w jej najwcześniejszych stadiach jest bardzo trudne. Nie stworzono dotąd żadnego testu, który pomógłby lekarzom rozpoznać tę chorobę odpowiednio wcześnie albo odróżnić jej pierwsze symptomy od innych rodzajów demencji. Pojawiło się jednak rewolucyjne rozwiązanie tego problemu!

Przednie części płata skroniowego to te obszary mózgu, które degenerują najwcześniej podczas rozwoju choroby Alzheimera. Jest to region odpowiedzialny m.in. za identyfikowanie zapachów oraz formowanie się nowych wspomnień. To właśnie te dwie zdolności jako pierwsze ulegają pogorszeniu na początku choroby.

Bazując na tym fakcie, studentka z Uniwersytetu Florydy - Jennifer Stamps – wymyśliła prosty sposób na ocenę stopnia wyczulenia węchu. Aby opracować swój test posłużyła się również informacją o częstszej degeneracji w obrębie lewego płata skroniowego u osób z chorobą Alzheimera.

Stamps prosiła uczestników swojego badania o zamknięcie oczu i zatkanie jednej z dziurek nosa. Podsuwała następnie badanemu mały pojemnik zawierający masło orzechowe. Uczestnik testu miał określić moment, w którym zaczyna czuć zapach. Badanie powtarzano zatykając także drugą dziurkę nosa. Odległość, z której badana osoba czuła zapach młoda badaczka mierzyła przy pomocy zwykłej linijki.

Choć wygląda to tylko na prosty, studencki eksperyment, wyniki, które uzyskała w ten sposób Jennifer Stamps, są niezwykłe. Okazało się, że wszystkie osoby, u których zdiagnozowano wcześniej chorobę Alzheimera zdecydowanie słabiej wyczuwały zapach używając lewej dziurki nosa. Różnica w wyczuleniu węchu pomiędzy prawym i lewym nozdrzem była przy tym bardzo duża i wyraźna – badani potrzebowali przysunięcia próbki masła orzechowego średnio o 10 centymetrów bliżej, kiedy mieli wywąchać je lewą dziurką nosa. Taka różnica w czułości węchu musi świadczyć o procesach degeneracyjnych w lewej półkuli mózgu.

Upłynie jeszcze trochę czasu zanim środowisko naukowe zweryfikuje realną przydatność takiego testu w diagnostyce, jednak studentka z Florydy przyznaje, że planuje dalsze badania, tym razem obejmujące grupę osób z łagodniejszymi postaciami demencji.

Diagnozowanie choroby Alzheimera opiera się dziś przede wszystkim na wykluczaniu kolejnych schorzeń innego rodzaju, które mogą dawać objawy w postaci pogorszenia pamięci, zmiany osobowości, trudności z nazywaniem przedmiotów, rozpoznawaniem osób, spowolnieniem mowy i innymi. Oprócz wielu badań obrazowych (tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny), które mają wykluczyć przyczyny takie jak udary mózgu lub nowotwór, lekarze stosują także testy oceniające zdolności poznawcze pacjentów. Można w ten sposób zobrazować stopień otępienia, jednak narzędzie to nie mówi nic o przyczynie takiego stanu.

„Test masła orzechowego” może być szczególnie przydatny tam, gdzie lekarze nie mają szybkiego dostępu do zaawansowanych badań obrazowych ani personelu, który potrafi przeprowadzić bardziej skomplikowane testy użyciem specjalnych kwestionariuszy. Badanie sprawdzające wyczulenie węchu może więc stać się popularnym narzędziem do oceny stanu pacjentów, którzy zgłaszają się do lekarzy z problemem opisywanym ogólnie jako „kłopoty z pamięcią”. Osłabienie węchu po jednej stronie może być pierwszym sygnałem rozwijającej się choroby Alzheimera

Źródło :arrow: klik
_________________
"Wieczność przed nami i wieczność za nami, a dla nas chwila między wiecznościami." Jan Izydor Sztaudynger
 
 
Tin 
gaduła


Pomogła: 4 razy
Wiek: 36
Dołączyła: 04 Kwi 2012
Posty: 362
Skąd: Świnoujście/Poznań
Wysłany: 2013-10-11, 12:52   

Też czytałam tek artykuł. Myślę, że jako test domowy może nas to wpędzić w niezłą panikę.
Unikałabym stwierdzeń kategorycznych w stylu "taka różnica w czułości węchu musi świadczyć o procesach degeneracyjnych w lewej półkuli mózgu."

Dlaczego? A choćby dlatego, że ludzie mają różnie ukształtowane drogi nosowe: czy na skutek urazów, odchyleń przegrody nosowej, czy powiększonego "trzeciego migdału". Co zresztą u naszych dzieci jest częste. Ja mam ten problem, lewe nozdzre mam słabsze od zawsze, gorzej mi się nim oddycha i słabiej czuję węch. No jak nic powinnam trafić do psychiatry. ;-)
_________________
Mama Hani (2008) i Salka (ZD, 28 luty 2012).

"Down Syndrome: the gift that no one wants until they get it."
 
 
gr0szek 
nawijacz
małż


Wiek: 60
Dołączył: 25 Kwi 2007
Posty: 838
Skąd: wiadoma rzecz...
Wysłany: 2013-11-15, 16:05   

Ciekawe doniesienie - na razie in-vitro, ale może kiedyś...

>>>
_________________
Tomek - ojciec M z zD (już 18 lat), M (25 lat), M (29 lat), M (31 lat), M+K (34 lata), M (36 lat)
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2014-01-13, 16:16   

Badania nad chorobą Alzheimera u osób z zespołem Downa – prośba o przekazanie krwi na badania
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
mimi3 
trajkotek

Wiek: 47
Dołączyła: 10 Lut 2009
Posty: 1723
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-01-18, 16:01   

Szkoda ze Lublin tak daleko.
_________________
marzenia
mama Rafała 11.1999 z zd i Eryka 7.1998 oraz Wiktora 1.2010
 
 
anuszkaa 
złotousty


Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 20 Paź 2006
Posty: 2500
Wysłany: 2015-10-07, 09:16   

Czy choroba Alzheimera to tak naprawdę nowy rodzaj cukrzycy?
 
 
Kretoperz
milczek

Dołączył: 24 Cze 2016
Posty: 8
Wysłany: 2016-07-18, 17:45   

Opracowano szczepionkę ktòra przeciwdziała a także leczy chorobę Alzheimera. Na razie pozytywne skutki zaobserwowano na myszach. W przeciągu 3-5 lat mają rozpocząć się badania kliniczne potwierdzające jej skuteczność u ludzi. Link do artykułu w jęz. ang. http://m.medicalxpress.co...er-vaccine.html
 
 
marcin.giemzik 
milczek

Wiek: 41
Dołączył: 23 Maj 2016
Posty: 4
Skąd: Olkusz
Wysłany: 2016-07-20, 21:23   

Pracuje równiez z osobami z ch. Alzheimera.
W czasie wywiadu podpytujemy czy pacjent palił papierosy.
I uwaga!
Potwierdza się to co opisują te strony, tj. Nikotyna.... pomaga lub wyłacza osobe z zachorowania na ch.Alzhemimera.

Nie wiem czy linki sie pojawia, wiec prosze poszukac ciekawych artykułów chocby a hasło: nikotyna alzheimer

https://starychemik.wordpress.com/2014/01/16/nikotyna-a-zdrowie-moze-warto-odmitologizowac-te-kwestie/
http://uzaleznienia.mp.pl...w.html?id=71117
_________________
Fizjoterapeuta, tata Martynki 2010, Olusia 2012
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu