FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Uczymy czytać
Autor Wiadomość
baronek 
złotousty
moderator


Pomogła: 16 razy
Wiek: 49
Dołączyła: 04 Sty 2011
Posty: 5857
Skąd: Budziska/Warszawa
Wysłany: 2021-02-15, 10:32   

Iga napisał/a:


Majka pierwszy etap czytania przeszła z pomocą gestów. Każdej sylabie zaczynającej się na daną literę odpowiadał gest ręką. Czyli na sylabę zaczynającą się na "M" dotykała palcem wskazującym pod nosem tak gdzie jest ta dziurka nad ustami ;-) na "P" policzka.
Czyli słowo "Mama" skutkowało dotknięciem dwa razy pod nosem. Itd.
(...)


Może to jakiś trop. Ja wczoraj w desperacji, narysowałam motyla i pytam Julka - Co to jest? - Motyl - odpowiada. Narysowałam M. I potem, jak znów wałkowaliśmy sylaby i zapominał, że ta akurat zaczyna się na M, to mu wyciągałam tego motyla i zaskakiwał.
U niego jest chyba trochę tak, jak u Piotrka Aniak - on zapamiętuje cały obraz sylaby i jeśli wałkujemy jeden rodzaj, to leci jak burza. Jeśli następuje zmiana, to znów bez podpowiedzi nie ruszy. Podrzucam mu wzór i zaskakuje. Spróbuję z gestami. Sama je wymyślałaś, Iga? Czy to gesty z krakowskiej? Coś mi się kołacza po głowie, że krakowska ma jakieś gesty dla wzmocnienia głosek.
_________________
Marta - mama Krzysia (ur. 8 lipca 2008) i Julka z zD (ur. 27 października 2010)
 
 
Iga 
złotousty
iga


Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 29 Lis 2007
Posty: 9687
Skąd: Dębica
Wysłany: 2021-02-15, 10:37   

Ja jeździłam jak Majka była mała do Romanowskiej i ona te gesty miała "swoje" ale dużo terapeutów podobnym tokiem szło. W krakowskiej coś mi się kolebocze, ze też było i w Elfie/aCentrum.
Ćwiczysz tylko czytanie? Czy masz jeszcze te "Moje sylabiki" co się je układa? One trochę pomagają.
_________________
iga - mama Majowej z zD ur. 09.03.2007
www.gugaa.blog.onet.pl
www.najmajowniejsza.net
 
 
baronek 
złotousty
moderator


Pomogła: 16 razy
Wiek: 49
Dołączyła: 04 Sty 2011
Posty: 5857
Skąd: Budziska/Warszawa
Wysłany: 2021-02-15, 10:42   

Ćwiczymy tylko czytanie. Zamiast "Moich sylabek" zaopatrzyłam sie w UNO sylabowe włąśnie z pa-pe-pi i ma-me. Na początku była frajda, ale teraz Julek chce grać starym UNO ze zwierzętami.
_________________
Marta - mama Krzysia (ur. 8 lipca 2008) i Julka z zD (ur. 27 października 2010)
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 14 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16889
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-02-15, 11:16   

baronek napisał/a:
Spróbuję z gestami. Sama je wymyślałaś, Iga? Czy to gesty z krakowskiej?


Ja kupiłam książkę Gesty Gora i te stosowałam do P M

_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
aniak 
złotousty


Pomogła: 15 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 5779
Skąd: Chylice/Piaseczno
Wysłany: 2021-02-15, 11:23   

My znamy Gora. Znaczy bardziej ja. Mogłabym się tymi gestami nieźle dogadać. Na turnusach Elfa nauczyłam się. Zresztą Gabriela Lorens to jedna z szefowych Elfa.
Piotrek rozpoznaje niektóre gesty jak mu pokazuję jako podpowiedź (sam gest bez dźwięku), ale sam nie lubi używać. Jeden - N - podpasował mu i jak nie pamięta jak się nazywa ta litera, kładzie sobie palec z boku nosa i już wie.
Bardzo polecam !
_________________
Anka - mama PIOTRKA (14.04.2008), Ani (34) żony Mateusza, Jacka Juniora (30) męża Oli, Łukasza (28) i babcia Franka, Staśka, Stefana, Róży i Kazika :) oraz Józka i Zuzi
 
 
Iga 
złotousty
iga


Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 29 Lis 2007
Posty: 9687
Skąd: Dębica
Wysłany: 2021-02-15, 12:35   

Nie wiem co jest w tej książce i jak te gesty tam wyglądają, ale chyba chodzi, żeby one były jak najmniej skomplikowane w przy nauce czytania. Mogę się mylić.
Majka miała jeden gest do wszystkich sylab zaczynających się na "M". Jej gestami nikt by się nie dogadał ;-)
_________________
iga - mama Majowej z zD ur. 09.03.2007
www.gugaa.blog.onet.pl
www.najmajowniejsza.net
 
 
aniak 
złotousty


Pomogła: 15 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 5779
Skąd: Chylice/Piaseczno
Wysłany: 2021-02-15, 14:34   

Te gesty generalnie mają wspomagać mowę, ale nam się również, jak widać, przydają w czytaniu.
_________________
Anka - mama PIOTRKA (14.04.2008), Ani (34) żony Mateusza, Jacka Juniora (30) męża Oli, Łukasza (28) i babcia Franka, Staśka, Stefana, Róży i Kazika :) oraz Józka i Zuzi
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 14 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16889
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-02-15, 18:03   

Gestów wspomagających mowe jest od szpaka , każdy logopeda używa takich jakie lubi , więc w sumie to jak nie ma takich samych w szkole i domu -to szkoda zawracać sobie gitarę
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
szałwia 
trajkotek


Pomogła: 2 razy
Wiek: 46
Dołączyła: 24 Paź 2009
Posty: 2492
Skąd: Gniezno
Wysłany: 2021-02-15, 22:12   

Igor też zaczął naukę czytania wg Cieszyńskiej. Samogłoski opanował bardzo szybko, ale na sylabkach było już przycięcie...Raz szło lepiej, raz gorzej, ale wielkich postępów nie było. W szkole poszła nauka czytania tradycyjnie i o dziwo zaskoczył!
Gesty kojarzę z turnusów z Elfem i też mu pomagały jak mylił np. B i P
_________________
Sylwia - mama Wiktora (ur.21.02.2006) i Igorka z zD (ur.05.08.2009)
 
 
baronek 
złotousty
moderator


Pomogła: 16 razy
Wiek: 49
Dołączyła: 04 Sty 2011
Posty: 5857
Skąd: Budziska/Warszawa
Wysłany: 2021-02-23, 08:20   

Raz na tydzień Julek dostaje zeszyt ze szkoły z czytaniem. Są w nim prace domowe do systematycznego, pięciominutowego, najlepiej jednak codziennego czytania. Zaczęłam być systematyczna. :okular: W ubiegłym tygodniu było zadanie z pseudowyrazami typu AMA UPI YMO itd. Cała koperta i trzy obrazki. Na każdym po dwa ufoludki z chmurkami dialogowymi. Zadaniem Julka było czytać to, co gadają stworki. Wyjmowałam karteczki z koperty i układałam na chmurkach. Chrzanione ufoludki. Zżarły mi nerwy. Julek raz pięknie czytał, drugi raz całkiem nieźle, a potem przychodził trzydniowy reset i mieszał wszystko, a ja przechodziłam załamanie nerwowe :roll: . Nie odpuszczałam mimo. Przyszła niedziela. Czytał z leciutkimi potknięciami. A wczoraj dostaję w zeszycie mega-pochwałę za te ufoludki. Czytał wspaniale! W nauce czytania z Julkiem zrozumiałam, że:
- małe dawki, ale systematyczne,
- to jest dla niego bardzo trudne, więc koncentruje się na chwilę,
- gdy ma gorszy dzień, czytać krócej, to, co dla niego łatwiejsze (choćby samogłoski),
- nie zniechęcać się,
- chwalić, mega chwalić postępy,
- nieumiejętności kwitować wzruszeniem ramion i stwierdzneiem "jutro będzie lepiej" (dla siebie),
- nie poddawać się i nie załamywać (ja!),
- może nauczy się czytać, a może nie, ale warto próbować. :-)
_________________
Marta - mama Krzysia (ur. 8 lipca 2008) i Julka z zD (ur. 27 października 2010)
 
 
szałwia 
trajkotek


Pomogła: 2 razy
Wiek: 46
Dołączyła: 24 Paź 2009
Posty: 2492
Skąd: Gniezno
Wysłany: 2021-02-23, 15:54   

:brawo: dla Julka i :brawo: dla Mamy ( za cierpliwość i piękne wnioski w punkt!)
Nie intensywność, ale ta systematyczność to jest jednak klucz do sukcesu ! :spoko:
Igor też się jeży na czytanie, ale jeśli siadamy codziennie jest zdecydowanie lepiej ( i z nastrojem i z koncentracją). Wałkujemy teraz krotkie teksty, a pod nimi pytania i odpowiedzi. Myśle,ze ten etap - rozumienia w czytaniu - też potrwa dłuuugooo...
_________________
Sylwia - mama Wiktora (ur.21.02.2006) i Igorka z zD (ur.05.08.2009)
 
 
Joanna 
trajkotek
joanna


Wiek: 47
Dołączyła: 05 Gru 2006
Posty: 2185
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 2021-02-23, 20:34   

Maję zaczęłam katować czytaniem jak miała 5 lat, jak miała jakieś 9-10 zaczęła dopiero czytać wyrazy. teraz w wieku 14 lat czyta ale nadal nie jest to super płynne czasem musi sylabami jak cos nowego i trudnego, jednak jak jadę autem to z reklam wyczyta co i gdzie... :-D . Rozumienie tego co czyta też bywa różne. Proste polecenia zrozumie, jak coś dłuższego to nie. Różne metody próbowałam i sylaby zdały egzamin, najpierw z serii kocham czytać potem sama drukowałam lub pisałam jej proste teksty, dzieląc kolorami na sylaby, potem z wyrazu odsłaniałam jej kolejno sylaby i kazałam łączyć... 1 ,1+2 , 1+2+3 itd. i jakoś to poszło, ale trwało długo że nawet ja już wątpiłam, a ja uparta jestem i trudno mnie zniechęcić zniechęcić.
_________________
Asia mama Mai 23.09.2006 i chłopaków
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 14 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16889
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-03-12, 12:37   

Chcę tu pochwalić Maksa i jego tatę. Na portalu gr0szek zrobił program do układania z sylab wyrazów dwusylabowych.
I o ile w szkole Maks nie przeszedł poza etap1. Sylaby z P i M przez 3 lata nauki!!!
O tyle tu w układaniu ze słuchu radzi sobie zupełnie dobrze. Robi błędy ale nie za dużo.
Dlatego gr0szek w wolnej chwili zrobi CD czyli wyrazy trzysylabowe
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
kasia551210 
nawijacz


Pomogła: 2 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 25 Lis 2010
Posty: 1088
Skąd: okolice Warszawy
Wysłany: 2021-09-29, 20:35   

Jak ten czas szybko płynie . :wow: . Bartosz ma teraz 22 zaraz 23 lata. Nie mówi, to znaczy trochę można się dogadać, :okular: . Nie pisze tzn się podpisze raczej przepisze jak mu napisze imię i nazwisko, w szkole coś tam pisze bo ma po 7-8 godzin dziennie. :] . zna litery i coś tam napisze z pamięci, przepisze. Ania tyle z moich pomocy, ale nie mam sobie nic do zarzucenia że nic nie robiłam ;/ :roll: . Teraz nastawiamy się na ruch, ruch, wszelką aktywność ruchową.
_________________
Mama Bartosza z ZD lat 22 (01.010.1999) i córki Mai lat 24

,,Nie ważne, jak wyglądasz, liczy się, bowiem tylko to, co masz w sercu, a talent zawsze będzie wyżej ceniony od bogactwa i urody''
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 14 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16889
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-09-30, 14:51   

Tak Kasiu Twoje pomoce mocno mnie inspirują. Też zafoliowane sylaby i dodałam rzepy jak Ty.
Jesteś super :brawo: tym bardziej że pomagasz też młodszym dzieciom w edukacji :spoko:
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu