FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Wykrycie zespołu Downa u dziecka w późniejszym okresie życia
Autor Wiadomość
baronek 
złotousty
moderator


Pomogła: 16 razy
Wiek: 49
Dołączyła: 04 Sty 2011
Posty: 5857
Skąd: Budziska/Warszawa
Wysłany: 2023-03-31, 19:00   

Stwierdzanie zespołu Downa na podstawie zdjęć to jak wróżenie z fusów. Jedyne badanie, które na pewno potwierdzi tę wadę genetyczną to badanie genetyczne z krwi dziecka.
Skośne oczy dzieci miewają. O krótkich rączkach w wieku niemowlęcym u zespolaków nie słyszałam. Generalnie są mniejsze i drobniejsze od normatywnych dzieci. Nieproporcjonalność figury uwydatnia się najmocniej w wieku dojrzewania.
Nie pisałaś nic o wiotkości mięśni. Czy dziecko przelewa ci się, gdy bierzesz je na ręce? I nie mówię to o standardowym nietrzymaniu głowy do któregoś tygodnia. Wiotkość jest bardzo charakterystyczną i trudno ją przegapić.
A tak w ogóle co na te wszystkie twoje wątpliwości lekarz mówi?
_________________
Marta - mama Krzysia (ur. 8 lipca 2008) i Julka z zD (ur. 27 października 2010)
 
 
gr0szek 
nawijacz
małż


Wiek: 60
Dołączył: 25 Kwi 2007
Posty: 838
Skąd: wiadoma rzecz...
Wysłany: 2023-03-31, 20:15   

Magdalelena napisał/a:
Próbuje dodać zdjęcie ale wyskakuje mi błąd i nie potrafię.
Wielkość zdjęcia zgodna z wytycznymi.


Forum ma ustawienia, że użytkownik nie może załączyć pliku zanim nie napisze iluśtam postów. To ustawienia sprzed ponad 10 lat więc nie wiem, gdzie się to zmienia. Proponuję wrzucić zdjęcie na jakiś "free" serwis i dać link. (URL)
_________________
Tomek - ojciec M z zD (już 18 lat), M (25 lat), M (29 lat), M (31 lat), M+K (34 lata), M (36 lat)
 
 
Magdalelena
milczek

Dołączył: 31 Mar 2023
Posty: 14
Wysłany: 2023-03-31, 20:26   

Wydaje mi się że nie ma problemu z wiotkością. Przy podnoszeniu czasem nawet stawia opór. Często mam problem ze zmianą pieluchy bo tak rusza nogami i wygina się w literkę C. Jestem umówiona z fizjoterapeuta żeby zobaczył córkę.
Od początku jest na piersi i nie miała w ogóle problemu z tym a czytałam że dzieciaczki z ZD mogą mieć właśnie przez obniżone napięcie mięśniowe
Córka od jakiś 2 tyg wyciąga język i nim rusza. Wcześniej też wyciągała ale wtedy gdy była głodna a teraz tak po prostu.
Co do lekarza to tak jak pisałam powiedziała że wymyślam dziecku chorobę nawet nie zwracając za bardzo uwagi na to czy te rączki są rzeczywiście krótsze. Powiedziała że położna była u nas 4 razy i gdyby coś było nie tak to ona na pewno by to zauważyła. Więc skoro przy porodzie lekarz nie stwierdził żadnych nieprawidłowości i położna również to dziecku nic nie dolega i mam przestać wymyślać.
 
 
Magdalelena
milczek

Dołączył: 31 Mar 2023
Posty: 14
Wysłany: 2023-03-31, 22:02   

https://zapodaj.net/58045b475e8f9.jpg.html
https://zapodaj.net/4e27ce66dec01.jpg.html
https://zapodaj.net/4d808ef599b33.jpg.html
https://zapodaj.net/56e9f8d6922ff.jpg.html
https://zapodaj.net/07c98b3201651.jpg.html
 
 
Magdalelena
milczek

Dołączył: 31 Mar 2023
Posty: 14
Wysłany: 2023-03-31, 22:48   

https://zapodaj.net/5366c811b19f8.jpg.html
https://zapodaj.net/a80f0452f6a09.jpg.html
 
 
gr0szek 
nawijacz
małż


Wiek: 60
Dołączył: 25 Kwi 2007
Posty: 838
Skąd: wiadoma rzecz...
Wysłany: 2023-04-01, 10:35   

Extra zdjęcia. Na pierwszy rzut oka: nie ma "pierożkowatych" uszu i trzyma zamknięte usta. Nie mam zdjęć Maksa odpowiedniej jakości z pierwszych tygodni - ale na tych co są na Zakątku Maksa (2005 rok) to widać "pogięte" małżowiny uszne i stale otwarte/uchylone usta. Racja - nie należy wymyślać schorzenia. Cieszmy się nowym Życiem! Alleluja (choć to jeszcze tydzień!)
_________________
Tomek - ojciec M z zD (już 18 lat), M (25 lat), M (29 lat), M (31 lat), M+K (34 lata), M (36 lat)
 
 
Magdalelena
milczek

Dołączył: 31 Mar 2023
Posty: 14
Wysłany: 2023-04-01, 11:23   

A jak jest z tymi plamkami na tęczówce? Pokazują się już przy narodzinach jak dziecko ma jeszcze granatowe oczy? Czy moga ukazać się później jak oczy zaczynają zmieniać kolor?
Co do uchylonych otwartych ust to czasem jak ja noszę do odbicia to ma właśnie uchylone, śpi i bawi się z zamkniętymi.
Z takich typowych objawów które są opisywane w internecie to nie ma bruzdy na dłoni ani przerwy sandałowej. Urodziła się z długimi i chudymi palcami u rąk i stóp.
 
 
Iga 
złotousty
iga


Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 29 Lis 2007
Posty: 9685
Skąd: Dębica
Wysłany: 2023-04-03, 09:45   

Magdalena zespołu Downa u nowo narodzonego dziecka nie da się nie zauważyć (znaczy są marginalne przypadki). Dziecko ma zupełnie inne rysy twarzy. Nie doszukuj się. Zrób badania genetyczne jak masz obawy. Bo żaden lekarz na podstawie wyglądu Twojego dziecka chyba Ci diagnozy nie postawi.
_________________
iga - mama Majowej z zD ur. 09.03.2007
www.gugaa.blog.onet.pl
www.najmajowniejsza.net
 
 
Magdalelena
milczek

Dołączył: 31 Mar 2023
Posty: 14
Wysłany: 2023-04-03, 20:20   

No właśnie chyba zrobię dla swojego spokoju. Bo im dłużej na nią patrzę tym bardziej przypomina mi dziecko z ZD. Chłopak, mama i w sumie wszyscy którzy wiedzą o moich obawach nie widzą w niej tego co ja. Nawet dziś położna na szczepieniu powiedziała że nie widzi żeby była chora ale jeśli chodzi o rączki to może rzeczywiście ma krótsze i to lepiej skonsultować z lekarzem. Chciałam właśnie dziś zapytać lekarza na szczepieniu ale była ta sama dr która powiedziała że wymyślam dziecku chorobę nawet jej za bardzo nie badając więc już się nic nie odzywałam.
 
 
szałwia 
trajkotek


Pomogła: 2 razy
Wiek: 46
Dołączyła: 24 Paź 2009
Posty: 2490
Skąd: Gniezno
Wysłany: 2023-04-03, 21:47   

Śliczna dziewczynka :-) Ja żadnych cech ZD nie widzę.
_________________
Sylwia - mama Wiktora (ur.21.02.2006) i Igorka z zD (ur.05.08.2009)
 
 
Maria74
złotousty

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 27 Sie 2014
Posty: 2543
Wysłany: 2023-04-03, 22:56   

Ja też nie.
_________________
Maria, mama Krzysia z zD ur. 19.11.2013 r.
 
 
Magdalelena
milczek

Dołączył: 31 Mar 2023
Posty: 14
Wysłany: 2023-04-04, 15:06   

Ja w zależności jak spojrzę to raz widzę a raz nie widzę. Przeglądam cały czas zdjęcia od początku i na niektórych widzę podobieństwo do dzieciaczków z ZD. W sumie to już w szpitalu zastanawiałam się nad jej lekko skośnymi oczami ale mama powiedziała że ja miałam takie same i każdy kto ją widzi mówi że ma oczy po mnie.
Najbardziej mnie martwią te krótsze ręce. W internecie nie znalazłam na ten temat nic konkretnego. I nie wiem czy przy innych wadach i chorobach genetycznych mogą występować za krótkie rączki.

Jutro idę zrobić badanie kariotypu i zostanie czekanie około miesiąca na wynik.
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 14 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16885
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-04-05, 09:10   

Co masz na myśli pisząc za krótkie?
Na badaniach USG mierzą kości u płodu. Czy kiedyś lekarz Ci powiedział, że długość kości jest nie odpowiednią do wieku płodowego?
Magdalelena napisał/a:
Witam,
Odkopuje temat bo mam obawy że moja 7 tyg córka urodziła się z Zespołem Downa.
Mam wrażenie że jej rączki są krótsze niż ręce innych niemowlaków w jej wieku. Wszystkie ubranka jakie jej zakładam pasują na długość ale rękawy muszę podwijać.
Po urodzeniu chyba była proporcjonalna i wydaje mi się że dopiero teraz są widoczne dysproporcje.

Ja jestem panikarą i ciągle doszukuje się kolejnych objawów.
Urodzona sn 3070g 54 cm i 10pkt.


To raczej wątpliwe, żeby kości po urodzeniu mogły rosnąć inaczej niż w życiu płodowym.
Każdy człowiek jest inny, więc porównanie nie ma sensu.
Zrób badania genetyczne i rozwiej swoje wątpliwości.
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
Magdalelena
milczek

Dołączył: 31 Mar 2023
Posty: 14
Wysłany: 2023-04-05, 09:26   

Na jednym ze zdjęć widać dysproporcje. Rączki są po prostu za krótkie do reszty ciała.
Lekarz podczas badań połówkowych nie mówił żeby coś było nie tak. A badanie USG 3 trymestru trwało dosłownie 10 min i lekarz też powiedział że wszystko ok.
 
 
Magdalelena
milczek

Dołączył: 31 Mar 2023
Posty: 14
Wysłany: 2023-04-05, 09:32   

Właśnie jadę dziś na badanie kariotypu. Czeka mnie teraz długi miesiąc oczekiwania na wynik. Ale to jedyne wyjście.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu