FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Opolskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom z zespołem Downa
Autor Wiadomość
neo
gaduła
Tam dom twój, gdzie twoje anteny ;-)


Dołączył: 08 Maj 2010
Posty: 275
Skąd: Opole
Wysłany: 2010-06-30, 09:28   

Cytat:
Klub konesera. Zobacz obsypany nagrodami dramat 'Ja też'

MAK

Obsypany nagrodami hiszpański dramat “Ja też!” - poruszająca historia, której bohaterem jest chory na zespół Downa 34-letni Daniel, na seansie w Heliosie dzisiaj o 19.00.


Ten film ma posmak słodko-gorzki, daje nadzieję, a jednocześnie składania do refleksji, że myślimy stereotypami, dzielimy świat na zdrowych i niepełnosprawnych. I tym drugim - nawet pełni współczucia dla nich - odmawiamy pewnych praw, przede wszystkim prawa do pełni życia.

Daniel, bohater dramatu “Ja też!”, urodził się z zespołem Downa. Nie dał się jednak zamknąć w klatce z tabliczką “upośledzony”. Kiedy go poznajemy, jest już 34-letnim mężczyzną po studiach i rozpoczyna pracę w ośrodku socjalnym, opiekującym się dziećmi z zespołem Downa. Jest świetnie wykształconym, trzeźwo patrzącym na świat facetem. Tylko charakterystyczne rysy twarzy zdradzają, jaka dotknęła go choroba.

Daniel poznaje Lolę, koleżankę po fachu, atrakcyjną kobietę. Ona początkowo przekonana, że on jest jednym z podopiecznych ośrodka, powoli nabiera zaufania do Daniela, a przede wszystkim zaczyna go traktować jak partnera, a nie chorego, któremu należy współczuć.

Między tą parą nawiązuje się szczególna więź. Obie jednak inaczej traktują te wzajemne relacje, inaczej odczytują sygnały. Lola, wbrew pozorom kobieta zagubiona i bardzo samotna, Daniela traktuje jak najlepszego przyjaciela, z jej strony nie ma mowy o uczuciu, które mogłoby ją połączyć z tym mężczyzną. Daniel natomiast się w Loli zakochuje, darzy ją miłością gorącą i bezwarunkową. I czuje do niej fizyczny pociąg, pożąda i marzy, że to uczucie kiedyś się dopełni.

I w takim pojmowaniu damsko-męskich stosunków natyka się na barierę niezrozumienia. Przyjaźnić się z mężczyzną dotkniętym zespołem Downa można, ale kochać - to już zupełnie inna historia... Film “Ja też! jest dziełem dwóch debiutantów, filmowców specjalizujących się dotąd w produkcjach krótkometrażowych - Alvaro Pastora i Antonio Naharro (razem napisali scenariusz i wspólnie ten film wyreżyserowali).

Bilety na seans: po 15 zł (normalny) i 13 zł (ulgowy). Film trwa 105 min.

Źródło: :arrow: Nowa trybuna Opolska nto.pl


Faktycznie, kino pękało w szwach. Specjalne podziękowania należą się dla pana Krzysztofa Pietrzyka za ściągnięcie kopii filmu do Opola.

Pani Joanno, skoro o OSPDZD na niniejszym forum jest już trochę informacji , to zapraszam do oficjalnego przedstawienia się w :arrow: tym wątku. Jest Pani w końcu "mamą" Stowarzyszenia. ;-)
_________________
--
Michał [neo]

Czarna Madonno, weź mnie w ramiona
Czarna Madonno, ratuj bo skonam
Nim nas rozdziobią kruki i wrony
Zanim przybędą śmierci szwadrony
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 14 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16859
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-04-21, 20:37   

Na dzisiejszej konferencji jako pierwsza wystąpiła Pani Joanna Łaba z Opolskiego Stowarzyszenia i opowiedziała nam o Konferencji w NY , w której uczestniczyła z okazji przyjęcia przez ONZ rezolucji A/RES/66/149( w grudniu 2011) o ustanowieniu Światowego Dnia Osób z zespołem Downa
Między innymi opowiedziała o spotkaniu z Emilią Kingsley, autorką opowiadania Witajcie w Holandii, której syn Jasson ma obecnie 24 lata ukończył studia w USA i w wieku 19 lat napisał książkę o sprawach dla niego ważnych. Pani Joanna przekazała autorce to opowiadanie przetłumaczone na j.polski czym wzbudziła jej entuzjazm, gdyż kolekcjonuje ona różne wersje językowe, swego opowiadania.
Na koniec zaapelowała o podpisanie petycji przeciw eugenice i pozbawiania prawa do życia dzieci z zespołem Downa Petycja jest po angielsku( i może ktoś z naszych by to przetłumaczył)
Jeśli to leży Wam na sercu to możecie dać temu wyraz
na tej stronie
Dopiero 714 osób ją podpisało!
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
Joanna Łaba
milczek

Dołączył: 18 Lut 2007
Posty: 5
Wysłany: 2012-04-23, 09:29   

Witam,
dziękuję za zamieszczenie informacji w Zakątku. Spieszę tylko z informacją, że mój syn przesłał już polskie tłumaczenie deklaracji do Fundacji Lejeune, jednak od piątku nie otrzymaliśmy informacji, ani (mam nadzieję, że tylko na razie) nie zamieszczono tego tłumaczenia na stronie... Może w weekend nikt tam nie pracował...
Pozdrawiam. J.Łaba
 
 
Joanna Łaba
milczek

Dołączył: 18 Lut 2007
Posty: 5
Wysłany: 2012-04-23, 10:33   

Poniżej polska wersja deklaracji:

Deklaracja
Eugenika nie jest prawem człowieka
Czy zabicie nienarodzonego dziecka z powodu zespołu Downa powinna być postrzegana jako fundamentalne prawo człowieka? Na to bardzo ważne pytanie ma odpowiedzieć Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) który został zwołany żeby ustalić czy rodzice mają fundamentalne prawo do wykrywania i eliminacji chorych, i niepełnosprawnych dzieci.
Pozytywna decyzja Trybunału przyczyni się do postrzegania rozwiązań eugenicznych względem osób niepełnosprawnych jako prawo podstawowe.
Posiedzenie Trybunału rozstało zwołane by ustosunkował on się w sprawie skargi (KRAUZMANE kontra Lettonie) kobiety na jej lekarza, który nie zlecił jej badań prenatalnych, badań, które wykazałyby, że jej dziecko ma zespół Downa i pozwoliłyby jej dokonać aborcji.
Stojąc w obliczu zagrożenia badaniami prenatalnymi i eliminacją stającą się świętym prawem traktowanym jako prawo człowieka, sygnatariusze tej deklaracji (stowarzyszenia, rodziny, wszyscy bliscy osób z zespołem Downa i osób niepełnosprawnych) apelują do sumienia Trybunału i Instytucji europejskich by uznały człowieczeństwo, i chroniły prawo do życia, osób z zespołem Downa i niepełnosprawnych.
Uznanie eliminacji dzieci z zespołem Downa przed urodzeniem jako prawo człowieka przyczynia się do stygmatyzacji grupy ludzi stworzonej na podstawie jej genomu. Pozytywna decyzja zaprzeczy czysto i jasno człowieczeństwu osób z niepełno sprawnościami i stworzy mechanizm prawny do ich eliminacji.
Obecnie to systematyczna eliminacja dzieci z zespołem Downa w Europie stanowi prawdziwe pogwałcenie praw człowieka, nie fakt, że niektóre z nich mogły uciec selekcji ponieważ nie udało się zidentyfikować ich przed urodzeniem.
My (stowarzyszenia, osoby niepełnosprawne i ich rodziny) wzywamy Trybunał do ponownego potwierdzenia zakazu eugeniki i zobligowania Państw Członkowskich do ochrony życia każdego człowieka, włączając w to osoby niepełnosprawne, przed narodzinami. Stawką jest sposób w jaki społeczeństwo europejskie definiuje człowieczeństwo.
I agree with that (button) - Zgadzam się
SIGN THE PETITION – PODPISZ PETYCJĘ
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu