FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Od kiedy zacząć rehabilitację?
Autor Wiadomość
albapuella 
cichosza

Wiek: 44
Dołączyła: 06 Lis 2010
Posty: 21
Skąd: Poznań
Wysłany: 2010-11-18, 13:27   wielka niewiadoma - jak mam zacząć pracę z dzieciątkiem?

Hej wszystkim,
jestem od 2 miesięcy mamą Oleńki z zD i szczerze powiedziawszy na razie mam wielki zgryz bo nie za bardzo wiem jak mam z Małą zacząć pracować, by wspomagać jej rozwój. Malutka ma wadę serduszka, na razie nie mamy wyznaczonej daty operacji (póki co przyjmujemy leki, wolno przybieramy na wadze, biegamy od lekarza do lekarza).
Nie chciałabym zmarnować żadnej chwili jaką spędzam z Malinką. Wizytę w poradni oceny rozwoju mamy dopiero po nowym roku, więc wtedy zapewne powiedzą mi jak rehabilitować i pobudzać do rozwoju córeczkę, a do tego czasu co radzicie mi robić :?:
_________________
Magda - mama Oleńki vel Malinki
(15.09.2010-20.12.2010) i Zuzi (ur. 24.11.2012)
 
 
ciborka 
nawijacz


Pomogła: 11 razy
Wiek: 48
Dołączyła: 27 Mar 2009
Posty: 1404
Skąd: białystok
Wysłany: 2010-11-18, 13:41   

przede wszystkim kochać ;-) a co za tym idzie tulić, głaskać, mówić etc.
może w zależności od możliwości finansowych szukać pomocy prywatnie. ja bym biegła do rehabilitanta od NDT, żeby nauczył mnie po prostu właściwej pielęgnacji. z własnego podwórka powiem Ci tyle, że choć z dziećmi w rodzinie miałam do czynienia od zawsze, to dopiero kiedy trafiłam na dobrego rehabilitanta dowiedziałam się, że podnoszenie, przewijanie i karminie dziecka z obniżonym napięciem mięśni wygląda zupełnie inaczej. a przecież właściwa pielęgnacja to początek i podstawa rehabilitacji.
poza tym Zakątek i internet w ogóle to skarbnica wiedzy, więc czytać, pytać i poszukiwać :-)
_________________
Mania - 15 marca 2009
oraz Ciborki większe w składzie: mama Julita i tata Piotr
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-11-18, 14:13   

albapuella przeniosłam Twój post do właściwego wątku. Przeczytaj go od początku. Zajrzyj także do tematu :arrow: pt. Rehabilitacja a wada serduszka :-)
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
Mewa 
trajkotek
członek Stowarzyszenia


Pomogła: 3 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 25 Sie 2009
Posty: 2121
Skąd: Poznań
Wysłany: 2010-11-19, 09:50   

albapuella, odpowiedziałam Ci wczoraj na priva, ale teraz trochę szerzej napiszę dla następnych rodziców, którzy mogą być zainteresowani początkami rehabilitacji w Poznaniu.

Jeżeli Poradnia Oceny Rozwoju, w której masz termin, to ta na Polnej, to świetnie trafiłaś. Tam są świetne rehabilitantki i logopedka, która dużo przydatnych rzeczy Ci poradzi, z tymże konsultacje w tej poradni odbywają się mniej więcej raz na trzy miesiące.

Nasze dzieci raczej potrzebują regularnej rehabilitacji dwa razy w tygodniu, więc warto zapisać się do Bartka na Piastowskim - to specjalne przedszkole i poradnia, albo do poradni Stowarzyszenia na Tak na ul. Chełmońskiego, albo Ośrodka Wczesnej Interwencji na Szczepana. Jest poradnia podobna do Bartkowej chyba na Zwycięstwa (Winogrady albo Piątkowo), Siloe na Wildzie albo nowa poradnia na Bułgarskiej (gdzieś w wątku o rehabilitacji w Poznaniu jest o niej mowa.

Odnośnie prawidłowej opieki nad dzieckiem, poczytałabym książkę Zawitkowskiego "Co nieco o rozwoju dziecka".

Logopeda (a właściwie neurologopeda) na razie pewnie wystarczy raz na jakiś czas. Niech pokaże jak masować buzię, a potem jak karmić i poić.

Acha, poszłabym jeszcze do ortodonty prof. Matthews-Brzozowskiej do Centrum Stomatologii na Bukowskiej, żeby zrobić dziecku płytkę podniebienną jak tylko skończy trzy miesiące. W tym wieku najłatwiej będzie dziecko przekonać do ćwiczenia z płytką. Potem jest coraz trudniej, a jak wyrosną zęby, to się w ogóle nie daje tej płytki dobrze założyć ;/
_________________
Ania, mama Marcelka z zD (2009) i Kasi (2010)
 
 
albapuella 
cichosza

Wiek: 44
Dołączyła: 06 Lis 2010
Posty: 21
Skąd: Poznań
Wysłany: 2010-11-26, 18:57   

Dzięki za moc informacji. Przydadzą się. Choć póki co rehabilitacja ruchowa nie za bardzo wchodzi w grę, zdaniem lekarzy mamy się oszczędzać do operacji.
Póki co czekamy na kontrolne badania 1 grudnia u kardiologa (może wtedy się coś konkretnego okaże).
_________________
Magda - mama Oleńki vel Malinki
(15.09.2010-20.12.2010) i Zuzi (ur. 24.11.2012)
 
 
Effcik 
mruczek


Wiek: 48
Dołączyła: 25 Lis 2010
Posty: 139
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-12-22, 22:36   

hej, :)
poniewaz miałam tę szansę i możliwość dowiedzieć się o ZD mojego syna jeszcze w ciąży (obecnie 23 tc) chciałabym móc się dobrze przygotować na jego przyjście na świat, w związku z tym mam pytanie dotyczące wczesnego wspomagania:
od kiedy należy pracować z dzieckiem w obecności neurologa, psychologa, logopedy
jacy specjaliści jeszcze sa konieczni
skąd mam zaczerpnąć wiedzę o masażach okolic ust i języczka

nie chcę, żeby mnie coś ominęło, na razie jestem w temacie rehabilitacji zielona...
please, help :prosze:
_________________
Ewa - mama Jasia (ur. 02.05.2010) i Antka z ZD (ur. 26.04.2011)
 
 
Effcik 
mruczek


Wiek: 48
Dołączyła: 25 Lis 2010
Posty: 139
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-12-22, 22:41   

oj :oops: , chyba nie trafiłam w odpowiedni topic, za link będę wdzięczna niezmiernie...
_________________
Ewa - mama Jasia (ur. 02.05.2010) i Antka z ZD (ur. 26.04.2011)
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2010-12-23, 08:46   

Effcik,scaliłam temat z istniejącym już wątkiem.
Zanim zadasz pytanie skorzystaj proszę z zakątkowej wyszukiwarki i rozejrzyj się po forum.
Znajdziesz odpowiedź na wszystkie pytania ,które zadałaś :tak:

aaa i jeszcze sprawa techniczna: nie piszemy postów jeden pod drugim,jest czas na edycję- guzik po stronie prawej z napisem "edytuj".
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
mona31 
gaduła

Dołączyła: 22 Paź 2011
Posty: 251
Skąd: Zamość
Wysłany: 2011-10-27, 12:39   

kabatka napisał/a:
Bea, wg metody Bobath jak najbardziej możesz malucha pielęgnować już teraz. Najlepiej, gdyby pokazał Ci jakiś instruktor, jak to zrobić.
Poniżej zamieszczam link do poradnika, w którym masz pokazane na zdjęciach, jak nosić, jak przewijać itd.
:arrow: poradnik w formacie *.pdf.
Możesz też masować maluszkowi buziaka :arrow: tu jest opisane, jak masować>>> - choć to też najlepiej, aby pokazał na początku logopeda.


super ten poradnik mój ma 2 m-ce i na razie nie chodzę na rehabilitację bo był po operacji ale część tych rzeczy robię w domu
_________________
Mona mama Adrianka (23.06.2006) i Krystianka 24.08.2011) ZD
 
 
ancorek 
mruczek

Wiek: 51
Dołączyła: 03 Paź 2011
Posty: 99
Wysłany: 2011-10-28, 10:08   książka

ja kupiła książkę P. Zawitkowskiego " mamo tato co ty na to". do książki jest dołączone CD z 3 godzinnym filmem jak pielęgnować malucha polecam bo bardzo fajne.
http://mamotatocotynato.pl/
_________________
Mama Benia (06.01.06) i Księżniczki Rity z ZD (18.09.11).
 
 
dianusia 
cichosza

Wiek: 41
Dołączyła: 12 Gru 2011
Posty: 25
Skąd: Norwegia
Wysłany: 2011-12-13, 10:21   prosze o pomoc

witam wszystkich Mieszkam w Norwegii i bardzo interesuje mnie jak wyglada sprawa rechabilitacji naszych dzieci w Polsce wogóle od czego zacząć, czytałam o jakis orzeczeniach poradniach czy w pierwszej kolejnosci lekaz rodzinny czy jak to wyglada itp czy ktos mógłby mi to wszystko poukladać. z góry dziekuje
 
 
ciborka 
nawijacz


Pomogła: 11 razy
Wiek: 48
Dołączyła: 27 Mar 2009
Posty: 1404
Skąd: białystok
Wysłany: 2011-12-13, 10:37   

tutaj poczytasz o badaniach, jakie należy zrobić dziecku,
tutaj o rehabilitacji a tu o tym jak i po co starać się o orzeczenie o niepełnosprawności. nie wiem jak to wszystko przekłada się na norweskie realia, ale od czegoś trzeba zacząć, więc czytaj, czytaj, czytaj i pytaj dalej :spoko:
_________________
Mania - 15 marca 2009
oraz Ciborki większe w składzie: mama Julita i tata Piotr
 
 
dianusia 
cichosza

Wiek: 41
Dołączyła: 12 Gru 2011
Posty: 25
Skąd: Norwegia
Wysłany: 2011-12-13, 10:44   

ciborka napisał/a:
tutaj poczytasz o badaniach, jakie należy zrobić dziecku,
tutaj o rehabilitacji a tu o tym jak i po co starać się o orzeczenie o niepełnosprawności. nie wiem jak to wszystko przekłada się na norweskie realia, ale od czegoś trzeba zacząć, więc czytaj, czytaj, czytaj i pytaj dalej :spoko:


dziekuje bardzo
 
 
eelusiaa 
trajkotek
Ela - mama anielskiej Izy, Adama, Nataniela, Maksa


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 25 Sty 2007
Posty: 2352
Wysłany: 2011-12-13, 11:04   

I najlepiej zamów sobie ten bezpłatny :arrow: poradnik . Można też ściągnąć go w formie elektronicznej. Do pobrania :arrow: tutaj

edycja:
okazuje się, że jest jeszcze taki bezpłatny :arrow: poradnik
_________________
Ela, mama Adasia z zd ur. 31.08.2008 r., Izy 05.05.2006 - 10.05.2007 r., Nataniela, Maksymiliana, Amelii i Ani
 
 
sylek868 
mruczek


Wiek: 37
Dołączyła: 16 Lip 2011
Posty: 154
Wysłany: 2012-01-04, 13:48   No i się za czeło

Zaczynamy pierwsze rehabilitacje cieszę się,bo Nadia ma już 5 miesięcy skończone i na razie nic się nie dzieje rozwija się bardzo dobrze,ale najgorsze przed nami będziemy mieli wszystkie badania od początku pierwsze mamy EKG.Znowu jestem w strachu już chcę mieć to za sobą,ale to wszystko przed nami!!!!!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu