FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
XX Konferencja
Autor Wiadomość
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2011-08-31, 18:06   

O wilku mowa :-) Dostałam dzisiaj informację:

KONFERENCJA „LEGENDY DODATKOWEGO CHROMOSOMU – KRONIKA NIEZWYKŁYCH OSIĄGNIĘĆ OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA…”

Mam przyjemność zaprosić na kolejną, w pewnym sensie jubileuszową, bo XX już konferencję pod ogólnym hasłem: Czas dla rodziców. Jej tytuł to: Legendy dodatkowego chromosomu – kronika niezwykłych osiągnięć osób z zespołem Downa…

Tym razem zajmiemy się osobami z zespołem Downa odnoszącymi sukcesy na różnych polach: aktorskim, artystycznym, literackim i innych. Omówimy sylwetki osób z trisomią 21, którym osiągnięć można tylko pozazdrościć. Chris Burke, Pablo Pineda czy Tomasz Sitkowski – to tylko kilka postaci, które postaramy się bliżej przedstawić.

Konferencja odbędzie się w dniach 15 – 16 października w Warszawie.

Więcej szczegółów wkrótce.
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2011-09-20, 17:14   

Znany jest już program :

STOWARZYSZENIE RODZIN I OPIEKUNÓW OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA BARDZIEJ KOCHANI
XX Konferencja z cyklu: Czas dla rodziców:
Legendy dodatkowego chromosomu
Niezwykłe osiągnięcia osób z zespołem Downa – talenty i mity


15 – 16 października 2011 roku, Warszawa, Zespół Szkół Nr 56, ul. Fontany 1
PROGRAM*

15 października (sobota)

10.00 – Rozpoczęcie konferencji – Piotr TODYS (Prezes Federacji MAZOWIA)
10.10 – Przywitanie uczestników – Ewa SUCHCICKA (Prezes Stowarzyszenia Bardziej Kochani)
10.20 – Baśnie dnia codziennego – role i funkcje mitów w życiu społeczeństw i jednostek –
dr Ewa GNIAZDOWSKA (ISNS UW)
– Legendy dodatkowego chromosomu – talenty i mity – prof. Anna SOBOLEWSKA (IBL PAN)
– Dyskusja
11.30 – Przerwa na kawę
12.00 – Casus Sitkowskiego – sylwetka Tomasza Sitkowskiego, zmarłego w 2006 roku malarza – grafika z zespołem Downa – (nazwisko prelegenta podamy w późniejszym terminie)
– Żyć i malować, malować i żyć – Sylwetka Justyny Matysiak, jedynej w Polsce laureatki Grand Prix
Triennale Sztuki INSITA – “Oscara” w twórczości Art-Brut, “sztuce surowej” lub naiwnej –
Halina SŁOWIŃSKA (Stowarzyszenie NA TAK Poznań)
– Dyskusja
13.30 – 14.30 Przerwa na obiad
14.30 – Nałogowi mieszkańcy wyobraźni – obrazki ze świata osób z zespołem Downa –
dr hab. Urszula JARECKA (Instytut Filozofii i Socjologii PAN
– Ludzie wiersze piszą – poezja osób z zespołem Downa: Barbary Lityńskiej, Celi Sobolewskiej, Marii Natalii Znosko, Mikołaja Grajka i innych czyta (nazwisko aktora podamy w późniejszym terminie)
– Czy to jest teatr, czy to jest... teatroterapia? – refleksje o teatralnych dokonaniach osób niepełnosprawnych intelektualnie – dr Agnieszka KUMANIECKA -WIŚNIEWSKA (ISNS Warszawa)
– Dyskusja
16.00 – Przerwa na kawę
16.30 – Projekcja filmowa: Downtown – Miasto Downów, realizacja Marta DZIDO i Piotr ŚLIWOWSKI
– Spotkanie z twórcami i dyskusja
18.00 – Kolacja (szwedzki stół), zakwaterowanie w hotelu

16 października (niedziela)

09.00 – Śniadanie
10.00 – Projekcja filmow: Randez – Vous, realizacja Marcin Janos Krawczyk
– Chris Burke, Pascal Duquenne, Pablo Pineda i inni – ciekawostki czy drowskazy
– dr Barbara MARCINKOWSKA (APS Warszawa)
– Dyskusja
11.00 – Przerwa na kawę
11.30 – Mam zespół Downa i...? – spotkanie i dyskusja panelowa z udziałem osób z zespołem Downa (studiujacych, po skończeniu studiów, piszacych wiersze, występujacych w filmach) oraz ich rodziców
Słowo wstępne i prowadzenie – dr hab. Elżbieta ZAKRZEWSKA-MANTERYS (ISNS UW)
13.00 – 14.00 Przerwa na obiad
14.30 – Projekcja filmowa: Ja też! reż. Antonio Naharro, Álvaro Pastor; Hiszpania 2009. W roli gł. Pablo Pineda.
– Dyskusja – prowadzenie i słowo wstępne przed filmem Tadeusz SOBOLEWSKI (Gazeta Wyborcza)
16.00 – Zakończenie konferencji

*Organizatorzy zastrzegają sobie prawo zmian w programie
Downtown – Miasto Downów Przez półtora roku towarzyszyliśmy z kamerą bohaterom/bohaterkom projektu Oiko Petersena Downtown Collection. Oiko szukał odpowiedzi na pytania: jaki jest świat Downów? Jaka jest ich wrażliwość, temperamenty, zainteresowania
i marzenia? Jacy są? Świat osób z zespołem Downa okazał się zaskakujący zarówno dla Oiko Petersena, jak i dla nas. Ich bezgraniczna szczerość, naiwność i prostota myślenia są tutaj wartością; jak sam Oiko mówi w filmie nie spotkałem w życiu prawdziwszych ludzi… Podróż do Downtown – Miasta Downów pozwoliła nam oderwać się na chwilę od zwykłej codzienności i zastanowić, co dla nas jest naprawdę ważne
Ja też! Daniel ma 34 lata, uwielbia życie i ma wspaniałe poczucie humoru. Jest pierwszym Europejczykiem z zespołem Downa, który zdobył wyższe wykształcenie i właśnie podejmuje pracę w ośrodku opieki społecznej, gdzie pomaga ludziom z taką samą jak u niego, wadą genetyczną. Tu poznaje Laurę – kobietę, na pierwszy rzut oka przebojową i bezkompromisową, ale tak naprawdę nieco zagubioną, która skrywa przed światem swoją przeszłość. Zaczynają spędzać ze sobą coraz więcej czasu, ale sprawy komplikują się. Daniel zakochuje się
w Laurze, lecz ona widzi w nim tylko przyjaciela...
Rendez-vous Za oknem zimowe popołudnie. Randka. Na stoliku w kawiarni wielki puchar lodów i zimna coca-cola. Para zakochanych snuje plany na przyszłość. Mogliby wziąć ślub, wyprawić przyjęcie i zaprosić gości, może nawet zamieszkać razem. Mieliby tylko jeden problem – płacenie rachunków za prąd, wodę, czynsz. Ale przynajmniej nie byliby samotni. Samotność to jest najgorsza rzecz; gdy nie ma u boku kochanej osoby, najbliższej… - mówi Łukasz do swojej dziewczyny, Basi. Zakochani opuszczają kawiarnię i przytuleni wracają do domu.
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 14 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16925
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-10-15, 22:35   

Pierwszy dzień konferencji mamy za sobą. Tu moja relacja
Sporo różnego rodzaju wzruszeń, szczególnie u mam , które przyszły na konferencję po raz pierwszy. U nas "starych wyjadaczy" może mniej, chociaż przy czytaniu wierszy stworzonych przez osoby z zD łza się zakręciła, ale niektórzy powatpiewają czy takie wiersze nie były np korygowane w druku. Szczególnie wiersze Bartosza Mazura i powiem, że bardziej wątpiący byli ojcowie , którzy zawitali na konferencję.
Na zdjęciu jest nas aż dziewięcioro, chociaz mogło byc więcej, gdyż Hoobs przyjechała z mężem, trigo z Małgosią A Hipo z żoną, ale na zdjęciu tylko ci, aktywni , którzy sa lub byli jak aqua.
Specjalnie dla Zakatka 21 wiersz Bartosza - pt depresja
Chemiczny świat
Przesłaniają chmury żalu
Syndrom samodestrukcji
Wplótł się w nici życia
Wiatr piasek w oczy wbija
Niepokorny człowiek
Z uporem zbiera
Rozsypane paciorki myśli
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
aniak 
złotousty


Pomogła: 15 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 5792
Skąd: Chylice/Piaseczno
Wysłany: 2011-10-15, 22:49   

Ja dojechałam dopiero popołudniem na samą końcówkę dyskusji na temat twórczości poetyckiej osób z zD. Jedna z mam, przytoczyła cytat z listu dziecka z kolonii : " Za nim nauczysz mnie czytać, naucz mnie podciągać majtki"
I od dziś to jest moje motto :spoko:

Bardzo się cieszę ze spotkania wszystkich, a szczególnie tych, których widziałam po raz pierwszy.
Do zobaczenia jutro :papa:
_________________
Anka - mama PIOTRKA (14.04.2008), Ani (34) żony Mateusza, Jacka Juniora (30) męża Oli, Łukasza (28) i babcia Franka, Staśka, Stefana, Róży i Kazika :) oraz Józka i Zuzi
 
 
ewelkaa 
złotousty


Pomogła: 10 razy
Wiek: 38
Dołączyła: 21 Sty 2009
Posty: 3805
Skąd: Tarnów / Corby UK
Wysłany: 2011-10-15, 22:55   

Fajnie Was zobaczyć :-)

U kropeczki widzę nową fryzurę - super :spoko:
_________________
Ewelina - mama Cyprianka z ZD ur. 03.10.2008
Cypiskowe fotki
Cypiskowe filmy
Cypiskowe sukcesy
 
 
kafia 
gaduła


Wiek: 43
Dołączyła: 17 Cze 2008
Posty: 412
Skąd: Obsza/lubelskie
Wysłany: 2011-10-16, 14:25   

mnie nie ma wśród Was :cry: ,ale mam "wysłannika swego" ;-) (kuzynkę Agnieszkę), mam nadzieje, że godnie nas reprezentuje ;-) gugowa, trigo dziękuję za pozdrowienia
_________________
Kasia-mama Oli (12 lat,ur.11.03.2006)
 
 
mama kubusia 
trajkotek


Pomogła: 2 razy
Wiek: 41
Dołączyła: 03 Kwi 2008
Posty: 1573
Skąd: Poznań
Wysłany: 2011-10-16, 15:50   

Fajnie WaS zobaczyć.
Dzięki groszku za link do filmu.
Super up and down project . Niesamowita ekipa.
_________________
Ania- mama Kubusia 19.01.2008
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 14 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16925
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-10-16, 17:24   

Dzisiaj była premmiera filmu amerykańskiego o dziewczynie z ZD, która funkcjonuje lepiej od Pabla.Ma swoje mieszkanie w apartamentopwcu, pracowała i w kancelarii prawniczej i na rzecz osób z Zd prowadziła coś w rodzaju szkolen dla rodziców. Na tych spotakniach opowiadała o sobie i swoim życiu. Badzo lubiła uciekać a potem udawała, ze nie rozumie o co chodzi rodzicom czy opiekunce. Miała na stałe pomoc w postaci nauczycielki , która stymulowała jej rozwój w domu i w szkole.
Chyba prowadzi sama auto.Opowiadała jak dzieci w szkole wyśmiewały ją , że jest głupia i wolno się uczy i o swoich sympatiach...
Film ten zamącił znów w głowach mamom, których dzieci dobrze funkcjonują ;-)

Andrea Friedman

Tu na youtube poczatek filmu tu
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-10-16, 20:10   

groszek napisał/a:
[...]
Film ten zamącił znów w głowach mamom, których dzieci dobrze funkcjonują ;-)

[...]


Temat XX konferencji bardzo kojarzył mi się z wątkiem jakiś czas temu bardzo aktywnym :arrow: Problematyczna norma intelektualna u dzieci z zespołem Downa (aanuszko myślę, że bardzo by Cię temat konferencji zainteresował :tak: ).

Tak sobie rozmawialiśmy na przerwie z buką - dzieliłam się z nią moją obserwacją, że osoba, która dopiero co trafia do Zakątka (nie chodzi o rodzica dopiero co urodzonego dziecka, bardziej o takiego, który właśnie jakieś doświadczenia w wychowaniu dziecka z trudnościami w uczeniu już ma ( ;-) to najnowsze określenie poprawne politycznie), zatem taka osoba chyba może wysnuć z niektórych dyskusji wrażenie podkreślane często: najważniejsze, żeby było szczęśliwe (co w zasadzie jest truizmem, bo przecież każdemu z rodziców chyba o to naturalnie chodzi). Nie można męczyć terapiami, zajęciami, trzeba pozwolić być dzieckiem. Wszystko racja, tylko można to zinterpretować także tak, że w zasadzie to po co w ogóle coś robić, jak to co ma osiągnąć i tak we własnym sobie znanym momencie osiągnie.
Z rozmów okołokonferencyjnych mi wynikało, że jednak warto próbować różnych sposobów pomocy w rozwoju (oczywiście w zdrowych proporcjach :tak: ), bo nikt z nas nie wie, co pomoże, otworzy jakieś drzwi umożliwiające np. nauczyć się czytać (jeden z psychologów zgromadzonych na sali wspominał, że miał w swojej karierze młodego mężczyznę z zespołem Downa, który np. nauczył się czytać w wieku 29 lat. To by wskazywało, że opowieści o regresie, o braku możliwości od jakiegoś tam wieku nauczenia się czegoś nowego nie są prawdziwe.

Kolejny raz konferencja i możliwość rozmów wokół niej :-) pozwoliły mi spojrzeć szerzej na wychowanie dziecka w ogóle (niekoniecznie zespołowego) :tak:

Bardzo cieszę się, że udało mi się spotkać z mamągugu, z kropeczką, kasiao35, z Anią groszkiem, z Anią (aniak), buką i jej mężem, trigo, hipem i jego żoną, poznać hoobs i kuzynkę kafii Agnieszkę :-D Dzięki Wam wszystkim :papa:

A tu prawie wszyscy my razem z Panią Elżbietą Zakrzewską Manterys :-) w tym samym ustawieniu z różnymi minami ;-)

Od lewej stoją: aniak, kropeczka, buka, mamagugu, Pani Elżbieta Zakrzewska-Manterys, hipo z żoną, kucają: mąż buki, kasiao35, kabatka, trigo, aqua.






Ciekawa jestem, jak opinie innych po konferencji? Podzielcie się :prosze:
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 14 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16925
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-10-16, 20:21   

Aktualnie zastanawiam się nad mową ;-) osób z zD.Miałam okazję na żywo oglądać w Krakowie w zeszłym roku młodego mężczyznę z Ameryki, który opowiadał swoją historię.Dzisiaj obejrzałam film o Andrei, która też sporo występowała i mówiła publicznie, no i jak wszyscy obecni na konferencji słuchałam uczestniczek panelu dyskusyjnego.
I wlaśnie mam dylemat.Czy język polski jest tak koszmarnie trudny(chodzi o ruchy artykulacyjne) czy nasza terapia logopedyczna jest taka nędzna.
Gdyż zarówno Cela, jak i Pani Basia były mało zrozumiałe w odbiorze w przeciwienstwie do 21 latki z Ursynowa (Justyna?) i do słyszanych przeze mnie Amerykanów z ZD.

Co do edukacji ja mam tylko wyrzuty sumienia , że ostatnio sobie i Maksowi odpuściłam. Nie stać mnie nawet na namiastkę tego co zafundowali Andrei jej rodzice, ani nawet na Panią Wianecką w perspektywie...
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
kruffka 
trajkotek
Agnieszka

Wiek: 50
Dołączyła: 07 Sty 2007
Posty: 1578
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-10-16, 22:39   

A co zafundowali Andrei jej rodzice?

hm Moim marzeniem jest, żeby Martynka mogła sama wyjść na ulicę... Takie przypadki, jak Andrea, powodują tylko, że jestem bardziej sfrustrowana, bo mam pretensje do siebie, że nie robię wystarczająco dużo.
_________________
Mama Krzysia (12.06.2004), Martynki (15.09.2006), Piotrusia (17.12.2009), Irenki (24.03.2010) i Oliwii (27.12.2016). Rodzic edukacji domowej. Rodzina zastępcza od 2002 roku.
http://chomikarnia.blox.pl/html
 
 
trigo 
nawijacz


Wiek: 66
Dołączyła: 05 Lis 2006
Posty: 894
Skąd: Jeden Świat ;)
Wysłany: 2011-10-16, 23:21   

Więc ja dawno doszłam do wniosku, że nie będę wciąż miała do siebie pretensji. Lżej nie tylko mnie z tym, ale przede wszystkim mojej Małgosi. Tymi pretensjami można zabić każdą radosć ;-)

Co do mowy - w kuluarach opowiadałam o Natalce z Brzegu (nazwisko mi uleciało,a teraz nie bardzo mam jak szukać - Natalka jest na Marzycielskiej Poczcie i mama Joasia pisuje tam bardzo dużo, nie wiem, czy na Zakatku jest też, nie zaglądam ostatnio nigdzie poza FB i papierzyskami :-( ), o siedmiolatce z zD (nie z mozaiką!), która mówiła cudnie, naprawdę cudnie. Pytałam Joasię (mamę), jakie metody stosowała - ŻADNE! po prostu Natala ma taką mowę, mówi wszystkie szeleszczące i "r" bez problemu, mówi bardzo wyraźnie, z dykcją - siedmiolatka! (Justyna z konfy jest dwudziestoletnia, a mowa - zachwycająca!)
No i dobrze, że są i takie dzieci z zD, które nie zgniatają sylab, mówią dźwięcznie i wyraźnie. Kolejny stereotyp złamany. Ja byłam tylko zaskoczona, że to tak bez katorżniczych ćwiczeń (mowa oczywiście o Nati, bo jak jest w przypadku Justyny - nie wiem) . To kolejny dowód na to, jak różne są nasze dzieci! Ale o tym też była mowa na konfie :-)
_________________
Grażyna i: Adam 21.11.85, Aga 07.11.94, Zosia-Ola 01.10.96, Magosia z zD 16.05.98!!!
 
 
trigo 
nawijacz


Wiek: 66
Dołączyła: 05 Lis 2006
Posty: 894
Skąd: Jeden Świat ;)
Wysłany: 2011-10-17, 00:06   

kabatka napisał/a:


A tu prawie wszyscy my razem z Panią Elżbietą Zakrzewską Manterys :-) w tym samym ustawieniu z różnymi minami ;-)

Obrazek

Obrazek

Kurcze, jak w konkursie dla spostrzegawczych. Ja jestem wybitnie NIE, nie znajduję ani jednej różnicy :-)
_________________
Grażyna i: Adam 21.11.85, Aga 07.11.94, Zosia-Ola 01.10.96, Magosia z zD 16.05.98!!!
 
 
aniak 
złotousty


Pomogła: 15 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 5792
Skąd: Chylice/Piaseczno
Wysłany: 2011-10-17, 00:17   

Ja też :spoko:
Coś się Monice omsknęło ;-)
_________________
Anka - mama PIOTRKA (14.04.2008), Ani (34) żony Mateusza, Jacka Juniora (30) męża Oli, Łukasza (28) i babcia Franka, Staśka, Stefana, Róży i Kazika :) oraz Józka i Zuzi
 
 
Artur21 
złotousty


Pomógł: 1 raz
Wiek: 52
Dołączył: 03 Wrz 2009
Posty: 2709
Skąd: ...z lodówki
Wysłany: 2011-10-17, 01:03   

Szczebelków na ścianie jest o dwa mniej.











;-)
_________________
Pozdrawiamy całym zespołem- Magda & Artur & Franek 31.08.2009 oraz Antek 09.10.2011
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu