FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Rzeżucha jest zdrowa dla dziecka z ZD?
Autor Wiadomość
Robert 
cichosza


Dołączył: 18 Lut 2012
Posty: 23
Skąd: Lublin
Wysłany: 2012-02-21, 14:45   Rzeżucha jest zdrowa dla dziecka z ZD?

Czy rzeżucha jest zdrowym dodatkiem do obiadku dla dziecka z ZD?
Posiada ona przecież jakieś składniki, które dają posmak ostrości i zapach charakterystyczny dla tej nowalijki. Zatem czy można ją podawać dziecku z ZD?
Np. do zupek, mięsa, kanapek? Moje dziecko (2 lata) chętnie je obiadki z ziołami i natką pietruszki. Może warto wprowadzić rzeżuchę?
Jeśli masz doświadczenie w tym temacie - proszę napisz.
_________________
Kasia i Robert rodzice Zuzi z ZD 4 latka (18.06.2010) i Michałka 15 miesięcy
Zuzia w przedszkolu
 
 
anna30 
złotousty
członek Stowarzyszenia


Pomogła: 10 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 01 Lip 2009
Posty: 5716
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2012-02-21, 15:11   

Super doświadczenia nie mam, ale z tego co wiem, to rzeżucha jest bardzo bogata w witaminy (chyba w C szczególnie), wiec jak najbardziej :spoko: Jeśli mała nie ma problemu z refluksem, nadkwaśnością itp, to ostrosć rzeżuchy nie powinna stanowić problemu.
_________________
Ania-mama Madzi z zD-Pyzatego Aniołka, Paulinki z zD (13) i Jerzyka (9)
.............................................................................
"Gwiazdy są piękne, ponieważ na jednej z nich istnieje kwiat, którego nie widać. " A.de Saint-Exupery
 
 
julkakulka 
złotousty

Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 06 Kwi 2011
Posty: 2832
Skąd: z dużego pokoju :)
Wysłany: 2012-02-21, 15:27   

Rzeżucha znana też jako pieprzyca, pochodzi z północno-wschodniej Afryki i południowo-zachodniej Azji. Do Europy dotarła w starożytności, uprawiano ją w Grecji i w Rzymie. W starożytnym Egipcie była cenioną rośliną przeznaczoną jako prezent dla faraonów spoczywających w piramidach. W starożytnej Europie roślina ta wykorzystywana była do celów leczniczych jako środek pobudzający, poprawiający urodę i regulujący zaburzenia tarczycy. Do Polski rzeżucha dotarła w XV wieku. Rzeżucha jest jednym z symboli Wielkanocny. Tradycyjnie wysiewamy ją na Wielkanoc, ale warto o niej pamiętać przez cały rok. Jest bogata w łatwo przyswajany jod, ponadto zawiera pewne ilości witamin: A, B1, B2, E, PP oraz siarkę, chrom, potas, mangan, magnez i wapń. Jedzenie rzeżuchy zalecane jest osobom cierpiącym na cukrzycę (obniża poziom cukru we krwi, zaś zawarty w niej chrom wspomaga prawidłową pracę trzustki), osteoporozę (ze względu na wapń i mangan), anemię, dolegliwości tarczycy, chorobę wieńcową, reumatyzm, mających kłopoty z krążeniem, z problemami skórnymi i z paznokciami. Rzeżucha ma właściwości oczyszczające nasz organizm, poprawia apetyt i wspomaga trawienie. Działa dezynfekująco na jamę ustną i układ pokarmowy. Nie można jednak objadać się nią ponad miarę, gdyż jest silnie moczopędna. Jeśli zjemy jej za dużo, może spowodować stan zapalny pęcherza. Kilka porcji wielkości łyżeczki od herbaty w zupełności wystarczy w ciągu doby. Rzeżucha jest też świetnym kosmetykiem, poprawia wygląd skóry i paznokci, znikają wysypki i egzema. Kto codziennie doda trochę rzeżuchy do sałatek i kanapek ma o wiele więcej sił życiowych i piękne włosy. Poprzez zawartą w niej siarkę, krew nasycona tym pierwiastkiem pobudza skórę i cebulki włosowe do energicznej produkcji. Tak samo działa sok z rzeżuchy wcierany we włosy. Świeżym sokiem można przemywać twarz, by rozjaśnić plamy, piegi i przebarwienia. Rzeżucha zawiera olejki eteryczne w skład których wchodzą związki siarki (np. glikozyd izosiarkocyjanowy) i przez to nadaje tej roślinie specyficzny smak. Roślina ta mimo swojego wyrazistego smaku jest doskonałym dodatkiem do różnych potraw. Nadaje się nie tylko do kanapek, ale także do różnego rodzaju, sałatek, surówek, zup, sosów czy masła. Dzięki niej potrawy nabierają oryginalnego i wyrazistego smaku.

Rzeżuchę bardzo łatwo można hodować. Wysiewamy nasionka na delikatnie mokrą bibułkę, watę lub ligninę. Codziennie od dnia posadzenia należy podlewać nasiona (najlepiej przy pomocy zraszacza). Rzeżuchę powinna stać w jasnym i ciepłym miejscu. Pierwsze kiełki rzeżuchy powinny się pojawić już drugiego lub trzeciego dnia. Niektórzy preferują jedzenie rzeżuchy we wczesnym stadium rozwoju tj. około 3-6 dnia od posadzenia. Po 10 dniach rzeżucha osiąga swoją finalną postać. Należy dbać by nie zakwitła bo wtedy nabiera ostrego i gorzkiego smaku.


Wartości odżywcze


Składnik Zawartość
w 100 [g]
Wartość energetyczna 11 kcal
Białko 2,3 g
Tłuszcz ogółem 0,1 g
Kwasy tłuszczowe nasycone 0,0 g
Kwasy tłuszczowe jednonienasycone 0,0 g
Kwasy tłuszczowe wielonienasycone 0,0 g
Kwasy tłuszczowe omega-3 23 mg
Kwasy tłuszczowe omega-6 12 mg
Węglowodany 1,29 g
Błonnik pokarmowy 0,5 g
Witamina A 3191 I.U.
Witamina D ~
Witamina E 1,0 mg
Witamina K 250 µg
Witamina C 43 mg
Witamina B1 0,09 mg
Witamina B2 0,12 mg
Witamina B3 (PP) 0,2 mg
Witamina B6 0,13 mg
Kwas foliowy 9,0 µg
Witamina B12 0,0 µg
Kwas pantotenowy 0,31 mg
Wapń 120 mg
Żelazo 0,2 mg
Magnez 21 mg
Fosfor 60 mg
Potas 330 mg
Sód 41 mg
Cynk 0,11 mg
Miedź 0,08 mg
Selen 0,9 µg

dane z http://www.odzywianie.inf...i-odzywcze.html
 
 
grażyna 
złotousty


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 15 Cze 2007
Posty: 6849
Skąd: z Lipówki
Wysłany: 2012-02-21, 15:29   

julkakulka :shock: , ale wykład ;-) .
Mnie osobiście wystarczy do wiadomości, ze rzeżucha jest zdrowa i że dziewczyny lubią ją na kanapkach :roll:
_________________
mama Anety z zD(34l)
Zakątek Anety
 
 
julkakulka 
złotousty

Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 06 Kwi 2011
Posty: 2832
Skąd: z dużego pokoju :)
Wysłany: 2012-02-21, 15:32   

:oops: pisałam pracę dyplomową na temat odżywiania i tak jakoś poszło :roll:
 
 
Artur21 
złotousty


Pomógł: 1 raz
Wiek: 52
Dołączył: 03 Wrz 2009
Posty: 2709
Skąd: ...z lodówki
Wysłany: 2012-02-21, 15:40   

Mnie z początku strasznie zmartwił zerowy poziom kwasów wielonienasyconych w rzeżusze ale gdy doczytałem, że poziom kwasu pantotenowego to 0,31 mg to od razu mi się humor poprawił. :-D

W tym tekście jest mały błąd a mianowicie nigdy żaden faraon nie spoczywał w piramidzie :nie:
_________________
Pozdrawiamy całym zespołem- Magda & Artur & Franek 31.08.2009 oraz Antek 09.10.2011
 
 
julkakulka 
złotousty

Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 06 Kwi 2011
Posty: 2832
Skąd: z dużego pokoju :)
Wysłany: 2012-02-21, 15:46   

tekst skopiowałam ze strony(podałam link)


a składniki podałam też bo pewne mogą uczulać
 
 
Artur21 
złotousty


Pomógł: 1 raz
Wiek: 52
Dołączył: 03 Wrz 2009
Posty: 2709
Skąd: ...z lodówki
Wysłany: 2012-02-21, 16:03   

Julkakulka ok, to był tylko żarcik niewinny. :papa:
Przynajmniej w pierwszej części bo o tych piramidach to już na poważnie- to mój konik
_________________
Pozdrawiamy całym zespołem- Magda & Artur & Franek 31.08.2009 oraz Antek 09.10.2011
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 13 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16799
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-02-21, 16:21   

...a jak miło się obserwuje jak rośnie i krówkę można nakarmić ;-)
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
Robert 
cichosza


Dołączył: 18 Lut 2012
Posty: 23
Skąd: Lublin
Wysłany: 2012-02-21, 16:35   

dziękuję za informacje i podpowiedzi - moja córka ma refluks więc z rzeżuchą ostrożnie będziemy musieli postępować, a może i w zupełności z niej zrezygnować jak będą problemy.
na pewno spróbujemy wprowadzić ją do jadłospisu bo zdrowa to roślina, a skoro pomaga na tarczycę - to TSH może się obniży...
_________________
Kasia i Robert rodzice Zuzi z ZD 4 latka (18.06.2010) i Michałka 15 miesięcy
Zuzia w przedszkolu
 
 
Robert 
cichosza


Dołączył: 18 Lut 2012
Posty: 23
Skąd: Lublin
Wysłany: 2012-02-27, 00:04   

Rzeżucha wyrosła, podaliśmy dziś w zupce obiadowej trochę rzeżuchy i nie było zadnych efektów ubocznych. Dziecko spokojnie zjadło obiad, nic się nie ulało ani w trakcie posiłku, ani po nim. Zatem w kolejnych dniach będziemy dodawać po trosze w kazdym obiedzie.
_________________
Kasia i Robert rodzice Zuzi z ZD 4 latka (18.06.2010) i Michałka 15 miesięcy
Zuzia w przedszkolu
 
 
julkakulka 
złotousty

Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 06 Kwi 2011
Posty: 2832
Skąd: z dużego pokoju :)
Wysłany: 2012-02-27, 00:09   

na zdrowie niech wam będzie
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu