FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Wydłużanie etapu edukacyjnego
Autor Wiadomość
stokrota 
trajkotek


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 26 Lut 2007
Posty: 1901
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 2012-03-23, 18:05   

anuszkaa nie jest ważne do jakiej szkoły dziecko uczęszcza - pod ustawę podlegają dzieci i młodzież z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego, bez względu na to do jakiej szkoły chodzą

a jeśli chodzi o ten 01-09-2012 to rzeczywiście - już nikt więcej "nie załapie" się na naukę do 24 r. ż. - tylko ci, którzy już w tych szkołach są (czyli rozpoczęli ten etap edukacji przed datą określoną w ustawie)
_________________
Iwona, mama Ani z zD (30.01.1990 - 10.09.2023)
  
 
 
anuszkaa 
złotousty


Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 20 Paź 2006
Posty: 2500
Wysłany: 2012-03-23, 18:10   

Rozumiem, Stokrotko.
Uspokoiłaś mnie.
Dziękuję!! :prosze:
Inna rzecz, czy ja wyegzekwuję to prawo w szkole integracyjnej? :-?
 
 
kropeczka 
trajkotek


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 22 Wrz 2009
Posty: 1787
Wysłany: 2012-03-23, 18:18   

anuszkaa, wydłużyć naukę można tylko o rok na każdym etapie edukacyjnym. Wyżej pisała o tym grażyna.

Taki jest zapis w dzienniku ustaw:

Na podstawie art. 71b ust. 7 pkt 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:

§ 3. Kształcenie dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym w szkołach specjalnych i oddziałach specjalnych w szkołach ogólnodostępnych może być prowadzone do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym uczeń kończy:
1) 18. rok życia - w przypadku szkoły podstawowej;
2) 21. rok życia - w przypadku gimnazjum;
3) 23. rok życia - w przypadku szkoły ponadgimnazjalnej.

§ 8. Uczniowie niepełnosprawni, niedostosowani społecznie i zagrożeni niedostosowaniem społecznym, którzy przed dniem 1 września 2012 r. rozpoczną naukę w szkołach ponadgimnazjalnych specjalnych i oddziałach specjalnych w szkołach ponadgimnazjalnych ogólnodostępnych, mogą kontynuować naukę w takich szkołach i oddziałach do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym uczeń kończy 24. rok życia.

O wydłużenie etapu edukacyjnego wnioskuje rodzic :tak:
_________________
Mama Olci z ZD '95
 
 
boszka59 
złotousty


Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 11 Lis 2006
Posty: 2838
Wysłany: 2012-03-23, 18:23   

Kropeczko chyba narazie jest conajmniej o rok. Dopiero na wejść tylko o rok.
_________________
Adaś ur27 03 2003 i cztery dorosłe córy, dwóch dorodnych wnuków
 
 
kropeczka 
trajkotek


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 22 Wrz 2009
Posty: 1787
Wysłany: 2012-03-23, 18:34   

:tak: masz rację boszka. Ola miała już wydłużony rok w gimnazjum (chodzi teraz do II klasy). W trzeciej klasie nie można wydłużać. Potem może iść do szkoły zawodowej. Jeśli wejdzie ten przepis to zostało jej 5 lat nauki. Do 22 roku życia :-?
_________________
Mama Olci z ZD '95
 
 
boszka59 
złotousty


Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 11 Lis 2006
Posty: 2838
Wysłany: 2012-03-23, 18:36   

No to wydłuż jej jeszcze o rok gimnazjum . W drugiej będzie trzy lata.
_________________
Adaś ur27 03 2003 i cztery dorosłe córy, dwóch dorodnych wnuków
 
 
kropeczka 
trajkotek


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 22 Wrz 2009
Posty: 1787
Wysłany: 2012-03-23, 18:38   

Jest jeszcze jeden warunek. Wniosek składa się do lutego ;/

W naszej szkole jest jeszcze liceum uzupełniające, ale już w następnych latach ma nie być.
_________________
Mama Olci z ZD '95
 
 
anuszkaa 
złotousty


Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 20 Paź 2006
Posty: 2500
Wysłany: 2012-03-23, 19:07   

A można wnioskować o powtarzanie klasy ( zostawienie na drugi rok)?

Ala mam 13 lat - kończy podstawówkę.
Za 4 lata skończy gimnazjum. Będzie miała 17 lat.
Pójdzie gdzieś na kolejne 4 lata. (Tylko gdzie?)
Będzie miała 21 lat.
I koniec? A nie można prosić nauczycieli o "zostawienie" dziecka na drugi rok?
Jedynka z np. matematyki załatwiłaby chyba sprawę?
 
 
mimi3 
trajkotek

Wiek: 47
Dołączyła: 10 Lut 2009
Posty: 1723
Skąd: Poznań
Wysłany: 2012-03-27, 13:52   

Anuszka zostawić dziecko w danej klasie ,wydłużyć mu etap edukacyjny,jak zwał tak zwał. Jak już Grażynka pisała na prośbę rodzica jest czas tylko do KOŃCA LUTEGO. Chyba że szkole to przynosi korzyść to zgadzają się nawet w maju czy czerwcu,ale to bardzo sporadyczne wypadki.
Ja za każdym razem gdy pisałam do dyrekcji prośbę o wydłużenie etapu edukacyjnego wnioskowałam to nie opanowaniem materiału i nadzieją że jak najwięcej wiedzy uda się utrwalić w kolejnym roku kiedy dziecko będzie powtarzało daną klasę(dany materiał).
_________________
marzenia
mama Rafała 11.1999 z zd i Eryka 7.1998 oraz Wiktora 1.2010
 
 
anuszkaa 
złotousty


Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 20 Paź 2006
Posty: 2500
Wysłany: 2012-03-27, 14:28   

Tak, rozumiem. Ale ja mam na myśli powtarzanie klasy z powodu oceny niedostatecznej.
Nie wydłużenie etapu, tylko tak zwane "kiblowanie" ;-) . Nie wiem jak jest w innych szkołach, ale w integracyjnej ( i specjalnej chyba też - nie byłam pewna dlatego pytałam) dzieci mogą powtarzać klasę.
Ta moja wypowiedź była a propos tego, że w razie czego można ominąć przepis o składaniu wniosków o przedłużenie etapu , które trzeba złożyć do lutego - to raz. A dwa - zyskać jeszcze jeden rok nauki.
 
 
grażyna 
złotousty


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 15 Cze 2007
Posty: 6849
Skąd: z Lipówki
Wysłany: 2012-03-27, 15:07   

Aneta chodziła do specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego i tam nie mogła "kiblować" :nie: .
_________________
mama Anety z zD(34l)
Zakątek Anety
 
 
Maciejka 
nawijacz


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 1260
Skąd: Poznań okolice
Wysłany: 2012-03-27, 18:49   

Dziewczyny pisały, że w szkołach specjalnych nie można ""kiblować". Grażynko, powtórze, to co napisałaś na wcześniejszych stronach:
grażyna napisał/a:
... wydłużanie etapu a powtarzanie klasy to dwa różne pojęcia "prawne". My w rozmowach potocznych często je mylimy, ale to są dwie różne rzeczy. Wiem tylko tyle, że w szkołach specjalnych dziecko nie może "nie zdać" czyli powtarzać klasy.
...


boszka59 napisał/a:
...
Rzeczywiście dziecko nie może nie zdać bo też właściwie nie ma programu ogólnego zawierającego materiał do rozliczenia ucznia.Nie ma też żadnych podręczników dla umiarkowanego.Dzięki temu nie muszą nam nic refundować a dzieciaki pracują na kserówkach.


Czy o wydłużanie etapu moża wnioskować w dowolnej klasie w każdym etapie?

Z tym brakiem podreczników i programu ciężko mi się pogodzić. Czy to dlatego, że do każdego dziecka z umiarkowanym trzeba podejść indywidualnie, trudno jest opracować taki ogólny program i podręczniki?
_________________
Beata, mama Natalki oraz Jasia z ZD
 
 
anuszkaa 
złotousty


Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 20 Paź 2006
Posty: 2500
Wysłany: 2012-03-27, 19:04   

Czyli tylko w integracyjnej pod tym wzlędem (kiblowania) jest o tyle dobrze, ze nauczyciele i dyrekcja sami proponują rodzicom pozostawienie dziecka po to, by dłużej się uczyło. W naszej szkole kilkorgu dzieciom zaproponowano.
 
 
vagabunda8 
złotousty


Pomogła: 35 razy
Dołączyła: 09 Mar 2011
Posty: 8813
Wysłany: 2012-03-27, 19:26   

Z tego co wiem, to w Polsce nie ma podręczników do szkół specjalnych dla dzieci z upośledzeniem umiarkowanym, czy innym. Są podręczniki dla dzieci zdrowych i częściowo się na nich pracuje.
Praca na kserówkach nie jest dramatem. Antek np, nie ma podręczników, ale i nie ma zeszytów. Dzieci mają jeden segregator w szkole. Jak jest do odrobienia praca domowa, to pani daje xero na A4. Antek odrabia w domu, zanosi do szkoły i wsadzane jest do segregatora. Ma też jeden zeszyt 32 kartkowy w kratkę, gdzie ćwiczy pisanie literek, cyferek, figur geometrycznych.
_________________
BaHa mama Antka
__________________________________________
"Najgorszą wadą człowieka bez wad jest to, że nie ma wad, więc się nie przejmuj, gdy ktoś powie, że jesteś okropny"
 
 
anuszkaa 
złotousty


Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 20 Paź 2006
Posty: 2500
Wysłany: 2012-03-28, 09:22   

vagabunda8 napisał/a:
Z tego co wiem, to w Polsce nie ma podręczników do szkół specjalnych dla dzieci z upośledzeniem umiarkowanym, czy innym. Są podręczniki dla dzieci zdrowych i częściowo się na nich pracuje.


Pewnie źle zrozumiałam Twoją wypowiedź, Basiu.
Chodzi o to, że są podręczniki do szkół specjalnych. Dla dzieci z lekkim.
Na przykład ---> takie. :-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu