FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Wydłużanie etapu edukacyjnego
Autor Wiadomość
kasia551210 
nawijacz


Pomogła: 2 razy
Wiek: 51
Dołączyła: 25 Lis 2010
Posty: 1086
Skąd: okolice Warszawy
Wysłany: 2014-01-29, 15:24   

dalsza część korespodencji odnosnie wydłużania etapu edukacyjnego
To zamieszanie jest prawdopodobnie wywołane tym, ze w 2012 roku weszło w życie
nowe rozporządzenie o ramowych planach nauczania. Wg nowego rozporządzenia
wydłużenie etapu edukacyjnego w klasie szóstej jest możliwe, jednak większość
osób nie zauważa, że to stare rozporządzenie jest jeszcze ważne wygasająco i w
tym roku obowiązuje jeszcze w klasach trzecich wszystkich typów szkół i w klasie
szóstej szkoły podstawowej. Dopiero w przyszłym roku będzie we wszystkich
klasach obowiązywało nowe rozporządzenie. Myślę, że jako matka nie musi pani
tego podania jakoś specjalnie uzasadniać. Wydłużenie etapu to prawo
przysługujące każdemu uczniowi niepełnosprawnemu i nie ma jakichś szczegółowych
wytycznych komu i w jakim przypadku należy takie wydłużenie przyznać, a komu
nie. Można napisać wg tego wzoru, z tym, ze jeśli powoła się Pani na
rozporządzenie z 2002 r. to wydłużenie etapu nie będzie możliwe, a jeśli na
rozporządzenie z 2012, to będzie możliwe, tyle tylko, ze to rozporządzenie nie
obowiązuje w obecnej klasie 6, więc może lepiej wcale nie powoływać się na żadne
rozporządzenie, tylko napisać podanie bez podania podstawy prawnej, bo tej
podstawy nie ma, ale nie musi pani jej podawać w podaniu. Podanie i bez tego
będzie ważne. Niemniej ostrzegam, ze szkoły często działają wbrew prawu
oświatowemu, a później wina próbują obarczać rodziców i uczniów...

tu znalazłam ustwę http://www.librus.pl/wp-c...publicznych.pdf
zamierzam na podstawie nowej ustawy napisać prośbę o wydłużenie - niech nie myślą że rodzice dzieci specjalnego podejścia to rodzice nic niewiedzący :]
_________________
Mama Bartosza z ZD lat 22 (01.010.1999) i córki Mai lat 24

,,Nie ważne, jak wyglądasz, liczy się, bowiem tylko to, co masz w sercu, a talent zawsze będzie wyżej ceniony od bogactwa i urody''
 
 
mimi3 
trajkotek

Wiek: 47
Dołączyła: 10 Lut 2009
Posty: 1723
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-01-29, 15:39   

affelti napisał/a:
Czytam, czytam i nic nie rozumiem :nzastanawianie: Dzisiaj znajoma powiedziała mi że dzwonili do niej ze szkoły, podobno weszły jakieś przepisy że dziecko z orzeczeniem "musi", a nie" może" pozostać w szkole do 18 roku życia? Do tej pory myślałam że może za zgodą rodzica korzystać z nauki dłużej a teraz się dowiaduję że to jest mus. Dawid chodzi do 4 klasy, równo z rocznikiem, czuje się tam dobrze, jakoś sobie radzi. Licząc łącznie z gimnazjum szkołę ukończyłby w wieku 16 lat, i teraz co ja mam go na siłę zostawić po roku w każdej klasie żeby do 18-stki dotrwał? Jakieś to dziwne chyba. Może ktoś z was wie o co w tym wszystkim chodzi? Mamy starszaków pomóżcie :-(



chodzi tylko o to że szkoła podstawowa i gimnazjum są OBOWIĄZKOWE i TRZEBA je ukończyć przed ukończeniem określonego wieku. Można szybciej ( tzn bez wydłużania ),ale nie można obecnie po 16 roku życia uczyć się w szkole podstawowej.( a kiedyś można było do 18 r.ż być w szkole podstawowej)

Takie jest prawo i np jeśli uczeń uchyla się od obowiązku szkolnego to sąd może ukarać rodziców,oraz może takiego ucznia umieścić w placówce szkolno-wychowawczej czy poprawczaku.( ale to grozi raczej zdrowym leserom)A nasze dzieci staramy się żeby do szkoły chodziły bo na wagary same i tak nie pójdą.

Mam nadzieję że jasno to opisałam. I oczywiście po gimnazjum można iść do szkoły ponadgimnazjalnej

tak długo pisałam że Kasia zdążyła dopisać kolejny post :lol:

ale co racja to racja ....

to rozporządzenie z 2012 roku wywołało wiele nieporozumień i zamieszania !
_________________
marzenia
mama Rafała 11.1999 z zd i Eryka 7.1998 oraz Wiktora 1.2010
 
 
kasia551210 
nawijacz


Pomogła: 2 razy
Wiek: 51
Dołączyła: 25 Lis 2010
Posty: 1086
Skąd: okolice Warszawy
Wysłany: 2014-01-29, 18:12   

Dziś dałam takie pismo odnośnie wydłużen ai etapu edukacyjnego na poziomie szkoły podstawowej ( jest obecnie w klasie szóstej ) lat 15 . I oto jego wygląd


Dane opiekuna -rodzica (opiekun prawny)


Do Dyrekcji
Ośrodka Szkolno-Wychowawczego

Na mocy Rozporządzenia MENiS z dnia 7 lutego 2012 roku w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.) uprzejmie proszę o wydłużenie etapu szkolnego mojego syna
.....................– realizującego obecnie program klasy VI szkoły podstawowej w roku szkolnym 2013/2014 na rok kolejny – 2014/2015.
Wydłużenie etapu edukacyjnego motywuje tym że, ze względu na stopień upośledzenia w stopniu umiarkowanym/znacznym występuje u syna spowolnione tempo pracy, co utrudnia mu opanowanie treści programowej w czasie przewidzianym w planie nauczania na dany rok szkolny. Przedłużenie jego edukacji w szkole specjalnej, wykorzystanie jego możliwości i potencjału edukacyjnego pozwoli na realizację obecnego programu szkolnego. Będzie miało także pozytywny wpływ na jego indywidualny rozwój poznawczy, psychiczny, emocjonalny, oraz ruchowy, jak i na jego uspołecznianie w środowisku, w którym obecnie funkcjonuje.
W imieniu swoim jak i syna .................proszę o pozytywne rozpatrzenie naszej prośby.


może się komuś przyda . Właściwie można było krótko zwięźle i na temat ale ja lubie tak oficjalnie i rzeczowo. :]
_________________
Mama Bartosza z ZD lat 22 (01.010.1999) i córki Mai lat 24

,,Nie ważne, jak wyglądasz, liczy się, bowiem tylko to, co masz w sercu, a talent zawsze będzie wyżej ceniony od bogactwa i urody''
 
 
mimi3 
trajkotek

Wiek: 47
Dołączyła: 10 Lut 2009
Posty: 1723
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-01-29, 21:46   

ŁO MATKO KOCHANA , ale żeś napisała ja to jednak zazwyczaj zwięźle i na temat wole. A takie rzeczowe to w ostateczności :lol:
pewnie za leniwa jestem jestem na takie rzeczowe pisanie ;-)

Nasze chłopaki w tym samym czasie więc powinny skończyć ze szkołą podstawową.
_________________
marzenia
mama Rafała 11.1999 z zd i Eryka 7.1998 oraz Wiktora 1.2010
 
 
emka205 
złotousty
z kosmosu


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 15 Lip 2008
Posty: 3463
Skąd: z kosmosu
Wysłany: 2014-01-29, 21:51   

dzięki kasia 551210 za te treści.

a słuchajcie, jeśli ja chciałabym żeby powtarzać 3 klase, a filip jest w drugiej, to do końca tego lutego powinnam wystąpić czy przyszłego?
_________________
nic nie dzieje się przypadkiem..(Filip 2005)
 
 
ewelin27 
złotousty
Ewelina mama Kuby(03.07.2004)


Pomogła: 2 razy
Wiek: 41
Dołączyła: 02 Kwi 2010
Posty: 3650
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2014-01-29, 22:00   

Dobrze,że ja się nie muszę oto martwić.
Nam o takich rzeczach przypomina wychowawczyni Kuby a ja tylko czytam i podpisuję stosowne papierki :spoko:
_________________
Kiedyś chciałam mieć wszystko a teraz nie mam nic.
Dookoła mnie śmiech i radość, a u mnie cisza i spokój.
 
 
kruffka 
trajkotek
Agnieszka

Wiek: 50
Dołączyła: 07 Sty 2007
Posty: 1578
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-01-29, 22:15   

Ja się zapytałam sama od razu w pierwszej klasie. Wydłużenie to nie to samo, co niezdanie...
_________________
Mama Krzysia (12.06.2004), Martynki (15.09.2006), Piotrusia (17.12.2009), Irenki (24.03.2010) i Oliwii (27.12.2016). Rodzic edukacji domowej. Rodzina zastępcza od 2002 roku.
http://chomikarnia.blox.pl/html
 
 
kasia551210 
nawijacz


Pomogła: 2 razy
Wiek: 51
Dołączyła: 25 Lis 2010
Posty: 1086
Skąd: okolice Warszawy
Wysłany: 2014-01-30, 11:08   

kruffka napisał/a:
Ja się zapytałam sama od razu w pierwszej klasie. Wydłużenie to nie to samo, co niezdanie...


No nie --- nasze dzieci nie mogą nie zdać, bo ich nikt nie egzaminuje - bo tak to by siedzieli dłuuuugo w szkole..
Ps. napisałam tak długo pismo o wydłużenie etapu dla Bartosza, bo ciągle są jakieś ale , dlatego niech wiedzą że rodzice dzieci niep. nie są g.....

emka205-- zapytaj się w szkole bo szkoły rządzą się swoimi prawami, (co rejon to obyczaj) choć poczytaj moją wcześniejszą wypowiedź ja składałam w III kl szkoły pod. i teraz w szóstej klasie szkoły podstawowej, ale w niektórych jest tak że w II i V, to tak właściwie pocą są ustawy i roxporządzenia - jedna Polska a różnie interpretowane :-?
_________________
Mama Bartosza z ZD lat 22 (01.010.1999) i córki Mai lat 24

,,Nie ważne, jak wyglądasz, liczy się, bowiem tylko to, co masz w sercu, a talent zawsze będzie wyżej ceniony od bogactwa i urody''
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 13 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16800
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-01-30, 19:18   

U Maksa w szkole wszystkie klasy mają wydłużenie etapu edukacyjnego w standardzie. Dlatego np w tym roku nie ma u nas żadnej klasy 3 gimnazjum, w zeszłym odeszła trzecia a nie było wtedy 2 gimnazjum
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
kasia551210 
nawijacz


Pomogła: 2 razy
Wiek: 51
Dołączyła: 25 Lis 2010
Posty: 1086
Skąd: okolice Warszawy
Wysłany: 2014-09-16, 11:58   

Witam. Mam prośbę do rodziców dzieci starszych lub znających się w poniższej sprawie - mianowicie:
syn Bartosz obecnie jest uczniem klasy VI - i ma wydłuzony etap edukacyjny na etapie szkoły podstawowej IV-VI i pani poinformowała m.in. nas że dzieciom nie należą się dodatkowe zajęcia rewalidacyjne (typu - logopedia, SI , korekcyjne) podobno jest na to rozporządzenie czy ktoś słyszał lub wie coś na ten temat???

Dzieci w klasie bedą miały część tych zajęć dzięki uczennicy która chodzi 1 rok do klasy szóstej. Będą to zajęcia okrojone, bo SI będzie miał co 2 tygodnie, logopedę niby chyba co tydzień, i zajęcia korekcyjne - wyrównawcze dokładnie nie wiadomo bo plan się zmienia
generalnie chodzi mi o to rozporządzenie - dla mnie jest to chore bo pieniądze idą takie same na takie dziecko chyba że tylko w takim przypadku idzie połowę :evil: .I tak robią co chcą - totalna samowolka - :-x . Zdanie rodzica się nie liczy :-x
_________________
Mama Bartosza z ZD lat 22 (01.010.1999) i córki Mai lat 24

,,Nie ważne, jak wyglądasz, liczy się, bowiem tylko to, co masz w sercu, a talent zawsze będzie wyżej ceniony od bogactwa i urody''
 
 
mimi3 
trajkotek

Wiek: 47
Dołączyła: 10 Lut 2009
Posty: 1723
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-09-16, 13:14   

Kasia mamy chłopaków w tym samym wieku i mój R tez teraz robi 6 klasę i pierwsze słyszę żeby było takie durne rozporządzenie. Poproś tą panią,ale na piśmie ją poproś o podanie numeru tegoż rozporządzenia i wytłumaczenie pisemne dlaczego tak mało tych zajęć. Coś mi się wydaje że próbują zaoszczędzić na dzieciach. U nas każdy uczeń ma indywidualnie przyznawane godxiny zajęć z zależności od potrzeb konkretnego dziecka.
_________________
marzenia
mama Rafała 11.1999 z zd i Eryka 7.1998 oraz Wiktora 1.2010
 
 
kasia551210 
nawijacz


Pomogła: 2 razy
Wiek: 51
Dołączyła: 25 Lis 2010
Posty: 1086
Skąd: okolice Warszawy
Wysłany: 2014-09-16, 19:22   

Zobaczę zaraz napiszę do www. wszystko jasne pl. i zobaczę co odpisze :roll: ale poprostu mam dość ile można ciągle chcieć i wymagać, walczyć o dobro swojego dziecka ;/

dzięki marzenia - właśnie po to jest m.in. forum :okular: :tak: Rafał jest w wieku Bartosza - faktycznie - a nie zawsze się patrzy na wiek dziecka :]
_________________
Mama Bartosza z ZD lat 22 (01.010.1999) i córki Mai lat 24

,,Nie ważne, jak wyglądasz, liczy się, bowiem tylko to, co masz w sercu, a talent zawsze będzie wyżej ceniony od bogactwa i urody''
 
 
mija 
złotousty
Członek Stowarzyszenia


Dołączyła: 03 Paź 2006
Posty: 6174
Wysłany: 2014-09-18, 08:50   

Kasiu 55 rozmawiałam z Dyrektorką Zespołu Szkół Specjalnych. Nie ma takiego rozporządzenia.
Na dodatkowe zajęcia rewalidacyjne należy się 10 godzin tygodniowo na klasę.
Różnych zajęć. A jakich to zależy od zaleceń z Poradni Psychol-Pedagog.
Każde dziecko w orzeczeniu ma te zalecenia i się dobiera. Robi to zespół w szkole składający się ze specjalistów typu : psycholog, wychowawca i inni oligo.
Może organ prowadzący nie dał pieniędzy na ten cel szkole.
U nas tak było w zeszłym roku...
Ale przyszła kontrola i to wyszło, że nie ma zajęć obowiązkowych. Starostwo musiało się ugiąć. W tym roku już są.
_________________
mija - mama Bianeczki ur. 11.04.2005 r
 
 
kasia551210 
nawijacz


Pomogła: 2 razy
Wiek: 51
Dołączyła: 25 Lis 2010
Posty: 1086
Skąd: okolice Warszawy
Wysłany: 2014-09-18, 09:15   

Taką dostałam odpowiedź od Rzecznika Uczniów Niepełnosprawnych

może się komuś przydać


Zasady organizacji pomocy i właściwych warunków edukacyjnych w szkole regulują przepisy ustawy o systemie oświaty i rozporządzenia MEN. Zasady wydłużenia etapu edukacyjnego zostały określone w rozporządzeniu o ramowych planach nauczania - jest tam wyraźnie powiedziane, że w roku, w którym uczeń ma wydłużony etap edukacyjny, ma mieć tyle samo zajęć wynikających z ramowych planów nauczania, co miał w pierwszym roku w danej klasie. W ramowych planach nauczania ujęto również obowiązek realizacji zajęć rewalidacyjnych dla uczniów niepełnosprawnych.

Obowiązek realizacji zajęć rewalidacyjnych i wynikających z potrzeb dziecka zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla uczniów niepełnosprawnych określa artykuł 1 ustawy o systemie oświaty. Obowiązek realizacji wszystkich zaleceń wynikających z orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego dodatkowo wynika z artykułu 4 rozporządzenia dotyczącego organizacji kształcenia i wychowania uczniów niepełnosprawnych (są dwa takie rozporządzenia - jedno dotyczy placówek specjalnych, drugie integracyjnych i ogólnodostępnych, ale w obu sprawa ta jest uregulowana tak samo).

Nie ma przepisów dodatkowych mówiących, że obowiązki te nie dotyczą uczniów którym wydłużono etap edukacyjny, lub którzy powtarzają rok, a zatem szkoła musi realizować takie zajęcia również z tą grupą uczniów. Twierdzenie, że jest inaczej jest nieuprawnione i nie ma żadnych podstaw prawnych.

Wydłużenie etapu edukacyjnego nie powinno polegać na powtarzaniu klasy, a na wydłużonym czasie realizacji treści programowych przypadających w danej klasie - czyli uczniowie realizują materiał przypadający na jeden semestr w trakcie dwóch semestrów.

Zajęcia rewalidacyjne mogą być realizowane grupowo lub indywidualnie zależnie od potrzeb dziecka i zaleceń wynikających z orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, przy czym ze specyfiki terapii SI wynika konieczność prowadzenia tych zajęć w formie indywidualnej (grupowe zajęcia z SI są niezgodne ze sztuką, bo każde dziecko ma inne deficyty i potrzeby).

Zajęcia z zakresu terapii logopedycznej, pedagogicznej i psychologicznej, jak również zajęcia wyrównawcze, są to zajęcia z zakresu pomocy psychologiczno pedagogicznej i nie powinny wchodzić w zakres godzin przewidzianych na rewalidację (powinny być organizowane oprócz rewalidacji, a nie zamiast). Taką opinię wyraził MEN w odpowiedzi na nasze zapytanie w tej sprawie. W piśmie tym jest również potwierdzenie obowiązku organizacji rewalidacji dla każdego ucznia niepełnosprawnego. Pismo znajdzie Pani na naszej stronie internetowej w dziale "Korespondencja z MEN" pod hasłem "Rewalidacja".

W przypadku klasy specjalnej liczbę godzin rewalidacji określono nie indywidualnie dla każdego ucznia, a łącznie dla całej klasy - zgodnie z rozporządzeniem o ramowych planach nauczania ma to być minimum 10 godzin na klasę (jedne zajęcia powinny trwać 60 minut, nie 45 jak godzina lekcyjna). Liczba godzin przewidzianych na rewalidację nie zmienia sie w sytuacji kiedy jeden z uczniów, lub nawet wszyscy uczniowie mają wydłużony etap edukacyjny, czy powtarzają klasę.

Zgodnie z rozporządzeniem dotyczącym organizacji kształcenia i wychowania uczniów niepełnosprawnych IPET może być napisany na więcej niż rok (maksymalnie na etap edukacyjny), ale przynajmniej raz w roku powinna być przeprowadzona jego ewaluacja. Jeśli w IPET coś zmieniono, Państwo jako rodzice muszą wszelkie zmiany podpisać. Na wniosek rodziców szkoła ma obowiązek wydania rodzicom kopii IPET. Radzę nic nie podpisywać na szybko w szkole, tylko zażyczyć sobie kopii i na spokojnie w domu przeczytać. Jeśli ma Pani jakieś zastrzeżenia co do treści IPET, to proszę to napisać wraz z uzasadnieniem (np. jeśli jakieś zajęcia zostały zalecone w orzeczeniu, a nie uwzględniono ich w IPET i dopiero podpisać. Rodzice mają tez prawo uczestniczenia we wszystkich spotkaniach zespołu w sprawie IPET dla ich dziecka. Mogą tez na takie spotkanie zaprosić specjalistę (terapeutę, lekarza) zajmującego się dzieckiem poza szkołą.
_________________
Mama Bartosza z ZD lat 22 (01.010.1999) i córki Mai lat 24

,,Nie ważne, jak wyglądasz, liczy się, bowiem tylko to, co masz w sercu, a talent zawsze będzie wyżej ceniony od bogactwa i urody''
 
 
gosik2 
nawijacz

Dołączyła: 01 Lip 2011
Posty: 588
Skąd: śląsk
Wysłany: 2014-09-18, 11:58   

kasia551210 napisał/a:
Taką dostałam odpowiedź od Rzecznika Uczniów Niepełnosprawnych

może się komuś przydać



Zajęcia z zakresu terapii logopedycznej, pedagogicznej i psychologicznej, jak również zajęcia wyrównawcze, są to zajęcia z zakresu pomocy psychologiczno pedagogicznej i nie powinny wchodzić w zakres godzin przewidzianych na rewalidację (powinny być organizowane oprócz rewalidacji, a nie zamiast). Taką opinię wyraził MEN w odpowiedzi na nasze zapytanie w tej sprawie. W piśmie tym jest również potwierdzenie obowiązku organizacji rewalidacji dla każdego ucznia niepełnosprawnego. Pismo znajdzie Pani na naszej stronie internetowej w dziale "Korespondencja z MEN" pod hasłem "Rewalidacja".


hmm, interesujące, moja Gosia w przedszkolu "w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej" ma rewalidację i wczesne wspomaganie rozwoju, tj. 2 godz terapii logopedycznej i 2 pedagogicznej :nzastanawianie:
_________________
Ewa, mama Małgosi z zd 22.11.2010
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu