FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Jakie badania zrobić u dziecka z zespołem Downa po porodzie?
Autor Wiadomość
dorota3 
trajkotek
JULCIA


Wiek: 51
Dołączyła: 26 Paź 2008
Posty: 2182
Skąd: Elbląg
Wysłany: 2008-12-30, 18:04   

MaSo jeśli mogę Ci coś zaproponować to do czyszczenia noska chyba lepszy będzie aspirator. Wydaje mi się, że jest bardziej bezpieczny w użyciu niż gruszka.My używamy go od samego początku i naprawdę się sprawdza.
_________________
Dorota mama Oli 24 lat , Julci ur(27.02.2008)z zd i Krzysia ur.23.07.2010.




https://www.facebook.com/julciakontrabialaczka
 
 
mago 
mruczek


Dołączyła: 23 Paź 2008
Posty: 113
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-01-19, 19:18   Kto kieruje?

Przeczytałam ten dla mnie bardzo ważny post i dziękuję wszystkim, którzy starali się umieścić tutaj wszystkie potrzebne informacje. Wyjaśniły one moje zasadnicze pytanie.
Jakie badania wykonać po porodzie?

Nie wiem jednak jak to wszystko będzie się działo? Tzn.:

- czy idąc do szpitala w celu urodzenia córeczki z podejrzeniem ZD jakieś badania zostaną wykonane w szpitalu automatycznie, czy powinnam się o nie dopominać?

- czy badanie orzekające o rzeczywistym istnieniu zespołu zostanie wykonane automatycznie, czy mam sama się tym zając po wyjściu ze szpitala?

- Kto mnie będzie kierował na te wszystkie badania. Dotychczas można powiedzieć, że mało chorowliśmy - zatem mało korzytamy z Państwowej słuzby zdrowia. Nie wiem, czy to pediatra z rejonu powinien kierować na kolejne badania, czy trzeba robić je prywatnie?

- Gaga pisala, że dostała broszurkę już w szpitalu. Później Gaga pisze coś o poradni i MOPS - czy pisząc poradnia ma na myśli rejonowego pediatrę? No i jaki związek ma z tym wszystkim MOPS?

Bardzo bym chciała niezaniedbać waznych dla mojej córeczki spraw, a obecna sytuacja w polskiej służbie zdrowia niestety nie słuzy całościowej opiece nad pacjentem. Mam wrażenie, że każdy lekarz rozwiązuje tylko swój problem i reszta go nie obchodzi.

Bardzo Was proszę o odpowiedź. Mam jeszcze pytania dotyczące operacji serca i wczesnej rehabilitacji, ale poszukam w jakich wątkch mogłabym o tym napisać. Wybaczcie pomyłki.
Nie korzystałam nigdy z forów internetowych, chociaż na bieżąco korzystam z komputera

Z góry dziękuję
 
 
fineska 
nawijacz


Dołączyła: 13 Lis 2008
Posty: 674
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2009-01-19, 19:43   

Mago, część badań wykonują w szpitalu. U nas to było:
-usg główki i jamu brzusznej
- konsultacja kardiologiczna + usg serca
- TSH
Pilnuj, żeby te badania przeprowadzono - masz do nich prawo.
Badanie kariotypu robiliśmy po wyjściu ze szpitala, ale wiem, że w niektórych szpitalach sami je robią - koniecznie o to zapytaj.
Potem czekał nas rajd po specjalistach - wedle potrzeb - ze skierowaniami od pediatry.
Do MOPS-u zgłaszasz się dopiero po otrzymaniu wyników o ZD z poradni genetycznej w celu uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności.
Najlepiej będzie jednak jak skontaktujesz się ze Stowarzyszeniem ze swojego miasta - oni na pewno Ci pomogą (tak było w moim przypadku), no i znają specjalistów w swoim rejonie.
Życzę Tobie i córeczce dużo zdrówka.
Jesteś bardzo dzielna :*
_________________
Sylwia - mama Kingi (23.06.2006r.) i Karoli z ZD (03.04.2008 r.)
 
 
Iga 
złotousty
iga


Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 29 Lis 2007
Posty: 9685
Skąd: Dębica
Wysłany: 2009-01-19, 19:52   

No więc to zależy gdzie trafisz i na kogo trafisz. Ogólnie jak będziesz upierdliwa i nie dasz się zbyć i jeszcze będziesz wiedziała po co Ci badania i jakie to możesz wykorzystać ten czas co będziesz po porodzie w szpitalu.

Pamiętaj, że tarczyca to nie tylko TSH ale i FT3 i FT4. Tylko nie wiem, czy zaraz po porodzie można określić prawidłowo wyniki.

Majce do badań genetycznych pobrali krew w szpitalu ale musiałam je sama zawieźć 120 km do Krakowa :lol: po miesiącu były gotowe.

USG głowy, bioder, brzucha. Serce i słuch. Gospodarka fosforanowo-waniowa, chormony tarczycy. To ci mogą zrobić na miejscu i od ręki.
_________________
iga - mama Majowej z zD ur. 09.03.2007
www.gugaa.blog.onet.pl
www.najmajowniejsza.net
 
 
nefre 
złotousty


Pomogła: 6 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 19 Cze 2008
Posty: 6417
Wysłany: 2009-03-14, 22:48   

mago, a skąd jesteś?
dobrze byłoby gdybyś rodziła od razu w szpitalu np. Centrum Zdrowia Dziecka.. tam mogą pobrać od razu krew do badania kariotypu dziecka.
Jeżeli jesteś ze Śląska, to polecamy Ligotę.

Musiałabyś tam zajechać i zapytać, czy możesz tam rodzić.
Tam zrobią dziecku wszystkie potrzebne badania i napiszą przy wypisie co dalej robić.
Szczerze, gdyby nie wypis, to nie wiedziałabym co mam robić. Dzięki temu wiedziałam jakie mam chcieć skierowania od pediatry.

Do MOPSU idziesz, jak masz orzeczenie o niepełnosprawności, a żeby to dostać, to z wynikiem kariotypu udajesz się do neurologa, który wypełnia dokumenty do orzeczenia (wniosek pobierasz sobie w Centrum ds. orzekania o niepełnosprawności).
Ja musiałam dołączyć do wniosku na komisję xero kartoteki lekarskiej.

wiem, że teraz brzmi to skompikowanie, ale powolutku będzie się rozjaśniało :-)
_________________
mama Natiego z zD (06.06.2008) i Nikosia (29.06.2011)
sukcesy Natusiowe
 
 
krakowianka79 
mruczek

Dołączyła: 27 Sty 2010
Posty: 132
Skąd: POZNAŃ
Wysłany: 2010-02-03, 11:48   Specjaliści z Poznania

Witam was serdecznie moje skarbine wiedzy - znacie mnie za 4 miesiące urodzi się JAGÓDKA z ZD. Robię liste potrzebnych specjalistów. WIem, że już wiele z was odpisało mi na mojego meila, ale może by zrobic tu listę lekarzy konkretną z numermi telefonów i z info czy to prywatny specjalista czy NFZ. Wiem, że wasze doświadczenia są bezcenne - prosze o pomoc i dziękuję :* CHDZI O SECJALISTÓW W POZNANIU Myslę, że wiele nowych mam z Tego skorzysta z waszej wiedzy :prosze:
_________________
AGA mama Moniczki ur. 9.11.1996 i JAGÓDKI Aniołka (18.02.2010)
http://jagodkamonikakrako...uaries&a=Detail
 
 
boszka59 
złotousty


Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 11 Lis 2006
Posty: 2838
Wysłany: 2010-02-03, 12:01   

Ale taki temat chyba już jest.
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2010-02-03, 12:21   

Agnieszko,zanim zadasz pytanie skorzystaj proszę z Zakątkowej wyszukiwarki :spoko:
Temat,który powinien Cię zainteresować to -----> Jakie zrobić badania tuż po urodzeniu dziecka z zespołem Downa
I kolejny -----> Przydatne adresy
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
krakowianka79 
mruczek

Dołączyła: 27 Sty 2010
Posty: 132
Skąd: POZNAŃ
Wysłany: 2010-02-03, 14:06   

rozumiem, dziękuję :tak:
_________________
AGA mama Moniczki ur. 9.11.1996 i JAGÓDKI Aniołka (18.02.2010)
http://jagodkamonikakrako...uaries&a=Detail
 
 
Iga 
złotousty
iga


Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 29 Lis 2007
Posty: 9685
Skąd: Dębica
Wysłany: 2010-02-03, 14:38   

Ale może rzeczywiście podzielić na regiony polski? Albo na specjalizację, temat: polecani specjaliści.
_________________
iga - mama Majowej z zD ur. 09.03.2007
www.gugaa.blog.onet.pl
www.najmajowniejsza.net
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2010-02-03, 14:49   

Myślisz,że jeszcze lekarzy podzielić ze wzg na specjalizację?
Tak nie wystarczy ----> klik
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
Iga 
złotousty
iga


Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 29 Lis 2007
Posty: 9685
Skąd: Dębica
Wysłany: 2010-02-03, 16:32   

Wystarczy, mogłoby byc posegregowane, wg alfabetu? Już by było łatwiej.

Co trzeba zrobić, żeby lekarz trafił na tą liste? Albo co musi zrobić lekarz?
_________________
iga - mama Majowej z zD ur. 09.03.2007
www.gugaa.blog.onet.pl
www.najmajowniejsza.net
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2010-02-03, 17:01   

Igo,na liście są lekarze polecani przez nas tutaj na Zakątku -----> Polecani specjaliści z Twoich stron
Jeśli takiego masz,pisz :-)
też go tam umieścimy :tak:
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
Iga 
złotousty
iga


Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 29 Lis 2007
Posty: 9685
Skąd: Dębica
Wysłany: 2010-02-03, 17:18   

Teraz to ja już wszystko wiem, jak się wyjdzie oczko w górę na Portalu to są i logopedzi i rehabilitanci :) i wszyscy i to jeszcze podzielenie wg specjalności :prosze: (ja mam problemy z tarczycą co przejawia się w mojej błyskotliwości)

Mnie zmyliła lista na Portalu z wątkiem z Zakątka, bo nie ma tam Ganowiczowej ani Radwańskiej ani mojej Agniesi Gogoli z Tarnowa jako rehabilitantki a ja ją tak gorąco polecam :-D

No i przydało by się za alfabetem wg miasta :-D
_________________
iga - mama Majowej z zD ur. 09.03.2007
www.gugaa.blog.onet.pl
www.najmajowniejsza.net
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2010-02-03, 17:27   

Iga napisał/a:


No i przydało by się za alfabetem wg miasta :-D


I jeszcze co? :maruda:
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu