FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Rehabilitacja wg NFZ
Autor Wiadomość
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-01-30, 11:20   Rehabilitacja wg NFZ

NFZ oszczędza na dzieciach
Agnieszka Pochrzęst
źródło: Gazeta Stołeczna
2007.01.24

Logopeda i psychoterapeuta oraz hipoterapia nie są potrzebne w rehabilitacji niepełnosprawnych dzieci - do takiego kuriozalnego wniosku doszedł mazowiecki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia i nie chce za to płacić. Ośrodki muszą zwalniać specjalistów. Rodzice są przerażeni.

Wczoraj przyjęcia do logopedy i psychologa wstrzymał Ośrodek Rehabilitacji Dziennej dla Dzieci przy ul. Balkonowej. Codziennie z ich porad korzystało tu ok. 40 niepełnosprawnych pacjentów (głównie z dziecięcym porażeniem mózgowym, zespołem Downa). - Nie mamy innego wyjścia - tłumaczy Katarzyna Salata, zastępca kierownika ośrodka. - NFZ nie chce płacić za logopedę i psychologa, bo jego zdaniem tych zajęć nie można zaliczyć do opieki rehabilitacyjnej.

Małgorzata Gutowska, matka miesięcznego niemowlęcia, które na rehabilitację skierował pediatra, przyszła wczoraj do przychodni. Wcześniej była tu ze starszym dzieckiem. Dzięki pomocy lekarzy jego stan znacznie się poprawił. - Jak można dbać o pełny rozwój dziecka i zabierać logopedów i psychologów? To jakiś absurd - denerwuje się.

Fundusz drastycznie ograniczył zestaw zajęć rehabilitacyjnych także dla 150 niepełnosprawnych dzieci, które przyjeżdżają do ośrodka Helenów przy ul. Hafciarskiej. Na miejscu mają szkołę i rehabilitację. - NFZ chce płacić tylko za zajęcia ruchowe - mówi Zbigniew Przyrowski, dyrektor ds. rehabilitacji. - Będziemy musieli zrezygnować z zajęć z logopedii, hipoterapii i z psychologa. A przecież ćwiczenia ruchowe to nie wszystko. Co z tego, że te dzieci będą umiały chodzić o lasce i jeździć na wózku? Bez pomocy psychologa i zajęć z logopedą nie nauczą się samodzielnego życia. Kto im pomoże zaakceptować siebie?

W Helenowie trzeba będzie zwolnić 20 specjalistów. Zostaną tylko fizykoterapeuci, bo tylko za takie zajęcia NFZ zapłaci.

Ani przychodnia przy Balkonowej, ani ośrodek Helenów nadal nie mają podpisanych kontraktów z Funduszem. Przyjmują pacjentów, za których nie dostaną pieniędzy. Umowy z NFZ na rehabilitację nie ma także Centrum Opieki nad Rodziną w publicznym szpitalu Attis. Tam nowe salki do fizykoterapii i sprzęt do rehabilitacji stoją puste.

Jerzy Serafin, rzecznik mazowieckiego NFZ, podkreśla, że ogłosili drugi konkurs na rehabilitację i wszystkie ośrodki mogą w nim wziąć udział. Jednak nadal nie będą płacić za logopedię, psychoterapię i hipoterapię. - To, za jakie zabiegi możemy płacić, ustala centrala - twierdzi. - Hipoterapia jest kontrowersyjną metodą. Od eksperymentów jest Polska Akademia Nauk, a nie Fundusz.

:arrow: źródełko

Cytat:
- Hipoterapia jest kontrowersyjną metodą. Od eksperymentów jest Polska Akademia Nauk, a nie Fundusz.


no to się dowiedzieliśmy :-? ;/
 
 
Aśka 
złotousty


Wiek: 45
Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 5409
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2007-01-30, 14:09   

:shock: brak słów ....... :-(
_________________
Aśka, mama Martynki (2002) z zD, Mikołaja (2005) i Maciusia (2011)
 
 
Ewelina 
nawijacz


Wiek: 46
Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 797
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: 2007-01-30, 17:12   

:wow: dawno większej bzdury nie czytałam ( słyszałam ) :cry:
_________________
" Wszyscy jesteśmy aniołami z jednym skrzydłem, możemy latać wtedy gdy obejmiemy drugiego człowieka"
___________________
mama Hani 23.03.2007 i Madzi -Aniołka z ZD ( 23.11.2004-26.02.2006)
 
 
agamama123 
gaduła


Pomogła: 1 raz
Wiek: 45
Dołączyła: 04 Sty 2007
Posty: 522
Skąd: Radom
Wysłany: 2007-01-30, 17:29   

:wow: Głupszym juz być nie można....

Na koniec powaliła mnie kontropwersyjnosc hipoterapii..... ;/
_________________
Aga, potrójnie szczęśliwa mama:)
http://kacperek.starzomski.net/
Potworki trzy, czyli Kacper (12), Bartosz (9) i Kubutto (7)
 
 
GRADKA12 
nawijacz

Wiek: 48
Dołączyła: 26 Paź 2006
Posty: 863
Skąd: legnica
Wysłany: 2007-02-02, 23:52   

To ja Wam opowiem coś z "własnego podwórka". Od ponad roku próbuje się dowiedzieć w NFZ w Legnicy , czy w mieście jest prowadzony program wczesnej interwencji. Niestety nikt w urzędzie o czymś takim nie słyszał, nawet pan, który siedzi w informacji.
W środe w końcu udało mi się porozmawiać z osobą, która podobno zajmuje się rehabilitacją w mieście. Po długiej rozmowie, podczas której wytłumaczyłam panu na czym polega program wczesnej interwencji dowiedziałam się, że pan tylko przesyła pieniądza za usługi z faktury, a jakie to są usługi to on już nie wie. Natomiast w przychodni reh., która wystawia te faktury pani powiedziała, że już w tym roku nie ma przyjęć dzieci na reh, bo mają mało pieniędzy. Natomiast dorosłych przyjmują na bieżąco. Pieniądze są dość duże. Dodam,że jest to jedyny ośrodek reh., który przyjmuje dzieci (ale tylko reh. ruchowa, logopedy i tp. brak)
_________________
MAMA MICHAŁKA 25.05.2005 zD, Dominika i Bartosza
 
 
bebe 
nawijacz


Wiek: 73
Dołączyła: 01 Gru 2008
Posty: 1086
Skąd: Zachodniopomorskie
Wysłany: 2010-01-22, 21:48   

http://praca.gazetaprawna...cja_dzieci.html
_________________
Bartosz-urodzony 23 V 2003 Wnuczek

Nic mnie tak nie boli, jak bezmyślność.
 
 
anett265 
mruczek


Wiek: 40
Dołączyła: 14 Wrz 2009
Posty: 60
Skąd: Białytok
Wysłany: 2010-01-22, 23:17   

Ręce opadają gdy czyta się coś takiego. To może wogle nich państwo oleje nasze dzieci, bo im jest tak łatwiej :-x . Nie rozumiem ludzi, którzy szukają oszczedności nie tam gdzie powinni, a może niech zredukują miejsca pracy w swoich biurowcach!!!!!!! I odrazu znajdą się pieniądze na logopedów itp. Ale kogo obchodzą takie przyziemne sprawy przecież my się nie liczymy tak samo jak starzy ,niedołężni ludzie lub chorujący na nowotwory. Zobaczymy jak będą obiecywać przed wyborami. Normalnie jestem wściekła :ranting:
_________________
Mama cudnej Gabrysi z zD(29.11.2008)
Gabrysia
 
 
kropka79 
gaduła

Wiek: 44
Dołączyła: 28 Mar 2009
Posty: 343
Skąd: Białogard
Wysłany: 2010-01-23, 09:17   

To wszystko jest chore.
Naszej pani pedagog zabrali tygodniowo 6 godzin, czyli przynajmniej sześcioro dzieci zostało pozbawione opieki pedagoga. Ostatnio kilka razy byłam świadkiem rozmów wspaniałych ludzi różnych specjalizacji , którzy po prostu załamują ręce. Wiedzą że dziecko potrzebuje "takiej" opieki i naprawdę muszą się niezle nakombinować żeby spełnić wymogi tych , którzy tak skrupulatnie utrudniają nam życie a jednocześnie pomóc dziecku.
_________________
mama Mateuszka ur.28.08.2000 i Maciusia
z ZD ur. 18.09.2007
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-01-23, 10:01   

Dziewczyny ale przeczytałyście artykuł uważnie...? Bo o ile ja rozumiem, to :arrow: pod linkiem, który podała bebe (bebe, może skorzystasz z instrukcji :arrow: i nauczysz się robić ładne linki?), jest informacja, że MZ chce właśnie naprawić błąd, który spowodował ograniczenie rehabilitacji od nowego roku do 120 dni. O tym pisaliśmy na portalu :arrow: 18 stycznia.
W nowym projekcie rozporządzenia rehabilitacja ma być wydłużona do 360 dni.

Cytat:
[...]a może niech zredukują miejsca pracy w swoich biurowcach[...]


anett nie uogólniajmy. Pracuję w jednym z takich "biurowców". Przez ostatnie dwa lata odeszło z pracy bardzo dużo ludzi, pracuje się na zmiany, nadgodzin jest tyle, że już nawet nie wszystkie się wpisuję, bo nie ma tego i tak kiedy odbierać. Dlatego nie zgadzam się na takie uogólnienia, że każdy urząd to banda biurw, które nic nie robią :nie: Należałoby się raczej zastanowić na kwestią stanowienia prawa w Polsce, kto pisze ustawy, jak są konsultowane, czy strony zainteresowane zabierają głos w konsultacjach społecznych itd. Mamy do tego prawo, korzystajmy więc z niego.
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
anett265 
mruczek


Wiek: 40
Dołączyła: 14 Wrz 2009
Posty: 60
Skąd: Białytok
Wysłany: 2010-01-26, 11:52   

Kabatko przepraszam nie chciałam nikogo urazić .
_________________
Mama cudnej Gabrysi z zD(29.11.2008)
Gabrysia
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-01-26, 15:34   

Spokojnie, nie czuję się urażona. Chciałam Wam tylko zwrócić uwagę, że każdy kij ma dwa końce :-)
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
ula oo 
gaduła
Żabcik


Wiek: 41
Dołączyła: 22 Sty 2014
Posty: 436
Skąd: Zagórze
Wysłany: 2014-01-25, 13:46   rozwój dziecka poszykiwana pomoc

Witam wszystkich.Mam nadzieję że tu znajdę odpowiedzi na bardzo nurtujący mnie temat jakim jest rozwój dziecka z zd .Mój Michaś ma półtora roku powolutku się rozwija co ja jako rodzic mogę dla niego zrobić jak go prawidłowo stymulować na razie mamy zajęcia rechabilitacyjne i nic pozatym żadnej jakiejkolwiek pomocy bo jak to stwierdzono michaś jest jeszcze za mały na napisanie dla niego jakiegoś programu abym sama mogła realizować go w domu na przedszkole jest za mały WIĘC PROSZĘ WAS POMÓŻCIE :-( :-( :-(
_________________
Tylko jedno może unicestwić marzenie- strach przed porażką

Mama Michałka z zD (ur. 31.07.2012 r.),Kacperka (7l.) i Ilonki (11l.)
 
 
Iwona K 
nawijacz

Pomogła: 1 raz
Wiek: 62
Dołączyła: 03 Lis 2006
Posty: 1021
Skąd: Konin
Wysłany: 2014-01-25, 14:04   

Ulka, a gdzie mieszkasz? Masz może w pobliżu jakiś ośrodek wczesnej interwencji.
Twoje dzieciątko mogło by też korzystać z zajęć wczesnego wspomagania.
_________________
Mama Wojtka z zD ur.13 luty 2004
 
 
ula oo 
gaduła
Żabcik


Wiek: 41
Dołączyła: 22 Sty 2014
Posty: 436
Skąd: Zagórze
Wysłany: 2014-01-25, 14:20   

mieszkam w Ostrołęce niestety nie ma tu takiego ośrodka więc w tym problem :cry:
_________________
Tylko jedno może unicestwić marzenie- strach przed porażką

Mama Michałka z zD (ur. 31.07.2012 r.),Kacperka (7l.) i Ilonki (11l.)
 
 
ula oo 
gaduła
Żabcik


Wiek: 41
Dołączyła: 22 Sty 2014
Posty: 436
Skąd: Zagórze
Wysłany: 2014-01-25, 14:27   

a może ktoś mi podpowie jakąś lekturę do poczytania w którejś mogłabym znależć przydatne wskazówki...
_________________
Tylko jedno może unicestwić marzenie- strach przed porażką

Mama Michałka z zD (ur. 31.07.2012 r.),Kacperka (7l.) i Ilonki (11l.)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu