FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Stanowisko Stowarzyszenia w sprawie...
Autor Wiadomość
vagabunda8 
złotousty


Pomogła: 35 razy
Dołączyła: 09 Mar 2011
Posty: 8813
Wysłany: 2012-05-21, 15:35   

:nie: Nie mam tej telewizji, dacie później link, może będzie można obejrzeć w necie?
_________________
BaHa mama Antka
__________________________________________
"Najgorszą wadą człowieka bez wad jest to, że nie ma wad, więc się nie przejmuj, gdy ktoś powie, że jesteś okropny"
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-05-21, 16:02   

Jak będzie, to damy, jasne :tak:
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
angelika kuspa 
złotousty


Pomogła: 4 razy
Wiek: 48
Dołączyła: 23 Paź 2007
Posty: 3758
Skąd: Kołaczkowo
Wysłany: 2012-05-21, 20:48   

No i za późno przeczytałam :-(
_________________
Angelika, mama Weroniki 23l.,Kornelii 17 l. i Adrianny (17.09.07 r. z zD)
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-05-21, 21:39   

I po programie :-) Nina postanowiła jednak nie dać mi obejrzeć i zasypiać nad wyraz dłuuuugo.... W każdym razie z relacji wiem, że poszło dobrze :spoko: Więcej napiszą Margolka i Tomek (gr0szek), bo to oni nas reprezentowali :-) Teraz będziemy czatować na materiał w sieci, aby się nim podzielić :tak:
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
mija 
złotousty
Członek Stowarzyszenia


Dołączyła: 03 Paź 2006
Posty: 6174
Wysłany: 2012-05-21, 21:44   

Miałam telefon od koleżanki z Wrocławia która oglądała i powiedziała że Margo wypadła super !
_________________
mija - mama Bianeczki ur. 11.04.2005 r
 
 
gr0szek 
nawijacz
małż


Wiek: 60
Dołączył: 25 Kwi 2007
Posty: 839
Skąd: wiadoma rzecz...
Wysłany: 2012-05-22, 15:19   

Chciałem się odrobinę podzielić (już nie na gorąco) wrażeniami z króciutkiego nagrania w TTV "Uwaga do uwagi". Na samym początku mam takie (pesymistyczne ale cóż) wrażenie, iż zafunkcjonowaliśmy jako "zapchajdziura". Mieliśmy znikomo mało czasu - jak siedziałem w studio przed kamerą to (subiektywnie rzecz jasna) miałem wrażenie, że powiedziałem dwa zdania, Margola powiedziała dwa zdania i... kuniec kropka. Szoł skończony. Przed nami był spór o likwidację stołówek w warszawskich szkołach pomiędzy Burmistrzem Dzielnicy Mokotów i p. Piotrem ze stowarzyszenia rodziców (nazwiska ani nazwy stowarzyszenia niestety nie przypomnę sobie). Było więcej czasu na wizji i była polemika... Panowie nawet po programie spierali się żywo... Nawet na parkingu przed siedzibą TVN!

Potem weszliśmy my - Margola, Prowadzący i autor niniejszego tekstu. Prowadzący (też Tomek) przywołał wyrok sądu z uzasadnieniem o znikomej szkodliwości społecznej i powiedział, że sąd przyjął oświadczenie rodziców dziecka o tym, że oni (rodzice) nie mogą sobie dać rady z podopieczną i nie mają żadnych "pretensji" do opiekunki za to, że uderzyła dziewczynę.

Cóż takiego powiedzieliśmy (o ile dobrze pamiętam, bo jednak człowiek się w audycji na żywo denerwuje)? Zwrócono się do nas z pytaniem, czy rozumiemy stanowisko rodziców pokrzywdzonego dziecka. Powiedziałem, że rozumiem doskonale bezradność rodziców i opiekunów w przypadku trudnych zachowań osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Niepełnosprawność polegająca na upośledzeniu umysłowym jest czymś zupełnie odmiennym od niepełnosprawności ruchowej lub niepełnosprawności polegającej na niemożliwości komunikacji werbalnej. Świat naszych dzieci (zostałem przedstawiony jako ojciec 7.letniego Maksa z zD) jest zupełnie odmienny od naszego i nasze reakcje na zachowania osoby z niepełnosprawnością intelektualną muszą być inne, dostosowane do drugiej osoby. Są wypracowane metody i swego rodzaju schematy postępowania - uczą się ich studenci oligofrenopedagogiki. Nie rozwiązują one 100% problemów, ale myślę że dają podpowiedzi jak z 75% trudnych zachowań sobie radzić.

Powiedziałem także, że często nie ma innego wyjścia jak zastosować "środek przymusu bezpośredniego" np. w sytuacji gdy Maks wyrywa mi się na ulicę, którą jadą samochody. Muszę go chwycić i przytrzymać, przecież nie zdążę mojemu dziecku wytłumaczyć (gestami? - Maks nie mówi i porozumiewa się makatonem) że nadjeżdża jakiś pojazd.

Margola powiedziała, że uważamy (jako Stowarzyszenie) iż uzasadnienie wyroku sądu samo w sobie jest społecznie szkodliwe, gdyż stwarza precedens do usprawiedliwiania bicia niepełnosprawnych podopiecznych przez opiekunów. Nie chodzi tutaj o jakiekolwiek ukaranie sprawcy czynu, gdyż takie zachowanie wynika prawdopodobnie z rozpaczliwej sytuacji opiekuna, który znalazł się w jakiejś krytycznej sytuacji, ale o stanowisko "szkodliwościowe".

O ile można zrozumieć niemożność poradzenia sobie z trudnymi zachowaniami przez rodziców - znając polską rzeczywistość byli (i są niestety) pozostawieni samym sobie, o tyle karygodne jest stosowanie bicia przez opiekuna w ośrodku. Opiekunowie osób niepełnosprawnych intelektualnie narażeni są na szereg niespotykanych gdzie indziej stresów i frustracji, na wypalenie zawodowe... A nie oferuje się im żadnej ścieżki kształcenia zawodowego i doskonalenia umiejętności, aby mogli podołać obowiązkom. Wiele zawodów ma jasno sprecyzowane i czasem obowiązkowe ścieżki doskonalenia zawodowego, a opiekunowie osób niepełnosprawnych z upośledzeniem umysłowym - nie.

Dodam tylko (nie zostało to przytoczone w audycji), iż Andrzej Suchcicki z "Bardziej Kochanych" powiedział mi, że jako wolontariuszy na wyjazdy z młodzieżą akceptują studentów co najmniej po III roku oligofrenopedagogiki. Mają doświadczenie, że osoby słabiej wykwalifikowane po prostu sobie nie radzą i generują problemy.

Jeszcze coś dopiszę - coś co mi się dopiero dzisiaj nasunęło (ach ten refleks szachisty). Jak inaczej mogli zareagować (sądowo rzecz jasna) rodzice z Suwalszczyzny, którzy oddali dziecko do DPS-u, gdyż nie mogli sobie z nim fizycznie poradzić. Przecież jakby w tej sytuacji zareagowali inaczej, to zacny DPS by im dziecko natychmiast (jako bonus sprawy) zwrócił i... Radźcie sobie kochani parafianie jak umiecie. A inny DPS w najbliższej okolicy gdzie jest? No właśnie - zna ktoś mapę rozmieszczenia DPS-ów dla osób z upośledzeniem umysłowym?
_________________
Tomek - ojciec M z zD (już 18 lat), M (25 lat), M (29 lat), M (31 lat), M+K (34 lata), M (36 lat)
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-05-22, 15:56   

Tomek, dziękuję przede wszystkim raz jeszcze oficjalnie za znalezienie czasu i ochoty na pójście do studia i wypowiedź :prosze:
Pewnie, że byliśmy zapchajdziurą, jak to często bywa w przypadku tego typu tematów, gdzie nie ma krwi, bicia i gwałtów (i zamykanych stołówek ;-) ). Ale i tak myślę, że szept do szeptu i można zostać usłyszanym. Nie zrażajmy się. Najistotniejsze dla nas (zarówno Stowarzyszenia, jak i myślę rodziców, którym na sercu leży, aby ich dziecko nie znalazło się kiedyś w podobnej sytuacji), że mieliśmy możliwość zaznaczyć swoje stanowisko szerzej.

A informację o rozmieszczeniu DPS :arrow: można pozyskać np. tutaj.
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
anna30 
złotousty
członek Stowarzyszenia


Pomogła: 10 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 01 Lip 2009
Posty: 5716
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2012-05-23, 07:01   

kabatka napisał/a:
Ale i tak myślę, że szept do szeptu i można zostać usłyszanym. Nie zrażajmy się. Najistotniejsze dla nas (zarówno Stowarzyszenia, jak i myślę rodziców, którym na sercu leży, aby ich dziecko nie znalazło się kiedyś w podobnej sytuacji), że mieliśmy możliwość zaznaczyć swoje stanowisko szerzej.

I to jest prawda. Bo milczeć zawsze jest najwygodniej i "obruszać" się na panującą niesprawiedliwość, czy ją komentować. Trzeba działać. Dziś szept Monika, jutro może być głośne larum :spoko: Najważniejsze, że podjęliście temat. Teraz tylko trzeba zadbać, by nie umarł on śmiercią naturalną. Kiedy się da trzeba sprawę na światło dzienne wyciągąć.
Bo tu nie chodzi o tania sensację "O matko! zakonnica uderzyła niepełnosprawne dziecko" , tylko o to skąd się taki problem wziął i jak mu przeciwdziałać, by w przyszłości nie było takich kosmicznych wyroków. Chodzi bezradnosć, bo bicie słabszych jest, było i będzie dla mnie objawem bezradności, (i emocjonalnej słabości po prostu).
Dla mnie jest w tej sprawie jedna przykra rzecz - TV rozwodzi się w głupkowatych programach typu "Superniania" czy "Surowi rodzice", a prawdziwe problemy są spychane, bo mało atrakcyjne, bo nie ma krwi, gwałtu... To jest przykre. I to też trzeba próbować zmieniać, by media były pośrednikiem, by były dla ludzi i im służyły.
Ależ ja marzycielką jestem... ;/
Co do samego Waszego wystąpienia, to należą sie Wam Margolu i Tomku wielkie brawa i podziekowania :prosze:
_________________
Ania-mama Madzi z zD-Pyzatego Aniołka, Paulinki z zD (13) i Jerzyka (9)
.............................................................................
"Gwiazdy są piękne, ponieważ na jednej z nich istnieje kwiat, którego nie widać. " A.de Saint-Exupery
 
 
Margola 
moderator
Członek Stowarzyszenia - rzecznik prasowy


Wiek: 50
Dołączyła: 26 Lut 2008
Posty: 7779
Skąd: Kraków
Wysłany: 2012-05-23, 09:40   

Dziękuję, Aniu.

Istotnie, też mam wrażenie, że byliśmy "w drugiej kolejności odśnieżania", rozmowa była bardzo krótka i pan mi przerwał w zasadzie w pół zdania, więc nie zdążyłam już powiedzieć o superwizji i wsparciu psychologicznym w tej pracy. W ogóle niewiele zdążyliśmy powiedziec, choć na szczęście mam wrażenie, że kluczowy przekaz - i owszem.

W przyszłym tygodniu umówiona jestem w biurze poselskim, zareagowali na przesłaną im petycję. Będę rozmawiać o tym, że trzeba podjąć temat kształcenia ustawicznego oraz superwizji pracowników w DPSach, państwowych i pozapaństwowych.
Wiadomo, że spotkanie jednej Margoli z jednego Stowarzyszenia z jednym posłem cudów nie uczyni, ale w sekrecie wyznam, że możemy liczyć na wsparcie dużej, bardzo znanej fundacji, zajmującej się z ogromnym sercem, zaangażowaniem (i dużymi pieniędzmi, co nie jest bez znaczenia!) osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. Może razem pchniemy troszkę tę lawinę i system uda się zrekonstruować, albo tylko wyremontować, prędzej czy później...
_________________
Margola Mama Karola 13.03.2002, Kasi 30.06.2010 i ciocia Marcinka z zD (08.05.07)

W ludzkim sercu toczą walkę dwa wilki. Jeden jest pełen złości i nienawiści. Drugiego przepełnia miłość, przebaczenie i pokój. Zwycięży ten, którego karmisz.
 
 
anna30 
złotousty
członek Stowarzyszenia


Pomogła: 10 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 01 Lip 2009
Posty: 5716
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2012-05-23, 23:16   

Jak to mówią - ziarnko do ziarnka i zbierze się miarka :-D Trzymam kciuki :spoko:
_________________
Ania-mama Madzi z zD-Pyzatego Aniołka, Paulinki z zD (13) i Jerzyka (9)
.............................................................................
"Gwiazdy są piękne, ponieważ na jednej z nich istnieje kwiat, którego nie widać. " A.de Saint-Exupery
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-06-23, 16:17   

Ziarnko do ziarnka - kolejna odsłona :arrow: szczegóły na portalu :-)
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
Wojtala 
złotousty


Pomogła: 12 razy
Dołączyła: 08 Lut 2010
Posty: 3129
Wysłany: 2012-06-23, 18:30   

:brawo:
_________________
Lucyna - mama Wojtka z zD 22.01.2010 i Amelki Aniołka (13tc)
 
 
floksa 
gaduła
szczęśliwa i spełniona mama:)


Dołączyła: 12 Lut 2012
Posty: 252
Skąd: Puławy
Wysłany: 2012-07-01, 13:21   

ja myślę że to jest wierzchołek góry lodowej i to co miało miejsce po prostu przez przypadek ujrzało światło dzienne...ktoś nagrał ktoś puścił i stało sie...ale chyba mamy świadomość tego że to nie jest odosobniony przypadek i że takie sytuacje mają miejsce częściej tylko nie mają szansy zostać "złapane" na gorącym uczynku...i to jest straszne...ta świadomość że oddajemy dziecko w dobre ręce a tu te ręce nie radzą sobie tak jak powinny tylko okładają bezbronne dziecko...jakiś czas temu będąc w szpitalu i widząc jaki stosunek mają 2 pielęgniarki do swojej pracy aż mnie tłukło żeby im normalnie przywalić...ale poszłam z tym do ordynatorki i wiecie co mi powiedziła?...że pewnie panie wypaliły się zawodowo...w wieku ok 45lat?...to co będzie dalej?...do emerytury jeszcze 20...a najgorsze że żaden z rodziców nie miał odwagi,chociaż psioczył na nie strasznie, pójśc z tym dalej...ze strachu że potem ich dziecko będą traktowały podobnie...sytuacja chora...ale to jest przykład na to że jest jakby ciche przyzwolenie góry(bo po co im kłopot)na takie zachowania osób, które nigdy nie powinny okazać nawet odrobiny przemocy czy zniecierpliwienia w wykonywaniu swojej pracy...przecież nikt nie chce być chory i być zdany na czyjąś pomoc...skala tego typu zachowań względem niepełnosprawnych czy chorych zdanych na czyjąś łaskę jest na pewno wielka i trzeba o tym mówić,nagłaśniać i żywo przeciwko temu protestować...i nie tylko my jako rodzice dzieci niepełnosprawnych ale wszyscy bo przecież nigdy nie wiadomo co i kogo może w życiu spotkać...
_________________
mama Nadusi z zD 02.01.2012

Zdjęcia Nadulki: http://www.zakatek21.pl/f...light=nadu%B6ka

Czasami trzeba usiąść obok i czyjąś dłoń zamknąć w swojej dłoni, wtedy nawet łzy będą smakować jak szczęście.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu