FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Portal jako przewodnik, co dalej po diagnozie
Autor Wiadomość
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2014-04-02, 15:09   

Ważne, ze jest porządek.
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
ula oo 
gaduła
Żabcik


Wiek: 41
Dołączyła: 22 Sty 2014
Posty: 436
Skąd: Zagórze
Wysłany: 2014-04-02, 16:01   

Kobitki właśnie udało mi się coś sklecić z moich tysiąca pięciuset myśli na minutę. Jednak jeżeli chodzi o dodawanie linków czy posługiwanie się wyszukiwarką jest ciężko bo jestem laikem w tej dziedzinie. Czy to co napiszę mógłby ktoś sprawdzić i wprowadzić poprawki i dodać linki. Mam nadzieję że to co napisałam chociaż na początek dla nowych poszukujących podpowiedzi rodziców będzie się do czegoś nadawało a jak nie to proszę wyrzucić do kosza.Postaram się to wstukać jeszcze dziś. Mam nadzieję że nie będę nieustannie wylogowana bo świra dostanę.
_________________
Tylko jedno może unicestwić marzenie- strach przed porażką

Mama Michałka z zD (ur. 31.07.2012 r.),Kacperka (7l.) i Ilonki (11l.)
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2014-04-02, 16:06   

Wklej tekst tutaj :tak:
podrzucę Ci linki
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
ula oo 
gaduła
Żabcik


Wiek: 41
Dołączyła: 22 Sty 2014
Posty: 436
Skąd: Zagórze
Wysłany: 2014-04-03, 13:42   

Wątekten poświęcam początkującym rodzicom zagubionym w świecie zD
czyli:
króciutki poradnik tego co rodzice dostający diagnozę powinni wiedzieć aby efektywnie działać w celu zapewnienia dziecku właściwej opieki medycznej oraz zagadnień związanych z instytucjami, które od początku powinny nam i naszym dzieciom towarzyszyć.
Najważniejsze dla naszych pociech jest zapewnienie odpowiedniej opieki medycznej w poradniach specjalistycznych. Tak więc po wypisie ze szpitala należy udać się do lekarza rodzinnego po:
1. skierowanie do poradni m.in. genetycznej, kardiologicznej, neurologicznej, endokrynologicznej, rehabilitacyjnej gdyż dziecko powinno być pod ich stałą kontrolą od momentu narodzin;
2. skierowanie do OWI czyli Ośrodka Wczesnej Interwencji (bądż ośrodka pokrewnego w obrębiewaszego miejsca zamieszkania), którego zadaniem jest m.in. wczesna stymulacja rozwoju, rehabilitacja, poradnictwo wychowawcze oraz pomoc psychologiczna dla rodziców. Instytucje te podlegają po NFZ.
Następnie powinniście skierować swoje kroki do PCPR-u gdzie należy pobrać wniosek o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności i dostarczyć do w/w poradni w celu wypełnienia odpowiedniej części przez lekarza ( schorzenie główne - u nas był to kardiolog z uwagi na wadę serca ).
Wypełniony wniosek można złożyć w PCPR bez kompletu dokumentów, które trzeba będzie dostarczyć na samą komisję, na którą zostaniecie wezwani, a mogą to być: wynik badania genetycznego, wyniki podstawowych badań lekarskich, wyniki USG, wypisy ze szpitala itp.(oczywiście jeżeli takie były wykonywane ).
Po komisji d/s orzekania, z wydanym orzeczeniem, należy udać się do:
1. sekretariatu PCPR w celu wypełnienia wniosku o legitymację, która będzie stwierdzać nabycie ulg i uprawnień przez dziecko i opiekuna;
2. MOPR-u, GOPR-u ( w zależności od tego czy zamieszkujecie miasto czy wieś ) i wypełnić wniosek o świadczenie pielęgnacyjne ( patrz punkt 7 i 8 orzeczenia ), zasiłek rodzinny i dodatek na rehabilitację.
Jednakże w międzyczasie powinniście też odwiedzić PPP ( Poradnię Psychologiczno Pedagogiczną ) i tam pobrać wniosek o wydanie opinii o potrzebie wczesnego wspierania rozwoju ( WWR ), wypełnić go, dostarczyć wraz z dokumentacją dziecka i zaświadzceniem lekarskim. WWR jest dodatkową formą wsperania naszych dzieci podległą pod Kuratorium Oświaty. Opinia ta będzie wymagana przy przyjęciu dziecka np. do przedszkola.
Innym zaś dokumentem jest orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, po które zwrócimy się do tej samej poradni gdy dziecko będzie musiało zacząć realizować obowiązek szkolny.
_________________
Tylko jedno może unicestwić marzenie- strach przed porażką

Mama Michałka z zD (ur. 31.07.2012 r.),Kacperka (7l.) i Ilonki (11l.)
 
 
hoobs
nawijacz

Pomógł: 2 razy
Wiek: 43
Dołączył: 25 Lip 2010
Posty: 1068
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-04-03, 14:04   

Ja dodałabym na początek, że badanie genetyczne i pierwsze konsultacje ze specjalistami rodzice powinny wymusić jeszcze w szpitalu. Taki jest obowiązek tylko nie mamy tej świadomości, a tym bardziej mamy po świeżej diagnozie. Lekarze wypisują ze szpitala, bo tak im wygodniej. Sama latałam po specjalistach, a powinni mi przynajmniej krew do badania genetycznego pobrać jeszcze w szpitalu.
_________________
Basia - mama Patryka z zD (06.07.2010) i Kacpra (17.07.2015).
---------------------------
"W życiu nie chodzi o to, by przeczekać burzę, ale o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu"
 
 
gosik2 
nawijacz

Dołączyła: 01 Lip 2011
Posty: 588
Skąd: śląsk
Wysłany: 2014-04-03, 14:21   

hoobs napisał/a:
Ja dodałabym na początek, że badanie genetyczne i pierwsze konsultacje ze specjalistami rodzice powinny wymusić jeszcze w szpitalu. Taki jest obowiązek tylko nie mamy tej świadomości, a tym bardziej mamy po świeżej diagnozie. Lekarze wypisują ze szpitala, bo tak im wygodniej. Sama latałam po specjalistach, a powinni mi przynajmniej krew do badania genetycznego pobrać jeszcze w szpitalu.


O, nie wiedziałam, szczególnie o pobraniu krwi na badania genetyczne. Ja jeszcze 3 miesiące czekałam na cud... i niepotrzebnie się łudziłam, a po wyniku szok jeszcze raz.

Ja uściślę, że orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego potrzebne jest już na etapie przedszkola
_________________
Ewa, mama Małgosi z zd 22.11.2010
 
 
martas 
złotousty
martas

Pomogła: 3 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 24 Sie 2008
Posty: 3953
Skąd: Stargard
Wysłany: 2014-04-03, 15:12   

gosik2 napisał/a:

Ja uściślę, że orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego potrzebne jest już na etapie przedszkola


Orzeczenie o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju w przedszkolu jest potrzebna chyba tylko do momentu, kiedy dziecko wejdzie w obowiązek przedszkolny-klasa "0" musi mieć już opinię o potrzebie kształcenia specjalnego. Dobrze poskładałam? WWR to są osobne zajęcia. Hania np. realizuje WWR i chodzi do zerówki na podstawie opini o potrzebie kształcenia specjalnego.

A Basia dobrze prawi. Krew powinna być pobrana już po rzuceniu hasła o podejrzeniu zespołu Downa.
_________________
moja ekipa:
Hania 6.05.2008
Ant 15.01.2013
Szympans 17.01.2017
 
 
gosik2 
nawijacz

Dołączyła: 01 Lip 2011
Posty: 588
Skąd: śląsk
Wysłany: 2014-04-03, 15:16   

Małgosi składałam w przedszkolu opinię o WWR i orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego od początku, nie miała jeszcze 3 lat. Za orzeczeniem idą pieniądze z subwencji oświatowej, więc przedszkola jak najbardziej życzą sobie żeby ubiegać się i dostarczyć rzeczenie
_________________
Ewa, mama Małgosi z zd 22.11.2010
 
 
ula oo 
gaduła
Żabcik


Wiek: 41
Dołączyła: 22 Sty 2014
Posty: 436
Skąd: Zagórze
Wysłany: 2014-04-03, 15:22   

Przepraszam, pomerdało mi się cosik z tą opinią i orzeczeniem. Niestety zapalenie płuc, kaszel, katar, ból głowy oraz trójka też chorych dzieci w domu robią swoje.... tracę głowę chciałam to jaknajszybciej napisać chociaż tak ogólnie ( mi nawet takich podstawowych info nigdzie nie przekazano ) bo to niejako temat na czasie dla naszych nowych rodziców.
Dziewczyny a jak to jest z tymi wypisami ze szpitala czy już razem ze szpitala powinnam dostać skierowania do poradni specjalistycznych? Mnie poinformowano tylko o tym żeby pójść do rodzinnego i prosić o skierowanie do por. genet. i tyle lekarz nie podjął żadnego tematu innych poradni jakby dziecko było zdrowym noworodkiem.
Jak się trochę w domu ogarnę to siądę i poprawię :oops:
Dziękuję za konstruktywną krytykę , jak to kobitki widzicie( przyda się ?)
_________________
Tylko jedno może unicestwić marzenie- strach przed porażką

Mama Michałka z zD (ur. 31.07.2012 r.),Kacperka (7l.) i Ilonki (11l.)
  
 
 
hoobs
nawijacz

Pomógł: 2 razy
Wiek: 43
Dołączył: 25 Lip 2010
Posty: 1068
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-04-03, 15:27   

martas napisał/a:
gosik2 napisał/a:

Ja uściślę, że orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego potrzebne jest już na etapie przedszkola


Orzeczenie o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju w przedszkolu jest potrzebna chyba tylko do momentu, kiedy dziecko wejdzie w obowiązek przedszkolny-klasa "0" musi mieć już opinię o potrzebie kształcenia specjalnego. Dobrze poskładałam? WWR to są osobne zajęcia. Hania np. realizuje WWR i chodzi do zerówki na podstawie opini o potrzebie kształcenia specjalnego.

A Basia dobrze prawi. Krew powinna być pobrana już po rzuceniu hasła o podejrzeniu zespołu Downa.


Na etapie przedszkolaka :tak: W ramach tego orzeczenia przysługują dziecku zajęcia dodatkowe/indywidualne podczas pobytu w przedszkolu. Opinia WWR to dodatkowe zajęcia (poza przedszkolne).
_________________
Basia - mama Patryka z zD (06.07.2010) i Kacpra (17.07.2015).
---------------------------
"W życiu nie chodzi o to, by przeczekać burzę, ale o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu"
 
 
gosik2 
nawijacz

Dołączyła: 01 Lip 2011
Posty: 588
Skąd: śląsk
Wysłany: 2014-04-03, 15:27   

Ula i tak dobra robota :spoko: , życzymy szybkiego powrotu do zdrowia dla całej rodzinki :papa:
_________________
Ewa, mama Małgosi z zd 22.11.2010
 
 
hoobs
nawijacz

Pomógł: 2 razy
Wiek: 43
Dołączył: 25 Lip 2010
Posty: 1068
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-04-03, 15:33   

Bardzo dobra robota, chciałabym takie instrukcje dostać w szpitalu już...
_________________
Basia - mama Patryka z zD (06.07.2010) i Kacpra (17.07.2015).
---------------------------
"W życiu nie chodzi o to, by przeczekać burzę, ale o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu"
 
 
gosik2 
nawijacz

Dołączyła: 01 Lip 2011
Posty: 588
Skąd: śląsk
Wysłany: 2014-04-03, 15:41   

Cytat:

Opinia WWR to dodatkowe zajęcia (poza przedszkolne).


My WWR też realizujemy w przedszkolu, zresztą poza przedszkolem również po cztery godziny tu i tu, byle nie przekroczyć 8 godz w miesiącu
_________________
Ewa, mama Małgosi z zd 22.11.2010
 
 
ula oo 
gaduła
Żabcik


Wiek: 41
Dołączyła: 22 Sty 2014
Posty: 436
Skąd: Zagórze
Wysłany: 2014-04-03, 16:32   

hoobs napisał/a:
Ja dodałabym na początek, że badanie genetyczne i pierwsze konsultacje ze specjalistami rodzice powinny wymusić jeszcze w szpitalu. Taki jest obowiązek tylko nie mamy tej świadomości, a tym bardziej mamy po świeżej diagnozie. Lekarze wypisują ze szpitala, bo tak im wygodniej. Sama latałam po specjalistach, a powinni mi przynajmniej krew do badania genetycznego pobrać jeszcze w szpitalu.

A może znalazłby się jakiś przepis na który rodzice mogliby się powołać?
Aha a WWR już odnotowałam w mojej główce sama bacznie śledziłam temat
_________________
Tylko jedno może unicestwić marzenie- strach przed porażką

Mama Michałka z zD (ur. 31.07.2012 r.),Kacperka (7l.) i Ilonki (11l.)
 
 
ula oo 
gaduła
Żabcik


Wiek: 41
Dołączyła: 22 Sty 2014
Posty: 436
Skąd: Zagórze
Wysłany: 2014-04-03, 18:16   

Poprawiłam to o opinii ale w dalszym ciągu czekam na podpowiedzi odnośnie tych poradni po szpitalu( jak to jest z tymi skierowaniami do nich przy wypisie ze szpitala z noworodkiem). U mnie w szpitaku na tablicy info wisiała wielka kartka że szpital nie wydaje skierowań do poradni specjalistycznych... Czy ma takie prawo?
_________________
Tylko jedno może unicestwić marzenie- strach przed porażką

Mama Michałka z zD (ur. 31.07.2012 r.),Kacperka (7l.) i Ilonki (11l.)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu