FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Ubytek międzyprzedsionkowy ASD
Autor Wiadomość
Kalinka 
nawijacz


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 1038
Wysłany: 2007-02-04, 11:21   Ubytek międzyprzedsionkowy ASD

Ubytek międzyprzedsionkowy

"W wadzie tej znaczna ilość krwi z lewej strony serca (z lewego przedsionka), która dopiero co powróciła z płuc, przedostaje się przez ubytek w przegrodzie do prawego przedsionka, stamtąd do prawej komory i z powrotem do płuc. Wada ta w znacznym stopniu obciąża krążenie krwi w płucach i powoduje powiększenie prawej komory serca. W dużych ubytkach dzieci mogą źle rozwijać się i często chorować.



Zdarza się często, że rozpoznawana dość późno, u nastolatków a nawet dorosłych powoduje małe zmiany osłuchowe (często bardzo cichy szmer) i bywa niezauważona przez lekarzy pediatrów. Kiedy jednak już zostanie rozpoznana i ubytek jest istotnego stopnia, z pewnością wymaga leczenia. Chirurgiczne zamkniecie ubytku międzyprzedsionkowego odbywa się w czasie zabiegu na otwartym sercu. Wykonane w dzieciństwie może zapobiec powikłaniom w późniejszym okresie, a rokowanie po zabiegu jest bardzo dobre. Niektóre ubytki mogą być zamykane nieoperacyjnie przy pomocy specjalnego urządzenia (tzw. Amplatzera), które wprowadza się do miejsca ubytku w czasie cewnikowania serca. Pozwala to uniknąć operacji, nie ma blizny na klatce piersiowej a czas pobytu dziecka w szpitalu jest znacznie krótszy. Niestety, tylko niektóre ubytki mogą być w ten sposób zamykane. Aby rozważać taką metodę, koniecznym jest wykonanie badania echokardiograficznego, przezprzełykowego i dopiero w oparciu o jego wyniki można będzie zaproponować Państwu sposób leczenia."

:arrow: Źródło: Fundusz na rzecz dzieci z wadami serca

Kasia miała ASD. Nie był to maleńki ubytek ale lekarze i tak postanowili poczekać licząc na to, że ubytek sam się zarośnie. Niestety w jej przypadku nie było tak łatwo. Nie rosła, nie chciała jeść, miała ciągłe infekcje i wymagała dużych dawek leków odwadniających.
Dlatego zdecydowano przeprowadzić operacje w dziewiątym miesiącu życia. Kasieńka ważyła wtedy pięć kilogramów. Ubytek był duży i trzeba go było załatać przeprowadzając operacje na otwartym sercu.
Operacja przebiegła bez komplikacji. Kasia była w CZD trzy dni :-) a w obecnym czasie serce jest ok. Nie wymaga żadnego leczenia, anatomia i praca serca jest prawidłowa.
Jeździmy raz w roku na kontrole do CZD ale to chyba raczej dla mojego spokoju ;-)
 
 
kasiap 
cichosza

Wiek: 49
Dołączyła: 06 Lut 2007
Posty: 22
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-02-07, 23:37   Wada u Zosi

U Zosi stwierdzono wadę wrodzoną serca ASD II , ubytek przegrody przedsionkowej o istotnym przecieku, przerost prawej komory. Na razie dostaje leki moczopędne a we wtorek idziemy znowu na echo i lekarz zadecyduje co dalej robimy.
_________________
Kasia-mama Piotra ( 10 lat), Zosi z zD ( 3 lata) i Zuzy ( 1 rok)
 
 
mija 
złotousty
Członek Stowarzyszenia


Dołączyła: 03 Paź 2006
Posty: 6174
Wysłany: 2007-02-08, 08:12   

Kasiu !
Będziemy trzymać kciuki za Zosieńkę , aby wszystko było dobrze. :spoko:
 
 
Maciejka 
nawijacz


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 1260
Skąd: Poznań okolice
Wysłany: 2007-04-15, 10:09   

Kasiu!
Napisz co z Zosią?

Mój Jaś ma dokładnie taką samą diagnozę i przyjmuje leki moczopędne ale już wiemy, że czeka nas operacja, bądź zabieg.
_________________
Beata, mama Natalki oraz Jasia z ZD
 
 
kasiap 
cichosza

Wiek: 49
Dołączyła: 06 Lut 2007
Posty: 22
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-11-23, 21:55   

Trochę długo nie pisałam, przepraszam bardzo. Zosia ma juz ustalony termin cewnikowania serca, idziemy 3 grudnia br w Instytucie Pediatrii ul. Szpitalna w Poznaniu. Mam nadzieję, że wszystko pójdzie gładko, bo myśli mam skołatane.Czy ktoś był już tutaj w tym szpitalu, Zosia będzie na oddziale IV.
_________________
Kasia-mama Piotra ( 10 lat), Zosi z zD ( 3 lata) i Zuzy ( 1 rok)
 
 
sabina 
nawijacz
szczesliwa mama Sandry ,Daniela i Noela


Wiek: 44
Dołączyła: 14 Sie 2007
Posty: 996
Skąd: Niemcy
Wysłany: 2007-11-23, 22:24   

Niestety nie znam polskich szpitali od tej strony.Sandra miala cewnikowanie serca w wieku 4 miesiecy.Samo badanie trwalo 8 minut :shock: i przeszla go bardzo dobrze :tak: obudzila sie po 2 godz i zaraz chciala jesc :-D nie wymiotowala po narkozie :-) Wyszlismy na drugi dzien.Bedzie dobrze :*
_________________
moja Sandra (26.12.2006)z ZD ,Daniel (19.09.2009)i Noel(18.07.2013)
 
 
kasiap 
cichosza

Wiek: 49
Dołączyła: 06 Lut 2007
Posty: 22
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-12-07, 22:13   

Zosia niestety rozchorowała się, brała antybiotyk i musiałam przesunąć zabieg na inny termin, może się uda na styczeń. Dziecko musi być całkowicie zdrowe ,a Zosia po antybiotyku Zinnat, brała jeszcze Bactrim, a musi być przynajmniej 2 tyg odstępu.Mam nadzieję ,że teraz będzie już zdrowa i dotrzymamy jakoś do zabiegu.
Pozdrawiam!
_________________
Kasia-mama Piotra ( 10 lat), Zosi z zD ( 3 lata) i Zuzy ( 1 rok)
 
 
ania_as 
trajkotek


Wiek: 53
Dołączyła: 31 Paź 2006
Posty: 2078
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-12-08, 23:50   

Kasiu, życzę zdrówka Zosi. Fajnie, że się odezwałaś. :papa:
_________________
Ania, mama Łukaszka z ZD (ur. 14. 08. 2006r.), Sylwii(22l) i Szymona (19 l)
 
 
mamagugu 
złotousty


Pomogła: 11 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 07 Paź 2007
Posty: 9200
Skąd: Gillingham, Anglia
Wysłany: 2008-01-24, 23:41   5-6mm ASD to duza dziurka czy mala?

"wspaniali angielscy specjalisci"chca monitorowac serce Violkinki co 6-8 miesiecy i zapewniaja nas ze 6mm dziurka to malenstwo.ale jak mysle o rozmiarze jej serduszka to wydaje mi sie ze ten otwor jest olbrzymi!pisalyscie ze wasze dzieci mialy operacje bo wada byla powazna.pamietacie rozmiary - ile mm?nigdzie nie moge znaleźć takich konkretow.
_________________
Mama bliźniaczek: Violi z zD i Nigelli (20. 08. 2007)
"It's ok not to be ok".
 
 
Ika 
gaduła

Dołączyła: 10 Lis 2007
Posty: 443
Skąd: Nowy Jork
Wysłany: 2008-01-25, 15:57   

Nie bardzo sie znam na tym wszystkim... Ale Lena ma ubytek ASD 10 mm (ma dodatkowo jeszcze VSD). Chodzimy co m-c na kontrole, operacje ma miec jak bedzie miala minimum pol roku. Nie mam zadnych dodatkowych informacji, lekarze tez tu bardzo malo mowia... praktycznie nic.
_________________
Iwona mama Leny 5,5 (zD) i Filipa 6,5 lat (PDD)
 
 
stokrota 
trajkotek


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 26 Lut 2007
Posty: 1901
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 2008-01-25, 16:31   

Ania ma ubytek ASD I - 15 mm i VSD - 20 mm - myślę,że skoro lekarze mówią,że można poczekać i nic złego się nie dzieje, to lepiej poczekać - te otwory czasem zarastają same, a operacja też mniej ryzykowna u dziecka starszego...może dlatego tylko kontrolują...
ważne jest tylko czy nie pojawia się nadciśnienie płucne albo jakieś objawy niewydolności...
_________________
Iwona, mama Ani z zD (30.01.1990 - 10.09.2023)
 
 
mamagugu 
złotousty


Pomogła: 11 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 07 Paź 2007
Posty: 9200
Skąd: Gillingham, Anglia
Wysłany: 2008-01-25, 19:10   taaaaak

tylko jak sie tego dowiedziec skoro te badania robia tak rzadko.nastepne mamy 31 marca i jezeli nic sie nie zmienilo to nastepne rok później.sa jakies symptomy, które same mozemy zauwazyc?nie ufam"angielskim specjalistom.a czy to czeste ze ta dziurka zarasta sie sama?
_________________
Mama bliźniaczek: Violi z zD i Nigelli (20. 08. 2007)
"It's ok not to be ok".
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-01-25, 19:37   

Mamogugu objawem niewydolności jest sinienie, zaczyna się od ust, czasami nawet okolic ust, stópek - robią się blade, szare, sine. Co do nadciśnienia - tutaj potrzebna jest kontrola kardiologa i wykonywanie echa serca. Przy ASD trzeba kontrolować, czy nie powiększa się prawa komora serduszka, bo ona przy tej wadzie jest obciążona przez mieszającą się krew.

Wg mnie (laika) 5-6 mm to w skali od 1 do 10 dziurka, którą określiłabym na 4.

Nie wiem, czy częste jest zarastanie ASD. To chyba sprawa indywidualna. Zdaje się, że wraz ze wzrostem dziecka jest to właśnie możliwe. Dlatego gdy dziurka jest mała i nie pogarsza się ogólny stan dziecka - lekarze wolą czekać, bo może natura sama sobie poradzi.

Poczytaj np.:
:arrow: tutaj
:arrow: i tutaj

PS: Mamogugu widzę, że pomimo mieszkania poza granicami masz jednak polską czcionkę w postach. Proszę daj przykład swoim koleżankom i używaj polskich znaków. Takie posty czyta się zdecydowanie lepiej :-) Dziękuję :spoko:
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
stokrota 
trajkotek


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 26 Lut 2007
Posty: 1901
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 2008-01-25, 19:51   

Tak jak napisała kabatka głównym objawem,że coś jest gorzej to sinica - przede wszystkim będzie ona pojawiać się wokół ust podczas krzyku dziecka oraz duszności w czasie wysiłku (sapanie, szybsze niż do tej pory zmęczenie), gdy sinica pojawi się też podczas karmienia i dołączy się duszność podczas spoczynku to znaczy,że jest znów gorzej...mam nadzieję,że aż tak źle nie będzie u Violinki :*
_________________
Iwona, mama Ani z zD (30.01.1990 - 10.09.2023)
 
 
andzia 
milczek

Wiek: 51
Dołączyła: 25 Sty 2008
Posty: 6
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2008-01-25, 21:10   

Mój synek ma w przegrodzie międzyprzedsionkowej ubytek typu ASDII 5-6mm.W przegrodzie międzykomorowej ubytek 8-9mm.wystąpiło również ciśnienie płucne.Patryk jest już po pierwszej operacji.Niestety po zabiegu miał chłonotok,który utrzymywał się prawie miesiąc.
_________________
Ania - mama dwójki piętnastolatków i malutkiego Patryka z zD
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu