FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Prawda o wodzie
Autor Wiadomość
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-10-05, 09:34   Prawda o wodzie

Poniższy artykuł wywołał zmianę w zakupach wody w moim domu :roll:

Przypominacie sobie, ile wody Żywiec wypiłyście w ciąży, hektolitry? Ja też! No to po przeczytaniu poniższego artykułu dowiecie się, że było to mało warte. Bo woda Żywiec jest odpowiednia do przygotowywania posiłków dla maluchów, a nie do picia na co dzień, tym bardziej dla kobiet w ciąży czy karmiących.

To tylko jedna z ciekawostek z poniższego artykułu. Polecam :!:

:arrow: Zapraszam na portal.
 
 
Witek 
mruczek


Wiek: 51
Dołączył: 04 Paź 2006
Posty: 147
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2006-10-08, 16:54   

Bardzo ciekawy artykuł.
Na marginesie ciekawostka / pytanie: Czy cena jest skorelowana z jakością?
Odp. chyba nie, wynika raczej z marki

Przykład:
woda Pomorzanka - producent Lonza-Nata Sp.j. Borkowo 59 ujęcie: st.4, Borkowo 59 mineralizacja 376mg/l
woda Nata - producent Lonza-Nata Sp.j. Borkowo 59 ujęcie: st.4, Borkowo 59 mineralizacja 376mg/l

W smaku brak różnicy , Nata ma "ładniejsze", reklamowane opakowanie

ceny:
Pomorzanka 1,1 zł Nata 1,6 zł

Proponuje jednak nie brać artykułu dosłownie. Mam wątpliwości co do poziomu merytorycznego artykułu
Cytat:
Udowodniono, że po wypiciu pięciu litrów wody destylowanej człowiek umiera, bo ona rozrzedza elektrolity, wypłukuje wszystkie potrzebne składniki mineralne.

Wątpie aby to była prawda (co do zgonu). Posiadam w domu filtr odwróconej osmozy (do celów akwarystyki i spożycia), który praktycznie daje wodę destylowaną . Jest to powszechnie stosowany filtr, zdarzają się desperaci pijący tylko taką wode. W internecie czytałem parę dyskusji na temat szkodliwości wody po odwróconej osmozie, ale o udowodnionym zgonie a nawet poważnych kłopotach zdrowowtnych z powodu picia tak wyjałowionej wody mowy nie było. Aczkolwiek wierzę, że nie jest korzystne w długim okresie czasu picie wyłącznie wody z tego rodzaju filtracji.
_________________
Agatka 12 lat z zD; Janek 9 lat
olgakomorowska.pl
  
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-10-08, 19:04   

Myślę Witku, że skrajności w każdym wypadku są niezdrowe, także w tym.

Mi i mam nadzieję nie tylko mi ten artykuł uświadomił różnicę między źródlaną a mineralną. Wcześniej po prostu się nad tym nie zastanawiałam :oops:

Witek napisał/a:
Aczkolwiek wierzę, że nie jest korzystne w długim okresie czasu picie wyłącznie wody z tego rodzaju filtracji.


Znam dom, gdzie woda ze wspomnianych filtrów jest uważana za najlepszą, jedyną, używaną do picia, przygotowywania posiłków itd. I tu widzę właśnie skrajność - wynika to niestety w dużej mierze z tego, co mówią na prezentacjach osoby sprzedające owe filtry :-?
 
 
Aśka 
złotousty


Wiek: 45
Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 5409
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2006-10-09, 12:33   

kabatka napisał/a:

Mi i mam nadzieję nie tylko mi ten artykuł uświadomił różnicę między źródlaną a mineralną. Wcześniej po prostu się nad tym nie zastanawiałam :oops:


Kabatko i ja również :spoko:
_________________
Aśka, mama Martynki (2002) z zD, Mikołaja (2005) i Maciusia (2011)
 
 
Norelka 
nawijacz


Wiek: 54
Dołączyła: 06 Paź 2006
Posty: 1399
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2006-10-09, 19:51   Re: Cała prawda o wodzie - artykuł GW

kabatka napisał/a:



Ciekawe, co skłoniło Państwowy Zakład Higieny do wydania rekomendacji akurat wodzie produkowanej przez Coca-Colę?

:arrow: źródełko



Jak to co? Pieniądze, przecież wydanie świadectwa PZH kosztuje i to niemało.

Co do wody, to rzeczywiście ciekawe. Ja piję wyłącznie Staropolankę, ale wrocławianie tak mają.
_________________
Maja - mama Michała 18 l. i Adasia ur. 04.06.06 z zD www.adas.tomanik.eu
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-11-12, 19:40   

Jakiej wody ci trzeba?
autor: Anna Augustyniak
konsultacja: Tadeusz Wojtaszek
ekspert Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego
źródło: Samo zdrowie

Twoja siostra jest wiecznie zabiegana. Ty oczekujesz dziecka, a twój tata cierpi na nadciśnienie. Każde z was powinno pić na co dzień inną wodę. Każde co najmniej 1,5 litra dziennie.

Być w doskonałej kondycji, dobrze trawić, nie chorować, pięknie wyglądać. Czy to wszystko uda się bez wypicia codziennie dużej porcji wody? Odpowiedź brzmi: stanowczo nie! Ktoś, kto zapomina o wodzie, prędzej czy później dowie się co to obrzęki, częste zaparcia, bóle głowy. Bez żartów: przestrzegamy i pomagamy w wyborze wody optymalnej dla ciebie i twojej rodziny.

woda wodzie nierówna

Spośród kilkuset dostępnych na rynku wód butelkowanych, zaledwie kilkadziesiąt zasługuje na miano wody mineralnej. Wszystkie zaś reklamowane są jako najzdrowsze. Dlatego warto bacznie przyglądać się etykietom na butelkach, ponieważ niektóre wody mają w swoim składzie niewiele cennych minerałów i są mniej wartościowe nawet od zwykłej kranówki.

bilans nawilżania

Ilość wody, jaką wypijasz, musi równać się tej, którą wydalasz z moczem, przez parowanie skóry oraz podczas oddychania. Jeśli więcej wody tracisz niż przyjmujesz, to znaczy, że organizm zaczyna czerpać wodę z tzw. rezerw i grozi mu odwodnienie. Pierwsze objawy to suchość skóry dłoni i w miejscach za uszami, a także gęsty mocz o nieprzyjemnym zapachu. Nie dopuszczaj do tego. Po prostu sięgnij po wodę!

jak je odróżnić?

Wody do picia dzielą się na mineralne, źródlane i stołowe. Różnią się składem chemicznym. Wody źródlane czerpie się z płytszych warstw ziemi i ich skład nie jest stały. Wody stołowe to mieszanki wód mineralnych ze źródlanymi lub źródlane wzbogacone w składniki mineralne. Najlepiej pić wody mineralne, gdyż mają zawsze ten sam, stały skład minerałów, choć w różnych proporcjach. Z tego względu dzielą się na nisko, średnio i wysoko zmineralizowane.

MASZ NADCIŚNIENIE

Zrezygnuj z wód zawierających dużo sodu, bo wiąże on wodę w organizmie i zwiększa objętość krwi w naczyniach krwionośnych, przez co podwyższa jej ciśnienie. Sięgaj po wody zawierające duże ilości wapnia (potrzebujesz dziennie ok. 800 mg tego pierwiastka), by utrzymać prawidłową czynność serca.

dla ciebie Wody poniżej 200 mg/l sodu: Cisowianka, Ustronianka, Kinga Pienińska.

uwaga Unikaj picia zbyt dużej ilości wody naraz, bo może to spowodować odwodnienie organizmu (w czasie upałów nerki natychmiast pozbywają się nadmiaru wody).

NIE RADZISZ SOBIE ZE STRESEM

Denerwując się, szybko tracisz magnez i spada twoja aktywność. Pij wodę z dużą zawartością magnezu, bo zmniejsza napięcie nerwowe oraz likwiduje zaburzenia pracy serca. Zapobiega również drżeniom mięśni, które pojawiają się przy przemęczeniu organizmu.

dla ciebie Wody powyżej 100-200 mg/l magnezu: Ostromecko, Magnesia, Aqua Minerale.

uwaga Wybieraj wody mineralne, bo każda zawierająca nawet 50 mg magnezu w litrze ma dobroczynny wpływ na osobę łatwo ulegającą stresom.

ZRZUCASZ ZBĘDNE KILOGRAMY

Powinnaś pić dużo wody mineralnej, bo jest całkowicie pozbawiona kalorii, a dodatkowo oczyszcza organizm z toksyn. Wybieraj wody nisko zmineralizowane, z dużą ilością wapnia, bo korzystnie wpływają na przemianę materii.

dla ciebie Wody powyżej 100 mg minerałów/l: Jurajska, Cisowianka, Arctic.

uwaga Nie pij wód gazowanych. Wybieraj te zawierające poniżej 600 mg wodorowęglanów w litrze, bo zaburza on trawienie, powodując wzdęcia i zaparcia.

UPRAWIASZ SPORT

Podczas intensywnego wysiłku pocisz się, a przy tym tracisz minerały. Pij wody wysoko zmineralizowane ze związkami chlorkowo-sodowymi. To poprawi wydolność organizmu, zapobiegnie osłabieniu, szybkiemu męczeniu się, mdłościom i omdleniom.

dla ciebie Wody powyżej 1000 mg sodu i 1500 mg chlorku: Buskowianka, Galicjanka, Bio-Active Aqua.

uwaga Nie wypijaj dużej ilości naraz podczas treningu: to grozi odwodnieniem (organizm szybko pozbędzie się wody wraz z moczem). Rób przerwę co kwadrans i pij wodę małymi łykami.

SPODZIEWASZ SIĘ DZIECKA

Powinnaś pić wody mineralne z dużą zawartością magnezu i wapnia. Potrzebujesz dziennie ok. 450 mg magnezu i ok. 1200 mg wapnia, który jest niezbędnym składnikiem budulcowym kości, zębów i skóry dla twojego dziecka, a jego brak objawia się u ciebie bólami głowy.

dla ciebie Wody zawierające powyżej 100 mg/l magnezu: Sądeczanka, Muszynianka, Piwniczanka.

uwaga Wody źródlane nie są dla ciebie. Pij mineralne. Uzupełnisz w ten sposób niedobory elektrolitów, które pomogą ci lepiej znieść ciążę i poród.

JESTEŚ TROSKLIWĄ MAMĄ

Podawaj dziecku wody mineralne z dużą ilością wapnia, które korzystnie wpłyną na rozwój jego kości i zębów.

dobre dla dziecka Wody ponad 150 mg/l wapnia: Muszyna Zdrój, Vita, Skarb Życia

uwaga Nie serwuj dziecku wód smakowych, bo to... przecież oranżada z cukrem! Niemowlętom nie wolno dawać wód mineralnych, by nie zakłócić proporcji pierwiastków w ich organizmie. Mogą za to pić wody źródlane (np. Kropla Beskidu, Dobrawa).

MAM PYTANIE

Jakie wody uznaje się za lecznicze i czy można je pić na własną rekę?

odpowiada Tadeusz Wojtaszek, ekspert w dziedzinie wód mineralnych z Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego

O tym, czy woda mineralna może być uznana za leczniczą, decyduje jej skład biochemiczny, czyli ilość i rodzaj pierwiastków. Wody lecznicze zawierają zazwyczaj co najmniej 1000 mg składników mineralnych w litrze. Kuracja taką wodą, czyli krenoterapia, dobrze działa przy chorobach układu oddechowego, pokarmowego, krążenia, schorzeniach dróg moczowych.

Taka terapia powinna być przeprowadzana pod kontrolą lekarza. Specjalista zaleca określoną ilość wody, jej temperaturę i czas (czy pić przed, w trakcie, czy po posiku). Najbardziej wartościowe jest picie wody w uzdrowisku, bezpośrednio u źródła, ale można też stosować wodę butelkowaną lub opakowaną w pojemniki kartonowe, np. wody Jana, Józefa, Zuber, Słotwinka, Wielka Pieniawa.

W kuracji domowej można kierować się wskazaniami i zaleceniami zamieszczonymi w opisie wód, ale tylko w porozumieniu z lekarzem prowadzącym. Trzeba pamiętać, że wody lecznicze są lekarstwem, tak jak i inne farmaceutyki.

:arrow: źródełko - Samo zdrowie (Interia)
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-01-08, 13:40   

Toksyczny bar w wodzie
źródło: Świat Konsumenta
Test niegazowanych wód mineralnych



W dwóch spośród ocenianych w teście wód stwierdzono zawartość toksycznego baru – to najbardziej niepokojące wnioski, jakie płyną z testu. Tymczasem bar znajduje się na liście substancji mogących, już w niewielkich stężeniach, stanowić ryzyko dla zdrowia. Rozpuszczalne w wodzie sole baru mogą być przyczyną zaburzeń sercowo-naczyniowych i układu nerwowego. Duży niepokój wzbudziła zawartość baru bliska granicznej (0,9 mg/l) w wodzie Kryniczanka. Natomiast w wodzie Piwniczanka stwierdzono przekroczenie dopuszczalnego limitu o 30% (1,3 mg/l, podczas gdy limit wynosi 1 mg/l). Z tego względu Piwniczanka otrzymała 0 punktów w kategorii bezpieczeństwo spożycia i została zdyskwalifikowana w teście. Wodę spożywamy codziennie i praktycznie w nieograniczonych ilościach. A pijąc zanieczyszczoną wodę, narażamy nasze zdrowie.

Ranking
1. miejsce: Vita – bardzo dobra (4,93)
2. miejsce: Jurajska i Muszynianka - bardzo dobra (4,89)
3. miejsce: Bio Active Aqua - bardzo dobra (4,88)
4. miejsce: Cisowianka bardzo dobra (4,85)
5. miejsce: Staropolanka 2000 - bardzo dobra (4,70)
6. miejsce: Arctic – bardzo dobra (4,65)
7. miejsce: Kinga Pienińska– bardzo dobra (4,64)
8. miejsce: Kazimierska – dobra (4,29)
9. miejsce: Kryniczanka– dobra (3,75)
10. miejsce: Piwniczanka – ZDYSKWALIFIKOWANA – (2,10)

W ostatnich latach naturalne wody niegazowane lub o niskim nasyceniu dwutlenkiem węgla stale zyskują na popularności. Wielkość ich sprzedaży kształtuje się na poziomie 54%, podczas gdy jeszcze dwa lata temu plasowały się za gazowanymi. Powszechnie uważa się, że są zdrowsze od wód gazowanych i bardziej uniwersalne w użyciu. Na rynku dostępne są wody mineralne o różnym stopniu mineralizacji. Na szczególną uwagę zasługują wody o średniej zawartości składników mineralnych, które nie tylko dobrze gaszą pragnienie, ale też mogą być wykorzystywane do przygotowywania napojów i posiłków. Te o niskiej zawartości sodu i o niewysokiej mineralizacji z powodzeniem zastępują zwykłą wodę w żywieniu dzieci.


Jakość najbardziej popularnych wód mineralnych niegazowanych sprawdzamy w kolejnym teście „Świata Konsumenta”. Ze względu na rozwój tego rynku ocenie poddano jedenaście wód mineralnych, a także jedną źródlaną. W poprzednim zaś teście badano siedem wód.

Test
W teście oceniono jakość następujących wód mineralnych w opakowaniach półtoralitrowych: Arctic, Bio Active Aqua Vita, Cisowianka, Jurajska, Kazimierska, Kinga Pienińska, Kryniczanka, Muszynianka, Piwniczanka i Staropolanka 2000. Zakupiono je w dużych sieciach handlowych w okresie pełnej przydatności do spożycia. Dodatkowo poddano ocenie popularną na rynku wodę źródlaną Żywiec Zdrój, której wyniki umieszczono poza rankingiem.

W badanych wodach oceniano:

1. sposób oznakowania etykiety,
2. zawartość podstawowych składników mających znaczenie dla ogólnej mineralizacji oraz wartości dietetycznej wód (jonów wapnia, magnezu, sodu, potasu oraz jonów wodorowęglanowych, siarczanowych, chlorkowych i fluorkowych); określono zgodność składu mineralnego z deklarowanym na etykiecie;
3. bezpieczeństwo zdrowotne w tym:
- zawartość substancji niepożądanych i toksycznych w nadmiernych stężeniach, takich jak azotany i azotyny, amon, bar i żelazo,
- utlenialność wód, która świadczy o zanieczyszczeniu wody związkami organicznymi i niektórymi związkami nieorganicznymi,
- zawartość ozonu, będącego pozostałością po procesach napowietrzania (uzdatniania wody),
- jakość mikrobiologiczną wód – obecność bakterii grupy coli typu kałowego, Pseudomonas aeruginosa, paciorkowców kałowych, redukujących siarczyny oraz ogólną liczbę bakterii mezofilnych i psychrofilnych; ogólną liczbę bakterii określono dwukrotnie: bezpośrednio po otwarciu opakowań, a następnie po dwudniowym przechowywaniu,
4. cechy sensoryczne: wygląd, zapach i wrażenia smakowe.

:arrow: źródełko
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-05-10, 12:50   

Aśka napisał/a:
Martynka wody nie pije, nie lubi (sama nie piję, bo nie lubię)

:arrow: z tego wątku>>>

Ja samej wody też lubiłam do momentu aż przeczytałam sobie pierwszy artykuł z tego wątku. Odkąd zaczęłam pić mineralne wody, wiem, dlaczego wcześniej nie lubiłam wody - te, które piałm, były po prostu wodami źródlanymi, bez smkau. A taka Kinga Pienińska, mniam :-)
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu