FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
O Stowarzyszeniu w czasopiśmie BK
Autor Wiadomość
Janusz 
trajkotek


Wiek: 72
Dołączył: 06 Lis 2006
Posty: 2331
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 2007-07-26, 11:30   

W numerze 1/2007 kwaralnika Bardziej KOCHANI ukazał się artykuł z relacją z obchodów 2 Światowego Dnia Zespołu Downa w Jeleniej Górze.

Oto jego treść:

"Odmienne, ale takie same"


W bieżącym roku do obchodów 2 Światowego Dnia Zespołu Downa (World Down Syndrome Day) włączyło się także Jeleniogórskie Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa. Na terenie Jeleniej Góry obchody odbyły się w dniu 21 marca 2007 r. w 2 miejscach:

- o godz. 17:00 w osiedlowym klubie ORLIK przy ul. Wita Stwosza 6 na cieplickim osiedlu Orle nastąpiło otwarcie galerii fotografii „Odmienne, ale takie same”,

- o godz. 19:00 w Sali widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury przy ul. Bankowej 28/30 odbył się koncert warszawskiego artysty Marcina Stycznia „Pieśń o Bogu ukrytym”, poprzedzony informacją o działalności Stowarzyszenia w Jeleniej Górze.

Wystawa

Od pewnego czasu zastanawialiśmy się, w jaki sposób przybliżyć społeczności naszego miasta i regionu naszą działalność, pokazać nasze dzieci, ich radości i smutki. Pomysł zorganizowania galerii zdjęć zrodził się podczas przygotowań do obchodów 2 Światowego Dnia Zespołu Downa, obchodzonego w dniu 21 marca na całym świecie. Przez trzy kolejne tygodnie młody jeleniogórski fotograf Krzysztof Kowalski odwiedzał nas podczas zajęć muzycznych, wykonując każdorazowo olbrzymią ilość zdjęć - w sumie około 600. Z tej olbrzymiej ilości wybrał 20 czarno-białych fotografii, z których ostatecznie 12 znalazło się na wystawie. Drugą część galerii stanowią zdjęcia barwne, wykonane przez rodziców naszych dzieci w różnych okolicznościach: na piknikach, na turnusie, podczas zajęć w świetlicy. Tych z kolei zdjęć do wystawy zakwalifikowaliśmy 18. Na otwarcie wystawy przybyli członkowie Stowarzyszenia z dziećmi, mieszkańcy osiedla Orle, radna Rady Miejskiej, a jednocześnie przedstawicielka dużego zakładu produkcyjnego z Jeleniej Góry, osoby z zespołu szkół specjalnych i inni. Przyjechali nawet artyści, którzy o godz. 19:00 mieli dla nas zagrać koncert w ramach tych obchodów, jednak postanowili, że przed próbą odwiedzą naszą wystawę. Wystawa zrobiła wrażenie na oglądających, czego odzwierciedleniem są wpisy w księdze pamiątkowej. Do ustawionej skarbonki można było wrzucać datki na dofinansowanie turnusu dla dzieci, z czego większość obecnych skwapliwie skorzystała, za co także im bardzo dziękujemy.

Koncert

Drugie wydarzenie artystyczne tego wieczoru związane z obchodami 2 Św. Dnia ZD (WDSD) miało miejsce w Sali widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury, gdzie o godzinie 19:00 wystąpił Marcin Styczeń z zespołem, prezentując program z płyty „Pieśń o Bogu ukrytym”, na który składają się piosenki do tekstów wczesnych wierszy Karola Wojtyły. Płyta „Pieśń o Bogu ukrytym”, to nowe, melodyjne interpretacje wczesnych wierszy Karola Wojtyły w wykonaniu Marcina Stycznia - piosenkarza, kompozytora, autora tekstów. Zdecydowanie przeczą one tezie, że poezja Karola Wojtyły jest trudna i niedostępna. Kompozytorowi udało się połączyć szacunek dla słowa z prostotą formy muzycznej, a to daje szanse na dotarcie z przekazem poetyckim do szerszej grupy odbiorców.

Koncert stał się wydarzeniem niezwykłym. Piękna muzyka, niepowtarzalny głos artysty, nasze dzieci tańczące w mroku w swoich rzędach, łzy wzruszenia w oczach słuchaczy - wszystko to stworzyło atmosferę magiczną, piękną i mistyczną. Marcin w pięknych słowach opowiedział o przygotowaniu koncertu i o swoim spojrzeniu na dzieci z zespołem Downa. Publiczność włączyła się, klaszcząc w rytm śpiewanych piosenek i powtarzając za artystą słowa jednej z pieśni.
A kiedy po zakończeniu koncertu na scenę weszła trójka naszych dzieci z kwiatami dla artystów wzruszenie sięgnęło zenitu. Po tym wspaniałym koncercie zostało nam motto wieczoru - jakże znamienny tytuł jednej z pieśni: „Miłość mi wszystko wyjaśniła”.

Podczas wspólnej kolacji po koncercie Marcin Styczeń stwierdził, że nawet grając dla liczniejszej publiczności nigdy nie spotkał się z tak cudownym odbiorem swojej muzyki i z tak naturalną reakcją publiczności. Parę dni później w swoim blogu internetowym artysta napisał m.in.:

„Przed koncertem miałem okazję obejrzeć wystawę zdjęć dzieci z zespołem Downa zatytułowaną: „Odmienne, ale takie same”. Zobaczyłem twarze pełne niczym nieskrępowanej radości i miłości. Pomyślałem: nie odmienne, tylko takie same. Jak wszystkie dzieci chcą kochać i być kochane. Janusz inaugurując wystawę mówił, że dzieci z zespołem Downa każdą cząstkę okazanej im miłości oddadzą po tysiąckroć. Miałem okazję tego fizycznie doświadczyć. Po koncercie wbiegł na scenę chłopiec z zespołem Downa i rzucił mi się na szyję. Nie zapomnę ciepła, które od niego biło i jego uśmiechniętej twarzy.”

Zorganizowanie jeleniogórskich obchodów nie byłoby możliwe, gdyby nie pomoc ludzi życzliwych, sprawdzonych przyjaciół naszego Stowarzyszenia. Wielkie podziękowania należą się instytucjom oraz osobom, które mogły i chciały pomóc, poświęcając swój czas, umożliwiając skorzystanie z sali widowiskowej i profesjonalnej obsługi technicznej, udostępniając pomieszczenia klubowe na nasze działania, wspierając nas materialnie i logistycznie. W takich momentach czujemy, że jesteśmy razem i zawsze możemy liczyć na wsparcie działalności naszej organizacji.

~~~~~~

Artykuł zilustrowany został dwiema fotografiami: Jołaśkowej Kasiuli, której piękna fotografia była jednocześnie rozpoznawczym znakiem i logo wystawy oraz zdjęcie z wizyty na wystawie dzieci ze szkoły specjalnej.
_________________
Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą (Augustyn z Hippony).
Janusz, dziadek Michała ur. 22.05.2002 r. z zD.
 
 
iguana 
mruczek


Wiek: 43
Dołączyła: 15 Lip 2007
Posty: 109
Skąd: Jelenia Gora/Opole
Wysłany: 2007-07-26, 15:52   

:-) świetny artykuł :-)
_________________
...moja dusza ma swoje własne światlo...i swoje własne, od słońca niezależne ciemności... /KAT/
 
 
dawid legnica 
nawijacz


Wiek: 41
Dołączyła: 07 Paź 2006
Posty: 870
Skąd: legnica
Wysłany: 2007-08-03, 10:53   

mam ten nr Bardziej Kochanych i jestem pod wrazeniem - zresztą Janusz dla ciebie :prosze: za wszystko co robisz - ciesze się że mogłam cię poznać, wiele ci zawdzięczam i dawid też, dlatego zawsze trzymam kciuki za Twoje przedsięwzięcia, które zawsze wypadają wyśmienice!!!!
_________________
Basia mama Dawidka z ZD ur 02.12.2005 i Natalki ur 16.04.2008
"Nawet w najciemniejszym miejscu zawsze jest nadzieja na światło"
 
 
jpiekar 
mruczek
Jarecky

Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 100
Wysłany: 2007-08-04, 09:26   

Bardzo dobry artykuł. Jestem pod wrażeniem nie tylko po lekturze artykułu, ale i podejmowanych działań na rzecz dzieci z ZD, o których informacjie zamieszczone są na stronie www jeleniogórskiego stowarzyszenia *strona fantastyczna). Gratulacje. :brawo:
_________________
Jarecky
 
 
iguana 
mruczek


Wiek: 43
Dołączyła: 15 Lip 2007
Posty: 109
Skąd: Jelenia Gora/Opole
Wysłany: 2007-08-04, 17:20   

jpiekar napisał/a:
Bardzo dobry artykuł. Jestem pod wrażeniem nie tylko po lekturze artykułu, ale i podejmowanych działań na rzecz dzieci z ZD, o których informacjie zamieszczone są na stronie www jeleniogórskiego stowarzyszenia *strona fantastyczna). Gratulacje. :brawo:

jako webmaster aktualny dziekuję - za część merytoryczną odpowiedzialny jest tata oczywiście :-) ja tylko za część techniczną - czyli żeby wszystko umieszczane było na czas i działało jak powinno...
_________________
...moja dusza ma swoje własne światlo...i swoje własne, od słońca niezależne ciemności... /KAT/
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu