FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Światowy Dzień Zespołu Downa
Autor Wiadomość
groszek 
junior admin


Pomogła: 13 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16802
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-03-21, 13:40   

eelusiaa napisał/a:
Kto mi powie skąd się wzięły skarpetki i co autor miał na myśli?
Dla mnie osobiście skarpetki to taki hmmm.... śmierdzący temat :oops:
Szczerze mimo, że w temacie zd nie jestem nowicjuszką to nie mam pojęcia co ja mam mówić znajomym jak o ten symbol pytają.


2012 roku po raz pierwszy były Światowe obchody Dnia Zespołu Downa po tym jak w grudniu grudniu 2011 Zgromadzenie Ogólne ONZ potwierdziło celowość obchodów na arenie międzynarodowej rezolucją A/RES/66/149.
Pewnie ktoś zastanawiał sie nad Akcją społeczną wyróżniajacą ten dzień.
Powstało hasło - załóż wiele skarpetek( lots of socks) czyli trzech ! jak trzy chromosomy w 21 parze
Wiemy, ze to niewygodne, więc ewaluowało do kolorowych w paski jak prążki na chromosomie, a potem w ogole różnych nie do pary- zaburzających porządek w garderobie ;-) skarpetek,
To miała być okazja , żeby ktoś zapytał- czemu masz dwie skarpety nie do pary, a wtedy ten drugi opowiadał o ŚDZD!

kładąc nacisk że różniący się, inny nie znaczy gorszy, że w różnorodności jest siłą rozwojową społeczeństw,

:nzastanawianie: To dobry moment może na wymyślenie naszego Polskiego wyróznika - może kolorowe husty, żeby nie wyjmować stóp z butów ;-) :nzastanawianie:
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 13 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16802
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-03-21, 17:25   

Zachęcam do wzięcia udziału w konkursie w Grupie na fb. Trzeba napisać w komentarzu do poniższego linku
jak tłumaczymy dzieciom lub przyjaciołom co oznaczają te zakładane dziś skarpetki nie do pary
:arrow: link do postu na FB
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 13 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16802
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-03-21, 20:50   

Widzeliście już film na Portalu , w którym Igor zachęca nas do Świętowania?

Igor o ŚDZD
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
mija 
złotousty
Członek Stowarzyszenia


Dołączyła: 03 Paź 2006
Posty: 6174
Wysłany: 2018-03-22, 08:15   

Brawo ! Cudny Igor :*
_________________
mija - mama Bianeczki ur. 11.04.2005 r
 
 
Marzenia 
złotousty
mama Anny Julijki z zD


Pomogła: 1 raz
Wiek: 60
Dołączyła: 12 Mar 2008
Posty: 2623
Skąd: pow. gdański
Wysłany: 2018-03-22, 13:18   

Piosenka :arrow: "A Thousand Years" 1. :arrow: A Thousand Years 2 :arrow: A Thousand Years 3 :arrow: 50 mums and 50 kids :arrow: Dr. Ranj
stała się hymnem na tegoroczny światowy dzień Zespołu Downa Podczas apelu dzieci śpiewały i migały makatonem śpiewając pieśń w towarzystwie pani Hore. To jest niezwykle wzruszające i cudne. Ma potężną moc!😊 #WDSD18 #AThousandYears #WhatIBringToMyCommunity
#WOULDNTCHANGEATHING #lotsofsocks

Podoba mi się też filmik Szkoły Specjalnej z Warszawy Nr 123 do której chodzi Maks Ani groszek :arrow: I dlatego lubię mówić z Tobą
_________________
"To, co jest przyczyną twoich najgłębszych cierpień, jest zarazem źródłem twoich największych radości."
suwaczekAni
 
 
Marzenia 
złotousty
mama Anny Julijki z zD


Pomogła: 1 raz
Wiek: 60
Dołączyła: 12 Mar 2008
Posty: 2623
Skąd: pow. gdański
Wysłany: 2018-03-22, 16:40   

Osoby z zespołem Downa 21 marca 2018 r. sprawdzały bilety pasażerom :arrow: KMŁ

Koleje Małopolskie zorganizowały razem ze Stowarzyszeniem Tęcza akcję – wspólne sprawdzanie biletów w pociągach przewoźnika.

Stowarzyszenie Tęcza zajmuje się osobami z zespołem Downa na terenie Małopolski. Była to pierwsza taka akcja na terenie Europy Środkowej. Akcje takie są popularne w Europie Zachodniej – w Hiszpanii, Portugalii, Francji, Niemczech, Włoszech.

Podopieczni Tęczy wspólnie z kierownikami sprawdzali bilety podróżnym i prowadzili zbiórkę środków na wyjazd wakacyjny.
_________________
"To, co jest przyczyną twoich najgłębszych cierpień, jest zarazem źródłem twoich największych radości."
suwaczekAni
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 13 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16802
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-03-22, 17:09   

Marzenia napisał/a:


Podoba mi się też filmik Szkoły Specjalnej z Warszawy Nr 123 do której chodzi Maks Ani groszek :arrow: I dlatego lubię mówić z Tobą


Ale piosenka nie jest nasza, wcześniej była w klipie na AAC, a tu jest bez wideo
:arrow: lubię mówić z tobą
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
Marzenia 
złotousty
mama Anny Julijki z zD


Pomogła: 1 raz
Wiek: 60
Dołączyła: 12 Mar 2008
Posty: 2623
Skąd: pow. gdański
Wysłany: 2018-03-22, 17:52   

Aniu co to za link? ja tam widzę tylko słowa na czarnym tle "Miła starsza pani! Posłuchajcie naszych znajomych i głosujcie!"...? o co to chodzi? Ok. jest piosenka.
Znalazłam link do klipu :arrow: AAC

:arrow: Kiedy z serca płyną słowa
_________________
"To, co jest przyczyną twoich najgłębszych cierpień, jest zarazem źródłem twoich największych radości."
suwaczekAni
 
 
Marzenia 
złotousty
mama Anny Julijki z zD


Pomogła: 1 raz
Wiek: 60
Dołączyła: 12 Mar 2008
Posty: 2623
Skąd: pow. gdański
Wysłany: 2018-03-22, 20:42   

A w naszej szkole nie obchodzi się ŚDZD. Spotkaliście się z taką decyzja Dyrekcji? Jestem w Radzie Rodziców i myślę, zastanawiam się co mogę zrobić dla naszych dzieci?

Spotkaliście się z taka sytuacją w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym albo w Szkole Specjalnej, by był "zakaz" świętowania Światowego Dnia Zespołu Downa? Czy szkoła może wydać taki zakaz? Co ja mogę zrobić jako członek Rady rodziców? jako rodzic dziecka z zespołem Downa?

Na Fb nasza Szkoła w dniu 21 marca zamieściła spotkanie, apel z okazji 1 dnia wiosny. O zwyczajach i ani jednego słowa na temat Światowego Dnia zespołu Downa, zero informacji. Jako post samodzielny zamieścili piosenkę 50 mam i 50 dzieci bez szczególnego dopisku.

Jakoś mi dziwnie i bardzo przykro. Czuję się tak, jakby nasze dzieci były w szkole dyskryminowane. Ani w tym wyjątkowym dla niej dniu nie było w szkole, akurat w środy Ania ma terapię w Skarszewach. Zreszta tam też nie spotkałam żadnej informacji o Światowym Dniu Zespołu Downa, żadnej gazetki, po prostu nic. My obie miałyśmy kolorowe, różne skarpetki, wszyscy udawali, że tego nie widzą albo nie chcieli widzieć. Jakiś taki smutny był nasz ŚDZD
Na Fb pod postem z 21 marca napisałam zapytanie dlaczego szkoła nie świętuje ŚDZD taką dostałam odpowiedź:

"Bardzo dziękujemy za cenne uwagi związane ze Światowym Dniem Zespołu Downa. Cieszy nas niezmiernie zainteresowanie rodziców tego typu akcjami (m. in. kolorowe skarpetki).
W naszej placówce dzień ten obchodzony był w każdym oddziale edukacyjno-terapeutycznym, w którym uczy się wychowanek z zespołem Downa.

Staramy się nie wyróżniać nikogo ze względu na jego schorzenia (uczą się u nas nie tylko dzieci i młodzież z zespołem Downa), a wszystkim bez wyjątku wychowankom naszego Ośrodka proponujemy coroczne obchody Pomorskiego Dnia na Rzecz Godności Osób Niepełnosprawnych, do którego współorganizacji serdecznie zachęcamy Rodziców, w tym również Panią.
Pozdrawiamy serdecznie!

P.S Już niedługo garść informacji na temat tegorocznego Pomorskiego Dnia Na Rzecz Godności Osób Niepełnosprawnych Gdańsk 2018!"


Co Wy na to? Doradźcie mi proszę. Zazdroszczę Wam obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa. Czuję się tak jakby Ania była dyskryminowana z jej wadą genetyczną. :-(

Już za chwilę 2 kwietnia i Światowy Dzień Autyzmu. Ciekawe czy w tym dniu nasza szkoła też będzie milczeć jak zaklęta i czy nie zauważę żadnej informacji, plakatu na temat autyzmu

W Ani klasie są 2 osoby z zespołem Downa i 3 z innymi chorobami. Ja uważam Światowy Dzień zespołu Downa ma cel i sens.
_________________
"To, co jest przyczyną twoich najgłębszych cierpień, jest zarazem źródłem twoich największych radości."
suwaczekAni
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 13 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16802
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-03-22, 20:57   Dni poświęcone osobom niepełnosprawnym

Dni osób niepełnosprawnych jest wiele
4 stycznia- rocznica urodzin Braille'a

26 stycznia - Polski Dzień Transplantacji

27 stycznia - Światowy Dzień Trędowatych

4 lutego - Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem

11 lutego - Światowy Dzień Chorego

14 lutego - Dzień Chorych na Padaczkę

23 lutego - Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

trzecia niedziela marca - Światowy Dzień Inwalidów i Ludzi Niepełnosprawnych

24 marca - Światowy Dzień Walki z Gruźlicą

11 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Cierpiących na Chorobę Parkinsona

2 maja - Światowy Dzień Astmy

5 maja Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną


8 maja - Światowy Dzień Czerwonego Krzyża

24 czerwca - Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę

14 września - Światowy Dzień Chorych na Schizofrenię

21 września - Światowy Dzień Choroby Alzheimera

29 września - Międzynarodowy Dzień Niesłyszących

1 października - Międzynarodowy Dzień Ludzi Starszych

10 października - Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

12 października - Światowy Dzień Reumatyzmu

15 października - Międzynarodowy Dzień Białej Laski

17 października - Dzień Walki z Rakiem Piersi (Polska)

22 października - Międzynarodowy Dzień Jąkających się

8 listopada - Dzień Pracy Socjalnej (Europa)

13 listopada - Międzynarodowy Dzień Niewidomych

14 listopada - Światowy Dzień Zwalczania Cukrzycy

16 listopada - Międzynarodowy Dzień Tolerancji

17 listopada - Światowy Dzień Rzucania Palenia

21 listopada - Dzień Pracownika Socjalnego (Polska)

pierwszy tydzień grudnia - Europejski Tydzień Autyzmu

1 grudnia - Światowy Dzień Walki z AIDS

3 grudnia - Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

5 grudnia Międzynarodowy Dzień Wolontariusza
Dzień Pomocy Cierpiącym

Trudno sobie wyobrazić, żeby któryś ośrodek mógł obchodzić te wszystkie dni.
Znane jest też zdanie niektórych rodziców dzieci z MPDZ,czy inną niepełnosprawnością intelektualną, że kiedy mówi się o niepełnosprawnych to tylko o dzieciach z zespołem Downa i wtedy tamtym rośnie gula i komentują- znowu te Downy!

Może z tego powodu ośrodek, o którym piszesz nie chce nikogo wyróżniać i obchodzi Dzień Osoby Niepełnosprawnej 5.05.ze wszystkimi podopiecznymi.
U nas w OREW, który podlegał pod PSONI też obchodzili 5.05
Ja bym się tym nie przejmowała
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
iwi 
trajkotek


Pomogła: 7 razy
Wiek: 46
Dołączyła: 19 Paź 2008
Posty: 2286
Skąd: Świerklany
Wysłany: 2018-03-22, 21:21   

Marzeniu, może Cię to pocieszy, u Igora w szkole (zespół szkół specjalnych) też nie obchodzą Światowego Dnia Zespołu Downa. Dnia autyzmu również. Świętują za to Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej. Jest wtedy uroczysta msza, występy i inne atrakcje na rynku.
W integracyjnej podstawówce obchodzili ŚDZD, autyzmu też: świętowano w jednym dniu, sobota to była - był bieg "Zespołowo z Autyzmem", wystawa z wizerunkami znanych osób z tymi schorzeniami... A Dnia Godności nie świętowano.
_________________
Iwona - mama Igora z zD (15.10.2001)
foteczkowy zakątek Igora
 
 
Marzenia 
złotousty
mama Anny Julijki z zD


Pomogła: 1 raz
Wiek: 60
Dołączyła: 12 Mar 2008
Posty: 2623
Skąd: pow. gdański
Wysłany: 2018-03-22, 21:23   

Aniu dzięki za radę. SOSW podlega pod Kuratorium Oświaty bezpośrednio. Mimo wszystko czuję, że szkoła dyskryminuje osoby z zespołem Downa skoro nie można świętować tego dnia w szkole. Jakoś mi przykro z tego powodu.

Iwi to jesteśmy w podobnej sytuacji. U nas 5 maja nie ma Mszy Św. to nas różni

Dobrze, że chociaż mamy w Gdańsku Fundację Ja też i że z nimi możemy co roku świętować ŚDZD. W innych szkołach się wiele dzieje w tym dniu a u nas cisza i tylko 1 dzień wiosny.

Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej Intelektualne jest też u nas w szkole obchodzony, w PSONI w Skarszewach także na szczęście. W tym roku będę nawet występować w przedstawieniu z tej okazji.
W przyszłym roku postaram się coś sama zrobić, jakiś plakat chociażby do klasy. Może pozwolą mi go powiesić.

W tym roku Olam od Kajki i Monika od Martynki zadziałały w swojej szkole specjalnej. Zrobiły plakat, zainicjowały pokaz mody wiosennej w wydaniu dzieci z zespołem Downa. Było pięknie, kolorowo i radośnie.
_________________
"To, co jest przyczyną twoich najgłębszych cierpień, jest zarazem źródłem twoich największych radości."
suwaczekAni
 
 
hoobs
nawijacz

Pomógł: 2 razy
Wiek: 43
Dołączył: 25 Lip 2010
Posty: 1068
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2018-03-22, 21:33   

W naszym integracyjnym przedszkolu w tym roku też nie było nawet wzmianki o ŚDZD (w tamtym roku na dwóch grupach na prośbę rodziców byłby pogadanki i kolorowe skarpety nie do pary). Też mi się jakoś smutno zrobiło, że nie ma żadnej inicjatywy ze strony nauczycieli i dyrekcji, a akcja ogólnoświatowa. Ale odpowiedź z Ani szkoły pokazała mi inny punkt widzenia. Faktycznie nie sposób świętować wszystkich dni, w których świętuje się różne wady czy schorzenia. Zwłaszcza w szkołach specjalnych czy ośrodkach szkolno-wychowawczych gdzie tych dzieci jest całe mnóstwo. Trzeba to zaakceptować. Choć z drugiej strony nie trzeba tego świętować z jakąś pompą, wystarczyłby choć jakiś plakat informacyjny.
_________________
Basia - mama Patryka z zD (06.07.2010) i Kacpra (17.07.2015).
---------------------------
"W życiu nie chodzi o to, by przeczekać burzę, ale o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu"
 
 
Marzenia 
złotousty
mama Anny Julijki z zD


Pomogła: 1 raz
Wiek: 60
Dołączyła: 12 Mar 2008
Posty: 2623
Skąd: pow. gdański
Wysłany: 2018-03-24, 08:11   

I jeszcze taki piękny filmik z okazji tegorocznego Światowego Dnia Zespołu Downa 2018 :arrow: Podziękowania dla Rodziców :kwiat3:

Tak uczniowie świętowali Dzień Zespołu Downa w Rudzie Ślaskiej. Mają tam cudownych nauczycieli, którzy rok w rok wymyślają coś nowego w ten szczególny dzień naszych dzieci.
_________________
"To, co jest przyczyną twoich najgłębszych cierpień, jest zarazem źródłem twoich największych radości."
suwaczekAni
 
 
Marzenia 
złotousty
mama Anny Julijki z zD


Pomogła: 1 raz
Wiek: 60
Dołączyła: 12 Mar 2008
Posty: 2623
Skąd: pow. gdański
Wysłany: 2018-03-26, 07:18   

Wykonanie pewnej cioci :arrow: Tysiąc lat dla zespołu Downa

Wychowankowie podsiedleckiej placówki SOSW w Stocku Lackim przygotowali z okazji Światowego Dnia zespołu Downa 2018 przepiękne, wzruszające występy artystyczne – m.in. tańce, recytacje, piosenki, a nawet pokaz wiosennej mody :arrow:
Światowy Dzień zespołu Downa w Stock Lacki

W Anglii z okazji Światowego Dnia zespołu Downa 60 Mam dzieci z zespołem Downa zrobiło sobie tauaż z :arrow: trzema strzałami który symbolizuje zespół Downa
:arrow: tatuaż trzy strzały
_________________
"To, co jest przyczyną twoich najgłębszych cierpień, jest zarazem źródłem twoich największych radości."
suwaczekAni
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu