FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Konferencje Fundacji Wspierania Rozwoju "Ja Też"
Autor Wiadomość
Marzenia 
złotousty
mama Anny Julijki z zD


Pomogła: 1 raz
Wiek: 60
Dołączyła: 12 Mar 2008
Posty: 2623
Skąd: pow. gdański
Wysłany: 2015-05-04, 23:50   

Starałam się uchylić i przybliżyć Wam, jak najwięcej zapamiętanych przeze mnie ważnych informacji z II Pomorskiej Konferencji. Z wielką radością podzieliłam się tymi wiadomościami z Wami. Jeżeli coś źle zapamiętałam, przekazałam to proszę mnie poprawić i przepraszam.

Ogólnie na II Pomorskiej Konferencji na rzecz Osób z Zespołem Downa - Ja też mam przyszłość było mnóstwo znakomitych gości i niezwykłych autorytetów medycznych, 45 wykładowców i prowadzących warsztaty, 127 rodziców, 30 specjalistów, 60 studentów, 42 dzieci, trochę zakątkowiczów - ja, sylpa, arleta, kabatka...???


"Konferencja wniosła nową wiedzę i nowe nadzieje, umocniła wszystkich we wspólnym patrzeniu i wyznaczaniu kierunków dalszych działań. Pokazała jak wielu mamy wokół siebie ludzi, którzy razem z nami są gotowi budować lepszą przyszłość dla naszych dzieci."
_________________
"To, co jest przyczyną twoich najgłębszych cierpień, jest zarazem źródłem twoich największych radości."
suwaczekAni
 
 
efcia 
trajkotek


Pomogła: 1 raz
Wiek: 46
Dołączyła: 05 Lut 2011
Posty: 2418
Skąd: Wągrowiec
Wysłany: 2015-05-05, 15:06   

Byłam w zeszłym roku na konferencji, byłam na wykładzie pani Cieszyńskiej i nie przypominam sobie by wtedy o tym mówiła, tym bardziej, że nigdzie z jej wykładu nie wychodziłam. W tym roku nie mogłam jechać więc zaciekawiło mnie to co napisałaś.

Aniu również chciałabym żeby ktoś jeszcze z uczestników się wypowiedział na ten temat, może ktoś zapamiętał więcej niż Marzenia.
_________________
Ewa, mama Mikołaja (19.02.2006) i słodkiego Dawidka z ZD (06.03.2010)
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-05-05, 16:07   

Ja Wam nie powiem, bo na wykładzie ani warsztatach Cieszyńskiej nie byłam :em3:
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
arleta 
gaduła

Wiek: 50
Dołączyła: 30 Gru 2012
Posty: 387
Wysłany: 2015-05-05, 19:34   

Witam potwierdzam, że prof. Cieszyńska mówiła o dmuchaniu i słomce. Zgadzam się z Marzeną - materiału było tak wiele, że ciężko było wszystko zapamiętać, a tym bardziej zanotować. Ja w notatkach mam "zero dmuchania i picia przez słomkę" Jeśli dobrze pamiętam to pani prof. powiedziała, że dmuchanie to przestarzała metoda, natomiast picie przez słomkę powoduje układanie języka w rurkę co utrudnia wypowiadanie niektórych głosek. Ja rozmawiałam z wieloma logopedami i wszyscy byli zgodni, ze najlepszy dla naszych dzieci jest zwykły kubek, a nie butelki, słomki czy niekapki.
Ale pani Cieszyńskiej raczej chodziło o szerszy kontekst, podkreślenie, ze Metoda Krakowska ma za zadanie stymulować cały rozwój poznawczy naszych dzieci, a nie skupia się tylko na aparacie artykulacyjnym, tak mi się przynajmniej wydaje
_________________
Arleta mama Kasandry 15.05.2000, Nikoletty 16.07.2005 i Gabrysia z ZD 20.04.2013
 
 
aniak 
złotousty


Pomogła: 15 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 5782
Skąd: Chylice/Piaseczno
Wysłany: 2015-05-05, 19:59   

arleta napisał/a:
....pani prof. powiedziała, że dmuchanie to przestarzała metoda, natomiast picie przez słomkę powoduje układanie języka w rurkę co utrudnia wypowiadanie niektórych głosek.

Wstałam, poszłam się napić przez słomkę i ..... nijak mój język nie układa się w rurkę :nie:
Absolutnie nie jestem znawcą w tej kwestii, ale ..... muszę jednak dopytać naszych. Dmuchać też można w przeróżny sposób używając pliczków i układając usta. Sprawdziłam.

Może się czepiam, ale osobiście nie lubię jeśli przekreśla się coś, co dla niektórych jest dobre i skuteczne.

Przypomina mi to rozmowy z trenerami pływackimi - jedni rękawki dla dzieci uważają za zło i nigdy ich nie używają ucząc, a inni uznają możliwości dziecka (w tym przypadku najczęściej strach) i jak tylko widzą potrzebę - stosują. Każdemu co innego jest potrzebne.

I to chyba już nie w temacie ;-)
_________________
Anka - mama PIOTRKA (14.04.2008), Ani (34) żony Mateusza, Jacka Juniora (30) męża Oli, Łukasza (28) i babcia Franka, Staśka, Stefana, Róży i Kazika :) oraz Józka i Zuzi
 
 
Iwona K 
nawijacz

Pomogła: 1 raz
Wiek: 62
Dołączyła: 03 Lis 2006
Posty: 1021
Skąd: Konin
Wysłany: 2015-05-05, 21:00   

Jakiś czas temu byłam na szkoleniu pani Cieszyńskiej i odniosłam wrażenie, że tylko swoją metodę uważa za panaceum na wszelkie możliwe problemy rozwojowe dzieci. Inne metody posądza o szarlatanerstwo, zarzuca im małą skuteczność, brak podstaw naukowych itd.
_________________
Mama Wojtka z zD ur.13 luty 2004
 
 
Maria74
złotousty

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 27 Sie 2014
Posty: 2554
Wysłany: 2015-05-05, 21:53   

Aniak napisała: "Może się czepiam, ale osobiście nie lubię jeśli przekreśla się coś, co dla niektórych jest dobre i skuteczne."

To tak jak ja :tak: :tak: We wszystkim umiar i zdrowy rozsądek.
_________________
Maria, mama Krzysia z zD ur. 19.11.2013 r.
 
 
iwi 
trajkotek


Pomogła: 7 razy
Wiek: 46
Dołączyła: 19 Paź 2008
Posty: 2286
Skąd: Świerklany
Wysłany: 2015-05-05, 22:19   

Ja na tej konferencji nie byłam. Ale pamiętam ze zlotu, że Pani Mira też o piciu z kubków niekapków, z dzióbkiem (i butelek typu kubuś play) oraz przez słomkę mówiła, że nie jest dobre. Chyba, że dziecko obejmuje je tylko ustami, tak jak przy piciu ze szklanki i że nie wysuwa wtedy dolnej szczęki. Tak, ja to zapamiętałam. O dmuchaniu nie pamiętam.

A mieliśmy swego czasu logopedę, której konikiem było dmuchanie na wszelkie sposoby. Ale to miało służyć temu, żeby Igor nabierał więcej powietrza przy mówieniu. Bo często miał jeszcze coś do powiedzenia, a już zużył zaciągniętą porcję powietrza.
_________________
Iwona - mama Igora z zD (15.10.2001)
foteczkowy zakątek Igora
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 14 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16898
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-05-06, 18:34   

Ja akurat uważam że picie przez słomkę pomogło Maksowi ogarnąć połykanie jak po raz pierwszy założył aparat ortodontyczny i ślina po prostu wypływała mu z ust, a on nie wiedział jak sobie z tym poradzić
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
magdolina 
cichosza


Wiek: 41
Dołączyła: 10 Sie 2009
Posty: 40
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2015-05-07, 00:18   II Pomorska Konferencja JA TEŻ mam przyszłość

grażyna napisał/a:
Rąbka tajemnicy mogli by chyba uczestnicy konferencji uchylić. Min. po to się jeździ na konferencję, żeby móc się dzielić swoimi spostrzeżeniami z innymi. Chyba żadnych tajnych dokumentacji tam nie rozpracowywaliście ;-) . Rozumiem, że stowarzyszenie chce zarobić na płytach DVD. Kto chce kupić to kupi, a kilka słów sprawozdania mogłoby do tego nawet nakłonić.


Oczywiście, że można, a nawet należy dzielić się zdobytymi informacjami:) Płyty z Konferencji mają służyć jedynie do przypomnienia wiadomości i uwiecznienia tych chwil:)
Co do dmuchania, pracy z piórkami, słomką itd. - niestety nie słyszałam tej części wypowiedzi Profesor Cieszyńskiej, ale jestem pewna, że nie miała na myśli kategorycznego wystrzegania się słomki, jeśli dziecko pije przez słomkę od czasu do czasu, z pewnością nie zauważymy u niego żadnych efektów niepożądanych. Jednak nie można dopuścić to picia wyłącznie przez słomkę. Osobiście znam dzieci, które zbyt dużo, zbyt długo, zbyt często piły przez słomkę, miały ogromne trudności z przełykaniem płynów inną techniką oraz z pionizacją języka, a to nie pozwala na realizację niektórych głosek. Dzieci z ZD jak każde inne muszą nauczyć sie jak najwcześniej prawidłowego picia ze zwykłego kubka bez słomki i gryzienia pokarmów stałych, pomaga to w pionizacji języka oraz wzmacnia mięśnie, a tym samym usprawnia aparat artykulacyjny. Ćwiczenia oddechowe i usprawniające artykulację warto wykonywać w połączeniu ze znaczeniami, nauką czytania i z budowaniem systemu językowego. Przykładowym ćwiczeniem są sekwencje słuchowe, kiedy dziecko wypowiada, powtarza, czyta samogłoski pojedynczo, wielokrotnie, krótko, długo, z naprzemiennym ułożeniem aparatu artykulacyjnego itd. Terapia powinna obejmować wszystkie funkcje poznawcze, a więc zajmuje dziecku ładny kawałek każdego dnia i ma być skuteczna, zatem warto pomyśleć o tym, żeby nie przedłużać czasu ćwiczeń o niekonieczne lub nieskuteczne ich formy.
Oczywiście wybór zawsze pozostaje po stronie rodziców:)
Serdecznie pozdrawiam
Magda (Fundacja JA TEŻ)
_________________
Magda D
Mama 3,5 letniego Marcela z ZD
 
 
Marzenia 
złotousty
mama Anny Julijki z zD


Pomogła: 1 raz
Wiek: 60
Dołączyła: 12 Mar 2008
Posty: 2623
Skąd: pow. gdański
Wysłany: 2017-11-10, 10:39   

III Pomorską Konferencję Fundacji JA TEŻ na rzecz osób z zespołem Downa, ich rodzin, lekarzy i nauczycieli

W terminie 3-4 marca 2018 roku odbędzie się w Gdańsku III Pomorska Konferencja Fundacji JA TEŻ na rzecz osób z zespołem Downa, ich rodzin, lekarzy i nauczycieli. Będą wykłady, warsztaty, grupy wsparcia i jak zawsze badania medyczne dla dzieci oraz dorosłych - połączone z realizacją projektu badawczego GUM-ed, którego celem jest poprawienie funkcjonowania osób dorosłych z ZD. Więcej można przeczytać na stronie Fundacji "Ja Też".

Link: III Pomorska Konferencja Fundacji "Ja Też"
_________________
"To, co jest przyczyną twoich najgłębszych cierpień, jest zarazem źródłem twoich największych radości."
suwaczekAni
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 14 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16898
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-11-10, 19:29   

Już się przestraszyłam, że ta konferencja też w grudniu!!!
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
Marzenia 
złotousty
mama Anny Julijki z zD


Pomogła: 1 raz
Wiek: 60
Dołączyła: 12 Mar 2008
Posty: 2623
Skąd: pow. gdański
Wysłany: 2017-11-12, 01:37   

Aniu, to prawda grudzień obrodził w tym roku w Konferencje. Fajnie, że przyszły rok też dobrze się zapowiada. Zawsze to okazja do spotkania w realu.
_________________
"To, co jest przyczyną twoich najgłębszych cierpień, jest zarazem źródłem twoich największych radości."
suwaczekAni
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 14 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16898
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-11-12, 17:33   

To prawda...
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 14 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16898
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-01-30, 23:01   3-4.03.2018 Sobieszewo-III Pomorska Konferencja

Ruszyły zapisy na III Pomorską Konferencję :arrow: rejestracja
Po wypełnieniu formularza należy opłacić swój udział w Konferencji.
Pojedynczy uczestnik to koszt 275 zł,
Dwoje rodziców - 480 zł
Płatność można zrealizować przelewem na konto Fundacji "Ja Też"

Znany jest już imponujący Program III Pomorskiej Konferencji

Konferencja będzie przebiegać dwutorowo; Na jednym torze znajdą się rodzice dzieci młodszych , a drugim pojadą rodzice i opiekunowie dorosłych osób z zespołem Downa.
Przewidziana jest opieka dla dzieci, które z rodzicami przyjadą na Konferencję i skończyły już dwa lata. Rodzice będą mogli skonsultować się z lekarzami GUM
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu