FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Nie daj się oszukać
Autor Wiadomość
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-12-15, 12:16   Nie daj się oszukać

Nie bierz paczki znikąd
Zbigniew Modrzewski
źródło: Metropol 223 (1424)

Reader’s Digest śle drogie prezenty, których nikt nie zamawiał – alarmuja nasi Czytelnicy. RD zaprzecza.
– Dostałam awizo, że mam odebrać przesyłkę na poczcie. Na miejscu czekała paczka Reader’s Digest. Odmówiłam odbioru, bo nic z tej firmy nie zamawiałam – mówi Halina Hańczewska. Jak relacjonuje, do okienka podeszła po niej staruszka, która wcześniej wzięła paczkę. Gdy po jej otwarciu zorientowała się, że w środku jest książka, której nie zamawiała – a za którą ma zapłacić ok. 70 zł – chciała zwrócić przesyłkę. Okazało się, że paczkę trzeba ponownie nadać, a to kosztuje 8,50 zł. Według Czytelniczki, pracownica poczty przyznała też, że takich przesyłek jest cała masa.

Anna Jabłońska z działu public relations RD zapewniła nas, że jej firma nie wysyła niezamówionych przesyłek. Sugeruje, że pani Hańczewska zamówiła książkę, tylko tego nie pamięta. Ta jednak zaprzecza i zapowiada, że będzie domagać się od RD odpowiedzi, jak weszła w posiadanie jej danych adresowych. – Jeżeli nadawca wysyła niezamówione przesyłki, robi to na własną odpowiedzialność – wyjaśnia Małgorzata Cieloch, rzeczniczka Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jak zaznacza, tylko od naszej dobrej woli zależy, czy zwrócimy niezamówione przesyłki nadawcy.

Gdzie sie poskarżyć:
• Wszelkie przypadki nieuczciwej sprzedaży można zgłaszać do miejskiego lub powiatowego rzecznika konsumentów.

:arrow: źródełko (format PDF)
 
 
Aśka 
złotousty


Wiek: 45
Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 5409
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2006-12-15, 13:21   

:prosze: Monika, dam to do przeczytania mojej mamie, która "koresponduje" z tą firmą i nie może przestać, niby coś im pisze, że kończy z tym, ale tam nikt tego nie czyta.
Zdarza się, że przysyłają kilka razy tą samą rzecz :roll:
_________________
Aśka, mama Martynki (2002) z zD, Mikołaja (2005) i Maciusia (2011)
  
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-01-22, 09:19   

Na pewno dostaliście nieraz rozpaczliwe maile z prośbą o pomoc dla dziecka... Niedawno krążył taki mail po necie, który należało przesłać bez żadnej zmiany do jak największej liczby osób. Rodzice mieli mieć z tego rzekomo ileś tam groszy z każdego adresu, pod który się wysłało...
Przeczytajcie... :evil:

Oszukańcze e-maile
Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin
Jakub Stachowiak

źródło: Dziennik 30 IX 2006 r.

Spamerzy wykorzystują dramat chorych dzieci do zarabiania wielkich pieniędzy

Uwaga na e-maila: „Ola wygrała z ogniem bój o życie, teraz walczy o swoją przyszłość". Dalej opisana jest tragedia 14-miesięcznej dziewczynki, która przeżyła pożar i potrzebuje pieniędzy na leczenie blizn. I najważniejsze, apel, żeby rozesłać list do jak największej liczby znajomych, bo za każde kliknięcie dziecko ma dostać 3 grosze. List jest dziełem oszusta. Nikt nie zbiera w Polsce pieniędzy w taki sposób.
Ten, kto wysyła podobne e-maile, to drań. Ola istniej e, prawdziwe są jej zdjęcie i historia oraz to, że leczyła się u słynnego lekarza znanego z tego, że ratuje beznadziejne przypadki. I to koniec treści zgodnych z prawdą. Resz¬ta, czyli to, że „e-mail zawiera skrypt html, który zlicza, ile razy był wysłany, a płaci firma zajmująca się badaniami skuteczności e-mailingu jako formy mar¬ketingowej" to wierutne kłamstwo.
- Nie dostajemy z tego ani grosza - mówi Anna Kuczma, matka dziewczynki. List krąży od roku, Kuczmowie próbowali go jakoś zablokować, ale nic się nie da zrobić. - Nie wiemy, kto to rozsyła - mówi kobieta.
Po co list rozsyłany jest w tysiącach kopii? Wyjaśnienie jest proste. Ktoś śledzi jego trasę i kompletuje w ten sposób bazę danych zawierających adresy e-ma-ilowe. Później taką bazę sprzeda firmom, które zaczną zalewać skrzynki nadawców ofertami reklamowymi: artykułów erotycznych, podróbek leków, markowych ubrań czy kosmetyków. - Jestem pewny, że robi to handlarz adresami e-mailowymi - mówi komisarz Dariusz Urbański, specjalista do zwalczania przestępczości interneto-wej Komendy Głównej Policji. - Ludzie przesyłają sobie te e-maile, a oszust siedzi sobie w domu i zarabia świetne pieniądze.
Kiedyś jeden adres „chodził" na rynku po 10 gr. Jeśli e-mail ma duży odzew, może się uzbierać kilkadziesiąt tysięcy adresów, a więc na jednym liście rozsyłanym metodą podaj dalej można zarobić nawet kilka tysięcy złotych.
Czy drania, który wykorzystuje chorobę małej dziewczynki do wyłudzania danych, można złapać i zamknąć w więzieniu? - To nie przestępstwo, to wykroczenie - mówi komisarz Urbański. -A szukanie nadawców spamów jest bardzo czasochłonne i trudne, bo oni mają swoje siedziby za granicą, w Stanach Zjednoczonych albo w Korei.
Spamerzy z zimną krwią wykorzystują naszą wrażliwość. Wiedzą, że e-mail o poparzonej dziewczynce potrzebującej pieniędzy na operacje, leki, opatrunki poruszy każdego. Wystarczy spojrzeć na jej zdjęcie dołączone do e-maila, żeby poczuć ucisk w sercu i bez wahania kliknąć, skoro to może jej pomóc. Aby e-maila uwiarygodnić, pada w nim nazwa znanego szpitala dziecięcego w Prokocimiu i nazwisko doc. Jacka Puchały. Jednak Marcin Mikos, rzecznik szpitala, zaklina się: - Proszę w to nie wierzyć! Nie zbieramy pieniędzy w ten sposób. Leczenie oparzeń jest drogie i prowadzimy zbiórkę na ten cel, ale mamy specjalne konto i nigdy nie zbieramy na konkretne dziecko. Mogę tylko zaapelować do ludzi, żeby nie reagowali na e-maile, w których nie ma numeru konta i kontaktu do nadawców.
Ola, której nieszczęściem posługuje się oszust, ma teraz dwa i pół roku. Kiedy miała rok, w jej domu wybuchł pożar. - Zapaliła się sadza w kominie i cofnęło ogień do domu - opisuje Anna Kuczma, jej mama. Ogień okaleczył twarz i czaszkę dziewczynki. - Przywiózł ją do nas z Sanoka śmigłowiec, była w skrajnie ciężkim stanie - wspomina Mikos. - Kilka tygodni trwała walka o jej życie.
Lekarze wygrali, a dalsze leczenie przyniosło znakomite efekty. Nadal jednak jest wiele do zrobienia. -Ola rozwija się prawidłowo, ale nie ma kości na czubku czaszki, tylko oponę twar¬dą i zaraz mózg, na podwórku bawi się w kasku - mówi matka. - Ma też potworne blizny. Czeka ją jeszcze wiele operacji, niektóre w Ameryce.
Oli nadal potrzebne są drogie maści, opatrunki, ubranka uciskowe. Jej historia była opisywana w mediach, ale rozsyłany e-mail nie ma z pomocą dziewczynce nic wspólnego. Prawo ma się jednak w Polsce zmienić i wysyłanie spamu kosztować będzie nawet 100 tys. zł. Może wtedy z sieci znikną oszukańcze „łańcuszki".

:arrow: źródełko
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2007-01-27, 09:27   

Nie tak dawno,bo 2 dni temu dostałam taki meil..
teraz z czystym sumieniem odsyłam je do kosza...

chociaż zawsze mam dylemat...a może to jednak prawda i ktoś naprawdę potrzebuje pomocy... :cry:
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
gosia73 
trajkotek


Wiek: 50
Dołączyła: 13 Lis 2006
Posty: 1885
Skąd: okolice Radomska
Wysłany: 2007-01-28, 15:01   

Alicjo, to tak jak ja. Raczej nie wierzę takim mailom, ale zawsze pozostaje we mnie jakaś wątpliwość.
_________________
Gosia-mama Weroniki (2001) i Ani z zd (01.02.2007)
Nasza historia
Moje foto
 
 
Janusz 
trajkotek


Wiek: 72
Dołączył: 06 Lis 2006
Posty: 2329
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 2007-01-28, 17:34   

Ja osobiście nigdy nie przesyłam dalej takich maili, ostrzeżeń, łańcuszkow na pps w rodzaju "prześlij do 5 osób, a będziesz szcześliwy, do 10 osób, to... itd" i trafia mnie to i owo, jak otrzymuję je od znajomych.

Tak samo nie klikam w adresy w listach e-mail, jak już muszę, to je kopiuję i wpisuję do przeglądarki, często link "kliknij, żeby nie otrzymywać tych informacji" zawiera element szkodliwy, lub szpiegowski.
_________________
Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą (Augustyn z Hippony).
Janusz, dziadek Michała ur. 22.05.2002 r. z zD.
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-03-01, 10:04   

Dziś na GG dostałam taką informację:

Cytat:
"Przepraszamy za klopoty z dostepem do serwerow GG w dniach 01.03.2007, ktore moga nastapic ze wzgledu na prace przy wprowadzeniu nowego systemu taryfikacji. Od poniedzialku (05.03) serwery GG beda juz calkowicie stabilne.
Od poniedzialku uruchomienie dostepu na kolejne 30 dni nastapi 15 sekund po wyslaniu SMSa o tresci twoj_numer_GG na numer 79** za 9,88 + VAT. Producent GG zamierza wprowadzić opłaty za korzystanie z programu. Firma SMS Express uznała, że aby uporać się z ciągłymi kłopotami z łączeniem się z serwerem musi zainwestować w nowe łącza i serwery. Dodatkowo producent GG uznał, że większość użytkownik w zaprzestaje korzystania z GG na korzyść innych komunikator w. W tej chwili są przeprowadzane badania i wykonywane są statystyki ilości przesłanych wiadomości przez Twoje GG. Jeżeli wyślesz tą wiadomość do minimum 10 (im więcej tym lepiej) Dostaniesz darmowe GG."


Nie wierzcie w te bzdury!

__________________
Przeczytajcie:

Ponownie docierają do nas informacje o krążącej wśród użytkowników komunikatora Gadu-Gadu wiadomości, jakoby korzystanie z GG miało być płatne.

Oszuści starają się namówić internautów do wysyłania SMS-ów pod wskazany numer. Rzekomo ma to zapewnić możliwość korzystania z tego popularnego w Polsce komunikatora.

Przypominamy zatem, że do tego typu informacji zawsze należy podchodzić z rezerwą i sprawdzać je, przynajmniej na oficjalnej stronie produktu.

Nie klikajmy także w odnośniki przesłane w tego typu wiadomościach, czy też wiadomościach e-mail, które mają potwierdzić doniesienia oszustów! Nie trudno jest bowiem stworzyć wierną kopię dowolnej strony w sieci i umieścić ją pod bardzo podobnie brzmiącym adresem.

W celu potwierdzenia kontrowersyjnej informacji, najbezpieczniej będzie udać się na stronę producenta lub stronę produktu, poprzez ręczne wprowadzenie adresu w przeglądarce, a następnie odwiedzenie działu aktualności.

Na stronie www.gadu-gadu.pl znajdziemy poniższy komunikat:

Gadu-Gadu było, jest i będzie za FREE

Szanowni Użytkownicy Gadu-Gadu !
W związku z pojawiającymi się w sieci fałszywymi plotkami informującymi o zamiarze wprowadzenia opłat za korzystanie z komunikatora Gadu-Gadu, pragniemy jasno i jednoznacznie poinformować:
Korzystanie z komunikatora Gadu-Gadu było, jest i będzie bezpłatne . Każdy ma możliwość łatwego i bezpłatnego korzystania z GG, teraz i w przyszłości.
Nie planujemy wprowadzania żadnych opłat. Koszty utrzymywania i rozwoju komunikatora, w tym całej infrastruktury technicznej, pokrywane są z reklam. Pragniemy poinformować, że jedynym, wiarygodnym źródłem informacji o Gadu-Gadu jest dział "Aktualności" na naszej stronie internetowej.



Warto również od razu zgłosić próbę oszustwa przedstawicielom firmy, w tym przypadku Gadu-Gadu Sp. z o.o. W tym celu należy zachować numer konta użytkownika, z którego otrzymaliście podejrzaną wiadomość, dokładną datę oraz treść wiadomości. Ponieważ na stronie kontaktowej podany jest tylko e-mail nie powinniśmy oczekiwać odpowiedzi czy podziękowań, gdyż w podobnych sytuacjach firma może po prostu zostać zalana prośbami o weryfikację doniesień. Lepiej żeby jej pracownicy skupili się na szybkim namierzeniu przestępców.

Na koniec w internecie warto trzymać się pewnej zasady: jeśli nie mamy 100-procentowej pewności, że coś jest płatne, nie płaćmy za to.

Dziękujemy Czytelnikom za podesłanie informacji.

:arrow: źródełko
:arrow: zobacz także
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
Aśka 
złotousty


Wiek: 45
Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 5409
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2007-03-01, 15:10   

:prosze: Monia, pewnie bym się dała nabrać ;/
_________________
Aśka, mama Martynki (2002) z zD, Mikołaja (2005) i Maciusia (2011)
 
 
karolina1 
trajkotek


Wiek: 42
Dołączyła: 13 Lut 2007
Posty: 1755
Skąd: wielkopolska
Wysłany: 2007-03-01, 19:32   

Ja pewnie też. :evil:
_________________
Karolina, mama Nicolki (7l.)
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-04-17, 13:41   

Microsoft ostrzega polskich internautów
Rzeczpospolita nr 090

Firma Microsoft informuje, że nikomu nie zleciła ani sama nie jest nadawcą rozsyłanych do polskich internautów wiadomości e-mail zatytułowanych "Uwaga - twój komputer jest zagrożony". Są one opatrzone logo Microsoft Windows i aliasem Microsoft Centrum Bezpieczeństwa. Zachęcają do natychmiastowej aktualizacji systemu Windows. Microsoft przestrzega polskich internautów przed otwieraniem takiej korespondencji oraz przed klikaniem w zawarte w niej linki oraz instalowaniem z nich jakichkolwiek aplikacji. Łącza te prowadzą do strony internetowej zawierającej niebezpieczne oprogramowanie infekujące komputer.

:arrow: źródełko
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-10-29, 19:32   

Jeśli dostaniecie mail o takiej treści jak poniżej, nie przekazujcie go dalej.

Invitation

Koleżanki i Koledzy,
W najbliższych dniach musicie uważać i nie otwierać
żadnych wiadomości o nazwie "invitation", niezależnie
od tego, kto ją wysłał. Jest to wirus, który "otwiera"
znicz olimpijski, który pali dysk twardy.
Tego wirusa otrzymacie od osoby, która znajduje się
na liście kontaktów, dlatego musicie rozpowszechnić
tego maila, bo lepiej otrzymać go 25 razy
niż otrzymać i otworzyć wirusa.
Jeśli otrzymacie wiadomość zatytułowaną "invitation"
nie otwierajcie jej i od razu wyłączcie komputer.
Jest to najgorszy wirus, o jakim informowało CNN,
zaklasyfikowany przez Microsoft jako najbardziej
niszczycielski z wszystkich, które kiedykolwiek
pojawiły się.
Ten wirus został odkryty wczoraj po południu
w MCafee i nie ma jeszcze dla niego rozwiązania.

Ten wirus po prostu niszczy "Sektor Zero"
na dysku twardym, gdzie ukryte są podstawowe
informacje.
Prześlij tego maila do znajomych, skopiuj
i wyślij do przyjaciół i osób z listy kontaktów
i pamiętaj, jeśli to zrobisz, skorzystamy
na tym wszyscy.

***


Fałszywe alarmy to listy elektroniczne, pisane głównie przez różnej maści dowcipnisiów, ostrzegające przed pojawieniem się rzekomych nowych, bardzo groźnych wirusów. Tego typu listy wywołują zwykle zamieszanie i generują niepotrzebny ruch w sieci, gdy użytkownicy starają się rozesłać to 'ostrzeżenie' do wszystkich znajomych. Prosimy o nie przekazywanie tego typu listów dalej - o to właśnie chodzi ich autorom-dowcipnisiom.

:arrow: źródełko
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
jasna 
gaduła
jasna


Wiek: 43
Dołączyła: 11 Wrz 2007
Posty: 492
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2007-10-29, 20:12   

Dobrze wiedzieć, dziękujemy za informacje. Że też się chce komuś bawić w takie bzdury- brzydale :evil:
_________________
Aśka,mama Marty(10.12.05), Marcina z zD(13.04.07) i Agi (20.08.09)
 
 
LidkaN 
nawijacz
LidkaN


Wiek: 57
Dołączyła: 05 Paź 2007
Posty: 577
Skąd: ok. Kędzierzyna
Wysłany: 2007-10-29, 21:36   

Ja mam w domu informatyka tak że czuje sie bezpiecznie, gdy czegoś nie wiem mam kogo spytać ;-)
_________________
Mama Marcinka ur. 29.10.2006r z ZD
Kasi 22lata, Madzi 21lat,Kamila 16lat
 
 
Marta Witecka 
złotousty
Marta Witecka


Pomogła: 12 razy
Wiek: 49
Dołączyła: 12 Mar 2007
Posty: 4837
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-10-29, 21:52   

To tak jak ja... :ntaneczny: , ale dziś go nie ma więc jestem w niebezpieczeństwie! :nzawstydzony:
_________________
Szczęśliwa mama Janka (24) Szymka z zD (22) Jonatana (19) Jakuba z zD (17) i Noemi (15) www.msr.org.pl www.szymonwitecki.pl
 
 
LidkaN 
nawijacz
LidkaN


Wiek: 57
Dołączyła: 05 Paź 2007
Posty: 577
Skąd: ok. Kędzierzyna
Wysłany: 2007-10-29, 21:59   

:lol: :lol: :lol:
_________________
Mama Marcinka ur. 29.10.2006r z ZD
Kasi 22lata, Madzi 21lat,Kamila 16lat
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu