FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Nazwa dla Koalicji
Autor Wiadomość
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-12-12, 14:48   Nazwa dla Koalicji

Chciałam się Was zapytać, czy przychodzi Wam do głowy ciekawa, jednocześnie definiująca, krótka nazwa dla Koalicji, która miałaby się zawiązać z organizacji działajacych na rzecz osób z zespołem Downa?

Odrzucają mnie nazwy typu: Koalicja na rzecz osób bla bla bla

Autyści miają po prostu Autyzm Polska.

Mój pomysł to Koalicja 21 - ale nie chciałabym, aby ktoś poczuł się, że to zbieżne z Zakątkiem 21 :cool2: Ale może przesadzam, może jest ok - jak sądzicie? Macie może swoje jakieś fajne typy? To ważne - organizacje, które wejdą do Koalicji, stanowić będą nadal autonomiczne organizacje!

Organizacje europejskie ostatnio zwracają się bardziej w stronę używania terminu trisomia 21. Nie chcę tutaj wzbudzać dyskusji, czy tak dobrze, czy nie dobrze :arrow: o tym rozmawiamy w tym miejscu.
Wśród sygnatariuszy podpisanego ostatnio :arrow: listu, jak możecie zauważyć są bardzo różne podejścia do terminalogii (świadome bądź nie - tego nie wiem). Od wprost używania sformułowania per Down (Grudziądz), przez mówienie o "chorych z zespołem Downa" (Łódź), do używania właśnie terminu trisomia (Opole).

To jak - zaproponujecie coś?
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
Rafał 
gaduła

Pomógł: 4 razy
Wiek: 47
Dołączył: 28 Lis 2014
Posty: 517
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-12-12, 15:02   

Koalicja 21 jest ok.

Mi się podoba też sama nazwa Zakątek 21 i Bardziej Kochani.

Wybór nazwy która już się obija w mediach i jest znana jak te dwie co wymieniłem też będzie niósł za sobą określone korzyści.

Oczko - tak z odniesienia do kart :)
_________________
Wymiana poglądów poszerza nasze horyzonty|Jeden procent ma moc
 
 
Margola 
moderator
Członek Stowarzyszenia - rzecznik prasowy


Wiek: 50
Dołączyła: 26 Lut 2008
Posty: 7779
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-12-12, 17:01   

Ja bym jednak była za nazwą czytelną dla naszych przyszłych partnerów - ministerstw, urzędów, związków profesjonalnych.
To "21" w nazwie trzebaby za każdym razem wyjaśniać. To prawda, że ma to aspekt edukacyjny, ale...

A Trisomia .pl? Od razu mamy i domenę, i temat, i sieciowość :-)
_________________
Margola Mama Karola 13.03.2002, Kasi 30.06.2010 i ciocia Marcinka z zD (08.05.07)

W ludzkim sercu toczą walkę dwa wilki. Jeden jest pełen złości i nienawiści. Drugiego przepełnia miłość, przebaczenie i pokój. Zwycięży ten, którego karmisz.
 
 
Irenka 
trajkotek
Irena-mama Agatki z ZD


Wiek: 47
Dołączyła: 15 Maj 2007
Posty: 1815
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2014-12-12, 18:11   

Margola :spoko:
Trisomia.pl jest dobrą nazwą, czytelna, krótka, łatwa do skojarzenia.
_________________
Mama Agatki z ZD ur. 21.01.2005r. oraz Dominiki - 17 lat
 
 
anika999
mruczek

Dołączył: 08 Mar 2014
Posty: 64
Wysłany: 2014-12-12, 18:50   

Mnie nazwa trisomia nie przekonuje, 90% społeczeństwa nie wie co to oznacza, z jednej strony może mieć przez to charakter edukacyjny, ale koalicja 21 jakoś lepiej brzmi i łatwiej ja zapamiętać.
 
 
anuszkaa 
złotousty


Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 20 Paź 2006
Posty: 2500
Wysłany: 2014-12-12, 19:12   

Jeśli wszystko ma być jasne, bez tłumaczenia i zgadywania to proponuje po prostu

SyndromDowna.pl
_________________
"Wieczność przed nami i wieczność za nami, a dla nas chwila między wiecznościami." Jan Izydor Sztaudynger
 
 
gosik2 
nawijacz

Dołączyła: 01 Lip 2011
Posty: 588
Skąd: śląsk
Wysłany: 2014-12-12, 20:16   

anuszkaa napisał/a:


SyndromDowna.pl


Jestem za :spoko:
_________________
Ewa, mama Małgosi z zd 22.11.2010
 
 
Anielka 
trajkotek


Pomogła: 7 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 28 Sty 2011
Posty: 2224
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2014-12-12, 22:38   

Ale trisomia to nie tylko zespół Downa, bo są trisomie 18,22 itp.
Może trisomia21.pl
_________________
mama Zosi (10.12.2003) i Franusia (15.10.2010 z zD) Franuś

FRANEK TAŃCZY :)
 
 
Maria74
złotousty

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 27 Sie 2014
Posty: 2536
Wysłany: 2014-12-12, 23:02   

Też tak pomyślałam jak Anielka.
_________________
Maria, mama Krzysia z zD ur. 19.11.2013 r.
 
 
emka205 
złotousty
z kosmosu


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 15 Lip 2008
Posty: 3463
Skąd: z kosmosu
Wysłany: 2014-12-13, 09:10   

też uważam że Koalizja 21 to nazwa zrozumiała tylko dla "wtajemniczonych" a i nie zawsze (ja gdybym nie wiedziałą o co chodzi pomyślałąbym, że to koalizja dwidziestu jeden podmiotów :-) .
SyndormDowna - git :spoko: (najbardziej czytelny nic dodać nic ująć)
ale trisomia21.pl - też git :tak:
_________________
nic nie dzieje się przypadkiem..(Filip 2005)
 
 
Rafał 
gaduła

Pomógł: 4 razy
Wiek: 47
Dołączył: 28 Lis 2014
Posty: 517
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-12-13, 12:28   

Z nazwami w tym przypadku jest jeden problem

Zespół downa, down niestety mają wśród ludzi negatywny oddźwięk. Ile raz słyszeliście Ty downie, Ale z ciebie .... itp. Tego nie zmienicie. Jest to tak dalece zakorzenione wśród ludzi i to niestety nie tylko prostych, ale również tych "wykształconych i entelegentnych". Walka z przyzwyczajeniami to droga przez mękę niestety.

Ja bym był za tym aby wprowadzić nową, bez negatywnych skojarzeń nazwę. Kilka słów wyjaśnienia na początku nie przeszkodzi. Jest nas sporo wbrew pozorom. I jak wszyscy zaczną używać odpowiedniej terminologii to ona wejdzie szybko do użytku wśród lekarzy, instytucji itp.


Użycie nazwy typu trisomia21, koalicja21, zakątek 21, bardziej kochani czy coś podobnego w/g mnie będzie miało lepszy efekt wizerunkowy.


Trzeba brać pod uwagę, że ludzie z którymi będziecie, będziemy rozmawiali to też społeczeństwo.
Jak ja rozmawiam w instytucjach to posługuję się " moje dziecko ma trisomię 21" i nawet jak ta osoba tego nie rozumie to inaczej to brzmi. Jak używam zespół downa to niestety część osób nawet tych które się z tym na co dzień stykają niestety reagują od razu z odpowiednim nastawieniem. Ja sobie z tym radzę bo mam duże doświadczenie w komunikacji, ale widziałem jak w OPS-ie jedna Mama miała naprawdę spore kłopoty z załatwieniem czegokolwiek. U nas nawet w prywatnym przedszkolu udało się stworzyć coś w rodzaju integracji (Duże zaangażowowanie pani Dyrektor)

Nawet wśród lekarzy z początku mojej przygody było widać różnicę w zachowaniu jak się używało trisomia 21 a jak ZD. w tym drugim przypadku, bez badania dziecko miało zaraz mnóstwo cech i wad, których nie ma. Ja się lubię bawić w takie sprawy i rozumiem jak to funkcjonuje, ale nie każdy tak ma.

Kolejna sprawa np. Pomocy. Łatwiej jest pomagać gdy nie mamy negatywnych skojarzeń (ktoś w stanach robił na ten temat badania). Wrażenie jakie się tworzy wśród ludzi i społeczeństwa powstaje bardzo szybko. Niestety ale ZD nie ma za dobrego ( To oczywiście moje odczucia). Pomimo tego że Autystycy są częściej agresywni i o wiele mniej skłonni do współpracy to nikt nie mówi ty Autysto.

To są oczywiście moje spostrzeżenia, ale myślę że łatwiej wypromować pozytywny wizerunek dla świeżej nazwy niż zmienić ten dla ZD. Może jest tu ktoś od marketingu i wizerunku kto by się wypowiedział jeszcze na ten temat.
_________________
Wymiana poglądów poszerza nasze horyzonty|Jeden procent ma moc
 
 
anuszkaa 
złotousty


Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 20 Paź 2006
Posty: 2500
Wysłany: 2014-12-13, 23:16   

Rafał napisał/a:

Ja bym był za tym aby wprowadzić nową, bez negatywnych skojarzeń nazwę. Kilka słów wyjaśnienia na początku nie przeszkodzi. Jest nas sporo wbrew pozorom. I jak wszyscy zaczną używać odpowiedniej terminologii to ona wejdzie szybko do użytku wśród lekarzy, instytucji itp.


A ja myślę, że jak zwał, tak zwał. Nazewnictwo nie zmieni odbioru naszych dzieci przez społeczeństwo.
Kiedyś mówiło się mongolizm. Ponieważ źle się kojarzyło, zaczęto uzywać określenie zespół Downa. Teraz to źle się kojarzy. Zmienimy na trisomia i za chwilę to też będzie się kojarzyć negatywnie. Dlaczego? Bo problem nie w nazwie, a społecznym odbiorze choroby, czy też zaburzenia genetycznego. I w medycznym. Niedawno z okazji zbierania papierów na komisję usłyszałam od lekarza, ze dzieci z zD to osobniki uszkodzone.
I nic tego nie zmieni. Chyba szkoda walki o nazewnictwo. Raczej niech nowo powstająca koalicja walczy o zmianę postrzegania naszych dzieci. A jak się nie da, to chociaż o poszanowanie i przywileje pomagające godnie żyć.

(Skoro zahaczyłeś o autyzm, to jeszcze dodam, ze dzieciaki z zspołem Aspergera nie przezywa się drwiąco Aspergery. Te dzieciaki to elita wśród autystyków - mówią i sa inteligentne. Nazwa nie kojarzy się źle, a więc i drwić nie można. A Mongoł sam w sobie jest obelgą? Nie. Dopiero po skojarzeniu z zD.)
_________________
"Wieczność przed nami i wieczność za nami, a dla nas chwila między wiecznościami." Jan Izydor Sztaudynger
 
 
emka205 
złotousty
z kosmosu


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 15 Lip 2008
Posty: 3463
Skąd: z kosmosu
Wysłany: 2014-12-14, 11:58   

Moim zdaniem absolutnie należy zbojkotować wypowiedź anuszki i pomyśleć o fajnej nazwie Koalicji.
Nazwę Koalicji można porównać do szaty ze znanego przysłowia. I tak jak duże znaczenie ma w pierwszmy kontakcie wygląd człowieka (to jest to na co pierwsze zwracamy uwagę) tak sama nazwa przedsięwzięcia również. (btw Kabatko na czym stanęło?)
_________________
nic nie dzieje się przypadkiem..(Filip 2005)
 
 
anuszkaa 
złotousty


Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 20 Paź 2006
Posty: 2500
Wysłany: 2014-12-14, 13:05   

emka205 napisał/a:

Nazwę Koalicji można porównać do szaty ze znanego przysłowia.


Chodzi o przysłowie : Nie szata zdobi człowieka?
No przecież o to dokładnie mi chodzi. Tylko nie w kontekście koalicji, a zmiany nazwy dolegliwości naszych dzieciaków, o co apelował Rafał. Nie nazwa zdobi zD. :spoko:

Co do nazwy koalicji - jak najbardziej ma być fajna! Sama przecież przedstawiłam nazwę taką, by była czytelna i prosta.
_________________
"Wieczność przed nami i wieczność za nami, a dla nas chwila między wiecznościami." Jan Izydor Sztaudynger
 
 
anna30 
złotousty
członek Stowarzyszenia


Pomogła: 10 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 01 Lip 2009
Posty: 5716
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2014-12-14, 20:38   

Koalicja dla osób z zespołem Downa - prosto, czytelnie, wiadomo dla kogo to (i dzieci i dorośli z zD) i nikt sie nie będzie doszukiwał drugiego dna ;-) To moja propozycja (a właściwie mojej mamy).
_________________
Ania-mama Madzi z zD-Pyzatego Aniołka, Paulinki z zD (13) i Jerzyka (9)
.............................................................................
"Gwiazdy są piękne, ponieważ na jednej z nich istnieje kwiat, którego nie widać. " A.de Saint-Exupery
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu