FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Anglia a pomoc dla dzieci niepełnosprawnych
Autor Wiadomość
asiuuula002
mruczek

Dołączył: 23 Mar 2012
Posty: 65
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2015-01-07, 01:05   Anglia a pomoc dla dzieci niepełnosprawnych

Piszę ponieważ wyjeżdżając z Polski do Anglii 2 lata temu nie miałam pojęcia jak będzie wyglądało tu moje życie z niepełnosprawną córeczką . Jednakże zostałam bardzo pozytywnie zaszkoczona . Dlaczego to piszę ? Myślę , że dlatego aby inne mamy i tatusiowie którzy chcieliby się tutaj przeprowadzić mieli troszkę więcej informacji na temat życia w Anglii ( których ja osobiście miałam wtedy bardzo mało ) i skorzystania z pomocy jaka została nam zaoferowana . Zacznijmy może od tego że trzeba mieć adres zameldowania jako że mieszkasz w Anglii przyznają Ci numer (national insurance number) którym posługójesz się w przychodniach NHS czyli polski NFZ . Gdy już załatwicie sprawy papierkowe trzeba zgłosić się do swojej przychodni czyli najlepiej oczywiście do takiej jak najbliżej Twojego miejsca zamieszkania . Nie będę się tak strasznie rozpisywać bo Was zanudzę na śmierć , więc wiecej szczegółów na priv . Do dziecka powinna sie zgłosić położna nie ważny tu jest wiek dziecka, poprostu jakaś pani odwiedzi Was w domu da ksiażeczkę zdrowia , zmierzy , zważy dziecko itp. następnie pomoże Wam uzyskać jak najwięcej informacji , które będą Wam potrzebne w późniejszym czasie dorehabilitacji dziecka . Do nas np. przez ponad rok czasu przychodziła pani raz w tygodniu która bawiła się z Laurką i oczywiście nauka w formie zabawy dzięki niej moja córeczka wiele się nauczyła . Oprócz tego przedszkole rehabilitacyjne , fizykoterapia , logopeda , psyholog . Kompleksowe badanie dziecka (oczywiście pomału ,po kolei wiadomo że nie wszystko naraz). Nie wiem niestety jak jest z ciężej chorymi dziećmi , jednakże mogę zapewnić , że opieka zdrowotna dla najmłodszych jest wspaniała w Anglii . Laurka w przedszkolu miała swoją opiekunkę , mnóstwo zajęć edukacyjnych (oczywiście bezpłatnie). niestety jest to 3 godz dziennie jednakże nie przeszkadzało mi to ponieważ pracowałam na nocną zmianę więc nie było problemu ale z tym to można się dogadać . A co do benefitów - czyli zasiłków jest kilka w zależności od stopnia niepełnosprawności dziecka (nie zależnie od dochodów), benefit child - o ten możesz sie starać na każde dziecko (taki podstawowy) i child tax credit to zależne od twoich dochodów nie mogą przekraczać iles na rok . Oczywiście są też inne dodatki takie jak working tax czyli jesli nie przekraczasz 16 tys na rok i pełno dopłat do mieszkania czy domu to już w zależności od tego czy bedziesz właścicielem i z kim mieszkasz ilosc domowników .Mnóstwo informacji na raz nie wiem czy o czymś nie zapomniałam jeśli ktoś byłby zainteresowany proszę pisać z chęcią pomogę :) Pozdrawiam Asia
_________________
LAURA ur. 05.01.2012 :)
 
 
Mama Ewy 
trajkotek


Dołączyła: 15 Sty 2010
Posty: 2099
Wysłany: 2015-01-07, 08:21   

To chyba też zależy od tego jak trafisz.
W Polsce też niby coś Ci przysługuje,a co rejon to różnie inerpretują i nie zawsze dostaniesz.
A kilka osób z wysp jest i pewno też nie zawsze było łatwo np. z rehabilitacją.
Ale miło sie czyta taki pozytywny wpis.
_________________
Ewci z zD
 
 
ewelkaa 
złotousty


Pomogła: 10 razy
Wiek: 38
Dołączyła: 21 Sty 2009
Posty: 3805
Skąd: Tarnów / Corby UK
Wysłany: 2015-01-07, 08:53   

No niestety nie zawsze jest tak kolorowo. Sporo sie pozmienialo przez ostatni czas. Chcac dostac zasilek na dziecko niepelnosprawne musi ono przebywac w Anglii dwa lata.
Jesli chodzi o opieke zdrowotna i caly system edukacyjny to rzeczywiscie ja tez nie moge zlego slowa powiedziec.

Asiu gdzie mieszkacie?
_________________
Ewelina - mama Cyprianka z ZD ur. 03.10.2008
Cypiskowe fotki
Cypiskowe filmy
Cypiskowe sukcesy
 
 
grażyna 
złotousty


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 15 Cze 2007
Posty: 6849
Skąd: z Lipówki
Wysłany: 2015-01-07, 09:01   

Jest też podobny temat:
Opieka medyczna - Polska a zagranica
_________________
mama Anety z zD(34l)
Zakątek Anety
 
 
asiuuula002
mruczek

Dołączył: 23 Mar 2012
Posty: 65
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2015-01-07, 14:18   :)

ewelkaa napisał/a:
No niestety nie zawsze jest tak kolorowo. Sporo sie pozmienialo przez ostatni czas. Chcac dostac zasilek na dziecko niepelnosprawne musi ono przebywac w Anglii dwa lata.
Jesli chodzi o opieke zdrowotna i caly system edukacyjny to rzeczywiscie ja tez nie moge zlego slowa powiedziec.

Asiu gdzie mieszkacie?


Przepraszam ale nie jest prawdą , że dziecko musi być 2 lata w Anglii ja tutaj nawet niecałe dwa lata jestem a dostaję zasiłek ponad rok . Nie wiem może jest to zależne od regionu . Mieszkamy w Faversham Kent :)
_________________
LAURA ur. 05.01.2012 :)
 
 
ewelkaa 
złotousty


Pomogła: 10 razy
Wiek: 38
Dołączyła: 21 Sty 2009
Posty: 3805
Skąd: Tarnów / Corby UK
Wysłany: 2015-01-07, 17:18   

To nie jest zalezne od regionu. Zmienili miedzy czasie zasady.
_________________
Ewelina - mama Cyprianka z ZD ur. 03.10.2008
Cypiskowe fotki
Cypiskowe filmy
Cypiskowe sukcesy
 
 
asiuuula002
mruczek

Dołączył: 23 Mar 2012
Posty: 65
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2015-01-07, 19:36   :)

Nie wiem możliwe że teraz się coś zmieniło mi o tym przynajmniej nic nie wiadomo a mam kontakt z osobą która mi pomagała w uzyskaniu zasiłków
_________________
LAURA ur. 05.01.2012 :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu