FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Nasze przedszkole- problemy z urzędnikami
Autor Wiadomość
anka458 
milczek

Dołączyła: 02 Mar 2015
Posty: 8
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2015-03-02, 17:36   Nasze przedszkole- problemy z urzędnikami

Mój młodszy synek- Przemek, 2010 r.ur. ma orzeczenie o kształceniu specjalnym i o wczesnym wspomaganiu rozwoju. Drugi rok wożę go do prywatnego integracyjnego przedszkola oddalonego o 22km- ze wsi do miasta. W przyszłym roku ma chodzić tam do zerówki, gdyż widzę, że synek robi postępy, ma świetną opiekę a "ciocie" są naprawdę z powołania. Przemuś dostaje 5-6 godzin tygodniowo specjalistycznego wsparcia. No i teraz ciemna strona medalu- walka z urzędnikami. Mam koleżankę w naszej gminie, która dowozi synka niepełnosprawnego do zwykłego przedszkola w naszej gminie i ona dostaje zwrot za dowozy dziecka a ja nie, gdyż dowożę go poza naszą gminą? Czy to zgodne z przepisami? A jak to będzie wyglądało w przyszłym roku- gdy Przemek będzie miał roczny obowiązek przygotowania przedszkolnego? Czy można gdzieś się starać o zwrot lub dofinansowanie za opłatę w przedszkolu? Płacimy 300 zł- to jest opłata stała, pokrywająca wyżywienie itd.
_________________
Po burzy zawsze przychodzi słońce...
 
 
anka458 
milczek

Dołączyła: 02 Mar 2015
Posty: 8
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2015-03-03, 18:08   

Nikt nie pomoże?
_________________
Po burzy zawsze przychodzi słońce...
 
 
aniak 
złotousty


Pomogła: 15 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 5767
Skąd: Chylice/Piaseczno
Wysłany: 2015-03-03, 18:31   

Poczekaj cierpliwie :-) Jeśli ktoś miał podobne problemy i starał się zwrot lub dofinansowanie - na pewno o tym napisze :tak:
_________________
Anka - mama PIOTRKA (14.04.2008), Ani (34) żony Mateusza, Jacka Juniora (30) męża Oli, Łukasza (28) i babcia Franka, Staśka, Stefana, Róży i Kazika :) oraz Józka i Zuzi
 
 
martas 
złotousty
martas

Pomogła: 3 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 24 Sie 2008
Posty: 3953
Skąd: Stargard
Wysłany: 2015-03-03, 19:33   

To jest tak- jeśli dziecko ma obowiązek szkolny lub przedszkolny to istnieje taka ewentualność, że dostaniesz zwrot. Hania dopóki nie miała woziłam ją na własną rękę na wwr 40 km- zupełnie inna gmina i powiat. Jak weszła w obowiązek, czyli zaczęła zerówkę podpisywałam umowę i mi zwracali. Teraz chodzi do pierwszej klasy i dowożą ją busem z tym, że też podpisywałam dokumenty, wystosowywałam pismo do naszego Starostwa, żeby oni się dogadali z tamtym Starostwem i żeby te dojazdy były w efekcie darmowe (czyt. pokrywała je gmina). Nie wiem, czy nie jest tak (bo coś mi świta, że dziewczyny pisały kiedyś...), że mogą nie zwracać za dojazdy, bo przedszkole nie jest najbliżej miejsca zamieszkania. Ale z tym problemu nie miałam, więc nie pomogę :-)
_________________
moja ekipa:
Hania 6.05.2008
Ant 15.01.2013
Szympans 17.01.2017
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 13 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16799
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-03-03, 19:50   

Przepisy nie sa jednoznaczne i każda gmina je interpretuje po swojemu, dlatego często rodzice oddają sprawę do sądu- ja tyle z tego pamiętam..
Maciejka napisał/a:
Ja wybieram sie do mojego urzędu gminy w podobnej sprawie - dowozu do przedszkola specjalnego. W gminie jest tylko zwykłe przedszkole.
Pani z przedszkola uprzedzała mnie, że inaczej jest jeśli chodzi o szkołę, a inaczej jeśli chodzi o dowóz do przedszkola, ponieważ przedszkola nie są objęte obowiązkiem szkolnym.
Renia, wydaje mi się, że nie powinnaś mieć problemu. Przejdż się do urzędu i popytaj.
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
anna30 
złotousty
członek Stowarzyszenia


Pomogła: 10 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 01 Lip 2009
Posty: 5716
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2015-03-04, 15:29   

Do ukończenia przez Paulę 5-go roku życia (obowiązek szkolny) dowoziłam ja na własny koszt. Pisałam o tym kiedyś... Jeździła busem, ale ja za niego płaciłam (500zł!!!). Z tego, co mi mówiono w Gminie, to oni mają obowiązek dowozu (lub zwrotu za dowóz) dziecka niepełnosprawnego do placówki, gdy to dziecko jest w wieku szkolnym (5lat), lub, gdy ma ukończone 3 lata, ale jest upośledzenie umysłowe w stopniu głębokim (znacznym). Jeśli na terenie swojej gminy nie masz placówki specjalistycznej, do której mogłoby uczęszczać twoje dziecko, to gmina ma obowiązek zapewnić dziecku specjalistyczny dowóz (bus z opiekunem) do takiej placówki poza terenem gminy. U nas dowożą dzieci na odl. ok 40 km. Jeśli nie mają dowozów, bo dzieci mało i im sie nie kalkuluje, to zostaje ryczałt za ten dowóz wypłacany rodzicowi i łaski nie robią. Możesz pogadać w ościennych gminach, bo czasem dowożą swoje dzieci do tej samej placówki i maja wolne miejsca. Aaaaa! Na terenie mojej gminy, dokładnie w mojej miejscowości jest oddział przedszkolny-integracyjny. Ale... Paula ma orzeczenie o WWR i KS ze sprzężeniem. Pytałam, jakie formy terapii w ramach KS Pauli proponują. Okazało się, że poza indywidualną pracą z pedagogiem i logopedą raz w tyg to nic poza. A Paula ma w orzeczeniach dość szeroki wachlarz deficytów i terapii. Poza tym w orzeczeniu o KS poprosiłam o wpisanie placówki z imienia i nazwiska, do której Paula uczęszcza (Milicz), jako zalecanej i tak mi wpisano. Wobec tego Gmina musi mi tam dziecko dowozić i tyle. Wszystko da sie załatwić, tylko trzeba przejść swoja "urzędniczą" drogę krzyżową ;/
_________________
Ania-mama Madzi z zD-Pyzatego Aniołka, Paulinki z zD (13) i Jerzyka (9)
.............................................................................
"Gwiazdy są piękne, ponieważ na jednej z nich istnieje kwiat, którego nie widać. " A.de Saint-Exupery
 
 
anka458 
milczek

Dołączyła: 02 Mar 2015
Posty: 8
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2015-03-04, 19:20   

O właśnie- to prawdziwa droga krzyżowa... A najgorsze Wam powiem jest to, że osoba z mojej bliskiej rodziny pracuje na jednym z decyzyjnych stanowisk w gminie, żyje w dostatku a ze mnie robi sępa żyjącego na garnuszku gminy.
_________________
Po burzy zawsze przychodzi słońce...
 
 
kruffka 
trajkotek
Agnieszka

Wiek: 50
Dołączyła: 07 Sty 2007
Posty: 1578
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-04-09, 10:45   

Anna30 - świetny pomysł. Ciekawe, czy poradnia zgodzi się wpisać Martynce w KS nazwę szkoły, bo chcą dowozić tylko do najbliższej szkoły - takie pismo mi wysłali!
_________________
Mama Krzysia (12.06.2004), Martynki (15.09.2006), Piotrusia (17.12.2009), Irenki (24.03.2010) i Oliwii (27.12.2016). Rodzic edukacji domowej. Rodzina zastępcza od 2002 roku.
http://chomikarnia.blox.pl/html
 
 
grzesiula_303 
gaduła

Wiek: 44
Dołączyła: 28 Sie 2011
Posty: 207
Skąd: Lublin
Wysłany: 2015-04-11, 13:32   

Witam mam pytanie do mam, których dzieci chodzą do prywatnego przedszkola, czy w związku z posiadanym orzeczeniem o potrzebie kształceniu specjalnego musicie dalej płacić czesne w przedszkolu, bo wiadomo że dzięki temu orzeczeniu przedszkole dostaje duże pieniądze na dziecko.
_________________
Mama Bartosza ( 28.06.2007) , Igorka z ZD ( 02.08.2011) i żona całkiem fajnego Grześka:)
 
 
marsjanka7 
nawijacz


Wiek: 47
Dołączyła: 09 Kwi 2010
Posty: 1113
Skąd: z Jasła
Wysłany: 2015-04-11, 17:27   

Niestety my płacimy za przedszkole prywatne integracyjne.
Mamy za to prywatną asystentkę do Kamy i dużo zajęć dodatkowych/rehabilitacyjnych, przedszkole ma oddział/ośrodek dla dzieci niepełnosprawnych, ciągle go rozbudowuje.
Z tego co wiem na dziecko zd nie ma dużego dofinansowania za to dziecko z orzeczeniem o autyzmie ma dużo i za nic rodzice tych dzieci nie płacą. Też oczywiście zależy od gminy i urzędu miasta, nasze miasto nie dofinansuje prywatne przedszkola...mimo że o to dyrektorka nasza walczy.
Moja znajoma mieszka na wsi, dziecko chodzi do prywatnego przedszkola i za nic nie płaci ale gmina dofinansuje...co region to inna polityka ;/
_________________
Monika, mama Kamilki z ZD (ur. 11.02.2010r)
:arrow: Nasza historia :arrow: Zdjęcia Kamisi
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-04-11, 20:47   

Monia tu nie ma nic do rzeczy zd, a zapis w orzeczeniu. Jeśli masz niepełnosprawność sprzężona, wtedy idzie na dziecko subwencja ponad 4 tys. Poczytaj temat subwencje oświatowe. Nie zalinkuje bo piszę z komórki.
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
aniak 
złotousty


Pomogła: 15 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 5767
Skąd: Chylice/Piaseczno
Wysłany: 2015-04-11, 21:10   

kabatka napisał/a:
Monia tu nie ma nic do rzeczy zd, a zapis w orzeczeniu. Jeśli masz niepełnosprawność sprzężona, wtedy idzie na dziecko subwencja ponad 4 tys. Poczytaj temat subwencje oświatowe. Nie zalinkuje bo piszę z komórki.

Dokładnie 49 tys. rocznie.
_________________
Anka - mama PIOTRKA (14.04.2008), Ani (34) żony Mateusza, Jacka Juniora (30) męża Oli, Łukasza (28) i babcia Franka, Staśka, Stefana, Róży i Kazika :) oraz Józka i Zuzi
 
 
marsjanka7 
nawijacz


Wiek: 47
Dołączyła: 09 Kwi 2010
Posty: 1113
Skąd: z Jasła
Wysłany: 2015-04-12, 08:19   

W orzeczeniu mamy symbol: 11-I 07-S 02-P
_________________
Monika, mama Kamilki z ZD (ur. 11.02.2010r)
:arrow: Nasza historia :arrow: Zdjęcia Kamisi
 
 
aniak 
złotousty


Pomogła: 15 razy
Wiek: 59
Dołączyła: 07 Maj 2008
Posty: 5767
Skąd: Chylice/Piaseczno
Wysłany: 2015-04-12, 10:26   

Ale w orzeczeniu o kształceniu specjalnym ?
_________________
Anka - mama PIOTRKA (14.04.2008), Ani (34) żony Mateusza, Jacka Juniora (30) męża Oli, Łukasza (28) i babcia Franka, Staśka, Stefana, Róży i Kazika :) oraz Józka i Zuzi
 
 
marsjanka7 
nawijacz


Wiek: 47
Dołączyła: 09 Kwi 2010
Posty: 1113
Skąd: z Jasła
Wysłany: 2015-04-12, 15:05   

aniak napisał/a:
Ale w orzeczeniu o kształceniu specjalnym ?


W orzeczeniu o kształceniu specjalnym mamy napisane tylko niepełnosprawność intelektualną stopnia umiarkowanego...czyli do kitu ;/
_________________
Monika, mama Kamilki z ZD (ur. 11.02.2010r)
:arrow: Nasza historia :arrow: Zdjęcia Kamisi
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu