FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Posty poprawne językowo
Autor Wiadomość
joa
trajkotek
joa


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Sie 2007
Posty: 2361
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2008-02-24, 16:58   

Aha-Stokrotko, żeby nie było: nie chciałam Cię poprawiać czy coś, tylko gdy obie (chyba z Grażyną) napisałyście "dziubek", to w końcu zgłupiałam sama... :-D
Są też takie wyrazy, które muszę porównywać, żeby napisać dobrze. Taki "rzadko" też mi pasuje i tak, i przez "ż". :oops: Zawsze wtedy dopowiadam "żaden" i juz wiem, jak który się pisze. :-D
_________________
Piotruś-zD, ur. 27.08.2006r.
Oleńka-ur. 26.03.2009r.
Adusia-ur. 06.12.2010r.
 
 
Iga 
złotousty
iga


Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 29 Lis 2007
Posty: 9687
Skąd: Dębica
Wysłany: 2008-02-24, 19:39   

Wiecie co mi każdy wyraz pasuje. Dlatego czytając poraz drugi nie zastanawiam się nad ortografią, bo wyrazy dobrze napisane zamieniam na takie z błędem.
_________________
iga - mama Majowej z zD ur. 09.03.2007
www.gugaa.blog.onet.pl
www.najmajowniejsza.net
 
 
Grażyna O. 
moderator
Członek Stowarzyszenia


Dołączyła: 04 Sie 2007
Posty: 6425
Skąd: tutaj
Wysłany: 2008-02-24, 21:12   

Co do mojej pisowni to muszę się pilnować. Piszę raczej bez błędów ortograficznych (ale dziobki się zdarzają), ale mam problem z gwarą i akcentem południowych sąsiadów. U mnie wiele czeskich słów jest powszechnie używanych. Niekiedy muszę długo zastanawiać się nad polskim odpowiednikiem, bo inaczej nikt by mnie nie zrozumiał :lol:
_________________
Zakątek Tomka (30.12.2003)
 
 
magura 
moderator
zakręcony tata Cysia


Pomógł: 1 raz
Wiek: 50
Dołączył: 06 Lip 2007
Posty: 4076
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2008-02-26, 00:28   

A ja muszę wszystkie miłe panie wypowiadające się w tym wątku pochwalić i serdecznie podziękować za ponadprzeciętną (jak na normę Polską) świadomość i wyczulenie na kwestie poprawności językowej. :brawo: Kabatce i reszcie zakątkowych babeczek zaś za dbanie o to by nasze wypowiedzi tutaj były w istocie poprawne i spójne. To bynajmniej nie jest wdzięczne zadanie, tym bardziej :prosze: :spoko:
Pamiętam, że chyba jedną z moich pierwszych PW na Zakątku zaraz po zalogowaniu się była kwestia poprawności językowej, z którą zwróciłem się do Moniki. Co mnie bardzo mile zaskoczyło nie dostałem po głowie, jak to zwykle działo się w reakcji na moje skrzywienie zawodowe na innych forach. Otrzymałem za to bardzo rzeczową i obszerną odpowiedź, która jeszcze bardziej utwierdziła mnie, że cokolwiek piszemy na Zakątku nie pozostaje bez echa bo tutaj w istocie wszyscy przejmują się innymi i ich wypowiedziami. Tutaj nie takie "drobiazgi" jak poprawność językowa nie giną w zgiełku informacji ani nie są trywializowane. Za to wszystkim Zakątkowiczom należą się słowa uznania i :prosze:

@Stokroto - no proszę, nie było mnie kilka dni i poradziłyście sobie z kwestiami językowymi modelowo :-) e

Jeśli chodzi o pisownię "dziubek" czy "dzióbek" to kwestia jest jasna - pisownia zalecana to ta z "ó" (wzór odmiany pozostaje oczywiście bez zmian dzióbek m III, D. ~bka, N. ~bkiem; lm M. ~bki).
Nie mam przy sobie słowników (dziś znowu jestem na "wygnaniu" w Katowicach :hyhy: ) ale etymologia błędnej formy "dziubek" być może bierze się z takiej pisowni obecnej w nazwisku "Dziubek" (również obecne w odmianie "Dzióbek").
_________________
:arrow: Liski_5 to Lusi, Michał (vel magura) i nasze Liski-urwiski: Paweł (14), Marcinek z zD (08.05.07) oraz Zosia (8).
 
 
Marta Witecka 
złotousty
Marta Witecka


Pomogła: 12 razy
Wiek: 49
Dołączyła: 12 Mar 2007
Posty: 4838
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-02-26, 14:19   

Chyba mnie Magura przekonałeś do tego "dzióbka" ! :lol:
_________________
Szczęśliwa mama Janka (24) Szymka z zD (22) Jonatana (19) Jakuba z zD (17) i Noemi (15) www.msr.org.pl www.szymonwitecki.pl
 
 
magura 
moderator
zakręcony tata Cysia


Pomógł: 1 raz
Wiek: 50
Dołączył: 06 Lip 2007
Posty: 4076
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2008-02-28, 14:08   "wątek" i "post"

Mam w takim razie szczerą nadzieję, że równie skutecznie uda mi się was "namówić" do prawidłowej odmiany słów, których odmiana na Zakątku trochę mnie irytuje (choć sam bez obłudy, mea culpa, przyznaję się, że chyba popełniłem w tej kwestii błędy. Cóż, errare humanum est): wątek i post.

Wzór odmiany dla słowa wątek to:

wątek ~tku, ~tkiem; ~tków nie *wątku*

Na więcej uwagi zasługuje słowo post. Otóż, chociaż słowniki nie podają jeszcze tej odmiany to w znaczeniu "list elektroniczny zamieszczony na forum dyskusyjnym" odmienia się ono inaczej niż w znaczeniu "powstrzymanie się od jakichś przyjemności z różnych powodów" czy "czas obowiązywania postu". Różnica dotyczy formy w dopełniaczu, która w znaczeniu religijnym brzmi postu. Dla odróżnienia ten sam przypadek dla oznaczenia elektronicznego listu powinien brzmieć posta. Różnica ta podyktowana jest zarówno uzusem (korpus PWN oraz proste badania frekwencyjne w sieci), jak i tym, że dobrze utrwalone są już dopełniacze "e-maila" (również maila czy potocznie mejla) – wszystkie z końcówką -a.
W liczbie mnogiej odmiana pozostaje taka sama w obydwu znaczeniach, czyli:

post lp post, ~a, ~owi, post, ~em, poście, poście!
posty lm ~y, ~ów, ~om, ~y, ~ami, ~ach, ~y!


Dociekliwych odwołuję do słowników, trochę bardziej wygodnych :arrow: tutaj.
_________________
:arrow: Liski_5 to Lusi, Michał (vel magura) i nasze Liski-urwiski: Paweł (14), Marcinek z zD (08.05.07) oraz Zosia (8).
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2008-02-28, 14:21   

No i nie szczymał :lol:
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
grażyna 
złotousty


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 15 Cze 2007
Posty: 6849
Skąd: z Lipówki
Wysłany: 2008-02-28, 15:01   

Magura, będzie c.d? :cool2:
Bo może ja wczoraj niepotrzebnie wydałam kasę na słownik poprawnej polszczyzny :roll: , taka wiedza w zakątku siedzi.
_________________
mama Anety z zD(34l)
Zakątek Anety
 
 
Marta Witecka 
złotousty
Marta Witecka


Pomogła: 12 razy
Wiek: 49
Dołączyła: 12 Mar 2007
Posty: 4838
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-02-28, 16:47   

To się nam specjalista z werwą trafił... ;-)
_________________
Szczęśliwa mama Janka (24) Szymka z zD (22) Jonatana (19) Jakuba z zD (17) i Noemi (15) www.msr.org.pl www.szymonwitecki.pl
 
 
stokrota 
trajkotek


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 26 Lut 2007
Posty: 1901
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 2008-02-28, 23:24   

To ja mam jeszcze takie pytanie - jak napisać : np. "dotyczy pierwszego linka czy linku ?" - wydaje mi się,że to pierwsze, ale wolę sprawdzić u specjalisty.
Kto pyta, nie błądzi. :-)
_________________
Iwona, mama Ani z zD (30.01.1990 - 10.09.2023)
 
 
magura 
moderator
zakręcony tata Cysia


Pomógł: 1 raz
Wiek: 50
Dołączył: 06 Lip 2007
Posty: 4076
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2008-02-28, 23:49   

@Marto, grażyno - to mój zawód i pasja więc trudno, żeby mnie to nie zajmowało. A poza tym to wystarczy tabela odmian ze słownika, słownik etymologi w przypadkach wątpliwych i kompetencja językowa.

@stokroto - niestety trochę Cię rozczaruję ale wzór odmiany słowa "link" w znaczeniu "odnośnik w dokumencie elektronicznym" jest następujący:

link
lp link, ~u, ~iem, ~, ~iem, ~u, ~u;
lm ~i, ~ów, ~om, ~, ~ami, ~ach, ~i
(dopełniacz nie *linek*)

Czyli w dopełniaczu w lp mamy linku, a nie *linka* podobnie jak tynku a nie *tynka*

Zresztą krótka kwerenda frekwencyjna w Goglach i:
"tego linku" - 134 000
"tego linka" - 21 300
_________________
:arrow: Liski_5 to Lusi, Michał (vel magura) i nasze Liski-urwiski: Paweł (14), Marcinek z zD (08.05.07) oraz Zosia (8).
  
 
 
Aśka 
złotousty


Wiek: 45
Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 5409
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2008-02-28, 23:53   

magura napisał/a:
.......
Zresztą krótka kwerenda frekwencyjna w Goglach i:
"tego linku" - 134 000
"tego linka" - 21 300


Często tak sprawdzam coś na szybko ;-)
_________________
Aśka, mama Martynki (2002) z zD, Mikołaja (2005) i Maciusia (2011)
 
 
magura 
moderator
zakręcony tata Cysia


Pomógł: 1 raz
Wiek: 50
Dołączył: 06 Lip 2007
Posty: 4076
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2008-02-28, 23:55   

I bardzo słusznie bo choć google to nie źródło ostateczne to przy takim "przebiciu" można już mówić o nadrzędności uzusu - tylu ludzi zwykle się nie myli :hyhy:
Ja tak kiedyś również sprawdzałem poprawność obcojęzycznych związków frazeologicznych. Przestrzegam jednak w przypadku języka angielskiego - zbyt wiele osób "kaleczy" składnię i poprawną łączliwość słów w j. angielskim gdyż nie jest on dla nich j. ojczystym.
_________________
:arrow: Liski_5 to Lusi, Michał (vel magura) i nasze Liski-urwiski: Paweł (14), Marcinek z zD (08.05.07) oraz Zosia (8).
 
 
Iga 
złotousty
iga


Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 29 Lis 2007
Posty: 9687
Skąd: Dębica
Wysłany: 2008-03-09, 21:33   

Czy mógłby mi ktoś odpowiedzieć czy piszę sie Maji czy Mai?
Bo zgupiałam i pisze zawsze Majeczki. Wcześniej byłam na 100% przekonana: że Maji...a teraz to już nie jestem... :cry:
_________________
iga - mama Majowej z zD ur. 09.03.2007
www.gugaa.blog.onet.pl
www.najmajowniejsza.net
 
 
monniks 
gaduła


Wiek: 46
Dołączyła: 24 Paź 2007
Posty: 533
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-03-09, 22:06   

Poprawna forma to Mai.
Buziaki dla Mai-Majeczki :*
_________________
Monika, mama Weroniczki z zd (21.05.2007)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu