FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Proteza mowy- tablet z programem mówik
Autor Wiadomość
groszek 
junior admin


Pomogła: 13 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16802
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-04-07, 15:57   Proteza mowy- tablet z programem mówik

Maks od października ma tablet z programem mówik.
Załatwiłam to z programu PEFRONu - bariery komunikacyjne- dofinansowanie 80%
Czekałam na decyzję półtora roku...i nagle zadzwonila pani z WCPR-u i powoedziała , że sa pieniądze i mogę finalizować zakup. Wplacilam moje 20 %, wysłałam pani z WCPRU fakture mailem i zaraz przyslali mi tablet z Krakowa.

Kupiłam tablice dla dziecka 5-letniego, ktore modyfikuję pod kątem zainteresowań Maksa a także wymagań w szkole. Maks nosi mówik do szkoły.
Kiedy składałam wniosek nie byłam przekonana, że on da radę, ale postanowiłam sprobować. Teraz jest zadowolona. Maks wie gdzie ma jakie symbole i potrafi z nich korzystać.Przed snem sam układa z tych symboli swoja modlitwę.
Na klasowych wyjściach na lody i pizzę sam zamawia wersję do konsumpcji.
w szkole pani go pochwaliła, bo kiedyś pokazywał coś na koszulę i nie wiedziała o co mu chodzi.Powiedziała weź tablet i mi powiedz- wtedy Maks jej ułożył komunikat - w pokoju zakladam koszule z guzikami-
Chciał się pochwalić , że ma swoją ulubiona koszulę!
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
Daga
gaduła


Wiek: 46
Dołączył: 16 Kwi 2009
Posty: 436
Skąd: świętokrzyskie
Wysłany: 2016-04-08, 14:05   

Super. Cieszę się, że Maks rozpracował mówika :-)
_________________
mama Filipka z zD (23.03.2009) i Tosi (15.07.2013)
---------------------------------------
Z chwilą gdy decydujesz się stawić czoło problemom, przekonujesz się, że możesz więcej niż ci się zdawało.(Paulo Coelho)
 
 
kulka28 
gaduła

Wiek: 48
Dołączyła: 23 Lut 2013
Posty: 356
Skąd: Orleans/Stargard
Wysłany: 2016-04-08, 17:47   

Super, fajnie sobie radzi :tak:
_________________
Kinga - mama kochanych dziewczynek
Gabi (09.07.2007) i Julii z zD (03.01.2013)
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 13 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16802
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-04-08, 19:32   

Ogólnie to on nie ma parcia, żeby wszystko co do nas mówi stukać na tablecie. Ale jak czegoś bardzo chce np. Pogadać z bratem przez tablet na hangoutscies ( brat jest daleko) to wtedy bierze i szuka gdzie jest ten komunikat.
Tablet z mówikiem ma tę zaletę, że dziecko może nacisnąć odsłuchać, jak uzna, że nie o to chodziło , to szuka i kombinuje dalej.
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
Frezja 
cichosza

Wiek: 45
Dołączyła: 16 Wrz 2014
Posty: 26
Skąd: okolice Piły
Wysłany: 2018-01-15, 10:55   

Czy tylko Maks korzysta z Mówika? Bo widzę że tylko mama Maksa o nim pisze. Zastanawiam się czy nie kupić tabletu z programem Mówik i jestem ciekawa czy ktoś jeszcze z niego korzysta? Dopiero zaczynam wprowadzać Łukaszowi piktogramy ze strony MEN i myślę że Mówik byłby dobrym uzupełnieniem tradycyjnych piktogramów. Doradźcie proszę czy dobrze robię.
_________________
Frezja - mama Moniki (10 lat), Łukasza (7 lat), Kingi (4 lata)
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 13 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16802
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-01-15, 11:13   

Jak Maks zaczął korzystać z Mówika w szkole, to szkoła kupiła kilka tabletów w tym programem i teraz jak są zajęcia rozwijające komunikację mogą wybrać, czy uczą się z mówikiem , czy z Makatonem, czy z książki do komunikacji.W klasie Maksa na 4 dzieci , które nie mówią troje ma już własny mówik.
Na fb jest grupa użytkowników mówika. W większości są tam matki autystów i wszyscy tam są zafiksowani na mówik bo widzą, że korzystanie z tego daje pozytywne efekty:
1) uczy poprawnej wymowy ( dziecko może ile chce odsłuchać i spróbowac powtrarzać)
2)uczy jak budować zdania
my aktualnie pracujemy nad pytaniami
Dziecko które nie mówi nie zadaje pytań :-? , to czym umęczeni sa rodzice małych dzieci: różnymi pytaniami , u dzieci nie mówiących nie istnieje. Łatwiej może coś pokazać, coś konktretnego, ale zapytać ???
Trzeba to wyraźnie powiedzieć, nauczenie dziecka do korzystania z mówika to jest duża praca w domu .Maks jest bardzo leniwy i dopiero jak musi to korzysta z mówika.
:arrow: Użytkownicy Mówika na FB

od admina tej grupy"W procesie weryfikacji prosimy państwa o kilka słów wyjaśnienia powodu dlaczego chcecie przystąpić do grupy. W tej chwili jest ponad 160 osób oczekujących ponieważ na pytanie nie odpowiedziało. Informuję iż takie osoby do grupy nie są przyjmowane i nie wystarczy też odpowiedzieć np "a czemu nie?" bądź"....". Chronimy was tym samym przed spamem i osobami które nie powinny się tu znaleźć. Być może któryś z waszych znajomych dziwi się dlaczego nie został przyjęty - można im przekazać w/w info."
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
Frezja 
cichosza

Wiek: 45
Dołączyła: 16 Wrz 2014
Posty: 26
Skąd: okolice Piły
Wysłany: 2018-01-15, 11:48   

Dziękuję za odpowiedź. Groszku czy dostałaś ode mnie prywatną wiadomość? Bo napisałam, ale nie wiem czy doszła bo miałam problemy z wysłaniem, wylogowało mnie itd.
_________________
Frezja - mama Moniki (10 lat), Łukasza (7 lat), Kingi (4 lata)
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 13 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16802
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-01-15, 11:50   

tu na forum na skrzynce nic nie mam, :nie:
chyba że wysłałaś na maila? na maila też nic nie przyszło
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
Frezja 
cichosza

Wiek: 45
Dołączyła: 16 Wrz 2014
Posty: 26
Skąd: okolice Piły
Wysłany: 2018-01-15, 11:53   

Tak myślałam, w takim razie napiszę jeszcze raz.
_________________
Frezja - mama Moniki (10 lat), Łukasza (7 lat), Kingi (4 lata)
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 13 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16802
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-01-15, 11:54   

ok, czekam :spoko: Jak się dlugo nie wchodzi na formu to komputer w trakcie pisania długiej wiadomości nas wylogowuje.
Dlatego przed wysłaniem ja zawsze kopiuję to co napisałam i jak mnie wyloguje to nie tracę tego co napisałam tylko kopiuję ze schowka .

:arrow: Thinks I mean tu do pobrania nowa darmowa aplikacja do przetestowania komunikacji
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
kamiska 
mruczek

Wiek: 40
Dołączyła: 22 Kwi 2012
Posty: 76
Skąd: Toruń
Wysłany: 2018-03-15, 17:42   

Mój Bruno też nic nie mówi i właśnie padła propozycja od logopedy żeby spróbować z Mówikiem. Mam pytanie kupiliście sam program i wgraliście na jakiś tablet czy od razu Tablet z programem?
_________________
Mama Brunonka z ZD (ur. 8.09.2011 r) i Blanki (2013 r.)
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 13 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16802
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-03-15, 17:47   

Ja kupiłam całość. Szybko mi przysłali i nie trzeba było juz żadnego kodu aktywacyjnego, bo mówik był zainstalowany na tablecie.
Kiedy kupuje się sam program , trzeba go zarejestrować na urządzeniu i od nich ( Mówika) dostaje sie hasło do aktywacji
Dostałam dofinansowanie z Pefronu w wysokości 80%
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 13 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16802
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-11-18, 17:22   Przygoda z mówikiem

Maks ma tablet z mówikiem od 7 lat.
Cały czas eksperymentuję szukając jak stworzyć łatwy sposób nie tylko do komunikowania się ale też żeby był poprawną polszczyzną.
Jak już pisałam kilka lat temu Maks nie ma chęci używać tabletu w rozmowie, natomiast bardzo chętnie odsłuchuje to co mu stworzyłam.
Bo ja mówik traktuję trochę jak coś w rodzaju pamiętnika. Umieszczam relację z wyjazdów i Maks może je potem odsłuchać. Akurat to bardzo lubi.
Tydzień temu zrobiłam grę, która ma na celu odpowiedzi na pytania korzystając z mówika . Wpadłam na taki pomysł w Zaździerzu, jak graliśmy z Iwo i Igorem w 5 sekund.
Losuje się pytanie- wymień 5 pojazdów kołowych i przez 5 sekund trzeba je wymienić.
Maks też w to grał korzystając z tabletu. Oczywiście odpuściliśmy sobie te 5 sekund.
Taka gra pomaga zapamiętać gdzie co jest na tablecie.
My mamy mówik i na tablecie i na telefonie
Maks korzystał z telefonu na bierzmowaniu i tak odpowiadał na pytania biskupa.
Ma też zdania przygotowane na zakupy. I tak kupował w Zaździerzu.

Mówik wymaga dużej ilości pracy z dzieckiem, żeby to miało sens.
Trzeba modelować wypowiedzi, czyli razem korzystać z tego .
Zakładać nowe tablice związane z zainteresowaniami dziecka.
Codziennie sprawdzam ile Maks powiedział w szkole, korzystając z mówika
Wczoraj jedno zdanie- że ma zapłacić za zajęcia z piłki nożnej. Dziś jedno słowo. Piątek.
Jak widać w szkole nikomu się nie chce do tego przyłożyć. :okular:
Jak masz Kasiu pytania chętnie odpowiem
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
Kasia1977
mruczek

Dołączył: 03 Gru 2016
Posty: 102
Wysłany: 2022-11-18, 22:30   

Dziękuję Aniu. Ja, zgodnie z sugestią specjalisty AAC, kupiłam tablet z innym oprogramowaniem, Cought Drop. Idea jest ta sama co w Mówiku, tyle że ten program działa w chmurze i można mieć swojego nadzorcę który zdalnie może wspomóc. No ale najpierw ja muszę skonfigurować te tablice pod Szymka, nauczyć się tego, bo znając moje dziecko to nim Ja znajdę co chcę mu powiedzieć, to on sobie pójdzie :lol:
Chciałam właśnie przeczytać, że to wszystko jest wykonalne, tak więc dziękuję Ci Aniu.
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 13 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16802
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-11-19, 10:47   

Nigdy bym nie pomyślala że jest tyle protez mowy.
Ale są jakieś podstawowe tablice, czy wszystkie robisz sama?
I najbardziej ciekawi mnie czy jak tworzysz zdanie np
Ja lubić pić mleko czy ten program konfiguruje Ci to na poprawną polszczyznę czy sama musisz wpisywać koncówki
"Ja nie lubić szkoła"- czy forma dopełniacza wskakuje automatycznie czy ręcznie?
Mogłabyś na nowe forum wrzucić jakieś zdjęcia tego programu?
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu