FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Zajęcia w ramach Wczesnego Wspomagania Rozwoju dla dziecka
Autor Wiadomość
Kalinka 
nawijacz


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 1038
Wysłany: 2006-10-28, 12:00   Zajęcia w ramach Wczesnego Wspomagania Rozwoju dla dziecka

Aby dziecko mogło uczestniczych w zajęciach, potrzebny jest odpowieni dokument. Jest nim Opinia o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju.

Aby taka opinię uzyskać, trzeba:
- wypełnić wniosek do Poradni Psychologiczno Pedagogicznej,
- PPP na podstawie wniosku wykonuje badanie psychologiczne i pedagogiczne dziecka - czas oczekiwania na te badania jest niestety dość długi, a samo badanie trwa kilka godzin i może być podzielone na kilka dni
- na podstwie badania komisja w PPP wydaje potrzebną nam decyzję.

Tak może wyglądać:









Jakość troszeczkę nie bardzo. Na podglądzie lepiej widać.
Ale klikając na każdej stronie, można ją przeczytać.
 
 
Aśka 
złotousty


Wiek: 45
Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 5409
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2006-10-28, 12:08   

Właśnie Martynka ma takie badanie w poniedziałek o 11.15. Trzymajcie kciuki :spoko:
_________________
Aśka, mama Martynki (2002) z zD, Mikołaja (2005) i Maciusia (2011)
 
 
Kalinka 
nawijacz


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 1038
Wysłany: 2006-10-28, 15:01   

Mając w ręku taką opinię, trzeba działać dalej.

Musimy udać się do kogoś, kto te zajęcia organizuje. I tak zespoły prowadzące wczesne wspomaganie rozwoju zorganizowane są zazwyczaj przy:
- Szkołach Specjalnych
- Przedszkolach Integracyjnych
- Przedszkolach Specjalnych
- Szkołach Podstawowych
- Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej
- i innych

Organ wydający opinie zazwyczaj wie, kto i gdzie takie zajęcia organizuje i może takich informacji udzielić. Warto również dowiedzieć się, kto w danym zespole pracuje i co jest w stanie dziecku zapewnić i jakie zajęcia zaproponować. W ramach WWR dzieci mają do 4-8 godzin (pełna zegarowa godzina) pracy ze specjalistami w miesiącu. Zazwyczaj jest to pedagog i logopeda, ale bywa że nie tylko. Ponieważ małe dziecko nie potrafi pracować 60 minut, często zajęcia dzielone są na połowę.
Małe dziecko do lat trzech ma zajęcia organizowane indywidualnie i mogą one odbywać się w domu. Dla starszego dziecka te zajęcia też mogą być indywidualne (najlepiej mieć to napisane w opinii ). Na podstawie Opinii tworzony jest dla dziecka indywidualny plan pracy, oceniane są indywidualne postępy dziecka. Również i rodzice otrzymują szczegółowe instrukcje pracy z dzieckiem.

Nie należy mylić zajęć w ramach Wczesnego Wspomagania Rozwoju z zajęciami w OWI, zajęciami logopedycznymi i rewalidacją w Przedszkolu Integracyjnym. Są to różne zajęcia, w których dziecko może brać udział i myślę, że nie powinno się z nich rezygnować.
 
 
katre 
milczek

Dołączyła: 12 Paź 2006
Posty: 5
Wysłany: 2006-10-29, 11:37   

Dodam jeszcze, że do wydania opinii o wczesnym wspomaganiu rozwoju konieczne jest zaświadczenie lekarskie. Dobrze jeśli na badanie w poradni dostarczymy także ksiązeczkę zdrowia dziecka oraz wypisy ze szpitali i badania lekarskie. Konieczna jest także konsultacja logopedyczna ale tą przeprowadza się w trakcie badania ped - psych.
W skład zespołu orzekającego wchodzą: przewodniczący, sekretarz, logopeda, pedagog, psycholog którzy badali dziecko i lekarz. W zespole mogą uczestniczyć rodzice, którzy powinni być powiadomieni o terminie posiedzenia zespołu. Rodzice mogą wypowiedzieć się na temat swojego dziecka, przedstawić sytuację i funkcjonowanie malucha na terenie domu.
Potem zespół podejmuje decyzję i po 14 dniach opinia jest w ręku.
 
 
ania_as 
trajkotek


Wiek: 53
Dołączyła: 31 Paź 2006
Posty: 2078
Skąd: Poznań
Wysłany: 2006-11-07, 12:31   

Jakich dzieci (chodzi mi o wiek) dotyczą zajęcia w ramach Wczesnego Wspomagania Rozwoju? Czy to jest "coś innego" niż wizyty u rehabilitanta, logopedy i psychologa? Mój maluch ma 2.5 miesiąca i teraz z takich wizyt korzystamy.
 
 
katre 
milczek

Dołączyła: 12 Paź 2006
Posty: 5
Wysłany: 2006-11-07, 21:23   

We wcześniejszym wątku Kalinka przedstawiła całe Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 4 kwietnia 2005 r. w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci dotyczące wczesnego wspomagania.
Istotne jest to, że wczesne wspomaganie dotyczy dzieci od urodzenia do pójścia do szkoły. Wiem że trudno jest się dostać do specjalisty i uczęszczać często i systematycznie. Jeśli dziecko ma opinię o wczesnym wspomaganiu to należy się 4 do 8 godzin w miesiącu, pracy ze specjalistami. Proponuję zapoznać się dokładnie z rozporządzeniem.
 
 
Kalinka 
nawijacz


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 1038
Wysłany: 2006-11-07, 21:57   

Nie powiedziałabym, że to "coś innego" raczej coś jeszcze. Jeżeli chodzi o wiek dziecka to poradnia powinna wydać opinie maluchowi z ZD bez problemów (chociaż bywa różnie). Gorzej chyba będzie ze zorganizowaniem tych zajęć dla maluszka. Zapytaj W PPP, oni powinni wiedzieć najlepiej.
 
 
Gabi170506 
mruczek

Wiek: 45
Dołączyła: 04 Lis 2006
Posty: 72
Skąd: K-lin
Wysłany: 2006-11-09, 12:17   Zajęcia...

Czyli ja mogę już złożyć taki wniosek? Chodzi mi konkretnie o wiek dziecka- moja Gabi ma 6 m-cy.
_________________
Beata-mama GABRYSI z zD ur.17.05.06
 
 
Gabi170506 
mruczek

Wiek: 45
Dołączyła: 04 Lis 2006
Posty: 72
Skąd: K-lin
Wysłany: 2006-11-09, 12:19   zajęcia...

I jeszcze jedno pytanie. Czy "to" wszystko powinnien wiedzieć nasz pediatra i nami pokierować?
_________________
Beata-mama GABRYSI z zD ur.17.05.06
 
 
Kalinka 
nawijacz


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 1038
Wysłany: 2006-11-09, 12:40   Re: zajęcia...

Gabi170506 napisał/a:
Czy "to" wszystko powinnien wiedzieć nasz pediatra i nami pokierować?

Nie sądzę ponieważ te zajęcia nie mają nic wspólnego ze Służbą Zdrowia. Wniosek składa sie do Poradni Psychologiczno Pedagogicznej a to jest już Oświata. W naszej Poradni wydawali Opinie o WWR dla dwumiesięcznego malucha. Myślę więc, że Gabi mając sześć miesięcy też może taką otrzymać (wczesne wspomaganie dotyczy dzieci od urodzenia lub wykrycia niepełnosprawności do pójścia do szkoły). Jest tylko kwestia tego czy ktoś na "waszym terenie" organizuje takie zajęcia dla maluchów.
  
 
 
Gabi170506 
mruczek

Wiek: 45
Dołączyła: 04 Lis 2006
Posty: 72
Skąd: K-lin
Wysłany: 2006-11-09, 14:14   Zajęcia...

Dzięki. :idea:
_________________
Beata-mama GABRYSI z zD ur.17.05.06
 
 
sylpa 
trajkotek


Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 1516
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2006-11-09, 19:05   

Gabi, chętnie przekażę Ci informacje, gdzie ja chodzę
na terapię z Patrynią.
_________________
"Nie poddaj się, bierz życie jakim jest. I pomyśl, że na drugie nie masz szans."
Myslovitz
________________________________
Sylwia - Mama 13,5-letniej Patrycji z zD
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-11-28, 08:55   

Warszawa: wczesne wspomaganie rozwoju dzieci
autorka: Agnieszka Deja - Fundacja SYNAPSIS

Od 1 stycznia 2007 zacznie funkcjonować w Warszawie system wczesnego wspomagania rozwoju dzieci. Rada miasta stołecznego Warszawy wydała 26 października 2006 stosowną uchwałę.

Zgodnie z zapisami art. 71 b ustawy z dn. 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1991 r., Nr 95, poz. 425 z późn. zm.) wczesne wspomaganie rozwoju jest organizowane w celu pobudzenia psychoruchowego i społecznego rozwoju dziecka, od chwili wykrycia niepełnosprawności do podjęcia nauki w szkole. Prowadzone jest ono bezpośrednio z dzieckiem i jego rodziną. Oddziaływania te prowadzą zespoły wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, które mogą być tworzone w: przedszkolach i szkołach podstawowych, w tym specjalnych, oraz w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych, a także w publicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych, w tym specjalistycznych.

Opinie o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka wydają zespoły orzekające działające w publicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych, w tym specjalistycznych.

Uruchomienie zespołu wczesnego wspomagania rozwoju jest uzależnione od możliwości realizacji zaleceń zawartych w opinii o potrzebie tego typu oddziaływań oraz od możliwości organizacyjnych placówki.

Szczegółowe zasady dot. organizowania tej formy pomocy małym dzieciom określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dn. 4 kwietnia 2005 r. w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci (Dz. U. z 2005 r., Nr 68, poz. 587).

:arrow: informacja pochodzi z portalu organizacji pozarządowych www.ngo.pl
__________________

Nie korzystaliśmy z WWR z Kubą. Ale trochę mnie ta powyższa informacja zaskoczyła - czyżby do tej pory WWR nie było realizowane w Warszawie :idea: ?
 
 
bety 
nawijacz


Dołączyła: 29 Mar 2007
Posty: 570
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2007-09-12, 10:08   

Mam właśnie przed sobą wniosek do wypełnienia. Czy ktoś mógłby podpowiedzieć mi co napisał w uzasadnieniu wniosku i jakie zaświadczenie lekarskie należy dołączyć. Ma być ono od specjalisty np. nurologa czy może być od pediatry?
_________________
Beata - mama Adriana z zD (30.01.2007) i Michała 2002
 
 
Kalinka 
nawijacz


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 1038
Wysłany: 2007-09-12, 10:42   

Powiem tak, czym więcej papierów tym dla PPP lepiej ;-) .

A tak na poważnie. Ja miałam od pediatry zaświdaczenie a bardziej opis akualnego stanu zdrowia, wszystkie wypisy ze szpitali i opinię od pedagoga i logopedy wcześniej prowadzących dziecko. To wystarczyło, PPP i tak robi swoje wywiady, badania i inne potrzebne im papierki sami sobie piszą.

A w uzasadnieniu pisałam że mała ma Zespół Downa i wymaga wspomagania rozwoju i tyle :-)
_________________
Kala 16 lat, Kasia 15 lat i reszta towarzystwa
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu