FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
wycieczki zagraniczne
Autor Wiadomość
groszek 
junior admin


Pomogła: 14 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16877
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-03-30, 00:03   

Leżę w łóżku, ale postanowiłam Was nie zawieść. I tak budzę się kilka razy w nocy,żeby zdążyć na czas :doh: :doh: :em5: :zzz: :doh:
Słyszę akurat dzwoń na wieży kościoła i bije północ
Kościół jest bardzo blisko parkingu gdzie stoi autokar, a jednak nie miałam czasu podejść i zobaczyć pod czyim wezwaniem. Jak wracamy w nocy( 20.30) to widzę jego oświetloną wieżę. Generalnie nie zwiedzamy kościołów :nie: za to pałaców i placów nam nie brakuje.
Mieliśmy wyruszyć o 7.45 ale wiata przyszła o 8.00. trafiliśmy w korek
I zaczęliśmy się spóźniać. Śniadanie było na wypasie, więc wszyscy jedli do kreski. Polecam hotel!
Dojechaliśmy do Modeny i tam czekała na nas Półka z Grójca, które mieszka w Bolonii i przyjechała nas oprowadzić po Modenie i Parmie.
W Modenie urodził się Pavarotti i syn właściciela Ferrari.
Obeszlismy rynek i musicie wiedzieć, że wszyscy nam się przyglądają dzisiaj jakąś Włoszka zapytała o coś tłumaczkę a ta nam powiedziała że tacy bezpośredni są Włosi i łatwo nawiązują się rozmowy, ale nic więcej nie wiem, bo mój włoski to produkty spożywcze i to te podstawowe ;-)
Oczywiście szliśmy ulicą pod którą jest rzymska droga, mam mapę ale wszystko jeszcze mi się jeszcze nie ułożyło w głowie .
Na głównym placu był kamienny stoł, gdzie sądzono tych którzy zalegali z płatnościami albo zrobili coś za co powinni być napiętnowani społecznie. Zaraz obok na portalu figura kobiety , która miała pilnować wag i miar.
Pojechaliśmy do Parmy a w autokarze przewodniczka opowiadała o marce Ferrari i wyścigach które zapoczątkował syn właściciela.
Właśnie po ulicach Modeny.
W Parmie spoźnilismy się za umówione wejście do Baptistorium, więc weszliśmy na krótko. Kiedyś tylko tam chrzczono dzieci. Na środku chrzcielnica w kształcie czteropłatkowej z różowego marmuru a na ścianach malowidła i rzeźby
Potem poszliśmy na degustację sera parmezan wina lambrusko i pierożków torta frita. Wszyscy najedli się do syta co jest rzadkością na degustacjach. Pewnie zespół tu zaczarował właściciela?!
Mieliśmy chwilę czasu po degustacji i poszłam wysłać kartki . Myślałam że kupię znaczki. Skąd!!!
Najpierw długo czekałam na mój numer , w końcu chłopak w okienku ważył każda z kartek coś wpisywal na komputerze i przepuszczał kartkę przez coś w rodzaju drukarki, żeby wydrukowac znaczek.
Tak mnie to wyczerpało nerwowo 20 minut na poczcie że nie wiedziałam gdzie schowałam portfel. Inna sprawa że tylko w Parmie widziałam urząd pocztowy. Podobno znaczki kupuje się tam gdzie tytoń i wrzuca do skrzynek. W Parmie widziałam dwie , a wcześniej żadnej.
Na koniec wpadliśmy do Mantui żeby zobaczyć pałac dynastii Gonzagi . Kościół też był super, przynajmniej fronton, bo był zamknięty. Mantova leży otoczona trzema jeziorami .
W każdym razie dziś było 21 C i mocno świecilo słońce, choć ranek był chłodny.
Jutro jedziemy do Mediolanu. Niektórzy szykują się do wysłania kartek. To zobaczymy jak im pójdzie... :papa:
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
Maria74
złotousty

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 27 Sie 2014
Posty: 2543
Wysłany: 2023-03-30, 01:37   

:brawo:
_________________
Maria, mama Krzysia z zD ur. 19.11.2013 r.
 
 
baronek 
złotousty
moderator


Pomogła: 16 razy
Wiek: 49
Dołączyła: 04 Sty 2011
Posty: 5854
Skąd: Budziska/Warszawa
Wysłany: 2023-03-30, 07:10   

Piękna pogoda i piękna przygoda!
U nas teraz też chyba znaczki tylko na poczcie. Ale szybciej idzie. Nikt nic nie drukuje. :nchichot:
Dobrej zabawy :papa:
_________________
Marta - mama Krzysia (ur. 8 lipca 2008) i Julka z zD (ur. 27 października 2010)
 
 
Iga 
złotousty
iga


Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 29 Lis 2007
Posty: 9685
Skąd: Dębica
Wysłany: 2023-03-30, 08:22   

A Ty jesteś na jakiejś zorganizowanej wycieczce? Są inne dzieci niepełnosprawne?
_________________
iga - mama Majowej z zD ur. 09.03.2007
www.gugaa.blog.onet.pl
www.najmajowniejsza.net
 
 
angelika kuspa 
złotousty


Pomogła: 4 razy
Wiek: 48
Dołączyła: 23 Paź 2007
Posty: 3746
Skąd: Kołaczkowo
Wysłany: 2023-03-30, 09:09   

Iga napisał/a:
A Ty jesteś na jakiejś zorganizowanej wycieczce? Są inne dzieci niepełnosprawne?

:brawo: :brawo: :brawo: Jak zawsze w temacie. Ona jechała z Bardziej Kochani :tak:
_________________
Angelika, mama Weroniki 23l.,Kornelii 17 l. i Adrianny (17.09.07 r. z zD)
 
 
Iga 
złotousty
iga


Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 29 Lis 2007
Posty: 9685
Skąd: Dębica
Wysłany: 2023-03-30, 21:21   

Oj matko matko, nie doczytałam. Bardziej mi chodziło z kim ta Ania się wybrała, że wróciła wspomnieniami do Sylwestra z BK. No i chciałam potwierdzić moje przypuszczenia. No.
_________________
iga - mama Majowej z zD ur. 09.03.2007
www.gugaa.blog.onet.pl
www.najmajowniejsza.net
 
 
babciajanina 
nawijacz

Wiek: 72
Dołączyła: 23 Kwi 2008
Posty: 1417
Wysłany: 2023-03-30, 21:37   

Rzeczywiście plan zwiedzania bardzo napiety :-) . Mediolan-mnóstwo zabytków: chętnie zobaczyłabym słynną La Scalę :-) . No i te ekskluzywne sklepy z ciuchami ;-) / oczywiście ceny też odpowiednie :shock: /
_________________
"To przewrotne szczęście miewa różne wymiary".
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 14 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16877
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-03-31, 00:04   

Za długo pisałam i mnie wylogowalo :okular:
Więc krótko . W Mediolanie widzieliśmy Operę La Scala i muzeum. Nie wolno robić zdjęć w lożach , ale w muzeum już tak.Byl odlew ręki Chopina i stroje do rożnych oper. obrazy i popiersia kompozytorów. W operze toczyło się życie towarzyskie Mediolanu. Bogaci mieszczanie mieli swoje łoże w których służący też przygotowywali im posiłki. W obecnym fuaye był kiedyś casyno- jedyne miejsce gdzie dozwolony był hazard w Mediolanie.
Potem poszliśmy zobaczyć galerię , która ocalała tylko dlatego, że biskup prosił by alianci nie zbombardowali katedry Narodzenia NMP.
I dobrze że nie zbombardowali bo zarówno galeria jest super.ma szklany dach i są tu ekskluzywne sklepy. W niektórych miejscach sena za rok to 3 miliony euro. I chodzi tu o prestiż, a nie o to czy ten sklep zarobi na czynsz. ;-)
Po wyjściu z zabytkowej galerii handlowej wchodzi się na plac katedralny a katedra z różowego marmuru jest przepiękna.
Wjechaliśmy na jej dach i prześzlismy z jednej strony na drugą, żeby podziwiać te wszystkie rzeźby . To niezapomniane przeżycie.
Z dachu zeszliśmy do katedry i obejrzeliśmy część do zwiedzania jest podzielona od tej , w której odbywają się mszę święte.
W tej katedrze jest relikwia- gwóźdź z krzyża Chrystusa. Jest on umieszczony pod sufitem i raz w roku biskup tam wjeżdża i go wyjmuje.
Byliśmy na pizzy a potem poszliśmy w stronę zamku rodu Sforza.
Mieliśmy wrócić wcześniej ale jak wiata weszła do toalet na stacji benzynowej to stanęli po wino w promocyjnej cenie i znów kolacja była o 21.
Jutro Werona i tramwaj wodny po jeziorze Garda. :papa:
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
baronek 
złotousty
moderator


Pomogła: 16 razy
Wiek: 49
Dołączyła: 04 Sty 2011
Posty: 5854
Skąd: Budziska/Warszawa
Wysłany: 2023-03-31, 07:08   

Dzień za dniem mija i każdy pełen wrażeń. Pięknie!
_________________
Marta - mama Krzysia (ur. 8 lipca 2008) i Julka z zD (ur. 27 października 2010)
 
 
Iga 
złotousty
iga


Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 29 Lis 2007
Posty: 9685
Skąd: Dębica
Wysłany: 2023-03-31, 10:11   

Ale pięknie macie. Czuję się jak na wakacjach.
_________________
iga - mama Majowej z zD ur. 09.03.2007
www.gugaa.blog.onet.pl
www.najmajowniejsza.net
 
 
babciajanina 
nawijacz

Wiek: 72
Dołączyła: 23 Kwi 2008
Posty: 1417
Wysłany: 2023-03-31, 21:13   

Ciekawi mnie w jakim wieku są uczestnicy tej wycieczki i jak dają radę-takie całodzienne zwiedzanie to trochę meczące jest. :-)
Pamietam jak byliśmy z wycieczka we Lwowie- cały dzień intensywnego zwiedzania , chodzenia, wieczorem dosłownie padaliśmy ze zmeczenia. :-(
Werona-będzie okazja do przypomnienia sobie tragicznej historii wielkiej miłości Romea i Julii,a może i przespacerowania sie pod słynnym balkonem ;-)
Fajne macie przeżycia :-)
_________________
"To przewrotne szczęście miewa różne wymiary".
 
 
angelika kuspa 
złotousty


Pomogła: 4 razy
Wiek: 48
Dołączyła: 23 Paź 2007
Posty: 3746
Skąd: Kołaczkowo
Wysłany: 2023-03-31, 21:39   

A ja się cały czas zastanawiam ale te dorosłe osoby z Zd są zainteresowane tym zwiedzaniem , poznaniem historii i zapamiętywaniem tylu różnych faktów w tak krótkim czasie. Myślę że Ania po powrocie nam wszystko opowie.
_________________
Angelika, mama Weroniki 23l.,Kornelii 17 l. i Adrianny (17.09.07 r. z zD)
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 14 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16877
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-03-31, 23:14   

Odpowiadając BabciJaninie- Maks i jeszcze jeden chłopiec są najmłodszymi uczestnikami wycieczki. Co nie dziwi bo u BK ich dzieci to osoby pod trzydziestkę i starsze.
Jak znoszą. Większość dobrze. Ale jeden się pochorował i na zmianę jeździ matka albo ojciec bo jedno musi zostać w hotelu z synem.
angelika kuspa napisał/a:
A ja się cały czas zastanawiam ale te dorosłe osoby z Zd są zainteresowane tym zwiedzaniem , poznaniem historii i zapamiętywaniem tylu różnych faktów w tak krótkim czasie. Myślę że Ania po powrocie nam wszystko opowie.

Maks nie bardzo jest zainteresowany. Ostatnio już nie nosi słuchawek. Nie wiele też może pamiętać w sensie treści opowieści od przewodnika, ale będzie miał zdjęcia i może powspominać. Na tablecie też zrobię mu folder z wycieczki.
Przed nami siedzi para Kuba i Ola .kiedyś chodzili do naszej szkoły teraz są na WTZ. Oboje czytają i piszą. Dużo pamiętają i są zainteresowani. Kuba pyta przewodnika o coś, choć nie zawsze na temat...
Przy kolacji rozmawiałam z Ewą S. Na temat wycieczek. Wielu rodziców zarzuca im że to bez sensu bo im i tak jest wszystko jedno więc dla kogo te wycieczki?
Odpowiedziec musi sobie każdy sam. Ja uważam że to rozwija ich plastyczność na nowe doświadczenia. W końcu coś innego widzą, jedzą i słyszą inną mowę. W domu tego nie doświadczą
Mi też trudno zapamiętać wszytko co powiedziała przewodnik, więc nie oczekuję tego od nich. Zawsze mogę coś doczytać, ale przeżyć tego nie da się inaczej niż uczestnicząc.
Dziś robiłam notatki, żeby Wam zrelacjonować zwiedzanie Werony. ;-)
Werona ma amfiteatr rzymski z 1w.pne czyli starszy od Coliseum.
Wszyscy oczywiście jadą tam żeby zobaczyć dom Romea i Julii którzy właściwie nie wiadomo czy żyli. W każdym razie tłumy wędrują nawet w ostatnim dniu marca, żeby dotknąć prawej piersi Posągu Julii i zapewnić sobie szczęście w miłości.
Maks trzymał Julię za rękę ;-)
Zwiedziliśmy amfiteatr .
Wcześniej przepłynęliśmy przez j. Garda z Gardy przez Sirmione do Desenzano a stamtąd autokar zawiódł nas do Werony. Od rana była mgła, więc widoczność w miarę dobra była przy brzegu.
Jutro są dwa warianty. Gardalandia park rozrywki, który zaczyna działać od jutra albo wycieczka do Malcesine nad brzegiem Gardy.
Co obstawianie że wybrałam?
Idę spać bo też tym zwiedzaniem jestem fizycznie zmęczona. Ale jutro śniadanie o 8.00 a wyjazd o 9.00
:papa:
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
babciajanina 
nawijacz

Wiek: 72
Dołączyła: 23 Kwi 2008
Posty: 1417
Wysłany: 2023-04-01, 21:43   

Ciekawość zaspokojona, dzięki :-) . Stawiam na wyprawę do parku rozrywki /ze względu na Maksa- na pewno lubi dobrą zabawę ;-) /
_________________
"To przewrotne szczęście miewa różne wymiary".
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 14 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16877
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-04-01, 22:51   

Dzięki BaciuJanino. Pozdrawiam jutro jedziemy bardzo długo więc idę spać :tak: :papa:
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu