FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Jaki to typ trisomii?
Autor Wiadomość
beticz 
złotousty


Pomogła: 1 raz
Wiek: 46
Dołączyła: 30 Sie 2008
Posty: 3629
Skąd: Tychy
Wysłany: 2013-06-21, 13:34   

Wiesz to chyba tak wygląda, bo jak pobierają krew to potem badają i w wyniku piszą, że np. na 30 wyhodowanych stwierdzono w 30 dodatkowy chromosom. Sprawdzę w domu dla pewności.
Czyli u Was może też na ileś tam wychodowanych tylko w 2 są nieprawidłowości.

To chyba chodziłoby o mozaikę, ale idź na wizytę do gentyka i poproś o wytłumaczenie.
_________________
Beata mama Zuzi z ZD (27.08.2008), Bartusia (27.04.2004),Mateuszka (23.02.2011)
foteczki Zuzi
Zakątek Zuzanki
 
 
kaczka1980 
mruczek

Wiek: 44
Dołączyła: 16 Wrz 2011
Posty: 122
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 2013-06-21, 14:21   

Ewelina myślę, że tylko badanie kariotypu z krwi da ci ostateczną odpowiedz. Mozaika to też Zespół Downa taki sam jak prosty. Wiem bo mój Adaś ma mozaikę.Zrób badania z krwi i poczekaj spokojnie(jak tylko będziesz umiała) te 6 tygodni.Trzymam kciuki,żeby wyniki wyszły nie zespołowe :*
_________________
Mama Adasia z zd (15.02.2011)
 
 
julina 
trajkotek


Wiek: 45
Dołączyła: 06 Lut 2010
Posty: 2306
Skąd: Łódź
Wysłany: 2013-06-21, 17:51   

Pogubiłam się troszkę, ale jedno jest pewene: mozaika to też ZD :-? .
_________________
Monika mama Julci ( 13.05.2003) i Bartosza z ZD ( 24.11.2009)
 
 
monikagr 
trajkotek


Wiek: 45
Dołączyła: 05 Lip 2011
Posty: 1723
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-06-21, 20:38   

ja też nie słyszałam o badaniach z śliny. Musisz dzielnie poczekać na wyniki z krwi. wiem, wiem łatwo nie jest ;/ trzymam kciuki za pomyślne wyniki
Napisze Ci jak przedstawia się wynik Nikodema.

Kariotyp: mos 47,XY, +21(7) 46, XY ;/ (269)

w tym w hodowli 48h 47XY, 21(2) 46XY (52)
w hodowli 50h 47XY, 21(1) 46XY(55)
w hodowli 52h 47XY, 21(2) 46XY(88)
w hodowli 72h 47XY,21(2) 46XY(72)

to tak w skrócie bo są jeszcze objaśnienia
_________________
Monika mama Nikodemka z zD (19.07.2010), Adasia (19.07.2010) i Emilki (14.07.1997)
 
 
Mama Ewy 
trajkotek


Dołączyła: 15 Sty 2010
Posty: 2099
Wysłany: 2013-06-21, 20:58   

Albo zamieść bez tłumaczenia wynik.
Są też dziewczyny z Niemiec,to Ci podpowiedzą jak u nich napisali.
Co to znaczy i jakie dalsze kroki.
_________________
Ewci z zD
 
 
AgaDka69
gaduła
Kacper - z mozaiką zd ur 02.03.2013

Dołączył: 19 Mar 2013
Posty: 246
Wysłany: 2013-06-24, 11:24   

Hej Ewelina ;) Całkowicie Cię rozumiemy, nie dawno same to przechodziłyśmy i każdej matce z tego forum taki wątek pobudza emocje, czasem pojawiają się łzy, i inne rzeczy przypominające nam o tamtych chwilach...Ja również to przechodziłam w marcu...

Ja mam mozaikowca. Podejrzenia w szpitalu padły tylko ze względu na podwójny kciuk ;) Nawet przed wynikami kariotypu pokazywałam tu małego i dziewczyny mi wykluczyły zd, że po nim nic nie widać...

Laboratorium, które nam robiło badania genetyczne ma zaokrąglone normy, mojemu maluchowi wyszła mozaika 10 % nie prawidłowych komórek. Pani genetyk mówiła, że równie dobrze może być 5, 7 cz 9 % ale oni po prostu zaokraglają do 10 %.

Mały też żadnych wad towarzyszących nie ma. Napięcie super. Bruzd brak, kończyny długie.

Obecnie jesteśmy w trakcie oczekiwań na kariotyp ze skóry ( wyniki już w środę). Ciekawa jestem co tam wyjdzie.

Jeżeli w ślinie wykazało, że są te 2 komórki. Czyli to jest ta mozaika. Dziewczyny mają rację musisz przygotować się na badania kariotypu z krwi. Jeżeli możesz pokaż nam zdjęcie Twojego maluszka.

I trzymaj się bo teraz ciężkie chwile przed Tobą
 
 
klaudia 
gaduła


Wiek: 31
Dołączyła: 22 Lis 2012
Posty: 416
Skąd: Skrzyszów - Śląsk
Wysłany: 2014-01-02, 20:28   

No to ja odświeżam wątek :-) a mianowicie:
Mojemu Alankowi z amniopunkcji wyszła Trisomia Prosta , tak więc pogodziliśmy się z tym że ona jest i po urodzeniu Alana nie chciałam powtarzać badania jeździć do genetyka bo i po co ma zespół to ma wynik kariotypu miałam na papierze , tyle. Alan moim zdaniem ma stygmaty ZD i to sporo chodź większości lekarzy ich nie widzi [ do tej pory z całej masy specjalistów których odwiedziliśmy tylko jeden lekarz po głębszym przemyśleniu dopatrzył się ZD cała reszta była zdziwiona na moje słowa o trisomii ..] i ostatnio kardiolog wręcz kazał nam jechać znów to genetyka i powtarzać badanie bo powiedział że ma duże doświadczenie wśród dzieci z ZD i według niego Alan ma dysmorfię ale ma inne stygmaty niż mają dzieci z ZD i jemu ta wykryta prenatalnie trisomia prosta grubo podpada jeśli już to wyglądało by na mozaikę ... dodatkowo powiedział że Alan ma taką wadę serca tzn ułożenie tych "dziurek" [ bo ma ASD II i VSD ] takie jak występuje u zdrowych genetycznie dzieci że w swojej długoletniej karierze nie spotkał się z tym by dziecko z ZD miało tak umiejscowione VSD.
Podpowiedzcie proszę czy to możliwe żeby się pomylili i zamiast trisomii prostej jest mozaika ?
Jak dla mnie to nie robi to żadnej różnicy bo kocham go takiego jakim jest nie zależnie czy ma trisomię prostą czy mozaikę [ bo że ma ZD to jestem pewna] ale ostatnio zaczęło mnie to zastanawiać czy taka pomyłka przy amniopunkcji jest możliwa czy ktoś spotkał się z podobnym przypadkiem ?
Do genetyka się i tak wybierzemy skoro zalecają ale może tu ktoś coś podpowie :-)
_________________
Klaudia : mama Julii (4.09.2011) Alanka z ZD (27.03.2013) i Aniołeczka ( 7tc)
 
 
emilka
nawijacz


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Mar 2012
Posty: 1096
Wysłany: 2014-01-02, 21:11   

Klaudia z Emilką było dokładnie tak samo. Prenatalnie wyszło trisomia prosta i wszyscy się zarzekali że musi mieć mozaikę bo nie widać, bo dobrze się rozwija, bo mała wada serca nie zagrażająca życiu. Ale myśmy zrobili Emilce po urodzeniu badania i przy okazji sobie bo tak nam mówiono od początku żebyśmy zrobili. Z badań genetycznych Emilce wyszło to samo że ma trisomię prostą.
Myślę że te papierki nie są dla rodziców bo dla nas to wszystko jedno , ale dla lekarzy. Bo tak na prawdę każdy lekarz który bierze wyniki od genetyka bardzo wnikliwie to czyta. Więc dla nich to ma znaczenie. W naszym przypadku tak jest.
Zresztą wyniki prenatalne nie zawierają danych Alanka i to są Twoje badania. A ja wychodzę z założenia że musi być czarno na białym.
Nie wiem jak inni ale mimo zrobionych badań w ciąży łudziłam się nadzieją że to ja mam zespół a nie moje dziecko. Wiem wariatka jestem ale tak było ;) Po tygodniu już chciałam urodzić i mieć ją już przy sobie bo mi Nikodem od monikigr zawrócił w głowie ;-) :lol:
 
 
anna30 
złotousty
członek Stowarzyszenia


Pomogła: 10 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 01 Lip 2009
Posty: 5716
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2014-01-02, 21:17   

Klaudia, a ten kardiolog, co poddał zespół Alanka w wątpliwość, to skąd jest? Z jakiego szpitala, jeśli można wiedzieć?
_________________
Ania-mama Madzi z zD-Pyzatego Aniołka, Paulinki z zD (13) i Jerzyka (9)
.............................................................................
"Gwiazdy są piękne, ponieważ na jednej z nich istnieje kwiat, którego nie widać. " A.de Saint-Exupery
 
 
klaudia 
gaduła


Wiek: 31
Dołączyła: 22 Lis 2012
Posty: 416
Skąd: Skrzyszów - Śląsk
Wysłany: 2014-01-02, 21:27   

Kardiolog z Zabrza napewno większości mam serduszkowych dzieciaków znany dr. Rycaj:) Swoją drogą bardzo sympatyczny człowiek z wielkim sercem dla naszych dzieciaków :)
_________________
Klaudia : mama Julii (4.09.2011) Alanka z ZD (27.03.2013) i Aniołeczka ( 7tc)
 
 
martas 
złotousty
martas

Pomogła: 3 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 24 Sie 2008
Posty: 3953
Skąd: Stargard
Wysłany: 2014-01-02, 21:34   

Ale to w ogóle jest możliwe, żeby z badania genetycznego w ciąży wyszła prosta a po urodzeniu inna? Takie dziwne trochę. A z tego co zdążyłam się naczytać na temat wad serca to praktycznie w każdej publikacji piszą, ze więcej wad serca występuje u dzieci obciążonych genetycznie. ASD i VSD występują stosunkowo często.
Będziecie robić powtórkę? Daj znać jak wyszło, bo mnie to ciekawi bardzo.
Pozdrawiam.
_________________
moja ekipa:
Hania 6.05.2008
Ant 15.01.2013
Szympans 17.01.2017
 
 
klaudia 
gaduła


Wiek: 31
Dołączyła: 22 Lis 2012
Posty: 416
Skąd: Skrzyszów - Śląsk
Wysłany: 2014-01-02, 22:12   

Jak dla mnie to też dziwne że wyszła prosta a teraz miało by się okazać że mozaika [ gdyby była mozaika to teoretycznie powinna przecież wyjść już z amnio] chyba że rzeczywiście nastąpiła jakaś pomyłka .. chodź tak szczerze to wątpie w to moim zdaniem to Alanek może po prostu ma cechy dysmorficzne mniej typowe niż są u większości dzieciaków np. ma duże oczy, uszy wcale nie tak nisko osadzone i dość spore, długie palce, zamkniętą buźkę[ nie wystawia języczka] i to tak na pierwszy rzut oka myli ale ma za to cechy mniej rzucające się w oczy[ np. gwiaździście ułożone jasne plamki na tęczówce oka, małe paluszki u rączki tak trochę wygięte do środka, 11 par żeber [ ostatnio się dowiedziałam] :shock: i może dlatego to lekarzy zainteresowało , ot co. No ale powtórzymy z czystej ciekawości [ a przy okazji zbadam sobie i mężowi kariotyp] . :-)
_________________
Klaudia : mama Julii (4.09.2011) Alanka z ZD (27.03.2013) i Aniołeczka ( 7tc)
 
 
anna30 
złotousty
członek Stowarzyszenia


Pomogła: 10 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 01 Lip 2009
Posty: 5716
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2014-01-03, 11:01   

Wiesz Klaudia, skoro to i tak nic nie zmieni, to badania powtórzcie. Przynajmniej będziesz miała czarno na białym i tyle. Choćby na przyszłość, jakby się kolejny lekarz z wątpliwościami trafił :spoko:
Ja w ciąży nie wiedziałam o zD Madzi, dowiedziałam się po porodzie. Niby neonatolog była pewna, ale jak zobaczyła mojego męża (typowo "wschodnia" uroda :lol: ) to pobladła, siadła na fotel i zadzwoniła po neurologa z tekstem: "ja państwa bardzo przepraszam, ale ja się chyba z tym zD pospieszyłam". Neurolog potwierdził zespół, badania genetyczne postawiły kropkę nad "i" - trisomia prosta.
Pytałam o tego kardio, bo sporo w temacie wad serca siedziałam (Madzia miała CAVC, Paula VSD), ale pierwszy raz słyszę, że może być istotne samo położenie dziurek w sercu i to mnie zainteresowało. Nigdy się nad tym nie zastanawiałam, że ułożenie dziurek może mieć znaczenie. Człowiek się całe życie czegoś nowego uczy :spoko:
_________________
Ania-mama Madzi z zD-Pyzatego Aniołka, Paulinki z zD (13) i Jerzyka (9)
.............................................................................
"Gwiazdy są piękne, ponieważ na jednej z nich istnieje kwiat, którego nie widać. " A.de Saint-Exupery
 
 
linka_ns 
nawijacz

Wiek: 40
Dołączyła: 18 Lis 2011
Posty: 837
Skąd: małopolskie
Wysłany: 2014-01-03, 19:27   

Patrycja też miała CAVC typowy dl dzieci bez zd. Tak więc to się zdarza.
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-01-03, 20:21   

Ale CAVC to przecież :arrow: wspólny kanał przedsionkowo-komorowy :-? Wada najbardziej typowa dla zD. :nzastanawianie:
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu