FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Orzeczenie o Kształceniu Specjalnym na etap edukacyjny
Autor Wiadomość
Marzenia 
złotousty
mama Anny Julijki z zD


Pomogła: 1 raz
Wiek: 60
Dołączyła: 12 Mar 2008
Posty: 2623
Skąd: pow. gdański
Wysłany: 2018-04-23, 12:52   Orzeczenie o Kształceniu Specjalnym na etap edukacyjny

Czy czyjeś z Was forumowiczów dziecko z zD ma orzeczoną niepełnosprawność ruchową w Orzeczeniu o kształceniu specjalnym? Czym to udokumentował lekarz? Jaki lekarz wystawił Wam zaświadczenie ortopeda czy neurolog? Co tam musi być wpisane oprócz np. Dużej hipotonii mięśniowej i stawów zalecenia do rehabilitacji a może coś jeszcze? Mi lekarz ortopeda napisał, że Ania wymaga rehabilitacji ale już z PPP wiem, że jest to za mało.
_________________
"To, co jest przyczyną twoich najgłębszych cierpień, jest zarazem źródłem twoich największych radości."
suwaczekAni
 
 
Rafał 
gaduła

Pomógł: 4 razy
Wiek: 47
Dołączył: 28 Lis 2014
Posty: 517
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-04-23, 13:13   

My mamy ale to lekarka na komisji orzekła.
_________________
Wymiana poglądów poszerza nasze horyzonty|Jeden procent ma moc
 
 
jolka
mruczek

Dołączył: 15 Lis 2013
Posty: 83
Wysłany: 2018-04-23, 20:31   

My mamy, pamiętam że wniosek do PPP wypisywała mi pediatra, wiem ze napisała słowa ''niepełnosprawność ruchowa", ale co poza tym to nie pamiętam
_________________
Jolka mama Julki z ZD(ur. 27.12.2008) i Beatki ( 17
lat)
 
 
szałwia 
trajkotek


Pomogła: 2 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 24 Paź 2009
Posty: 2460
Skąd: Gniezno
Wysłany: 2018-04-24, 20:11   

Marzenia, myślę, że wszystko zależy od nastawienia PPP... Igor miał w przedszkolu, wystarczyła opinia od pediatry, ale na takim zapisie zależało wtedy p. dyrektor przedszkola (prywatne specjalne)... :cool2:
Teraz nie ma sprzężenia, ale w szkole uczestniczy w gimnastyce korekcyjnej.
_________________
Sylwia - mama Wiktora (ur.21.02.2006) i Igorka z zD (ur.05.08.2009)
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 13 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16802
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-04-29, 14:55   

Maks miał sprzężenie z uwagi na Pertesa . Miałam zaświadczenie od ortopedy.
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
Marzenia 
złotousty
mama Anny Julijki z zD


Pomogła: 1 raz
Wiek: 60
Dołączyła: 12 Mar 2008
Posty: 2623
Skąd: pow. gdański
Wysłany: 2018-04-29, 23:01   

Dziękuję Wam dziewczyny. Ja też z Poradni PP usłyszałam, że musi być wpis "niepełnosprawność ruchowa" i pytałam się czy to ważne, jaki lekarz to napisze dowiedziałam się tyle, że musi to napisać jakiś lekarz nie ważne jaki. U nas ortopeda napisał tylko, że Ania wymaga rehabilitacji, neurolog napisał hipotonię mięśniową. Może to wystarczy.

Najgorsze jest to, że Ania słabo, wolno chodzi i nie chcą Ani w szkole na świetlicy brać na wycieczki, wciskają mi, że biorą tylko starsze dzieci a potem na zdjęciach na Fb widzę młodsze także na tych wycieczkach. Proszę o informację o plan na świetlicy i nic beton. Po prostu nie chca jej brać na wycieczki. I jak to moje dziecko ma się rozwijać w tej szkole?

Proszę powiedzcie mi ile logopedii mają Wasze dzieci w szkole i czy to jest logopedia indywidualna czy grupowa z innym dzieckiem niepełnosprawnym?

U nas w szkole SOSW z 40 letnim stażem nauki dzieci niepełnosprawnych dzieci mają tylko albo aż "pół godziny terapii logopedycznej raz na tydzień i na dodatek nie indywidualnie ale z innym dzieckiem niepełnosprawnym. Nie wiedziałam tego wcześniej. U Ani zaczęły się pokazywać złe zachowania i zaczęłam się zastanawiać jaki jest tego powód?

Nawet nie wiem z jakim dzieckiem moje dziecko chodzi na stałe na terapię logopedyczną. Nie chcą mi tego powiedzieć wprost tylko mydlą oczy. Poprosiłam dyrektora i byłam na logopedii Ania była z dzieckiem mówiącym i czytającym ...pani raz z jednym pracowała raz z drugim czyli już nie 30 min na dziecko ale 15 minut w tygodniu terapii logopedycznej ma moje dziecko. Prawdziwy cud 15 min terapii logopedycznej w tygodniu dla dziecka nie mówiącego z niedosłuchem i w szkole nie ma surdologopedy.

Szkoła dopiero w tym roku zdobyła urządzenie do Tomatisa i do chwili obecnej nic z tym urządzeniem nie robi. Nic nie słychać o Terapii Tomatisa w szkole.

Moja Ania ma niedosłuch powinna pracować z surdologopedą a w szkole nie ma takiego logopedy 15 min na tydzień to jakaś pomyłka...jeszcze tylko 6 lat rehabilitacji i koniec wszystko się skończy. Chodzę z Anią do Poradni dla Gluchych i tam moje dziecko ma raz na dwa tygodnie terapie psychologiczną i od 2 lat nie ma logopedii bo mało logopedów a jest ich chyba z 6 osób i 2 psychologów. jestem zrozpaczona, nie stać mnie na indywidualną terapię logopedyczną. Ania z tych dwóch miejsc powinna mieć conajmniej 3 zajęcia logopedyczne w tygodniu dwa w szkole i jedno w poradni dla głuchych a tu nic bo jak rozumieć mam 15 minut logopedii na tydzień gdzie pani każe Ani ugniatać piłeczkę albo mieszać w kaszy to terapia ręki raczej a nie logopedia. Wiem wiem terapia ręki jest ważna to niech dołożą Ani terapie ręki też. Na logopedii Ania nie miała żadnych zadań do mówienia, nazywania... Przerażające, dołujące i gdzie ta ustawa za życiem? Gdzie jest rehabilitacja dla mojego niepełnosprawnego dziecka? W szkole Ania ma jeszcze 1 SI ale też nie wiem czy ma te zajęcia sama czy z innym dzieckiem, rehabilitacja też nie wiem czy sama czy z innym dzieckiem.
_________________
"To, co jest przyczyną twoich najgłębszych cierpień, jest zarazem źródłem twoich największych radości."
suwaczekAni
 
 
edyta.editt 
złotousty
editt


Wiek: 39
Dołączyła: 10 Cze 2008
Posty: 3291
Skąd: k/Poznania
Wysłany: 2018-05-04, 07:02   

Moja Adela ma dwa razy w tygodniu po 45 min,ale tak jak piszesz z innym dzieckiem.W przypadku Amelii jest to kolega także z zespołem,ciutke gorzej ''mówi niż koleżanka''.
_________________
Edyta-mama Amelci z zD(2007), Antosia Franciszka(2011),Adasia(2015).
Dobry człowiek jest jak małe światełko.Wędruje poprzez mroki naszego świata i na swojej drodze zapala zgaszone gwiazdy.
/Phil Bosmans/
 
 
Marzenia 
złotousty
mama Anny Julijki z zD


Pomogła: 1 raz
Wiek: 60
Dołączyła: 12 Mar 2008
Posty: 2623
Skąd: pow. gdański
Wysłany: 2018-05-04, 18:37   

Czyli jest możliwe, że szkoła przydziela więcej logopedii niż tylko 30 min. na tydzień. Dziękuję za informację. Edytko a w jakiej szkole jest Twoja Adela (Amelka?) taką nazywacie? W specjalnej? SOSW? Integracyjnej? Czy prywatnej specjalnej? Może ilośc godzin zależy tez od szkoły. Wyczytałam, że w specjalnym nauczaniu przysługuje od 10 do 12 godzin rewalidacji na klasę. W Ani klasie jest 5 dzieci czyli powinno przypadać od 2 godz. do 2,4 godz. na dziecko w jakim przypadku przydzielają na zespół edukacyjny 2,4 godz. tego jeszcze nie rozgryzłam.

Ania była badana przez szkołę, wyraziłam na to zgodę ale myślałam, że szkoła poinformuje mnie, kiedy składa papiery do PPP i powiadomi mnie o dniu badania...a badanie było przez psychologa szkolnego i szkoła nie powiadomiła mnie o tym badaniu ani o przekazaniu papierów Ani do PPP masakra a ja czekałam na info...mogłam dzwonić ale to były wakacje i jakoś mi to umknęło nie miałam możliwości dostarczenia dokumentów od lekarzy, PPP na podstawie opinii szkolnego psychologa zmieniła Ani stopień umiarkowany na znaczny i wywaliła niepełnosprawność sprzężoną na słuch, ruch (nie bylo zaświadczeń od lekarza) ...opinia obecna jest jak najbardziej niekorzystna dla Ani, dzwoniłam do PPP i mogę zmienić Ani Orzeczenie o kształceniu specjalnym i muszę się za to koniecznie zabrać. W Ani klasie jest 5 dzieci a w klasie gdzie są dzieci ze sprzężeniami powinna być 4 czyli więcej terapii przypada na dziecko warto więc walczyć o dobro dziecko może wtedy Ani będzie należało się więcej logopedii.
_________________
"To, co jest przyczyną twoich najgłębszych cierpień, jest zarazem źródłem twoich największych radości."
suwaczekAni
 
 
efcia 
trajkotek


Pomogła: 1 raz
Wiek: 46
Dołączyła: 05 Lut 2011
Posty: 2418
Skąd: Wągrowiec
Wysłany: 2018-07-06, 13:04   

Hej kochani, czy ktoś mógłby mi wskazać jak teraz po tych nowych przepisach o kształceniu specjalnym wygląda zapis o nauczycielu wspomagającym w szkole masowej w normalnej grupie? Gdzie szukać?
Dawid ma w orzeczeniu niepełnosprawność sprzężoną: intelektualną w stopniu lekkim, niepełnosprawność ruchową i słabowidzenie.
Nie ma zapisu o nauczycielu, tylko że "zapewnienie jak najwięcej pracy "jeden na jeden"", czy musi być ten zapis by szkoła mogła zatrudnić nauczyciela wspomagającego, czy też jeśli ma sprzężenie to w masowej podstawówce idzie to odgórnie?

Muszę zanieść orzeczenie do szkoły ale chciałabym się przygotować na rozmowę z dyr.
Będę wdzięczna za pomoc.
_________________
Ewa, mama Mikołaja (19.02.2006) i słodkiego Dawidka z ZD (06.03.2010)
 
 
Marzenia 
złotousty
mama Anny Julijki z zD


Pomogła: 1 raz
Wiek: 60
Dołączyła: 12 Mar 2008
Posty: 2623
Skąd: pow. gdański
Wysłany: 2018-07-16, 06:09   

Przepisy prawa oświatowego umożliwiają, a w niektórych przypadkach nakazują zatrudnianie dodatkowych osób w klasach i oddziałach masowych, w których uczą się dzieci z niepełnosprawnością.

W oddziałach tych można dodatkowo zatrudnić pomoc nauczyciela, asystenta nauczyciela (przedszkole i klasy 1-3 szkoły podstawowej), nauczyciela posiadającego kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej (tzw. nauczyciel wspomagający), nauczyciela specjalistę (psychologa, logopedę, tyflopedagoga itp.).

Pomoc nauczyciela to niskopłatne stanowisko niepedagogiczne, a osoba na nim zatrudniona nie musi mieć żadnych kwalifikacji pedagogicznych. Asystent nauczyciela musi mieć ukończone studia pedagogiczne, jest zatrudniany z kodeksu pracy, czyli pracuje 40 godzin tygodniowo, a jego pensja wynika z umowy z pracodawcą, nie przepisów Karty Nauczyciela. Asystent nie ma uprawnień wynikających z Karty Nauczyciela, np. dłuższych wakacji, prawa do awansu zawodowego, dlatego dobrze przygotowane osoby rzadko chcą podjąć pracę na tym stanowisku. Nauczyciel wspomagający musi skończyć studia z zakresu pedagogiki specjalnej, jest zatrudniany na podstawie Karty Nauczyciela, a jego czas pracy bezpośrednio z dziećmi od września 2018 r. będzie wynosił 20 godzin/ tydzień. Nauczyciel specjalista ma skończone studia np. z zakresu terapii logopedycznej czy psychologii oraz uprawnienia pedagogiczne, również jest zatrudniany na podstawie przepisów Karty Nauczyciela, pracuje bezpośrednio z dziećmi przez 22 godziny w tygodniu (od września 2018 r).

W oddziałach ogólnodostępnych, w których uczą się dzieci z autyzmem, zespołem Aspergera, niepełnosprawnością sprzężoną obowiązkowo zatrudnia się osobę wspierającą. W przypadku innych niepełnosprawności, taką osobę można zatrudnić za zgodą organu prowadzącego.

Podstawa prawna: par. 7 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dn. 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz. U. 2017 poz. 1578)

O tym, kto będzie wspierał dziecko i w jakim wymiarze godzinowym, na jakim stanowisku ta osoba jest zatrudniona decyduje dyrektor – biorąc pod uwagę zalecenia z orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Jeżeli osoba wspierająca jest w klasie/ grupie krócej niż wymaga tego funkcjonowanie dziecka, można zwrócić się do dyrektora o pisemne uzasadnienie takiej decyzji.

Można też wnioskować o wskazanie dokładnego zakresu obowiązków osoby wspierającej oraz wyszczególnienie w Indywidualnym Programie Edukacyjno- Terapeutycznym, kto ma te obowiązki realizować, kiedy osoby wspomagającej nie ma w klasie .

Rozporządzenie określa, że osoba wspierająca jest zatrudniana w placówce, nie do konkretnego dziecka. Jeżeli więc w klasie/ grupie jest dwójka lub więcej takich dzieci, to zgodnie z prawem można zatrudnić tylko jednego nauczyciela/ asystenta nauczyciela.

Podstawa prawna: par. 7 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dn. 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz. U. 2017 poz. 1578)
_________________
"To, co jest przyczyną twoich najgłębszych cierpień, jest zarazem źródłem twoich największych radości."
suwaczekAni
 
 
efcia 
trajkotek


Pomogła: 1 raz
Wiek: 46
Dołączyła: 05 Lut 2011
Posty: 2418
Skąd: Wągrowiec
Wysłany: 2018-07-23, 07:43   

Dziękuję Marzenko. Jednym słowem nie ma konkretnego zapisu, że przy jego sprzężeniu muszą zatrudnić nauczyciela wspomagającego.,tylko zapis że to osoba wspierająca. Jeśli dobrze zrozumiałam to dyrektor sam decyduje czy będzie to asystent czy nauczyciel albo zwykła pomoc nauczyciela. Jest jedynie zapis, że ktoś musi być.
_________________
Ewa, mama Mikołaja (19.02.2006) i słodkiego Dawidka z ZD (06.03.2010)
 
 
ewelin27 
złotousty
Ewelina mama Kuby(03.07.2004)


Pomogła: 2 razy
Wiek: 41
Dołączyła: 02 Kwi 2010
Posty: 3650
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2018-09-20, 21:09   Asystent dziecka niepełnosprawnego

``Witam.
Poszukuje asystenta dla dziecka niepełnosprawnego(14-letnia dziewczynka, autyzm, upośledzenie w stopniu znacznym).
Praca w godzinach popołudniowych (od godz. 14.30) jako asystent w szkole specjalnej w Warszawie, Praga - Południe w wymiarze 40 godzin miesięcznie(około 10 godzin tygodniowo).
Ogłoszenie grzecznościowe informacje
pod numerem telefonu : 507 600 340``

Znajoma poszukuje kogoś jako asystenta dla swojego dziecka.
_________________
Kiedyś chciałam mieć wszystko a teraz nie mam nic.
Dookoła mnie śmiech i radość, a u mnie cisza i spokój.
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 13 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16802
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2024-01-17, 15:02   

No patrzę na daty... Dopiero my , pierwsi tu po latach zawitaliśmy :shock:
Wróciłam z PPP. Maks ma 18 lat to musiał podpisać wniosek o wydanie nowego orzeczenia i zgodę na jakiś test.
Weszłam z nim oddać opinie ze szkoły, a pani sprawdziła czy dobrze wypelniłam druki jako Maks.
Zajęło to nam 10 minut.
Wyszłam, Maks został. Po 20 minutach mój genialny syn już był po teście psychologicznym :jupi: ( czyli zrobił go w połowę przeznaczonego czasu.
Poczekał 30 minut na spotkanie z p. Pedagog i po 25 mi ustach wròcił. Komisja zbiera się 9 lutego no i dadzą znać kiedy odebrać orzeczenie.
Pomyślicie, że się czepiam, ale tak na prawdę po co ta farsa. W papierach napisałam że Maks się porozumiewa mówikiem. Mòwik wzięłam, ale nikt go nie chciał. :]
Niepełnosprawność intelektualna jest oczywista, nic dziwnego że poszło nam piorunem...
Tylko takie miejsca dla pełnoletnich osòb NI, powinny mieć do nich przystosowane formularze...po co pytać o ACC jak się nie ma chęci, albo umiejętności, żeby z tego korzystać :okular:
Posiedziałam sobie... zrobiłam ćwiczenia z włoskiego ( mniej niż przypuszczałam, że zdążę ) a potem poszliśmy na ciastko do galerii. Maks ciężko na nie zapracował... :papa:
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
szałwia 
trajkotek


Pomogła: 2 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 24 Paź 2009
Posty: 2460
Skąd: Gniezno
Wysłany: 2024-01-17, 19:38   

Ja tez nie mam pozytywnych doświadczeń z PPP i jestem bardzo szczęśliwa z faktu , ze nasza szkolna pani psycholog jest jednocześnie pracownikiem tej instytucji, robi badania dzieciom w szkole, a ja wypisuje tylko upoważnienia i otrzymuje od niej gotowy dokument. :spoko: Było już tak przy zmianie papierów z lekkiego na umiarka i potem po skończeniu 3 klasy.
W ogóle uważam , ze dokumenty takie powinny być wystawianie na podstawie opini ze szkoły, gdzie dziecko jest cały czas , a nie godzinkę na badaniu w PPP .
Maks zdecydowanie zasłużył na ciastko :-)
_________________
Sylwia - mama Wiktora (ur.21.02.2006) i Igorka z zD (ur.05.08.2009)
 
 
baronek 
złotousty
moderator


Pomogła: 16 razy
Wiek: 49
Dołączyła: 04 Sty 2011
Posty: 5811
Skąd: Budziska/Warszawa
Wysłany: 2024-01-18, 09:22   

Tiaaa.... ppp. Też mnie irytuje to organizowanie co jakiś czas całej procedury. Fajnie masz Sylwia, że u ciebie dzieje się to w szkole. Idealny układ.
Ania, dobrze chociaż, że za jednym pobytem wszystkie testy pozaliczał Maks. :spoko: Rok temu odwiedzałam z Julkiem ten przybytek dwukrotnie - raz na badanie u pedagoga, drugi raz - u psychologa.
_________________
Marta - mama Krzysia (ur. 8 lipca 2008) i Julka z zD (ur. 27 października 2010)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu