FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Idziemy na basen
Autor Wiadomość
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-12-13, 12:29   Idziemy na basen

Na poczatku każdy zadaje siobie pytanie, kiedy zacząć i czy mogę pójść na basen z moim dzieckiem.
Jeśli chodzi o termin rozpoczęcia zajęć, to teorie są różne - ostatnio powstało bardzo dużo grup na basenach dla maluszków już od 3, 6 miesiąca życia.
Przede wszystkim trzeba wybrać się do pediatry, do którego mamy zaufanie, i zapytać go o zdanie.
Poniżej kilka informacji znalezionych w necie.

Niemowlę na basenie

Pytanie: Chciałabym zabrać siedmiomiesięcznego synka na pływalnię. Czym powinnam się przy jej wyborze? Czy każde niemowlę może chodzić na basen, czy też są jakieś przeciwwskazania? Na co zwracać szczególną uwagę po wyjściu z wody?

Dr Piotr Albrecht:Nie jestem wielkim orędownikiem basenów dla niemowląt, gdyż jest to w dużej mierze wymysł współczesności, a także wymysł przedsięwzicie o charakterze komercyjno-towarzyskim (w tym ostatnim przypadku częściej dla matek niż dla ojców), ale też nie jestem ich szczególnym przeciwnikiem. Basen dla tak małych dzieci musi spełniać pewne wymogi. Przede wszystkim powinien być czysty, tzn. musi być często kontrolowany przez stację sanitarno-epidemiologiczną pod kątem zanieczyszczeń bakteryjnych oraz zawartości chloru w wodzie, a także ciepły - woda powinna mieć ok. 30-35 C.

Często mamy wybierają baseny z woda ozonowaną, myśląc, że jest ona lepsza dla dziecka. Dla skóry malucha tak, ale okazuje się, że samo ozonowanie wody basenowej na ogół jest niedostatecznym sposobem jej wyjaławiania. Dlatego w tego typu basenach istnieje ryzyko zakażenia pasożytami lub bakteriami dróg moczowo-płciowych, na które z racji różnic anatomicznych bardziej podatne są dziewczynki niż chłopcy.

W zasadzie z każdym maluchem można chodzić na basen, pod warunkiem że nie boi się wody i jest zdrowy, choć niewielki katar nie jest przeciwwskazaniem. Po kąpieli zalecałbym nasmarowanie całego ciała dziecka kremem lub oliwką nawilżająco-natłuszczającą, gdyż zarówno woda ozonowana, jak i chlorowana bardzo wysuszają skórę.

Dużą popularnością cieszą się ostatnio specjalne zajęcia na basenie dla rodziców z małymi dziećmi. Radziłbym Pani spróbować pójść z dzieckiem na tego typu zajęcia, które odbywają się pod okiem instruktora.

:arrow: źródełko




Szturmujemy basen

Woda to środowisko jak najbardziej naturalne dla maleńkich dzieci, dlatego warto zastanowić się czy zajęcia na basenie nie byłyby idealną formą aktywności zarówno dla naszych dzieci jak i dla nas. Dlaczego basen?

Bo przede wszystkim to wspaniała zabawa, ale jednocześnie taka przygoda w wodzie fantastycznie wpływa na rozwój dziecka:
• poprawia koordynację, plastyczność, płynność i estetykę jego ruchów
• reguluje sposób w jaki dziecko oddycha
• wpływa na napięcia mięśniowe, czyli siłę pracy mięśni i sposób w jaki z nich korzystamy
• rozwija także czucie ciała, wszystkie zmysły dziecka – a dalej świadomość jego ciała i umiejętność jego wykorzystania

Wszystko to ma zbawienny wpływ na rozwój emocjonalny, poznawczy i społeczny małego dziecka. Wpływa na życie całej rodziny, stwarza okazję kształtowania nowych pełnych czułości, zaufania, poczucia bezpieczeństwa i odpowiedzialności relacji rodzice-dziecko i, co równie ważne, relacji między samymi rodzicami.

Kiedy zacząć wodną przygodę?
Z reguły pływanie zaczyna się koło 6 miesiąca życia, ale przy idealnych warunkach termicznych możemy już zacząć z 2-3 miesięcznym dzieckiem. Jest to bezpieczne, ale wszystko zależy od tego jaki jest nasz maluch.

Najważniejsze! Zanim pójdziemy z nim na basen należy skonsultować to z pediatrą!

Kilka pierwszych wizyt dziecka na basenie warto spędzić z instruktorem, który nauczy nas zasad bezpieczeństwa, asekuracji i technik trzymania małego dziecka! Nie próbujcie robić tego na własną rękę! Zanim pójdziemy na basen z własnym dzieckiem sprawdźmy sami co je tam czeka. Przynajmniej raz pójdźmy tam bez naszej pociechy, żeby wyobrazić sobie jak taki maluch czuje się w wodzie. Instruktor podpowie jak się w niej ruszać, tak abyśmy my i maluch byli bezpieczni. Musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na czystość i temperaturę wody. Dla dzieci 2-3 miesięcznych najlepsza temperatura to 37 stopni, dlatego kąpiemy je w najmniejszych, specjalnych basenikach. Dla dzieci większych, od 5-6 miesiąca życia może to już być około 32-34 stopni.

Na basenie musi być odpowiednie miejsce do przewijania i ubierania dziecka: ciepłe, bez przeciągów. Wygodne. I oczywiście łagodne zejście do wody.

Co powinniśmy wziąć ze sobą na basen?
• kilka ręczników,
• ubranka na zmianę,
• butelkę z jedzeniem,
• specjalne pieluchy do kąpieli i te na „po basenie”,
• oczywiście klapki, żeby się nie ślizgać,
• można wziąć ze sobą fotelik samochodowy wyłożony ręcznikiem.

Dziecko na basen wnosimy otulone ręcznikiem, który zdejmujemy tuż przed wejściem do wody, i dlatego warto mieć ze sobą matę, na której przy brzegu basenu zostawimy ręcznik.

Mokre ciało szybko traci ciepło, dlatego zaraz po wyjściu z wody należy dziecko szczelnie okryć i wytrzeć do sucha. A podczas pływania całe ciało dziecka powinno być zanurzone - aż do linii barków.

PRZECIWWSKAZANIA
Zanim pójdziemy na basen niemowlę powinno być dokładnie zbadane przez pediatrę. Nie powinniśmy wchodzić z dzieckiem do basenu zaraz po jedzeniu, najlepiej godzinę - półtorej po konsumpcji.

Przeciwwskazaniem do pójścia na basen mogą być:
• niektóre choroby skóry,
• choroby zakaźne wieku dziecięcego,
• uczulenie na chlor, ozon,
• zakażenia i choroby układu moczowego, biegunka,
• refluks żołądkowo-przełykowy,
• ostre infekcje górnych dróg oddechowych,
• niektóre przewlekłe choroby płuc
• nie powinniśmy też chodzić na basen z katarem lub kilka dni po zapaleniu oskrzeli, zaziębieniu itp.

:arrow: źródełko

Więcej czytaj:
:arrow: Cała prawda o basenie
:arrow: Moje dziecko fruwa w wodzie

_______________________

O Kasi Kalinki - pierwszej pływaczce - już wiemy :brawo:



Kto jeszcze chodzi ze swoją pociechą na basen? Czy są to zajęcia zupełnie rekreacyjne czy pod opieką profesjonalisty? Czy koszt wizyt na basenie ponosicie sami, czy może ktoś Wam je refunduje? W jakim wieku zaczęliście chodzić na basen z dzieckiem?
Podzielcie się tymi informacjami :-)
 
 
magdalenka 
złotousty


Pomogła: 5 razy
Wiek: 48
Dołączyła: 03 Paź 2006
Posty: 5141
Skąd: Londyn
Wysłany: 2006-12-13, 13:20   

Ja chodzilam z Kaiem na basen jak mial 10 tygodni,to byly lekcje plywania,nawet nurkowal :-D ,ale potem zlapal przeziebienie i przestalismy chodzic.
Teraz zaczelismy chodzic na zajecia dla dzieci niepelnosprawnych,darmowe,nie ma co porownywac z tamtymi lekcjami plywania (ktore byly dosc drogie) ,ale zawsze to pluskanie w wodzie.
_________________
Just when you think you have learned what you need to know in life, someone truly special comes into it and shows just how much more there is
Kai 7 lat i Nel 9 lat
Filmik Kaia
 
 
Aśka 
złotousty


Wiek: 45
Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 5409
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2006-12-13, 13:57   

A tu namiary na baseny dla dzieci:

:arrow: Warszawa i okolice >>>
Przy adresach i opisach placówek podane są stronki internetowe konkretnego basenu, można poczytać, pooglądać i zadzwonić :spoko:

Gazeta.pl opublikowała artykuł " Baseny" - podstawowe informacje o stołecznych basenach,
czytajcie :arrow: TU >>>
Są tu podane adresy, dni otwarcia, ceny, warunki uzytkowania i in.

:arrow: Baseny w Szczecinie >>>

Gazeta.pl o :arrow: Basenach w Szczecinie >>>

A tu adresy basenów i ich referencje w :arrow: Poznaniu i okolicach >>>

A może na basen do Krakowa :arrow: www.parkwodny.pl

Oczywiście to są tylko propozycje internetowe, jeżeli już wybieramy się na basen sprawdźmy go, zadzwońmy, popytajmy znajomych o opinię, z resztą sami dobrze wiecie ;-)
_________________
Aśka, mama Martynki (2002) z zD, Mikołaja (2005) i Maciusia (2011)
 
 
Kalinka 
nawijacz


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 1038
Wysłany: 2006-12-13, 21:36   

Nasze zajęcia prowadzi doświadczony rehabilitant. Basen wybraliśmy najbliższy przeznaczony dla dzieci, chociaż są trochę dalej od naszego domku lepsze (i droższe). Zajęcia raz do dwa razy w tygodniu ok. 45 minut (chociaż czasami Kaśki nie mogę z wody wyciągnąć i trwają dłużej). Pan prowadzi zajęcia z dwójką czasami czwórką dzieciaków. I oczywiście jak to w przypadku moich dziewczynek bywa jedna płacze,że nie chce wyjść z wody, druga,że nie chce do wody wejść :lol: Cyrk na kółkach, jak ktoś z boku na to patrzy to ma niezły ubaw.
Kaśka pływa w tej chwili w rękawkach (bo z koła wyskakiwała :wow: ) a druga nie dała się do basenu włożyć na dłużej niż kilka sekund.
  
 
 
Aśka 
złotousty


Wiek: 45
Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 5409
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2006-12-14, 14:44   

Kalinka nie przejmuj się! Ja mam podobnie, Martynka czuje się jak przysłowiowa "ryba w wodzie", Miki też ale preferuje wannę ;-) . Wybrałam się raz z nimi sama. No i czas się zbierać, więc weszłam do wody z "wyginającym" się Mikołajem na rękach po "upartą" Martynkę, oczywiście "scenka" ;-) , argumenty nie docierają, więc ciągnę dwoje z wody. Nagle zrobiło mi się dziwnie luźno w okolicach biustu :cry: po czym widzę odpływającą góną część mojego stroju. Pierwszy raz nie przeszladzało mi (wręcz nie chciałam go wypuścić) kurczowe trzymanie się Mikołaja za moją szyję. Pomogła koleżanka, która po napadzie histerycznego śmiechu w końcu mi pomogła. Także i tak może się zdarzyć drogie koleżanki i koledzy ;-) . Teraz mam jednoczęściowy ;-)
A tak na poważnie to u nas też są zajęcia 2 razy w tygodniu, pod okiem rehabilitanta i ratownika :spoko:
_________________
Aśka, mama Martynki (2002) z zD, Mikołaja (2005) i Maciusia (2011)
 
 
mija 
złotousty
Członek Stowarzyszenia


Dołączyła: 03 Paź 2006
Posty: 6174
Wysłany: 2006-12-15, 18:12   

Asiu !
G :lol: dybym była z Tobą to nie oddałabym ci tego biustonosza.....
Bo jestem złośliwa :okular:
Musiałabyś mnie dłuuuugo prosić :cool2:
 
 
magdalenka 
złotousty


Pomogła: 5 razy
Wiek: 48
Dołączyła: 03 Paź 2006
Posty: 5141
Skąd: Londyn
Wysłany: 2006-12-15, 18:14   

Oj chcialabym to zobaczyc Asiu :lol:
_________________
Just when you think you have learned what you need to know in life, someone truly special comes into it and shows just how much more there is
Kai 7 lat i Nel 9 lat
Filmik Kaia
 
 
Aśka 
złotousty


Wiek: 45
Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 5409
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2006-12-16, 17:43   

Mija - nu nu nu - jakby to podsumowała Martynka, musimy sobie pomagać, a jak Tobie się coś takiego przytrafi w Jadownikach :lol:
Madziu - mam nadzieję, że to się nie powtórzy - w tym celu na basen uczęszczam w sportowym stroju kąpielowym, który nawet jak chcę to mam problem ze zdjęciem :lol:
_________________
Aśka, mama Martynki (2002) z zD, Mikołaja (2005) i Maciusia (2011)
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-06-12, 09:43   

Jak Otylia
Z maluchem na basenie
oprac. na podst. "Olivii"

Są tacy, którzy twierdzą, że niemowlę na basenie to przedsięwzięcie o charakterze komercyjno-towarzyskim. Że to taka nowa moda. A niech tam! Jeśli to dobra moda, poddajmy się jej z rozkoszą. Większość dzieci kocha wodę i uwielbia pluskać się na basenie. Poza tym zajęcia na pływalni mogą przynieść dużo korzyści.


Pierwsza lekcja
W zajęciach na basenie może uczestniczyć każde dziecko, które jest zdrowe i nie boi się wody. Niewielki katar nie jest przeciwwskazaniem, ale na pływalnię nie powinno chodzić dziecko, które ma skłonność do nawracających infekcji ucha zewnętrznego albo ma jakikolwiek wysięk z ucha.

Rodzinne pływanie
Wspólna wyprawa na basen to powód do radości nie tylko dla dziecka. Zmęczona codziennością, na pewno też chętnie zanurzysz się w wodzie, by się trochę odprężyć. W takich chwilach ważne jest, że razem z dzieckiem robicie coś przyjemnego. Relaks, śmiech. O to chodzi. I dla zapracowanego taty wyjście na basen z niemowlęciem może okazać się miłą odmianą. A przy okazji rodzi się więź z dzieckiem.

Wodne hartowanie
Prawie każdy. Duży czy mały. Ale zajęcia na basenie to nie tylko zabawa. Są konkretne zyski. Maluch hartuje się, oswaja z wodą, a nawet może trochę nauczyć się pływać. A wiadomo, że pływanie to znakomita gimnastyka, która wzmacnia wszystkie mięśnie, zapobiegając wadom postawy, a także zwiększa wydolność układu oddechowego i krążenia. Ale zanim zapiszesz się z maluchem na zajęcia na basenie, przyjrzyj się pływalni. Sprawdź, czy jest czysto, jak pachnie, czy nie ma ostrego światła, hałasu. Zwróć uwagę na atmosferę i na to, jaki stosunek mają do dzieci instruktorzy. Zobacz, czy w szatniach nie ma przeciągów, czy przewijaki są czyste, a woda ma temperaturę ok. 30 st. C., bo w takiej mogą kąpać się małe dzieci. Dowiedz się czy woda jest chlorowana, czy ozonowana. Ozon mniej podrażnia delikatną skórę, drogi oddechowe i oczy dziecka.

Akcesoria
Zabawa będzie bezpieczniejsza i bardziej samodzielna, jeśli wyposażysz malucha w odpowiedni sprzęt dmuchany. Motylki na przedramionach dziecka pomogą mu utrzymać się na powierzchni wody. Trzeba uważać, żeby maluch nie wciągnął wody nosem, bo podrażnienie błony śluzowej może spowodować obrzęk i trudności z oddychaniem.

Aby po też było przyjemnie…
Po pływaniu szczególnie musisz zatroszczyć się o malucha, by uniknąć przeziębienia czy zapalenia ucha. Otul dzieciaczka dużym ręcznikiem i dokładnie osusz uszy (np. kawałkiem waty). Wytrzyj mu główkę i szybko wysusz włosy (można zabrać własną suszarkę). Ubierz tak, by się nie przegrzało.

Okulary pływackie?
Chlorowana woda mocno szczypie w oczy. Niemowlętom nie są polecane okulary pływackie. Żeby zapobiec infekcji czy podrażnieniom (nigdy nie mamy stuprocentowej pewności, czy woda w basenie jest nienagannie czysta), po kąpieli wpuść do każdego oka dziecka po trzy krople soli fizjologicznej. Jeżeli za każdym razem po pływaniu maluch ma zaczerwienione, podrażnione, załzawione oczy, lepiej zrezygnuj z pływalni.

Uwaga na wrażliwą skórę
Skóra małego dziecka jest szczególnie delikatna i bardziej niż nasza narażona na zakażenie. By odegnać od siebie niepokojącą myśl o zarażeniu się opryszczką, rzęsistkiem czy grzybicą, zapytaj o obowiązujące na basenie przepisy higieniczne. Sprawdź, czy obowiązkowe są czepki i dokładne umycie się pod prysznicem przed wejściem na pływalnię. Nie od razu do domu Po wyjściu z wody umyj dziecko pod prysznicem, używając delikatnego mydła dla dzieci przyniesionego z domu (to, które jest w dozownikach nie nadaje się dla maluchów). Po kąpieli osusz skórę dziecka miękkim ręcznikiem, niezapominając o trudno dostępnych miejscach między palcami stóp. Możesz natłuścić maluchowi całe ciało oliwką, bo basenowa woda bardzo wysusza skórę.

:arrow: źródełko
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-07-11, 07:31   

magdalenka napisał/a:
A wiecie co sie mojemu Kaikowi przyplatalo z basenu Jadownikowego ... kurzajki na paluszkach u raczek,w dodatku jedna jest okropna i ropieje,az antybiotyk na to dostal


mija napisał/a:
O Jezu!!!!
Wiedziałam że ten basenik podejrzany jest !!
To uczulenie Bianny też mogło być od basenu.


:arrow: z tego wątku>>>

Wakacyjne pływanie z zarazkami
Simon Brooke


Pot, mocz i kał, czyli dlaczego powinieneś dokładnie się przyjrzeć basenowi, zanim do niego wskoczysz.

To jedna z najbardziej relaksujących i odprężających części niemal każdych wakacji. Kiedy wskakujesz do czystego, niebieskiego basenu, mieniącego się odbijanym światłem, czujesz delikatne objęcia otaczającej cię wody, a stresy i napięcia związane z pracą i niedawnym lotem zaczynają stopniowo znikać.

Myślą, która pewnie jako ostatnia przyjdzie ci do głowy, będzie pytanie, z czym jeszcze dzielisz tę cudowną, czystą wodę. Znamy mnóstwo historii o zarazkach ze szpitali, a nawet najbardziej odważni zastanowiliby się dwa razy, zanim zjedliby kurczaka trzymanego przez cały upalny dzień na grillu albo wgryźliby się w rozmrożoną kanapkę z tuńczykiem.

Jednak w ciągu kilku następnych tygodni tysiące z nas będzie bez zastanowienia pływać w basenach, które równie dobrze mogą zawierać całe mnóstwo zarazków i drobnoustrojów, takich jak bakterie kałowe, cryptosporidium czy E.coli.

- Gdy ludzie chorują w czasie wakacji lub tuż po nich, zwykle zakładają, że przyczyną jest coś, co zjedli. Jednak równie dobrze może być to woda, w której pływali - wyjaśnia Frank Brehany z walczącej o prawa konsumenta grupy HolidayTravelWatch. Otrzymywał raporty o rejsach po Nilu, gdzie w basenach na statkach i sanitariatach wykorzystywano wodę z rzeki.

Badanie przeprowadzone niedawno dla czasopisma Which?, w którym oceniano 80 basenów na Korfu i Majorce, wykazało, że jedna czwarta z nich stanowiła prawdziwe zagrożenie dla zdrowia. Według badaczy z Which? kolejne 29 było potencjalnie groźne dla tych, którzy z nich korzystali, a w 6 wykryto poważnie zanieczyszczenie bakteriami kałowymi. Jedynie dwa baseny były zupełnie wolne od zanieczyszczeń i właściwie dezynfekowane.

Wśród substancji niepożądanych, które można znaleźć w źle prowadzonych basenach, znajdują się pot, mocz, śluz, ślina, martwy naskórek, treść kałowa oraz kremy do opalania i ślady innych kosmetyków. Obecność tych niechcianych dodatków powinna być minimalizowana przez odpowiednie substancje dezynfekujące i filtrację basenu. Jednak to, co oznacza „odpowiednie” dbanie o wodę w basenie i jak je egzekwować pozostaje rzeczą niejasną, bo nie ma w tej sprawie żadnych międzynarodowych ustaleń. Pomimo pytań, stawianych przez państwa członkowskie UE, Komisja Europejska oświadczyła, że nie ma w planach ujednolicenia standardów chlorowania wody na terenie Europy.

- Istnieją na przykład rygorystyczne, egzekwowane na całym świecie przepisy pożarowe, jednak nie ma ich odpowiednika w odniesieniu do basenów - tłumaczy Howard Gosling z Grupy Doradczej Oczyszczania Wody w Basenach, niekomercyjnej organizacji, której celem jest stworzenie standardów dotyczących wody basenowej.

- Przepisy są różne w zależności od ustaleń władz lokalnych i choć często zakładają one bardzo wysokie standardy, to w wielu miejscach, jak na przykład we Francji, nie są przestrzegane - dodaje Gosling. Regulacje dotyczą pracy sprzętu filtrującego, ale nie samej wody, którą ma on oczyszczać.

Gary Titley, członek Parlamentu Europejskiego, walczył o bezpieczeństwo wód w morzach oraz na plażach, ale jeśli chodzi o wodę w basenach mówi: - Istnieje tu olbrzymia luka w przepisach, nie ma jednak potrzeby podejmowania działań w tym kierunku.

Lekarze oceniają, że w basenie można znaleźć do 30 różnych zarazków. Cryptosporidium i E.coli, z których każdy może być przyczyną biegunki i wymiotów, mogą się w nim znaleźć tylko z jednego źródła – treści kałowych.

Chodzi najczęściej o przeciekanie stolca od ludzi mających biegunkę lub od dzieci bez odpowiednich wodoodpornych pieluszek - wyjaśnia Graham Saunders, lekarz z zachodniego Londynu.

Technicznie rzecz biorąc, w tych częściach świata, gdzie nadal występują cholera i polio, zarazki te mogą, choć jest to mało prawdopodobne, znajdować się w brudnej wodzie basenu. Niektóre baseny mogą być także siedliskiem bakterii zwanej Pseudomonas aeruginosa, która jest odpowiedzialna za infekcje skóry i uszu.

Istnieją też raporty donoszące o lambliach, pasożytach wywołujących przewlekłą biegunkę, która przenosi się w parkach wodnych. Pseudomonas, inna przenoszona droga wodną bakteria, może być przyczyną zapalenia skóry, lecz jej źródłem są częściej jacuzzi niż baseny. W większości wymienionych przypadków infekcje są łatwe w leczeniu, ale i tak mogą zepsuć wakacje.

- Jedynym poważnym zagrożeniem jest Acanthamoeba - tłumaczy dr Julian Eden, ekspert medycyny tropikalnej. - Atakuje ona powierzchnię oka i jeśli znajdują się na niej jakieś zadrapania, na przykład od soczewek kontaktowych, może rozwinąć się w nim bardzo bolesne zapalenie. Jeśli nie będzie ono leczone, może doprowadzić do ślepoty.

Wydawałoby się, że drażniący nozdrza zapach chloru jest co prawda nieprzyjemny, ale daje przynajmniej pewność, że woda jest czysta i bezpieczna. Niestety tak nie jest – fakt, że można rzeczywiście poczuć chlor, oznacza, że najprawdopodobniej nie ma go wystarczająco dużo lub reaguje z nadmiarem nieczystości w wodzie.

- Jeśli czuć chlor, oznacza to, że jest go za mało, a ten, który znajduje się w wodzie, związał się z zanieczyszczeniami. Gdyby tylko ludzie myli się, zanim wybiorą się popływać, wyeliminowałoby to w większości zapach chloru, ponieważ jeśli chlor działa dobrze, nie powinno się go dać wyczuć - tłumaczy Howard Gosling. Reakcja chloru z materiałem pochodzenia ludzkiego może skutkować powstaniem trójchlorku azotu, który wywołuje astmę.

- Coraz więcej basenów używa obecnie do oczyszczania wody promieniowania UV. Jednak zmniejsza ono jedynie zapotrzebowanie na chlor, a nie zastępuje go całkowicie - wyjaśnia Gosling.

Czy mamy więc się ograniczać jedynie do kąpieli słonecznych? Niekoniecznie, jednak jeśli możesz wyczuć zapach wody, do której masz właśnie wskoczyć, lub co gorsze, widzisz jak coś się w niej unosi, wtedy raczej się powstrzymaj i złóż odpowiednią skargę.

Jak być bezpiecznym

- Zanim wejdziesz do wody, zawsze bierz prysznic. Według Grupy Doradczej Oczyszczania Wody w Basenach, mycie pod prysznicem nawet bez mydła pozwala usunąć z ciała aż do 80 proc. brudu.

- Upewnij się, że wszystkie dzieci i niemowlęta w basenie mają na sobie wodoodporne pieluszki.

- Im większy basen, tym większe ryzyko, że znajdują się w nim bakterie i zarazki – kiedy to tylko możliwe, wybieraj hotele z mniejszymi basenami.

- Jeśli basen wydaje się mętny lub wydziela bardzo silny zapach chloru lub innych chemikaliów, zachowaj ostrożność – może to być oznaką zanieczyszczenia. Zawiadom kierownictwo hotelu lub ośrodka wypoczynkowego o problemie.

- Na zakończenie dnia z pływaniem w jakimkolwiek basenie, umyj się mydłem i użyj dobrego balsamu do ciała.

Zarazki z twojego basenu

- Cryptosporidium – mikroskopijny pasożyt wywołujący biegunkę utrzymującą się do dwóch tygodni, po której chorzy zwykle wracają do zdrowia. Może być niebezpieczny jedynie dla osób z niedoborami odporności.

- E.coli – forma bakterii zamieszkującej jelita, gdzie pomaga w trawieniu pokarmów. Kiedy jednak niektóre rodzaje E.coli dostają się do innych części ciała, mogą powodować poważne zaburzenia żołądkowe. Dzieci mogą chorować najsilniej, zaś w niektórych przypadkach bakteria może wywołać przewlekłą niewydolność nerek, a nawet śmierć.

- Pseudomonas aeruginosa – może uszkadzać płuca, układ moczowy i otwarte rany oraz powodować wymioty i biegunkę.

- Acanthamoeba – może wnikać do organizmu przez skaleczenia na skórze lub powierzchni oka, powodując opuchliznę i bolesność gałki ocznej.

:arrow: źródełko
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
Marta Witecka 
złotousty
Marta Witecka


Pomogła: 12 razy
Wiek: 49
Dołączyła: 12 Mar 2007
Posty: 4837
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-02-16, 13:20   

A my chodzimy na basen z trzema chłopakami od września i pan rehabilitant nauczył ich pływać! Na pierwszych zajęciach Szymon wbijał mu pazury w szyję, a teraz bez rękawków przepływa cały (nie jest on duży), ale kilkakrotnie nabiera powietrza i płynie dalej! Woda jest powyżej jego wysokości!
Znalezienie takiego miejsca to skarb!
Pozdrawiam małych pływaków! :papa:
_________________
Szczęśliwa mama Janka (24) Szymka z zD (22) Jonatana (19) Jakuba z zD (17) i Noemi (15) www.msr.org.pl www.szymonwitecki.pl
 
 
monniks 
gaduła


Wiek: 46
Dołączyła: 24 Paź 2007
Posty: 533
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-02-16, 13:27   

Marta, a gdzie chodzicie na basen?
_________________
Monika, mama Weroniczki z zd (21.05.2007)
 
 
Aśka 
złotousty


Wiek: 45
Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 5409
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2008-02-16, 15:11   

Marta Witecka napisał/a:
.....
Na pierwszych zajęciach Szymon wbijał mu pazury w szyję, a teraz bez rękawków przepływa cały (nie jest on duży), ale kilkakrotnie nabiera powietrza i płynie dalej! Woda jest powyżej jego wysokości!
.....

Marta, to w sukcesach Szymona powinno być :spoko:
Wielkie :brawo: dla Szymka :* Jestem pod wrażeniem :tak:
_________________
Aśka, mama Martynki (2002) z zD, Mikołaja (2005) i Maciusia (2011)
 
 
Marta Witecka 
złotousty
Marta Witecka


Pomogła: 12 razy
Wiek: 49
Dołączyła: 12 Mar 2007
Posty: 4837
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-02-16, 15:32   

To może przenieś Asiu, bo chyba zeszłyśmy z tematu, to w końcu Stowarzyszenie w Legnicy... :oops:
_________________
Szczęśliwa mama Janka (24) Szymka z zD (22) Jonatana (19) Jakuba z zD (17) i Noemi (15) www.msr.org.pl www.szymonwitecki.pl
 
 
Marta Witecka 
złotousty
Marta Witecka


Pomogła: 12 razy
Wiek: 49
Dołączyła: 12 Mar 2007
Posty: 4837
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-02-16, 16:15   

Dzięki Moniko, Ty to tak szybko przerzucasz... :tak:

Monniks, chodzimy na basen na Ursynowie (niedługo będziecie mieli niedaleko) ul. Na Uboczu 18. To niewielki basen w bloku, prowadzi go mgr rehabilitacji. Na jedne zajęcia przyjmuje do 3 dzieci, więc nasze akurat się mieszczą. Ten człowiek ma talent, bo nie spuszcza ich z oczu i żadnemu też nie popuszcza. Wszyscy mają ogólnie naukę pływania, ale wiadomo, że Jaśkowi pomaga ona na krzywy kręgosłup, Szymkowi na poprawę napięcia mięśni, a dla Jonatana to kolejna okazja do zużycia energii.
Pan Robert uczy ich wszystkich stylów pływania, oczywiście nie potrafią ich jeszcze, ale mają przy tym mnóstwo radości.
A najbardziej mnie cieszy metamorfoza Szymona. Od totalnego lęku przed wejściem do głębokiej wody, do swobodnego pływania (co prawda na razie rozpaczliwcem) bez rękawków i nie krztusząc się wodą! To jest super. On zniechęcał się jak prawie dławił się wodą, ale nauczyciel facet się nie rozczulał i ćwiczył dalej. I mu wyszło! :tak:
_________________
Szczęśliwa mama Janka (24) Szymka z zD (22) Jonatana (19) Jakuba z zD (17) i Noemi (15) www.msr.org.pl www.szymonwitecki.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu