FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Ulgi dla osób niepełnosprawnych na przejazdy PKS i PKP
Autor Wiadomość
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2008-10-03, 16:02   Ulgi dla osób niepełnosprawnych na przejazdy PKS i PKP

Ulgi dla osób niepełnosprawnych na przejazdy PKS i PKP

Osoby niepełnosprawne korzystające z przejazdów środkami transportu PKS i PKP uprawnione są do ulg. Aby mieć prawo do zniżki, należy mieć ze sobą dokumenty potwierdzające stopień niepełnosprawności. Od stopnia niepełnosprawności uzależniona jest wielkość zniżki.

Dokumentami poświadczającymi uprawnienia dzieci i młodzieży dotkniętych inwalidztwem lub niepełnosprawnych do korzystania z ulgi 78 proc. w środkach transportu PKS i PKP są:

pkt.1.

Dla dzieci i młodzieży uczęszczających do przedszkola, szkoły, szkoły wyższej albo ośrodka lub placówki o charakterze oświatowym :

* legitymacja przedszkolna dla dziecka niepełnosprawnego,
* legitymacja szkolna dla uczniów dotkniętych inwalidztwem lub niepełnosprawnych,
* legitymacja szkolna lub studencka wraz z jednym z dokumentów wymienionych w pkt 2.

pkt 2.

Dla dzieci i młodzieży nie uczęszczających do przedszkola, szkoły, szkoły wyższej albo ośrodka lub placówki o charakterze oświatowym :

* legitymacja osoby niepełnosprawnej, która nie ukończyła 16 roku życia, wystawiona przez powiatowy zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności,
* legitymacja osoby niepełnosprawnej wystawiona przez powiatowy zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności,
* wypis z treści orzeczenia KiZ, stwierdzający zaliczenie do jednej z grup inwalidów,
* wypis z treści orzeczenia lekarza ZUS, stwierdzający częściową niezdolność do pracy,
* całkowitą niezdolność do pracy albo całkowitą niezdolność do pracy i niezdolność do samodzielnej egzystencji.

Przy przejazdach do i z jednostek udzielających świadczeń zdrowotnych albo pomocy społecznej bądź organizujących turnusy rehabilitacyjne, wraz z jednym z dokumentów, o których mowa w pkt 1 i 2 wymagane jest zaświadczenie (zawiadomienie, skierowanie) określające odpowiednio:

* termin i miejsce badania, leczenia, konsultacji, zajęć rehabilitacyjnych, zajęć terapeutycznych albo pobytu w ośrodku wsparcia, domu pomocy społecznej lub na turnusie rehabilitacyjnym,
* potwierdzenie stawienia się na badania, konsultacje, zajęcia rehabilitacyjne, zajęcia terapeutyczne.

Dokumentami poświadczającymi uprawnienie jednego z rodziców lub opiekuna dzieci i młodzieży niepełnosprawnej do korzystania z ulgi 78 proc. są :

* dokumenty dziecka określone w pkt. 1 i 2 - jeśli przejazd jest odbywany z dzieckiem,
* zaświadczenie wydane przez przedszkole, szkołę, szkoły wyższe lub placówkę oświatową lub opiekuńczo-wychowawczą (wzór zaświadczenia w rozporządzeniu) lub zaświadczenie wydane przez placówkę zdrowotną, udzielającą pomocy społecznej, organizującą turnusy rehabilitacyjne - jeżeli przejazd jest odbywany po dziecko lub po jego odwiezieniu.
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
grażyna 
złotousty


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 15 Cze 2007
Posty: 6849
Skąd: z Lipówki
Wysłany: 2008-10-03, 18:03   

Jest tylko jeden mały problem. W dobie szeroko pojętej komunikacji telefonicznej i internetowej, wiekszość wizyt i terminów przyjazdów umawia sie przez telefon lub nawet mailem. I jak mam wtedy przedstawić panu kierowcy zaświadczenie o terminie wizyty?
_________________
mama Anety z zD(34l)
Zakątek Anety
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2008-10-03, 18:09   

Ja ,żeby się nie chandryczyć biorę zaświadczenie od pediatry.
A jeśli umawiam wizytę pocztą elektroniczną to drukuję meila.
Powiem Wam ,że jak w PKP żądają zaświadczeń tak w PKSie pokazuję tylko legitymację.
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
julka
milczek

Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 14
Skąd: mazowieckie
Wysłany: 2009-07-18, 05:34   

Może ktoś wie:

Julka była na OIOMie i woziłem jej PKP codziennie pokarm. Czy w takiej sytuacji mogłem jeździć na ulgowym bilecie? A jeżeli tak, to jakie dokumenty powinienem posiadać?

Za kilkanaście dni Julka z mamą będą przez kilka dni w szpitalu, chciałbym je co dzień odwiedzać. Czy mogę jeździć PKP na ulgowym bilecie? A jeżeli tak, to jakie dokumenty powinienem posiadać?

Pzdr, C.
 
 
Mama Ewy 
trajkotek


Dołączyła: 15 Sty 2010
Posty: 2099
Wysłany: 2010-03-22, 17:52   

A mnie dziś kasowali za siebie i za dziecko.
Miałam legitymację,wszystkie inne potrzebne zaświadczenia.Jechałyśmy na badanie wzroku.
Wg.mnie powinnam zapłacić tylko ja za bilet i przysługuje mi 78 procent zniżki-jako opiekunowi.Niestety Malutkiej musiałam kupić również bilet,z taką samą zniżką.Powiedziano mi,że nie ma i tu cytuję:łączenia zniżek.Bo jak dla dziecka bilet "zerowy",to ja już nie mam mojej zniżki.
Poradźcie ,na co się powoływać,muszę wydrukować,żeby nikt mi nie wmawiał głupot.A w tym tygodniu jeżdżę codziennie,jednorazowo kilka spraw załatwiam i chcę korzystać ze zniżki...
_________________
Ewci z zD
 
 
stokrota 
trajkotek


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 26 Lut 2007
Posty: 1901
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 2010-03-22, 18:54   

O tych ulgach jest w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 25 października 2002 r.
w sprawie rodzajów dokumentów poświadczających uprawnienia do korzystania z ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego
.
Są tam opisane wszystkie warunki, jakie trzeba spełniać by korzystać z tych ulg.
Uważam, że źle zinterpretowali - PKP daje zniżkę dla dziecka i dla jednego opiekuna (po 78%) czyli i dziecko i opiekun mają ulgowy bilet. Poczytaj w rozporządzeniu, znajdziesz je w internecie.
W następnych latach (po 2002r.) wprowadzane były zmiany do tego rozporządzenia, ale nie dotyczyły one niepełnosprawnych dzieci.
_________________
Iwona, mama Ani z zD (30.01.1990 - 10.09.2023)
 
 
natka 
gaduła

Wiek: 47
Dołączyła: 23 Lis 2008
Posty: 413
Skąd: Myszków
Wysłany: 2010-03-22, 20:13   

W PCPR powiedziano mi że w każdym mieście inne są ulgi na legitymację, jeżeli chodzi o przejazdy środkami komunikacyjnymi.
To jak to każde miasto ma swoje rozporządzenia :-?
_________________
Mama Natalci ZD (05.07.2007) i Dominika (1997)
 
 
magda77 
gaduła
mama Agatki( 15lat zD) i Zuzi (12)

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 07 Kwi 2008
Posty: 202
Skąd: podlubelska wieś
Wysłany: 2010-03-22, 20:27   

Ja kilka razy jechałam autobusem na zajęcia z Agatą i poprosiłam o dwa bilety(nie miałam jeszcze legitymacji, ponieważ zwykle jeździmy samochodem), kierowca zwrócił mi uwagę, że należy mi się zniżka, wydrukował jakiś smiesznie tani bilet i nie prosił nawet o legitymację. A w PCPR miła pani w okienku nie miała pojecia jakie zniżki mi przysługują w PKSie. Kazała dopytać w kasach biletowych.
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2010-03-22, 20:36   

natka napisał/a:

To jak to każde miasto ma swoje rozporządzenia :-?


:tak:

Ogólnokrajowe są tylko zniżki PKP i PKS
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
stokrota 
trajkotek


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 26 Lut 2007
Posty: 1901
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 2010-03-22, 20:51   

Spróbuję odpowiedzieć Wam obu :-)
natko tak, każde miasto ma swoje uchwały dotyczące ulg na przejazdy komunikacją miejską, to nie jest nic "odgórnie" ustalane i narzucane - komunikacja miejska jest finansowana przez gminę i dlatego gmina może ustalić ulgi, ich wysokość, albo nawet nie dawać żadnych ulg. Ale w tym wątku nie o te ulgi chodzi, dlatego podałam to rozporządzenie, które dotyczy przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego i obowiązuje ono w PKP i PKS na terenie całej Polski.

magda77 - uważam, że to właśnie kierowca autobusu, sprzedawca biletu w kasie PKP, czy PKS powinien być jak najbardziej kompetentną osobą w sprawach zniżek, bo on właśnie pracuje w instytucji, która ulgi przydziela. Sprzedając bilety powinien wiedzieć, jakie są rodzaje tych biletów (normalne, ulgowe) i w jakich przypadkach je sprzedawać. Pani z PCPR powinna wiedzieć, gdzie, co załatwić w tymże ośrodku, jak i jakie dokumenty przygotować, a jeśli chodzi o ulgi pokierować do instytucji tych ulg udzielających (co zrobiła), nie uważam, że w PCPR powinni wiedzieć o wszystkich uprawnieniach i ulgach, skoro przecież ich nie przyznają. :-)
_________________
Iwona, mama Ani z zD (30.01.1990 - 10.09.2023)
 
 
Janusz 
trajkotek


Wiek: 72
Dołączył: 06 Lis 2006
Posty: 2329
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 2010-04-09, 11:14   

Na portalu prawnym LEGEO zamieszczone są zaktualizowane teksty aktów prawnych.
Łatwo wyszukać, jeśli zna się datę i nr Dziennika Ustaw, czy Monitora Polskiego, wyszukiwarka rocznikami jest po prawej stronie.
W razie czego z lewej strony można wybrać dziedzinę prawa i wyświetlą się odpowiednie akty prawne.

Aktualny stan prawny interesującego nas rozporządzenia w sprawie wymaganych dokumentów znajdziemy tutaj.
_________________
Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą (Augustyn z Hippony).
Janusz, dziadek Michała ur. 22.05.2002 r. z zD.
 
 
ewelin27 
złotousty
Ewelina mama Kuby(03.07.2004)


Pomogła: 2 razy
Wiek: 41
Dołączyła: 02 Kwi 2010
Posty: 3650
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2010-04-09, 14:45   

tutaj jest napisane że legitymacja dziecka uczęsczającego do przedszkola niemam takiej.....pytałam u nas i powiedzieli żeby mieć za darmo muszę złożyć wniosek o e-kartę(ze zdjęciem dla mnie i dziecka),mieć przy sobie kopię orzeczenia i legitymacji dziecka niepełnosprawngo do 16 lat
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-04-09, 15:21   

ewelin27 napisał/a:
tutaj jest napisane że legitymacja dziecka uczęsczającego do przedszkola niemam takiej.....[...]


Ewelina nie bardzo zrozumiałe to, co napisałaś ;/ Proszę - czytaj przed wysłaniem posta swoją wypowiedź i popraw ją tak, aby nie trzeba było się domyślać, co masz na myśli :prosze:
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
Janusz 
trajkotek


Wiek: 72
Dołączył: 06 Lis 2006
Posty: 2329
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 2010-04-09, 19:07   

Zaświadczenia dla rodzica - opiekuna, na okaziciela wydaje przedszkole, szkoła lub uczelnia, wzór jest w załączniku 1 pod tekstem ustawy, a zaświadczenie wygląda tak:

(Kliknij, żeby powiększyć)
_________________
Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą (Augustyn z Hippony).
Janusz, dziadek Michała ur. 22.05.2002 r. z zD.
 
 
ewelin27 
złotousty
Ewelina mama Kuby(03.07.2004)


Pomogła: 2 razy
Wiek: 41
Dołączyła: 02 Kwi 2010
Posty: 3650
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2010-04-09, 19:41   

Janusz napisał/a:
Zaświadczenia dla rodzica - opiekuna, na okaziciela wydaje przedszkole, szkoła lub uczelnia, wzór jest w załączniku 1 pod tekstem ustawy, a zaświadczenie wygląda tak:

(Kliknij, żeby powiększyć)
Obrazek



dzięki wielkie już wiem co potrzebuję :-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu