FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Zasiłek opiekuńczy
Autor Wiadomość
stokrota 
trajkotek


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 26 Lut 2007
Posty: 1901
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 2008-06-16, 15:03   

Pracujący rodzice dziecka niepełnosprawnego nie mają żadnych dodatkowych uprawnień - tylko takie, jak każdy pracujący rodzic na dziecko - nie należy się większy urlop, nie ma dodatkowych dni na wizyty u lekarzy, a w przypadku skończenia przez dziecko 14 lat obowiązują przepisy dotyczące wszystkich - czyli nie ma zwolnienia lekarskiego na chore dziecko (jest 14 dni w roku na chorego z rodziny i nic więcej...)
_________________
Iwona, mama Ani z zD (30.01.1990 - 10.09.2023)
 
 
BeataR 
nawijacz
Beata

Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 25 Lip 2008
Posty: 1345
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-08-07, 11:43   

Ja wykorzystałam jeszcze jedną opcję, w czasie trwanie urlopu macierzyńskiego, po 8 tyg. jego trwania, gdy dziecko przebywa w szpitalu, można wziąść właśnie zwolnienie na opiekę nad dzieckiem. Zwolnienie przerywa okres urlopu macierzyńskiego o długość opieki, potem dokańcza się już macierzyński. Trzeba oprócz zwolnienia lek. załatwić zaświadczenie ze szpitala o pobycie tam dziecka a do pracy zanieść razem z podaniem o przerwanie urlopu macierzyńskiego, a po wykorzystaniu, również podanie o przywrócenie urlopu macierzyńskiego. Dzięki temu będę z małą troszkę dłużej w domu.
 
 
Irenka 
trajkotek
Irena-mama Agatki z ZD


Wiek: 47
Dołączyła: 15 Maj 2007
Posty: 1815
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2008-08-07, 12:44   

Szkoda, że nie wiedziałam że mozna tak przerwać urlop macierzyński jak Agatka była mała i leżała miesiąc w szpitalu, ale trudno już po fakcie.
Przykre jest tez to że pracującym rodzicom dzeci niepełnosprawnych nie przysługują żadne dodatkowe uprawnienia. Jak tu mozna równać rodziców zdrowych dzieci z rodzicami chorych, niepełnosprawnych dzieci....
Ja pracuję bo finansowo byłoby krucho z jednej pensji mojego męża.
Teraz w sierpniu będę kombinować jakąś opiekę nad Agatką na wyjazd na turnus rehabilitacyjny. Pani doktor, gdy pytałam ją wczeąniej nie bardzo była chętna, ale może na tydzień wypisze, drugi tydzień najwyżej wezmę urlop.
_________________
Mama Agatki z ZD ur. 21.01.2005r. oraz Dominiki - 17 lat
 
 
mija 
złotousty
Członek Stowarzyszenia


Dołączyła: 03 Paź 2006
Posty: 6174
Wysłany: 2008-08-09, 21:31   

Jak to nie była chętna Irenko ?
A kto miałby z Agatką niby tam jechać i się nią opiekować ?
A może przemądrzała pani doktor by pojechała ?
Skoro ty nie możesz a nie masz kogoś innego niech ona
jedzie i przy okazji się dowie jaka to ciężka praca.
Zaproponuj jej to .
Wiem co mówię bo ja panu w ZUS-ie to zaproponowałam gdy podważył zasadność mojego pobytu na turnusie rehabilitacyjnym z niechodzącym 2 letnim dzieckiem.
Uparłam się na niego i koniec. Nie wiedział chłop jak mi odmówić.
_________________
mija - mama Bianeczki ur. 11.04.2005 r
 
 
Irenka 
trajkotek
Irena-mama Agatki z ZD


Wiek: 47
Dołączyła: 15 Maj 2007
Posty: 1815
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2008-08-10, 21:29   

Tydzień mi da opieki, takiej normalnej jak wypisuje się w przypadku choroby dziecka. Dwóch tygodni mówiła że nie może bez wizyty kontrolnej. Nie wiem jak to jest. Ale chociaż tydzień dobry, a drugi tydzień urlop wezmę.
Chore jest to że konkretnie w przepisach nie ma tagiego prawa dla matek dzieci niepełnosprawnych, że należy nam się właśnie na np. turnus, nie byłoby kombinowania, a tak jesteśmy zmuszone mataczyc że niby na chore dziecko.
_________________
Mama Agatki z ZD ur. 21.01.2005r. oraz Dominiki - 17 lat
 
 
aqua 
nawijacz

Dołączyła: 05 Lis 2006
Posty: 1323
Wysłany: 2008-08-11, 01:24   

Irenko przyj sie..niech przedstaw jej ile trwa tyrnus i spytac czy oplaci przybycie na wizyte kontorlna.
moze po turnusie dolaczyc zaswiadczenie o odbyciu turnusu.
 
 
stokrota 
trajkotek


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 26 Lut 2007
Posty: 1901
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 2008-08-11, 08:01   

Irenko, znalazłam taką informację:

"Zasiłek opiekuńczy
Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu, który jest zwolniony od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do lat 8 (np. w sytuacji zamknięcia żłobka, przedszkola lub kiedy jedno z opiekunów, może to być opiekunka, nie może sprawować opieki nad dzieckiem z różnych przyczyn (choroba, szpital), chorym dzieckiem w wieku do lat 14 lub innym chorym członkiem rodziny. Prawo do zasiłku przysługuje na równi matce i ojcu dziecka, a zasiłek wypłaca się tylko jednemu z rodziców, temu, który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę za dany okres." - uważam,że zaświadczenie o wyjeździe na turnus rehabilitacyjny powinno wystarczyć lekarzowi do wypisania zwolnienia matce w celu sprawowania opieki nad dzieckiem (samo pojechać nie może...)
Myślę,że wszystko zależy od lekarza - ja nigdy nie miałam z tym problemów.
_________________
Iwona, mama Ani z zD (30.01.1990 - 10.09.2023)
 
 
Irenka 
trajkotek
Irena-mama Agatki z ZD


Wiek: 47
Dołączyła: 15 Maj 2007
Posty: 1815
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2008-08-11, 09:07   

Dziękuje za informację. Zapytam jeszcze raz lekarkę, może jednak wypisze na 2 tygodnie. Jeżeli nie - to trudno, kłócic się nie będę, poradzę sobie. Nie umiem tak na siłę wymusić, później atmosfera jest niefajna a ja w małej miejscowości nie mam zbyt wielu mozliwości jeśli chodzi o lekarza pediatrę (innych zreszta też).
_________________
Mama Agatki z ZD ur. 21.01.2005r. oraz Dominiki - 17 lat
 
 
aqua 
nawijacz

Dołączyła: 05 Lis 2006
Posty: 1323
Wysłany: 2008-08-11, 16:01   

Irenko to jest Twoje prawo..
wydrukuj to podeslala stokrota..i z tym uderz do lekarki...
Sorrki ale zachowuje sie jakby ona miala Ci z wlasnej kieszeni za to zaplacic..a ty to ciezko wypracowalas!!!
 
 
Irenka 
trajkotek
Irena-mama Agatki z ZD


Wiek: 47
Dołączyła: 15 Maj 2007
Posty: 1815
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2008-08-13, 14:15   

Rozmawiałm dzisiaj z p. doktor, wypisze opiekę na dwa tygodnie.
Dzisiaj zupełnie inaczej, sama zapytała czy potrzebuje na dwa tygodnie, zupełnie odmienne nastawienie i wcale nie musiałam się upominac czy wykłócać.
Nie wiem skąd ta zmiana...
Tak w ogóle to ja nie chciałabym się kłócić z nasza p. doktor bo ogólnie to ona jest bardzo dobrym lekarzem, bardzo miła osoba .
Dobrze że tak wyszło w końcu.
_________________
Mama Agatki z ZD ur. 21.01.2005r. oraz Dominiki - 17 lat
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-08-13, 14:17   

Irenko, ja sobie myślę, że może Pani Doktor poczytała nasze opinie forumowe na jej poprzednią decyzję - stąd zmiana :lol:
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
Irenka 
trajkotek
Irena-mama Agatki z ZD


Wiek: 47
Dołączyła: 15 Maj 2007
Posty: 1815
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2008-08-13, 14:26   

Eee, chyba nie, nie wiem czy wie o istnieniu Zakątka, chociaż kto wie.... ? ;-)
_________________
Mama Agatki z ZD ur. 21.01.2005r. oraz Dominiki - 17 lat
 
 
BeataR 
nawijacz
Beata

Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 25 Lip 2008
Posty: 1345
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-08-13, 18:31   

A może sama poszła po rozum do głowy i się kogoś poradziła, przecież niewiedza to nic złego, tylko niektórym trudno się do tego przyznać.
_________________
Mama Natalki z zD (ur.14.04.2008) i Kasi (ur.16.10.2009)
 
 
Aśka 
złotousty


Wiek: 45
Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 5409
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2008-08-21, 16:50   

mija napisał/a:
........A może przemądrzała pani doktor by pojechała ?
Skoro ty nie możesz a nie masz kogoś innego niech ona
jedzie i przy okazji się dowie jaka to ciężka praca.
Zaproponuj jej to .
Wiem co mówię bo ja panu w ZUS-ie to zaproponowałam gdy podważył zasadność mojego pobytu na turnusie rehabilitacyjnym z niechodzącym 2 letnim dzieckiem.
Uparłam się na niego i koniec. Nie wiedział chłop jak mi odmówić.


:lol: :lol:
Do dziś się z tego Mijka śmieję :lol: :lol:
_________________
Aśka, mama Martynki (2002) z zD, Mikołaja (2005) i Maciusia (2011)
 
 
nefre 
złotousty


Pomogła: 6 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 19 Cze 2008
Posty: 6417
Wysłany: 2008-09-10, 17:30   

dziewczyny a wiecie coś na temat przerwania uyrlopu macierzyńskiego na okres pobytu dziecka w szpitalu, jak pisała Beatka?????
zasntanawia mnie fakt, czy nie trzeba w tym czasie wróciś do pracy, lub wypisac urlopu ????
i co jeżeli jest się z dzieckiem w tym czasie w szpitalu ?? chodzi mi o takie pobyt dwudniowe (oddział gastroneterologii - ph-meria oraz oddział alryngologii- badanie BERA )
wiecie coś na ten temat??
ps, przepraszam jeżeli piszę nie w tym miejscu co powinnam... w razie czego bardzo moderatorki i adminki proszę o przeniesienie postu w odpowiednie miejsce :prosze: :-)
_________________
mama Natiego z zD (06.06.2008) i Nikosia (29.06.2011)
sukcesy Natusiowe
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu